abuk14

Ruszta czy ściółka??

Polecane posty

luk2782    19

ciekawy pomysł ;)


Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)

szacunek dla NH ale respekt uznanie i oddanie dla DEUTZ-FAHR-a:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pavel    12
Fakt mieszadło firmy Reck do wpuszczania pomiędzy szczeliny w rusztach jest niezłe ale niestety bardzo drogie. Chciałem wspomnieć coś na temat mieszania w zewnętrznych szambach a mianowicie chodzi mi o łatwe rozmieszanie kożucha. Najlepszym sposobem według mnie jest danie lewych obrotów w mieszadle powoduje to że mieszadło wypycha rzadką gnojowicę do góry przez co powoduje porozrywanie "kożucha" . Dzięki temu zaschnięta na wierzchu frakcja zostaje potem łatwo wciągnięta i rozmieszana.

 

 

cena z wystawy w szepietowie-17tys zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mietek180    0

ja mam 500 sztuk na ściółce w kojcach po 25 sztuk i obu stronach jest korytarz w kturych chodzą świnie w korytarzach po zamknieciu świni w kojcach chodza dwa wygarniacze z lina u góry i łopatą na dole super sprawa po dwóch stronach po jednym . tylko jak mam holendry to ciężko mi jest ich przyzwyczaic do srania w korytarzach ale moze z czasem... ja myśle moze w przyszłości nad głęboką tur do ciągnika i do przodu a słoma zebybyła pod wiata bo narazie mam małe kostki na górze mam dużą więc spoko na rok starcza ale strach przed zapaleniem i taki pomysł . Myśle co do głębokiej ze świnie lepiej sie chowaja na ściółce i wogóle lepsza higiena a na ruszcie te świnie napewno super maja ja tam bym nie chciał leżeć moze to jest ekonomiczniejsze ale na ściółce tez jest wygodnie i taniej a co wy sądzicie ?? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MACGYVER    0

Ja świnie trzymam na głębokiej ściółóce. Chlew mam przystosowany do wjazdu teleskopem i mam dużo mniej roboty a po drugie świnie się dużo lepiej chowają na ściółce niż na rusztach.

P.s

Obornik zawsze na pole się mi przyda gdzyż mam świnie i bydło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cichy007    0

Napewno najlepiej jest na sciółce swinki maja najlepsze warunki.Zresztą rozmawiałem ostatnio ze znajomym hodowca który ma na ruszcie ale zrobił tak bo mu pasowało tak przerobić kurnik.I mówi ze na ruszcie ma słabsze przyrosty i mniejsza miesnaść.Jest to sprawdzone bo kolega ma na płytkiej sciółce i sobie razem porównywali ta sama pasza te same maciory od których tuczyli prosiaki i jednak na sciółce były lepsze efekty.


Zetor Proxima 110 Power
New Holland T5.105+TUR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luk2782    19

A status zdrowotny ? a wentylacja ? a wyposazenie? a podejscie zajmujacego sie zwierzetami? polemizował bym nad tym ze swinie na ruszczie maja gorsze przyrosty i miesnosc. napewno sciółka a zwłaszcza płytka jast dla swin pod wzgloedem dobrostanu najlepszym rozwiazaniem ale i najbardziej czaso i energo -chłonnym systemem. nikt mi nie powie ze na głebokiej sciólce jest super a wzioł ktos z was pod uwage sterzenie szkodliwych gazów jak amonik i siarkowodór w powietrzu? swinia ma ryj po to rzeby ryc jak ma w czym to ryje i zawsze mimo czestego scielenia ilosc nieporzadaanych gazów na głebokiej bedize wieksza niz na ruszcie to samo jesli chodzi o zapylenie popatrzcie ile kurzu zbiera sie na murkach po scieleniu. powiem szczerze kompromisem jest ruszt mało pracy lepsze powietrze ale gorszy dobrostan. skoro niektórzy twierdza ze na ruszcie jest nizasz miesnosc to dalczego mam srednia w kraju na poziomie 51-53% a dunczycy 60% prze masie ubojowej 105kg? jak trzymaja niemal 100% na ruszcie podobn ieniemcy tylko u nich jest 57% ale ciezsze tuczniki >115kg?


Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)

szacunek dla NH ale respekt uznanie i oddanie dla DEUTZ-FAHR-a:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kizo    7
ale na ściółce tez jest wygodnie i taniej a co wy sądzicie ?? ;)

 

Wygodniej to może tak ale tylko dla świnek bo na pewno nie dla gospodarza. Przy słomie jest dużo więcej pracy nie mówiąc już o tym, że trzeba mieć dodatkowe maszyny no chyba , że korzysta się z usług.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek1961    2

Ściółka jest napewno lepsza dla trzody jednak nie dla gospodarza, gdyż trzeba mieć słomę i cały system usuwania obornika co podwyższa koszty. Ruszty są prostsze i wymagają mniej nakładu pracy jednak są gorsze jeżeli chodzi o warunki zoohigieniczne. Świnka lubi ryć i dobrze by było żeby moagła to robić ale niestety nie zawsze jest to możliwe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mietek180    0

Świnie mają elegancko na tej ściółce , dodatkowe maszyny to tylko rozrzutnik no i cyklop ale on to jest do wielu rzeczy używany . Co do wentylacji to mam super pomyślane miałem w planach także wentylatory ale tata wymyślił coś gdzie nigdzie nie widział ale sam to zadecydował odnośnie wentylacji więc mamy korytarze gnojowe po bokach i do kazdego chliwa jest jedno okienko na wys ok 40cm nad podłogą kture sa pozatykane od zewnątrz dzwiczkami i wystarczy ze sa uchylane na 2-3 cm a latem czasami całe ale jak wieje to je zamykam bo nie dobrze dla świń dojście do świń mam eleganckiej podczas szczepienia jest dobrze bo naganiam prosiaki do korytarza gnojowego wszystkie naraz i elegancko idzie .Jeszcze ten korytarz prowadzi na rampe ja mam 1.5metrowa róźnice terenu wiec rampa jest dobrze zrobiona prosto na samochód z zakładów. mam korytarz gnojowy pośrodku więc jest jeden paszociąg w lini prostej . Tak myśle cały czas zeby w stodole przerobic chociaz jedno przesło na głęboką ściółke tylko nie wiem jak sie do tego zabrać bo nie chciałbym zakładac narazie wentylacji i myśle nad wymuszoną wentylacje dzieki powietrzu z zewnatrz bo tak ogólnie wiem skąd przeważnie wieje wiatr i tak bym chciał zobaczyc a co Wy o tym sądzicie doradzcie cos jeszcze co pomogło by mi w tym pomóc ?? Mam jeszcze dylemat jezeli głęboka ściółka to jak wywalic gnój cyklop by wszedł ale czy by wyrwał gnó bo z tego co słyszałem a nie mam zadnego ciągnika z przodkiem i do ciapka nie bardzo a mam U - 1012 to tym bardziej nie bo po pierwsz drogi Tur i ciagnik bez przodka to bedzie sie slizgał może jakies pomysły??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek1961    2

Generalnie na ściólce oczywiście jeżeli chodzi o warchlaki i tuczniki. Loch i porodówka ruszty a jakie do wyboru.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil33k    0

sluchajcie ja mysle ze w obecych czasach przy obecnej koniukturze trzeba obnirzac koszty a to sie da tylko po przez zastosowanie rusztu bo tylko pomyslcie ile trzeba maszyn do obornika np. 1 rozrzutnik, 2 prasa, 3 tur albo specjalnie ladowarka, 4 przyczepa do slomy choc nie musowa:P ale ile terzeba czasu aby przywiezc ta slome pozniej ja gdzies ulozyc a nastepnie wrzucic do kojca i nagroda na koncu :D wywiezc to na pole :P a najlepsze jest to ze ta sama slome :D a do gnojowicy wystarczy beczka ktora i tak wiekszosc rolnikow ma nawet przy glebokiej sciolce i mieszadlo ktore jest podstawa i w ten sposob sam jednym ciagnikiem od rana do wieczora wyworze cala gnojawice z okresu pol roku a jak pomysle o oborniku i sobie wyobraze ile czasu by mni to zajelo to 3 dni murowane wiec nikt mnie przekona o na sciolke :P napewno do tego nie wroce mimo jak tu ktos pisal ze kase sie wlorzylo i wgl. szkoda :P masakra:D niech ktos sprobuje w jednym kojcu to moge sie zalorzyc ze zaraz nawet wezmnie kredyt i zrobi cala chlewnie :) co do sciolki moge powiedziec jedno :P jest to bardzo drogi system utrzymania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LUKASZ14    4

a jaki mqsz system spływania rurowy PCV czy kanałowy podłączony od razu do zbiornika ktury jest przy ścianie chlewni ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
polo987    2

głęboka ściółka jest dobra, ale dla takiego gospodarza który ma 1000szt. świń to chyba lepiej ruszta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz93    6

Moim zdaniem głęboka ściółka nie jest zła, jeśli się ma dostatecznie dużo słomy. Dzisiaj słoma znajduje wiele zastosowań (brykiet, pieczarkarnie) i jeśli musimy ją dokupić to lepiej od razu zdecydować się na ruszt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekM    17

ALe tu chodzi o czas i koszta. słoma polana gnojowicą to też cenny nawóz..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LUKASZ14    4

ruszta tylko trzeba dobrą beczkę.Nie wiem bo nie mam ruszt ale naprawde wszystko spływa do tych rur i nic nie zostaje!? Nie chce mi się wierzyc. Dlaczego? Dlatego że wybieram obornik do 70 sztuk co dziennie nie podścielając ich.Mam w kojcach po 5-7 sztuk dorosłych zrobione 2 kanały po dwóch stronach kture pokryte są deskami. jak wiadomo deski szybko są zjadane (ok. wytrzymują 6-7 miesięcy ) i przy każdej wymianie desek wybieram obornik ktury wleciał przes szczeliny. Kanały są szerokości 40-55 i 50 cm głębokości.Znajduje tam się ok. 30 cm obirnika. Jest on na dnie i nie wierzę że jeśli zrobiłbym kanały spustowe to by zleciało. A ovornik wybieram codziennie.Do zbiornika spływa "czysta " gnojowica. Jeśli się mylę ale to są fakty.tyle ludzi to robi więc działa.Mam takie obawy bo żaden znajomy nie ma ruszt!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

głęboka ściółka jest nabardziej zbliżona do naturalnego środowiska w ktorym żyją świnie, które zapewnia im rycie grzebanie

@LUKASZ14 co do ruszt to trzeba gnojowice mieszać bo nie da rady wypompować bez mieszania


red power

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekM    17

Można dać emy do gnojowicy to i mieszac nie trzeba, u nas iesza sie pompujac do beczki i za chwile wypompowując.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil33k    0

sorry ale wy chcecie zarabiac na tych swiniach czy bawic sie w ekologow ? :D na male ilosci 20 szt czy duze 1000 tylko ruszt!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rodman87    0

Ja mam chlewnie w której siedzi 300 swin od 30 kg do końca tuczu. Obornik usuwam codziennie i mnie do do furii powoli doprowadza. Chcę wszystko przerobic tylko nie wiem w jaki sposob. Każdy kto ma trzode a myśli o modernizacji doradza mi zebym przerobił to wszystko na ruszta. Wqurwia mnie już ta słoma w żniwa i zludzmi do pracy też sie robi problem.

 

Jesli ma ktoś pojecie o rusztachi choduje w tym systemie, a na pewno takich jest was wielu to niech mi doradzi czy warto przerabiac na siółke. Kazdy mowi ze ruszta ruszta i jeszcze raz ruszta. Dokupic sieczkarnie bo kombajnu i polowa roboty w zniwa odchodzi. To zachęca ale jak to jest z tymi rusztami to sam nie wiem. nie ch ktoś odpowie bo naprawde nie wiem jak mam w tej szopie przerobic. E-mail rodman87@interia.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Podaj więcej szczegółów to powiem ci jak przerobić na ruszt bo to jedyny słuszny system utrzymania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

U mnie przeróbka była pod koniec lat 90 tych. Wszystko płytka ściółka. Wtedy o ruszcie nikt nie myślał. A tych doradców wtedy to teraz bym pogonił. Roboty troche jest. Przyrosty troszke lepsze, świnie troszke zdrowsze ale roboty za***iście więcej. Jak się zacznie wszystko kończyć przerobie na ruszta, ale trza będzie 2 posadzki skuć, a miejscami 3. Koszty nie małe narazie przychodzi pracownik i tym się zajmuje, ale nie daj boże braknie go to masakra. Narazie dostawie moze na 200 sztuk i tam ruszt oczywiście. A potem systematyczna przeróbka. Tylko np w niemczech trzeba rozlicząć się z wywożonej gnojowicy, a dokładniej z fosforu w niej zawartego. Jak u nas też to wprowadzą to nie ciekawie będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Radan    28

Jak coś takiego u nas wprowadzą to zrobimy tak:

Widły w dłoń i najazd na zamek na ul. Wiejskiej a wszystkich na pal :)

Ewentualnie na podobne tej instytucji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Gąsiorek777
      Witam,
      Orientuje się ktoś może jaki może być koszt +/- wylania fundamentów "basenu" pod chlewnię na rusztach, może ktoś ostatnio budował chociaż zdaję sobie sprawę że teraz cięzki czas na takie inwestycje. 
      Wymiary 40mx20m głębokość 0,8m/1m
    • Przez Kubos43
      Planuje modernizacje budynku, 4 pomieszczenia o łącznym wymiarze 16x8 metra podzielone po równo co daje 4x8 chce zaadaptować do chodowli świń. 
      Początkowo planowałem zrobić to w systemie głębokiej ściółki jednak teraz bardziej schylam się ku rusztom betonowym, murki i posadzki i tak muszę wykonać a mam możliwość pójścia w górę bo do stropu ponad 3 metry. 

      chciałbym zrobić  wanny pod każdym pomieszczeniem osobno i tak żeby wystarczyło na cały tucz od 20 kilogramów. 
       
      czy wystarczą wanny z posadzką i ściankami murowanymi z bloczka?
      Jak to wszystko uszczelnić żeby gnojowica nie rozprzestrzeniała się poza wannę? 
      czy 1 metr głębokości wystarczy? 
    • Przez Rolnikk19
      Część. Mam pytanie czy ma ktoś okna typowo inwentarskie (zdj)?Chodzi mi głównie opinię o ich jakości i wytrzymałości(pękanie,powinien koloru). Pozdrawiam



    • Przez luki02165
      Witam 
      Orientuje się ktos jaki jest koszt postawienia chlewni na 50 sztuk loch wraz z tuczarnia Wszystko w jednym budynku i pełnym wyposażeniem?
      Pozdrawiam 
    • Przez Macias2901
      Witam mam pytanie czy ktoś wie ile jaki jest koszt budowy chlewni na 100loch w cyklu otwartym 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj