wyrebski1

Pomiot ptasi

Polecane posty

Obornik rozrzucany rozrzutnikiem warfama 3.5t. Myśle że te 10 ton to w sam raz biorąc pod uwage że obornik kurzy ma mocniejszy skład niż obornik od bydła. A po zatym groch też zostawił po sobie azot.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jedrus2020    207

Witam mam do Was takie  pytanie.  Wymieniam  się z hodowca brojlerow obornik za słomę. Z jednej belki 120 wychodzi około jeden rozrzutnik ptu-4 (3,5x2x1m ) Takich rorzutnikow poszlo 12/ha. Czy nie za dużo? Jakie  powinno być waszym zdaniem nawożenia organiczne na wiosnę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masio513    50

Czy ja dobrze rozumiem z jednej belki 7m3 pomiotu? 7m3 ile to może ważyć pomiotu z 3-4 tony? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jedrus2020    207

Wiesz jak jest ładowane turem to jest takie trochę nastroszone. Nikt tego nie depcze. te 4-5 belek starcza na jeden wsad czyli około 8700 sztuk brojlera. i jest z tego 4-5 rozrzutników.  jak jest wilgotno to ścielą więcej.  tak około 6 belek bo jak jest mokro to musza dościelać. ale wtedy to nawet i 7 rozrzutników będzie 

miejscami jak zbieram to same kupy są na wierzchu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masio513    50

A w tym rozrzutniku to nadstawki miałeś tak? Jak 12 dałeś rozrzutników to już bardzo dużo. Na pewno ponad 30ton/ha. Jak słaba klasa gleby i sucha wiosna to będzie paliło. Od brojlerów pomiot ma najwięcej azotu. 

Wracając do tematu słomy to mało bel dajesz i dobrze na tym wychodzisz. U mnie jeden chciał 40 bel słomy na rzut 30000 brojlerów. Na 40-45 dni wydało mi się za dużo tej słomy i odpuściłem. 

Biorę od gęsi tam na rzut daje 120bel 120 i na jesień odebrałem około 220ton obornika. Wychodzi około 1 bela 2 tony obornika. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2417
9 godzin temu, jedrus2020 napisał:

Witam mam do Was takie  pytanie.  Wymieniam  się z hodowca brojlerow obornik za słomę. Z jednej belki 120 wychodzi około jeden rozrzutnik ptu-4 (3,5x2x1m ) Takich rorzutnikow poszlo 12/ha. Czy nie za dużo? Jakie  powinno być waszym zdaniem nawożenia organiczne na wiosnę?

nawożenie na wiosnę powinno być zerowe jedynie możesz sypnoć coś potasu , jak masz niskie zawartości . I musisz pilnować skracania żeby sie nie wyłożylo , toż to prawie 50 ton prawie samego pomiotu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jedrus2020    207

było ładowane mniej więcej tak:  tu akurat podłoże z pieczarek było wożone. 50 ton  to chyba nie było. możne kolo 40.

 

ale nadmiar chciałem sprzedać to  byl problem z transportem.

Edytowano przez jedrus2020

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jedrus2020    207

a powiedzcie co lepiej posłać na tym polu na wiosnę? ziemia dosyć gliniasta. zastanawiam się albo nad jeczmieniem albo pszenzyto jare. jeczmien będzie na pewno łatwiej w pionie ustabilizować niż pszenzyto. Ale już sam nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mecha    110

Czytam ten temat i sporo stosujecie pomiotu. Ja i niektórzy się obawiają czy nie położy pszenicy przy dawce 6t na ha o ile czarna białostocka 3.5t da radę. Mokry pomiot, same bobki. Stanowisko po rzepaku. Zamierzam siać wcześnie (za ok 2 góra 3 tyg) ok 225szt. Śląsk ziemia 3kl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mecha    110

Na takiej ziemi trzeba dużo deszczu i czasu żeby mówić o wymywaniu, aczkolwiek rację masz. Pszenica ozima w warstwie do 20cm tworzy ponad 80% korzeni a reszta do 50cm. Zauważyłem że bardzo udzielasz się w tym temacie i chciałbym od ciebie uzyskać te informacje bo jesteś bardzo doświadczony. W takim razie co polecasz? Rozrzutnik czarna białostocka 3.5t + Zetor forterra da radę z mokrym pomiotem? Same bobki. Akurat samochód by mi pasował dlatego taka dawka. Ewentualnie jakby się opłacało to fliegl by rozrzucił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jasiuhonda    65

Nikt chyba nie próbował rozrzucać pomiot rcw. Też mnie ciekawi czy by szło suchy pomiot rozsiewaczem na taśmę gumowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinC360    32

Ja dawałem obornik kurzy słomiasty na jesień przed orka pod oziminy, na jesieni super zboże tak gdzieś do połowy maja gdzie już zaczęło brakować azotu, a było to na rędzinie, więc albo wymyło albo zboże wykorzystało. Chociaż nie ma gdzie wymyć bo 50cm pod powierzchnią jest lita opoka. Plon jęczmienia ozimego 6,2t/ha. Dawka była naczepa 35m3 na 2ha. Myślę, że dając 1,5-2 naczepy byłoby w sam raz. 

Ewentualnie myślę zrobić eksperyment i rozrzucić go na wiosnę zamiast saletry, której jeszcze nie kupiłem. Ale to znów troche się zajeździ zboże...

Edytowano przez MarcinC360

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bariBan    1

Witam. Jak to w końcu jest z tymi zawartościami składników? Więcej % jest w słomiastym od brojlerów czy w takim z taśmy od kur niosek? Badał ktoś i może się podzielić informacjami? Ludzie u mnie mówią różnie A nie mam jak przebadać póki co. "Na oko" wydaje się że od niosek jako że nie zawiera w składzie słomy to powinien być bardziej wartościowy ale tu we wcześniejszych postach ktoś wspominał że jednak ten od brojlerów  lepszy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

To trochę jak z saletrą i mocznikiem. Mocniejszy i dłużej działający jest slomiasty od bojlera. A szybszy w działaniu jest od nioski z klatki bo nie ma slomy. W tym pierwszym część azotu pójdzie na rozkład slomy ale później i tak wróci do gleby. Mocniejsza pasze dostaje brojler i dlatego gnój jest mocniejszy

Edytowano przez saszeta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dexter1908    7

Panowie ja w tym roku pod pszenzyto ozime dawałem pod pług 10-8t pomiotu suchy bobek. Stanowisko po łubinie wąskolistnym na ziarno który plonował 2t/h. Ile to może być N łącznie ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dexter1908    7

To by wyszło koło 170czystego N. Jak na pszenżyto to sporo ale chyba pomiot w pierwszym roku nie oddaje całego azotu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamson330    48

Jeslu będzie dobrze wymamieszany gleba i nie będzie  suszy to można liczyć 80% N w 1 roku.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamson330    48

Może inaczej. Jest dobrze przykryty a zboże go siegnie bez problemu. Ja bym już odpuścił jakiekolwiek nawożenie mikro i makro. Trochę mogło być strat przez wmycie w głąb ale przy tych cenach N nie szalał bym już 😜 Jak to pszenżyto wygląda teraz? Bo z łubinu i pomiotu azot będzie działał jak będzie ciepło.

Edytowano przez adamson330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dexter1908    7

Pszenżyto jest dość gęste. Ma 4-5 mocnych rozkrzwień plus jakieś mniejsze. Kolor nawet nawet. Azotu na razie nic nie dostanie. Pozostało czekać z fungi i Modus oraz siarczan. Pomiot dawałem jednego dnia a drugiego zaraz orka żeby nie było strat. Obok jest żyto po trochę nie udanej facelii też na pomiocie to kolor ma ciemniejszy. Tak jak mówisz trzeba czekać na ciepło i obserwować co się dzieje. Pierwszy raz daje pomiot. Przy tych cenach nawozów nie ma co szaleć z dodatkowym N. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DawidSpec    1
Dnia 23.12.2021 o 19:45, przemol87 napisał:

 

Czyli po przeliczeniu na 1 tonę wychodzi:

20,9 kg Azot,6,9 kg Fosfor,9,2 kg Potasu??Dobrze to liczę??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
    • Przez dominikl95
      witam który nawóz uważacie za lepszy na użytki zielone wiem że sól potasowa ma więcej potasu,ale nie ma innych składników jak kainit.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj