wlascicielziemski1

Co siac na słabej ziemi?

Polecane posty

look19    30

A jaka roślina jest najtańsza i pewna w uprawie (jej uprawa i zbiór ma być możliwie najprostszy, z użyciem jak najmniejszej ilości maszyn)? Mi przychodzą na myśl zboża, ale czy coś jeszcze jest prostszego w uprawie?


Jeśli chcesz poznać prawdę na temat Agromy pisz na PW. Na pewno odpowiem. Miałem z nimi do czynienia.

Nie polecam zgrabiarki firmy METAL-TECHNIK z powodu wad konstrukcyjnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
irenka30    0

Czy mógłby mi ktoś napisać jakie i ile nawozów i kiedy użyć pod kukurydzę?. Siana ma być na 3 klasie ziemi nawiezionej na wiosnę obornikiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KarolT25    41

look19 no cóż ziemniak chyba będzie po zbożu,czy pole jest kamieniste?Przy ziemniakach też nie trzeba tak dużo sprzętu góra jeden ciągnik :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek8111    0

Ja też miałem taki problem to obornik rozwiozłem i dwa lata z rzędu owies i wszystko doszło do normy. Później spokojnie pszenżyto urośnie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MichalR    34

Czy mógłby mi ktoś napisać jakie i ile nawozów i kiedy użyć pod kukurydzę?. Siana ma być na 3 klasie ziemi nawiezionej na wiosnę obornikiem.

Obornik pod kukurydzę lepiej sprawdza się, jeżeli nawieziesz go jesienią.

Nawozy najlepiej siać siewnikiem z podsiewaczem nawozu.

Myślę, że do siewnika to możesz dać jakiś wieloskładnikowy nawóz, albo jak ja robię, czyli mieszanka soli potasowej 60% i fosforanu amonu w stosunku 3:2 albo 1:1. A dawka na ha zależy od tego na ile cię stać. Jeżeli po oborniku, to dał bym 200 - 250 kg mieszanki tych nawozów na hektar. Możesz również zastosować jakąś polifoskę albo coś podobnego, jest dużo nawozów wieloskładnikowych specjalnych pod kukurydzę.

Azot to najlepiej w formie saletry amonowej, co najmniej 200 kg/ha. Siać w warunkach sprzyjających (najlepiej przed deszczem) i najpóźniej jak się da wjechać, bo u kukurydzy większość zapotrzebowania na azot przypada na lipiec i sierpień.


Jeżeli pomogłem, kliknij zieloną strzałkę ------->

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Ile trzeba by dać polifoski 6 na 6 klasę aby wyrósł owies?

 

Robiłeś badania gleby dotyczące zawartości tych składników?


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie :unsure: ale na pewno jest zakwaszona dawałem tam wapno mg 850 kg/ha w zeszłym roku i myślę że jeszcze by się przydało ale na razie chcę zasiać tam owies i nie wiem jakie nawozy pod niego dać? Z tego co udało mi się ustalić to z azotem najlepszy jest saletrzak ale też nie wiem w jakiej dawce i czy dać przedsiewnie czy później?

Za odpowiedź z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Przedsiewnie NPK i saletrzak. I pogłównie saletrę. Tak robię. Co do azotu to może być i saletra i saletrzak, oba można przedsiewnie i pogłównie. i Dalej modlić się o deszcze do Pana Boga bo owies ma slaby system korzeniowy i dodatkowo potrzebuje sporo wody. No i siew w najszybszym możliwym terminie. "siej owies w błoto, zbierasz złoto ;)


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zapotrzebowanie owsa na potas to ok 60-180 kg / ha zaś na fosfor 80 -120 tak więc który z nawozów wieloskładnikowych ma takie proporcje polifoska? W moim województwie terminy optymalne do siania to 20-30 marca tak więc chyba się do tego zastosuje.

Edytowano przez wlascicielziemski1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Zorientuj się czy bardziej Ci się nie opłaci sól potasowa i fosforan amonu. Polifoska 6 ma NPK 6-20-30 a Polifoska 8 8-24-24, Tak wiec polifoski byś musiał dać b dużo a jak dodasz soli i fosforanu to polifoski mniej.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dużo to znaczy więcej niz 200kg na ha?(poza oczywiście saletrzakiem).Sól potasowa i fosforan ja jestem niedoświadczony i raczej nie wiedział bym w jakich to dawkach stosować na razie wole proste rozwiązania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Sól potasowa ma 60%K20, fosforan amonu ma 52%P2O5, zawartość NPK polfosek Ci napisałem, zapotrzebowania owsa na P i K sam napisałeś więc teraz tylko wystarczy przeliczyć ile trzeba sypnąć.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Tak dobrze liczysz. Fosforan amonu ma dodatkowo 12% azotu, zawsze sie przyda. Jedyne czego nie ma ta mieszanina to brak magnezu(jest w polifosce).


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Ogólnie zapotrzebowanie na Mg nie jest duże(w porównaniu do NPK). Bez niego sobie poradzi(może w glebie coś pozostało). Kiedy tam było wapnowane?


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czyli przykładowo na ha muszę wziąć 100 kg soli potasowej i fosforanu 200kg ? tak się to liczy? i wtedy żadnej polifoski.

Co? Chcesz dać ponad 90kg fosforu, a tylko 60kg potasu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Co? Chcesz dać ponad 90kg fosforu, a tylko 60kg potasu?

 

A rzeczywiście, dopiero teraz zauważyłem, proporcje powinny być odwrotne. Sorry za błąd.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MichalR    34

Ja dał bym maksymalnie jakieś 90 kg K20, czyli ok.150 kg soli i około 60 kg P2O5, czyli jakieś120 - 130 kg fosforanu amonu. Na 6 klasę nie dawałbym więcej, bo te nawozy i tak się uwstecznią i nie zostaną wykorzystane, bo ziemia tak niskich klas z reguły nie zatrzymuje dużych ilości składników. Potas w przypadku zbóż uprawianych na glebach złej jakości jest ważniejszym składnikiem niż fosfor, między innymi dla tego, że zwiększa przyswajalność azotu i zmniejsza stres spowodowany niedoborami wody.

Saletrzak możesz dać przedsiewnie, ale nie dużo, większość azotu dałbym pogłównie w formie saletry amonowej. W dobrych warunkach (częste deszcze) to możesz zebrać śmiało 5 ton owsa bez stosowania żadnych nawozów poza saletrą amonową.

ogólnie polecam zrobić badanie zawartości makroskładników w glebie, bo wtedy będziesz wiedział co w tej glebie "siedzi".

Edytowano przez MichalR

Jeżeli pomogłem, kliknij zieloną strzałkę ------->

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak dać 120 -130 są takie worki czy po prostu trzeba kupić więcej i odsypywać? Czy sól i fosforan mieszacie przed wysiewem na pole czy siejecie najpierw jedno potem drugie? Tak jak teraz patrze na ceny to chyba za wile nie da się zaoszczędzić na tym podziale (sól i fosforan) Może jednak zamiast tego dać 300kg/ha tej polifoski 6?

Dzięki za praktyczne odpowiedzi :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MichalR    34

Widzę, że rzeczywiście nie za dużo miałeś z tym do czynienia, najpierw musisz obliczyć ile nawozu potrzebujesz, np. na 3 ha dajesz w sumie 300 kg, i wtedy wychodzi po 133 kg/ha.

Jeżeli zamierzasz siać to na małej powierzchni, to wybrałbym polifoskę 6, bo mniej zachodu z tym. Pakowana jest w workach po 50 kg albo w big-bagach.

Co do mieszania, to nie polecam, bo może nawóz w rozsiewaczu się rozwarstwić, drugą sprawą jest, że sól leci dalej niż fosforan (albo odwrotnie, już nie pamiętam) i nierówno się wysieje. Mieszanie jest dobre przy stosowaniu podsiewacza nawozu, np przy siewie kukurydzy.

Edytowano przez MichalR

Jeżeli pomogłem, kliknij zieloną strzałkę ------->

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj