abuk14

Ruszta czy ściółka??

Polecane posty

leniu1232    0

no wiadomo ze przy 400 szt majatku nie zbije ale jakas pensyjke z tego mozna miec no i oczuwiscie zostaje gnojowica, to tez na polu jest jakis zysk...

kolega jest na tuczu z agri plusem zaczynał od 150 , teraz ma 400 i w planach chlewnie na 960 szt...wiec cos zostaje

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarek0588    0

Widzę że ile Hodowców tyle podzielonych zdań. 

Mam w planach dobudowanie nie wielkiej chlewni 6x15 metrów ( ograniczenia w zabudowie ) i zastanawiam się na wyborem ściółka ale około 50 cm czy ruszta ?
Teraz moje dodatkowe pytanie jeśli na ruszta to myślałem  o zbiorniku pod cała chlewnią i jakie głębokie musi być teraz ten zbiornik żeby wystarczył na okres około 6 miesięcy bez dodatkowych zbiorników zewnętrznych. 

Proszę o rozsądne doradztwo. 

Obsada około 100 szt różnej wadze 30-120 kg 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patrykxd    37
Dnia 18.01.2018 o 15:47, jarek0588 napisał:

Widzę że ile Hodowców tyle podzielonych zdań. 

Mam w planach dobudowanie nie wielkiej chlewni 6x15 metrów ( ograniczenia w zabudowie ) i zastanawiam się na wyborem ściółka ale około 50 cm czy ruszta ?
Teraz moje dodatkowe pytanie jeśli na ruszta to myślałem  o zbiorniku pod cała chlewnią i jakie głębokie musi być teraz ten zbiornik żeby wystarczył na okres około 6 miesięcy bez dodatkowych zbiorników zewnętrznych. 

Proszę o rozsądne doradztwo. 

Obsada około 100 szt różnej wadze 30-120 kg 

Tylko pełen ruszt. Jeśli chciał byś 6 miesięcy nie wyciągać gnojowicy to kanały na ok. 1.5m to minimum. Ja sam mam na ok. 1m i tylko na 3 miesiące starcza. I opowiedz co to za ograniczenia w zabudowie?o.O:o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarek0588    0

Ograniczenia w zabudowie miałem na myśli to że w moich stronach Pas zabudowy to tylko 100 metrów od drogi i w dodatku 60% tej powierzchni może być zabudowane a reszta musi być pas zieleni. ( Plan zagospodarowania przestrzennego ustalany w każdej gminie inaczej ) 
Dziękuje za odpowiedź.
Rozjaśniło mi to sprawę że w moim przypadku będzie jednak lepsza ściółka i obornik tez się przyda na nasze słabe gleby. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patrykxd    37
Dnia 24.01.2018 o 14:41, jarek0588 napisał:

Ograniczenia w zabudowie miałem na myśli to że w moich stronach Pas zabudowy to tylko 100 metrów od drogi i w dodatku 60% tej powierzchni może być zabudowane a reszta musi być pas zieleni. ( Plan zagospodarowania przestrzennego ustalany w każdej gminie inaczej ) 
Dziękuje za odpowiedź.
Rozjaśniło mi to sprawę że w moim przypadku będzie jednak lepsza ściółka i obornik tez się przyda na nasze słabe gleby. 

Jeśli 100 sztuk to nie jest tak dużo to można się pobawić w ściółkę. I najlepiej na głębokiej ściółce, mniej pracy, 2 komory po 50 sztuk .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218
Dnia 19.01.2018 o 19:31, Patrykxd napisał:

Tylko pełen ruszt. Jeśli chciał byś 6 miesięcy nie wyciągać gnojowicy to kanały na ok. 1.5m to minimum. Ja sam mam na ok. 1m i tylko na 3 miesiące starcza. I opowiedz co to za ograniczenia w zabudowie?o.O:o

Cała powierzchnia legowiska jest na rusztach? czy tylko cześć i i dlatego nie wystarcza pojemności ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patrykxd    37
18 godzin temu, Arek napisał:

Cała powierzchnia legowiska jest na rusztach? czy tylko cześć i i dlatego nie wystarcza pojemności ?

Ja mam na całości tylko, że dopiero jest pierwszy rzut po modernizacji i trochę woda podchodziła do kanałów i jeszcze muszę założyć regulator ciśnienia na linii wody bo za duże jest ciśnienie i jak świnie piją to połowa się marnuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

jak woda podchodziła to i gnojowica ucieknie. Pomijając środowisko to gęste źle się miesza i wybiera. Regulator to podstawa. U mnie do 1 atm dochodzi jak świnie są duże. A tak to 0,5 wystarczy. Oczywiście jeżeli jest wystarczająca ilość poideł

co do głębokości to wszystko zależy ile rzutów zrobi w pół roku. Jak dwa to 1,5 metra powinno na styk wystarczyć. Ale bezpieczniej z 1,8-2 metry bo latem może się nie zmieścić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JasonWW    7

Oczywiście ze ruszta plastikowe prosię ma czysto sucho i ciepło 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Shaimus    0

Witam, mam kilka pytań do zorientowanych w temacie ruszt.

- jakiej firmy ruszta betonowe dla tuczników wybrać? Mam wstępną ofertę z Łowicza, myślałem również o Lokenbergu,

- jaka powinna być średnica rur spustowych (250? 300?) i gdzie można w przystępnej cenie kupić elementy do spuszczania gnojowicy (rury, korki itp.)?

- stosujecie jakieś zabezpieczenia ruszt przy karmnikach/tubomatach? Gdzieś czytałem że kafle się sprawdzają.

-  mam jeszcze dylemat odnośnie wyboru mieszadła, chciałbym wykorzystywać je zarówno na tuczarni jak i do mieszania w zbiorniku na zewnątrz. Możecie coś polecić?

Z góry dzięki za odpowiedzi.

-

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patrykxd    37
Dnia 15.02.2018 o 17:32, Shaimus napisał:

Witam, mam kilka pytań do zorientowanych w temacie ruszt.

- jakiej firmy ruszta betonowe dla tuczników wybrać? Mam wstępną ofertę z Łowicza, myślałem również o Lokenbergu,

- jaka powinna być średnica rur spustowych (250? 300?) i gdzie można w przystępnej cenie kupić elementy do spuszczania gnojowicy (rury, korki itp.)?

- stosujecie jakieś zabezpieczenia ruszt przy karmnikach/tubomatach? Gdzieś czytałem że kafle się sprawdzają.

-  mam jeszcze dylemat odnośnie wyboru mieszadła, chciałbym wykorzystywać je zarówno na tuczarni jak i do mieszania w zbiorniku na zewnątrz. Możecie coś polecić?

Z góry dzięki za odpowiedzi.

-

Ruszta najlepiej z Lokenberga, Precon, Galbet. Hog Slat ma też wytrzymałe bo są robione na sucho. A co do rur spustowych to najlepiej dla pewności 300, każdy kto ma to powie. Przy automatach nie potrzeba żadnych zabezpieczeń.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40
Dnia 15.02.2018 o 17:32, Shaimus napisał:

Witam, mam kilka pytań do zorientowanych w temacie ruszt.

- jakiej firmy ruszta betonowe dla tuczników wybrać? Mam wstępną ofertę z Łowicza, myślałem również o Lokenbergu,

- jaka powinna być średnica rur spustowych (250? 300?) i gdzie można w przystępnej cenie kupić elementy do spuszczania gnojowicy (rury, korki itp.)?

- stosujecie jakieś zabezpieczenia ruszt przy karmnikach/tubomatach? Gdzieś czytałem że kafle się sprawdzają.

-  mam jeszcze dylemat odnośnie wyboru mieszadła, chciałbym wykorzystywać je zarówno na tuczarni jak i do mieszania w zbiorniku na zewnątrz. Możecie coś polecić?

Z góry dzięki za odpowiedzi.

-

 coś takiego może być, ja miałem stary silnik 7,5kw na wózku przekręciłem go ośką do przodu kółek  i na tulejce przykręciłem ośkę około 1m i na końcu ośki płaskownik wygięty w kształt smigła i miesza jak trzeba i plus że pod każdym kątem, minus to we dwóch trzeba dobrze trzymać

-obie firmy dobre, ale myślę że lokenberg będzie lepszy. Ja brałem od https://www.olx.pl/oferta/ruszta-betonowe-dla-trzody-chlewnej-CID757-IDjyMO7.html#4c82d847fd Nie to żebym reklamował! nie za proste, ale solidne, nie drogie i belki podrusztowe tanie i mocne, a i transport tani i jak jesteś na ryczałcie to można pogadać.

-jak rury mają iść przez pare kanałów i do szamba to radziłbym dać rure 300 a trójniki 250/300. Korki z wiader budowlanych 12L zalać betonem i przestrzelić 6mm prętem z kwasówki przez beton i wiadro, gdzie kupić? w hurtowni budowlanej specjalizującej się w kanalizacji. Albo jak chcesz nie tanio to weź np topagrar i tam są reklamy z specjalnymi korkami siodłami na rury itp.

- jak najbardziej polecam gres jakiś np z obi za jakieś 18-30zł/m2  położyć pod karmniki. po 11 latach bez płytek prawie do zbrojenia kwasy z paszy zżarły ruszta przy karmnikach na starej części tuczarni więc płytki obowiązkowo, bo chyba nic lepszego również trwałego i higienicznego nie znajdziesz, no i przy awari karmnika czy rozregulowaniu pasza nie wali prosto w kanał tylko na płytki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr2691    8

Chłopaki jak jest z wytrzymałością boksow z pcv, długo posłużą w chlewni na rusztach...??


Kupie siewnik Stanhay, najlepiej czterorzędowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

Kosztowne choć bardzo trwałe rozwiązanie. Tylko słupki weź z kwasówki bo zwykłe ceowniki bądź kątowniki szybko ugniją przy łączeniu z rusztem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1827
Dnia 16.03.2018 o 14:48, piotr2691 napisał:

Chłopaki jak jest z wytrzymałością boksow z pcv, długo posłużą w chlewni na rusztach...??

Problemem jak kolega wyżej wspomniał sa słupki a konkretnie jakość wykonania ,budowa 2013 , 2017 pierwsze słupki poszły na złom,pomimo zakupu najdroższych ze stali kwasowej jakie firma miała w ofercie i nie sprawdza się mocowanie słupków do podłoża przy pomocy kołków rozporowych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No racja dzisiejsza jakość materiałó to szajs budynki po 10 latach to do generalnego remontu się nadają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

Są w sprzedaży tak zwane kotwy do montowania tubomatów i wygrodzeń na posadzkach rusztowych. Dobre to jest tylko, że co jakiś czas trzeba dokręcać, a jak kaban wyliże nakretkę to mamy z tym problem. Niby nowe, ale i tak trzeba cały czas serwisować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr2691    8

Na kleju próbowaliście przykrecic...? Czy chodzi o to że kołki sie wysuwają z betonu??

Wiadomo, że te swinskie ryje to pomysłowe są, trzeba pilnować i patrzeć na wszystko...


Kupie siewnik Stanhay, najlepiej czterorzędowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Gąsiorek777
      Witam,
      Orientuje się ktoś może jaki może być koszt +/- wylania fundamentów "basenu" pod chlewnię na rusztach, może ktoś ostatnio budował chociaż zdaję sobie sprawę że teraz cięzki czas na takie inwestycje. 
      Wymiary 40mx20m głębokość 0,8m/1m
    • Przez Kubos43
      Planuje modernizacje budynku, 4 pomieszczenia o łącznym wymiarze 16x8 metra podzielone po równo co daje 4x8 chce zaadaptować do chodowli świń. 
      Początkowo planowałem zrobić to w systemie głębokiej ściółki jednak teraz bardziej schylam się ku rusztom betonowym, murki i posadzki i tak muszę wykonać a mam możliwość pójścia w górę bo do stropu ponad 3 metry. 

      chciałbym zrobić  wanny pod każdym pomieszczeniem osobno i tak żeby wystarczyło na cały tucz od 20 kilogramów. 
       
      czy wystarczą wanny z posadzką i ściankami murowanymi z bloczka?
      Jak to wszystko uszczelnić żeby gnojowica nie rozprzestrzeniała się poza wannę? 
      czy 1 metr głębokości wystarczy? 
    • Przez Rolnikk19
      Część. Mam pytanie czy ma ktoś okna typowo inwentarskie (zdj)?Chodzi mi głównie opinię o ich jakości i wytrzymałości(pękanie,powinien koloru). Pozdrawiam



    • Przez luki02165
      Witam 
      Orientuje się ktos jaki jest koszt postawienia chlewni na 50 sztuk loch wraz z tuczarnia Wszystko w jednym budynku i pełnym wyposażeniem?
      Pozdrawiam 
    • Przez Macias2901
      Witam mam pytanie czy ktoś wie ile jaki jest koszt budowy chlewni na 100loch w cyklu otwartym 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj