Skocz do zawartości
wlascicielziemski1

Co siac na słabej ziemi?

Polecane posty

andrzej2110    529

Z kopalnio piasku tez nie jest zły pomysł. Jakieś 3 km odemnie facet sprzedał piasek z około 20 arów pola. Potem wykop zasypał przyjmując ziemie z wykopów (np pod fundamenty). Za to ze mu przywozili ziemi dostał kasę. W dodatku jak widziałem to ziemie to jest glina a nie jakiś piasek. Jak to doprawi to może i pszenice tam posieje.

lukasz27    2

pytanie powinno brzmieć co zasiać żeby na tym zarobić. bo zasiać można wszystko nawet rzepak kwestia tylko czy coś z tego zostanie. uważam że taka kopalnia to najlepsze rozwiązanie tylko że wiąże się to z szeregiem papierkowej roboty i załatwianiem różnych pozwoleń.

andrzej2110    529

Zależy co zgłaszasz :) Jeśli kopalnie pisaku to tak a jeśli budowę stawu to jest nie wiele tego :)

Wiadomość z agroFakt.pl

rastafarmer    0

Cześć. Po pierwsze, żeby cokolwiek tam posiać/posadzić to potrzebujesz sporą ilość wapna. Ziemniaki odradzam- będzie parch jak cholera. Owies? Skoro mówisz że są to piachy, to daj sobie spokój. Owies na piachu to po kostki rośnie. A rabarbar? Dobry pomysł... sam mam na piachu tylko znowu kłania się wapno... i w ogóle nie może być perzu. Roślinka łatwa w uprawie i o dziwo- w miarę dochodowa. Zbiór dwa, może nawet trzy razy w roku, a cena od 30-60groszy z kg. Czasami nawet 90 do złotówki. A najciekawsze jest to, że susza czy nie, plon jest taki sam. 2.5 metrowe korzenie robią swoje :)

A rabarbar sie sieje, czy rozsadza?

Jeśli wapno to jakie, to brązowe z Mg, czy białe?

I jaki koszt takieo wapna?

I czy wapno rozsiać pszed, sianiem gorczycy czy po?

andrzej2110    529

Gorczyca jest oleista tak jak rzepak i wysusza glebę. Łubin tak ci nie wyciągnie wody a dostawczy sporo azotu do gleby gdyż wiąże w korzeniach azot wyłapany z powietrza.

kobra89    66

A gorczyca co moze nie lapie azotu w korzeniach z atmosfery to jestes w bledzie ja sieje gorczyce na 5-6 klasie ziemi ale nie mam kwasu na polu jak autor tematu ze pisze ze nic nie rosnie, to tylko szczawie :) Wiec najpierw niech walnie z 1,5 tony wap-magu na to poletko a potem moze cos myslec o obsianiu.

kobra89    66

Nie moge nic znalezc kurde ale kiedys cos takiego znalazlem przez przypadek, ale moze i pomylilem sie.

moze chodzilo o to ze jak zielona gorczyce przeozesz to azot po jej rozlozeniu .a rabarbar to na piachu nieurosnie i bez wody

miszka31    29
Nie moge nic znalezc kurde ale kiedys cos takiego znalazlem przez przypadek, ale moze i pomylilem sie.

i nic nie znajdziesz,gorczyca to roślina fitosanitarna,przerywnik chorób grzybowych,spulchnia glebe,lubi wilgoć przecież to z rodziny kapustnych a nie motylkowatych pozdrawiam

milanreal1    290

No gdzie rzepak w żadnym wypadku. Rzepak potrzebuje sporo wilgoci i wymagań glebowych tez potrzebuje lepszych. Wg mnie nie opłaci się siać rzepaku na ziemi słabszej niż IV klasa. Jeżeli chcesz wzbogacić sobie pole w azot to zasiej łubin, później zaorz i zasiej np żyto. Oczywiście zanim coś posiejesz dobrze było by dać wapno.

milanreal1    290

@kobra89 już pisał ile dać. Wg mnie dobra dawka. Trzeba zniszczyć ten kwas w ziemi. Ja bym dał przed łubinem magnez, a np przed żytem dać obornik i powinno być ok. Obornik nie powinien się spalić.

andrzej2110    529

Na słabo to żółty. Posiej słodki to będziesz mógł go sprzedać na pasze. Gorzki to tylko na poplon.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez Rolnikix
      Witam
      Zamierzam w tym roku ściąć ok 5-10ha słomy u siebie, praktycznie pierwszy raz, i zastanawiam się co najlepiej zastosować na drobno pociętą słomę? I nie chodzi mi tutaj o uprawę pola, a nawóz/oprysk który pomoże szybkiemu rozkładowi słomy i przyswajaniu jak największej ilości składników w niej zawartych do gleby bez powstawania oczywiście pleśni i innych niekorzystnie wpływających na strukturę gleby czynników.
      Myślałem nad zastosowaniem mocznika w ilości 100kg/ha, jednak obiło mi się o uszy że są o wiele lepsze substancje/nawozy korzystniej wpływające na glebę.
      Proszę o swoje spostrzeżenia i porady na ten temat.
    • Przez ADAM10121997
      Witam moje gospodarstwo opiera sie na produkcji roślinnej(głownie zboże). 
      Posiadam pewien dylemat co do płodozmianu na swoim gospodarstwie. 
      No własnie, pszenica się najbardziej opłaca, ale myślę ze nie można jej siać rok w rok w jednym miejscu, słyszałem, że przez to niszczy się ziemia .Dlatego moje pytanie brzmi jaki stosować płodozmian aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać areał, żeby mieć zyski przy czym nie niszczyć ziemi.? Od razu mówię, że nie sieje rzepaku ponieważ nie mam odpowiedniego kombajnu, ale może w przyszłości..
      Piszcie jak u was wygląda ta sprawa:)
    • Przez viking
      Witam,
      Z racji kiepskiej deszczowej pogody nie zdążyłem do tej pory wyrównać pole po orce i zwapnować.
      Gleby jest bardzo kwaśna i wymaga pilnego odkwaszenia.  
      Jakie byłoby najlepsze wyjście z tej sytuacji, rozrzucić teraz wapno granulowanie ręcznie na 1 h. czy poczekać na lepszą pogodę, ewentualnie jak przyjdą mrozy i wtedy rozrzucić rozsiewaczem ?