Zaloguj się, aby obserwować  
hodowca

hodowcy pomocy!!

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
hodowca    17
Napisano (edytowany)

W lipcu wycieliła mi się krowa. Kupiłem ją jak miała jakieś 3 tyg ciężko nad nią pracowałem dogadzałem jej cały czas. Dbałem o nią jak o żadną sztukę. Od listopada zacząłem zauważać problemy z wstawaniem ale oczywiście ojciec mi mówił ze to bywa i jej przejdzie teraz mamy luty krowa przestaje jeść urywa mleko coraz ciężej wstaje co mam robić??

 

Zapomniałem dodać ze od lipca nie wystąpiła u niej ruja.

 

nie pisz posta pod postem, uzywaj opcji edit

Edytowano przez andrzej2110

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gregor6    0

To długo czekałeś ? jak zauważyłeś ze w listopada ciężko wstaje to trza było podać jej jakiegoś drinka wapniowego np. propikal lub coś podobnego.teraz jak przestaje jeść to jc do niej i sprawdź jej czy niema gorączki jak ma to wzywaj natychmiast weterynarza niema co czekać do jutra, jeśli niema to dobrze. Może ma ketoze jak nieje nie wstaje mleko traci a co z tym idzie chudnie w oczach bo nie je jak masz blisko do weterynarza jakiegoś to jeść do niego i kup taką próbkę żeby zrobić test czy niema ketozy to jest taka próbka buteleczka z proszkiem z dajesz w nią trochę mleka mieszasz i widzisz czy nie zmienia barwę weterynarz ci wytłumaczy co i jak taka prubka jest niedroga jakieś 5 zl chyba możesz odrazu kupić preparat :AGRO-GLIKONA. Kosztuje chyba 5l 60zł a może coś innego jak już ma problemy ze wstawaniem. Jak odczytasz wynik i będzie miała a weterynarz sprzeda ci płyn( kup 5l ) bo 2l to mało i daj jej dopicia pół litra weterynarz powie ci ze szklanka starczy to za mało może jej nie ruszyć jej mi tez tak jeden mówił szklankę a inny to powiedział ze pół litra. Krowa to chętnie wypije z wiadra tylko rozmieszaj z wodą 4l wody i pół litra tego płynu. Chyba ze coś innego dostaniesz. U mnie miała to nie aż tak siedziało mało paszy pobierała zbadałem i okazało się ze ma ketoze 3 dni i jej przeszło żre wszystko. Ale u ciebie to nie wiem czy weterynarz nie przyjedzie. Najpierw zbadaj jej czy niema gorączki jak ma to tylko weterynarz i antybiotyki itp. Jak nie to sprawdź czy niema ketozy. Jak nie wstaje to może powinna dostać wapno i glukozę to natychmiast zadziała ale to już weterynarz napisz czy krowie lepiej Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Problemy ze wstawaniem i z pobieraniem paszy może także wywoływać ciało obce. Jak będzie weterynarz niech ją także przebada pod tym kontem. Mieliśmy takie co na przednie nogi stanęły i tyłka nie mogły podnieść. Lub na tylnych nogach stały a na przednich klęczały. I magnez pomógł...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Henius91    1541

@kat ma racje. Tez nie raz magnez pomagał. Jeżeli dobrze zrozumiałem to jest krowa po pierwszej laktacji wiec problem z więzadłami można wyeliminować. U nas były takie przypadki jak krowa bo ocieleniu nie chciała wstawać bo po prostu wiezadla wysiadły. No ale to były krowy co najmniej po 3 laktacji albo była to duża krowa. Nie raz dało się takie krowy odratować ale nie zawsze bo przeważnie trafiały już tylko na rzez ale u Twojej jest to raczej nie możliwe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

Zadzwoń po weterynarza niech sprawdzi czy nie ma kwasicy lub ketozy. Musisz złapać mocz, żeby to zbadać.

 

P.S czasem jak stoi krowa to nie ma podkulonych racic (tak dziwnie stoi)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Qtas    1

Jeżeli krowa jest żywiona tradycyjnie (siano, śruta, buraki, ziemniaki, słoma) to może być tzw. zaleganie - czyli problemy związane z niedoborem Ca, Mg i witamin. Często na skutek złego stosunku wapnia do fosforu, który powinien wynosić 2 do 1.

Zwykle wystarcza w takim przypadku podanie mieszanki wit-mineralnej. Ale czekałeś zbyt długo i teraz leczenie może dłużej trwać, gdyż takie niedobory nie mogą być uzupełnione jednym wlewem preparatu wapniowego, jak to ma miejsce w porażeniu poporodowym. W tzw. zaleganiach lepsze efekty dają doustne preparaty wapniowo - magnezowe. Np. na początek: calem lub propical, potem mieszanka mineralna do paszy. No i chwilowo ograniczyć śrutę i buraki a zwiększyć dobre siano, najlepiej - siano z motylkowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hodowca    17

Panowie a co zrobić z tą rują ze wcale nie występuję?? Ja wiem za wcześnie na to najpierw trzeba jej magnez podawać ale na przyszłość ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Ja sprzedałem niedawno jałówkę. Niby ruja była ale byka nie chciała przyjąć. W dodatku była mała. Stwierdziłem ze nie będę się męczył z tako krowo (jeśli by się udało wogóle zacielić)


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Qtas    1

Niech weterynarz sprawdzi, czy nie ma ciałka żółtego przetrwałego na jajniku, następnie kup od niego specjalną mieszankę mineralną z wit. E i selenem i czekaj. Do wiosny blisko, może na trawie załapie. Tak często bywa. A w ogóle, to chciałeś chyba przedobrzyć i za dużo śruty było - nieprawda? I to takiej treściwej z pszenżyta?

 

W dodatku była mała. Stwierdziłem ze nie będę się męczył z tako krowo (jeśli by się udało wogóle zacielić)

Miałem jałówkę, która przez przypadek pokryła się w wieku 8 miesięcy i nie wyrosła (była b. mała) mimo to zostawiłem ją na krowę. Nigdy nie było problemów z wycieleniem. Przeważnie cieliła sama w nocy. I dawała sporo mleka. A miałem też wielkie krówska męczące się z wycieleniem małych cieląt. Także z tym różnie bywa. Ostatecznie można kryć jersejem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Sprzedałem bo i tak mam 3 zacielone i 3 młode które będę zacielał.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Co do rui to najpierw niech weterynarz sprawdzi czy nie ma cysty na jajniku.

Można by ją było przepłukać i wywołać ruję zastrzykiem. Jeśli po jednym nie będzie rui lub będzie słaba to jeszcze jeden zastrzyk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vhalior2    66
Miałem jałówkę, która przez przypadek pokryła się w wieku 8 miesięcy i nie wyrosła (była b. mała) mimo to zostawiłem ją na krowę. Nigdy nie było problemów z wycieleniem. Przeważnie cieliła sama w nocy. I dawała sporo mleka. A miałem też wielkie krówska męczące się z wycieleniem małych cieląt. Także z tym różnie bywa. Ostatecznie można kryć jersejem.

 

Może te duże byle zapasione i miały złą kondycje do wycielęń??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hodowca    17

Dzisiaj był u niej wet okazało się jak większość przypuszczała ze to ketoza dał jej kroplówki kazał jej wlewać ketokomplex i neoprowit i mówił ze należy jej zwiększy dawkę białka. Właśnie jaki premiks jest z największa ilością białka??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michu7    7

Na ketozę dobry jest glikol propylenowy 250 - 300 ml na dzień. Niestety trzeba zrobić wlew bo sama raczej nie wypije. Po kilku dniach efekt murowany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

To ja jeszcze powiem co jest bardzo dobre na kwasice- może komuś sie przyda. 5 paczek drożdży rozrobione w wodzie i soda (drożdże dajemy np rano a sodę dopiero wieczorem). U mnie tak się podaje jak krowa nie chce jeść zawsze pomaga[nie zaszkodzi a pomoże] (ale jak nie to po weterynarza, a on na sam początek jej kroplówkę z 5 butelek :lol: i coś tam jeszcze)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MFJD    2

@marcin82 możesz powiedzieć ile tej sody i w jaki sposób jeszcze o tym nie słyszałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez 2Reebok
      Witajcie, założyłem nowy wątek bo z tego co szukałem nie ma w pozostałych nic takiego (o ile nie przeoczyłem) 
       Mianowicie od jakiegoś czasu (ok 7dni) zauważyłem u krów w stadzie, że pojawia się taki biały śluz jak przed rują zazwyczaj jest przezroczysty ale czasem jest cały biały. Dodam, że pojawia się on u krów cielnych. Czy mam się czego obawiać ? Innych objawów niepokojących nie zauważyłem. Krówki mają apetyt nic po za tym tylko ten śluz z dróg rodnych nie to że cały czas się wydziela sporadycznie u różnych sztuk w stadzie pojawia się czasami. Mieliście podobny przypadek może.? 
    • Przez Wiesiujohny
      Witam przychodzę z zapytaniem gdzie kupić skuteczny środek na odrobaczenie krów mlecznych najlepiej jakby karencja na mleko była zerowa. Z góry dziękuję za odpowiedź 
    • Przez tyj123
      poraz pierwszy nam takie coś sie zdążyło parę dni temu zdechł nam cielak mięsny(brąz) 4 miesięczny wszystko rozegrało sie w 15 min zaczął ryczeć potem piana i krew mu z nosa leciała a po chwili sie położył i było po nim . Jak weterynarz przyjechał zrobiliśmy mu mała sekcje nie był on nawet wzdęty ale miał takie dziwne serce gąbczaste miękki czy z was ktoś miał podobną sytuację i co to mogło być bo weterynarz stwierdził że to wada wrodzona........
    • Przez Pawel0z
      Witam .Od jakiegoś czasu 3-4 mięśięcy zaczely sie pojawiac narosle małe i duże na skorze 9 byczkow i jałówce .2 z nich urosło do srednicy 9cm wiec pojechalem do weterynarza pokazalem foto tego i dal mi jakies lekarstwo na t. stosowal cos w tym stylu.Brodawki przechodzą z jendej na drugą sztukę co mam zrobić.

    • Przez hazelwideo
      Witam mam problem z moim 2 tygodniowym łatkiem. Gdy łatek się urodził było wszystko ok. problem zaczął się 2 dni po urodzeniu łatkowi zaczęły zginąć się przednie nóżki. Był wet i dal zastrzyk i kazał poczekać tydzień który właśnie minął. wet powiedział że będzie trzeba włożyć w gips. chciałbym się dowiedzieć czy ktoś miał już taki przypadek i czy jest to do wyleczenia ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj