LukaszZduny

Owijarka na folie 500 czy 750mm?

Polecane posty

wildagro12    6

Moim zdaniem trzeba jeszcze wziąć pod uwagę czas owijania, przy owijaniu 750 jest on krótszy o około 30%.

A więc nie tylko oszczędność foli, ale również paliwa i czasu - a nawet przede wszystkim czasu zwłaszcza przy owijaniu nocą, co często się zdaża.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeriplPl    3

Ale tak dobra owijarka w przystępnej cenie ? To która Panowie ?


Chwytak do bel na jedne siłowym czy na dwa ? Co do czego.... ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szyszko    1

A Koledzy powiedcie mi na ile najlepiej warstw układać sianokiszonkę, i dlaczego akurat taka ilość a nie inna? Ktoś wie jakie to ma znaczenie?


Kupię prasę John Deere 550, siatka sznurek, szeroki podbierak. Kontakt na pw. Cena do 22tyś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Ale różnica 8 zł kontra 9,2 zł-o ile policzy się owe 25 bel z rolki-ja kupuję folię JD z której wychodzi 27-28 bel i wtedy ta różnica wynosi już całe 20-50 gr na sztuce co jak łatwo policzyć przy 200-300 belach rocznie daje kwotę 40-150 zł -owijarka na 750 mm kosztuje o 1000 zł więcej więc ta różnica zwróci się po 6-25 :D latach. Oczywiście wiadome jest że w grę wchodzi tu parę czynników czy to ilość bel, czy też ilość bel z rolki...

Dla mnie nawet podana przez Ciebie różnica daje spłatę droższej owijarki w trzy lata. To jest tylko różnica w cenie folii, a gdzie czas < 16 a nie 24 razy owinięcie>, gdzie paliwo <jak wyżej>. Tak jak zakończyłeś, wszystko zależy od proporcji. Jeszcze tak mało poruszana kwestia uciążliwych odpadów z folii, przy 750 jest ich mniej.


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

Dla Ciebie tak-ale chyba wyraźnie napisałem założenia ?Co do czasu to często gęsto "wąskim gardłem" przy owijaniu jest nie owijarka a ciągnik z ładowaczem-co do paliwa to naprawdę śmiechu warte-ja owijam C-360 na zleżnych obrotach-bardzo szybko to idzie a ciągnik pracuje praktycznie na obrotach jałowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029
Napisano (edytowany)

Kolego stosunek ilości owinięć 450/750 wynosi jak 1/1,5. Czyli pracując na takim samym sprzęcie, tylko z inną szerokością folii, ja przy 750 zrobię 3 bele, a Ty 2, zużywając tyle samo paliwa. Dla zobrazowania mając do zrobienia trzy setki pampersów, przy moich 300 belach, Ty będziesz na poziomie 200, czyli będziesz musiał dodatkowo wytrzasnąć paliwa na 100 bel. B),a jeżeli nie przekonuje Cię paliwo to wyobraź sobie,że w czasie kiedy Ty będziesz jeszcze owijał, ja już będę sączył zimne piwo.

Edytowano przez agromatik

"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeriplPl    3

Ja dopiero raczkuje z tych sprawach ale zgadzam się, że owijarka na 750 jest ekonomiczniejsza w eksploatacji przy dużej ilości zawijaniu bel (w moim przypadku około 150-250 belotów rocznie) ale droższa w zakupie o 1,0 tys zł ale wydaje mi si, że warto bo czas jest bezcenny :D a w szczególności przy pośpiechu podczas owijania sianokiszonki :D

 

Ale może w końcu, ktoś z Panów wypowie się czy te nie firmowe też są dobre owijarki ?


Chwytak do bel na jedne siłowym czy na dwa ? Co do czego.... ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166
Napisano (edytowany)

@agromatik-pisałem chyba powyżej o tzw."wąskim gardle" -i wyobraź sobie że w wielu przypadkach tak jest-co mi z najszybszego owinięcia bel jeżeli nie zdążę owych bel odwozić ?Nie wiem jak u Ciebie to wygląda ale u mnie mniej więcej tak-biorę belę z platformy, kładę na owijarkę i lece po następną-w tym czasie (przy owijarce są dwie osoby-jedna w ciagniku a druga zakłada folię) owijarka owija i zrzuca belę,ja kładę nastepną i podnoszę tą owiniętą aby postawić ją w szeregu,następnie znów bela z platformy i tak dalej...Oczywiście sa też inne techniki np. polegające na odtaczaniu owiniętych bel etc.Powiedz mi co mi daje w moim konkretnym wypadku szybsze o 15-20 sek owinięcie beli ?(oprócz paliwa oczywiście-ale te parę litrów na rok wisi mi totalnie ,efektem zaś byłby "przestój" obsługi owijarki ).Co do piwa to często gęsto zdarza mi sie je wypić podczas owijania-więc nie muszę czekać jak Ty :D do późnej nocy no i na koniec-tak staram się zorganizować sobie owijanie aby nie owijać na raz więcej niż jakieś 30-40 bel i kończyć tą pracę przed wieczorem.

Edytowano przez jaro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian2609    1

Ja mam owijarkę Sipme. 1 sezon robiłem na 50 to wiecej czasu większe koszty, Bo balota owijałem ok 3-5 minut.

Od 5 lat mam 750mm. Taniej wychodzi folia.

szybciej się owija o ok 2-3 minut. Mniej paliwa ciągnik spali...

 

Ja mam owijarkę Sipme. 1 sezon robiłem na 50 to wiecej czasu większe koszty, Bo balota owijałem ok 3-5 minut.

Od 5 lat mam 750mm. Taniej wychodzi folia.

szybciej się owija o ok 2-3 minut. Mniej paliwa ciągnik spali...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

No to powodzenia w 5-minutowym owijaniu beli-no faktycznie przy takiej szybkości opłaca sie kupno nowej owijarki zamiast próby zwiększenia szybkości owijania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeriplPl    3

B) Czas owijania również zależy od pompy hydraulicznej w traktorze - Ursusy mają słabe wydajności ale zachodnie to sięgają 80 l/min to sie topiero owija B)


Chwytak do bel na jedne siłowym czy na dwa ? Co do czego.... ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

Dlatego ja owijam przez tzw. "piątkę"-szybciej już nie można bo bela próbuje "opuścić" owijarkę :D .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GoodFarmer    27

Ja zazwyczaj owijam na 4 i obr do 1200. Na piątce czasami tylko ponieważ uważam że to za szybko. Nie chodzi mi o samo owijanie tylko owijarka rusza zbyt gwałtownie i zbyt gwałtownie się zastrzymuje. Boję się żeby nie zerwać łańcuchów siłą bezwładności rozpędzonej beli. Dziś już bym się nie zastanawiał i wybrał 750mm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Mi w tym roku kilka razy wypadły belki z owijarki :D


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian2609    1

GoodFarmer-Dokładnie mam takie samo zdanie, A znowu jak jest za szybko To może spaść i potem kolejne koszty ponownego owinięcia...

Lepiej 750-tka owijać Troszkę wolniej by się dokładnie Folia przylepiła i by nie spadła...

 

Pozdrawiam wszystkich Agrofotowiczów Z tego Tematu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomi382    99

mi 75cm nigdy nie spadła belka i robie 150cm więc podatna na upadek ale spadały jak dłużej poleżały i były lekko klapnięte i nie wiem skad wasze teorie :) Na początku owijałem c385 później c-360 a na końcu c-330 ale najoptymalniej c-360 lub c 385 na wolnych obrotach :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomi382    99

A ja o czym? Pisze o obrotach tyle że są ukryte za tajemniczymi nazwami c-330 c-360 i c-385 :D

A jesli masz na mysli że mniej obrotów potrzebuje 75cm to wiadomo i przy wiekszych obrotach owijarki szybko owiniemy. A z doleganiem nie miałem problemu. Jak jest odpowiedni naciąg to się dobrze lepi czyt przylega a jak jest luźna to chyba wiadomo ze będzie wisieć jak szmata

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

Francuskie to najlepsze są :

-żaby

-ślimaki

-i choroby :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeriplPl    3

to jest temat owijarek czy 500 czy 750 - i czy warto kupić droższą a nie rodzaju i firm folii do sianokiszonek !

 

 

Pan tomi382 konkretnie opisuje sprawę ! a nie gdyba ! zna się za rzeczy ! za to ogromne z mojej strony dziękuję !

 

 

Owijarka owijarką ! ale są zasadnicze jakieś różnice w budowie owijarki na folię 500 a 750 ? no wiadomo, że oprócz adaptera do podawania folii ?

bo rozważam taką opcję zakupu prawie nowej Sipma Z274 (2009 używana dwa sezony - owinęła 800 belotów - zakup byłby od znajomego bo chce sprzedać - przechodzi na silosy) i przerobić ją na 750 - na stronie Sipma.pl w sklepie Sipma adapter kompletny kosztuje 1500 zł a myśl, że chyba wszystkich całego nie trzeba było by kupić tylko wybrane elementy ? czy jeszcze jakieś elementy wewnętrzne tez były by do wymiany ?

 

Zna się ktoś na tym ?


Chwytak do bel na jedne siłowym czy na dwa ? Co do czego.... ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GoodFarmer    27

Chyba nie warto bo jak kupisz ta owijarke i dołożysz 1500 zł i jeszcze tryby na walcach trzeba dołożyć to za te kase pewnie kupisz trochę tańszą owijarke metal fach 750 i jeszcze na flaszke ci zostanie a tak bedziesz przerabiał i myślał żeby dobrze było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

a my sami przerabialiśmy adapter z 500 na 750 i przeróbka razem z zębatkami kosztowała może 300, z czego większość to koszt zębatek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez THE-kiler
      Witam kupiłem zdekompletowaną owijarkę samozaładowczą Ariadna poszukuję do niej  sterownika . Widziałem na Olx iż ktoś miał na sprzedaż z okolic Podlaskiego, Kobylin-Borzymy (przepraszam jeśli źle napisałem miejscowość lecz wieczorem natrafiłem na ogłoszenie a rano już go nie było) Byłbym bardzo wdzięczny 
    • Przez Jamalek
      Panowie, 
      Proszę o podpowiedź kupiłem owijarka sipme, ma urwany wtyk do licznika owinieć, ktoś pociągnął i urwał. Podpowie ktoś jaki idzie wtyk do tego komputerka ? Mam model jak zdjęciu magnes, przewód z czujnikiem jest brakuje tylko wtyk. 


    • Przez 6441Marcin6441
      Co sądzicie o zamontowaniu układu automatyki do owijarki bel?
      Urządzenie sterowane pilotem:
       
      -automatyczne zatrzymanie owijarki po osiągnięciu zaprogramowanej liczby obrotów:
      -ustawianie w pozycji do rozładunku
      -ustawianie w pozycji do załadunku
      -rozpoczęcie cyklu po wysłaniu sygnału z pilota sterujacego
    • Przez przemekk800i
      witam
      stoję przed zakupem owijaki. nie wiem która bedzie lepsza do owinięcia w jednym roku jest około 600 bel unia ma owijanie na dwie folie i 3 wałki do obracania bel za to maja ma pasy. nie wiem która będzie lepsza i trwalsza .  dodam ze w tym roku miałem do czynienia z owijarka na linki i z bocznym załadunkiem wszystko ok ale to nie jest to
      proszę o poradę.
      pozdrawiam 
    • Przez piootr
      Mam zamiar kupić owijarke z sipmy na folie 50 i 75 cm , urzytkuje ktoś taką maszyne albo jakąś inną owijającą folią 75 cm jak się coś takiego sprawuje , powinno się szybciej owijać
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj