Zaloguj się, aby obserwować  
Ferdek07

Sorgo, czy mieszanki zbożowe na ziarno - co się bardziej opłaci dla bydła?

Polecane posty

Ferdek07    75

Witam!

Tak jak w temcie. Na czym lepiej wyjdę z paszą dla krów mlecznym, od razu zaznaczam ze kukurydzy nie posieje bo dziki wszystko wytną i po drodze łąki zryją także padł pomysł na sorgo, ale podobno same słabo się kisi więc czy wyszła by kiszonka z czystego sorgo?

Dotychczas uprawialiśmy zboża na ziarno na pasze treściwe ale na słabych glebach plony są słabe a trzeba to zemleć i słabo się bilansuje (najlepsza pełnoporcjówka :) w granulacie) także jedno i 2gie rozwiązanie ma plusy i minusy a jakie są wasze doświadczenia, bo sorgo podobno też za dużej wartości żywieniowej nie ma a jak posieje sorgo to mniej zboża automatycznie posieje więc czy się opłaci ten eksperyment z sorgo?

(planuje 2-3ha na 5-6tej kl) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek7    2

Ja kiedyś zasiałem 3 ha sorga i wyrosło potężne, a i tak było tego co mniejszej QQ z 1 ha. Sorgo było takie lekkie i puste w środku. Zakisiłem to z Kukurydzą. Nie opłacą się tego siać moim zdaniem, ja miałem to pierwszy i ostatni raz. Lepiej zasiać żyto i ściąć na GPS


my dream... JP :)
ostatnio w głowie tylko Moto :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Zasiej żyto lepiej na kiszone. Zetnij a potem nic nie rób i ono jeszcze odrośnie. Zetniesz potem drugi pokos.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek7    2

Dokładnie. Mój kumpel robi w Dani u farmera i mówił mi, że tam w okolicy nikt nie sieje kukurydzy bo mieszkają nad morzem i mają takie silne wiatry, które ją obalają. Dlatego tam sieją zboża, zbierają je na kiszonke, a później bydło do samej zimy chodzi i pasie się na tym co odrasta.


my dream... JP :)
ostatnio w głowie tylko Moto :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matys89    1

Mój wujek tez zasiał 2 lata temu sorgo ale już więcej tego nie zasieje jedyny plus to masa ponieważ wyrosło spore miało ponad 4 metry wysokości ale za dużej wartości energetycznej to ono nie miało. Krowy nie chciały tego jeść i mało mleka dawały po tym sorgu wiec wujek dawał je opasom które tez niezbyt chętnie to jadły moim zdaniem bardziej opłaca się zasiać zboża na kiszonkę niż sorgo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ania2728    0

Żyto jesT nie dobre dla krów jako kiszonka


Pozdrawiam wszystkich którzy mnie odwiedzili .....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Czemu??


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ania2728    0

Żyto jest mało wartościowe nawet powiedziała bym że do krów to jest trucizna


Pozdrawiam wszystkich którzy mnie odwiedzili .....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Nie spotkałem sie z takim stwierdzeniem. Ale jak by tak było to by ludzie nie sieli żyta na kiszonkę.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek7    2

To może Jęczmień :)


my dream... JP :)
ostatnio w głowie tylko Moto :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Tylko jęczmień jest niski wiec mało go będzie. A pszenżyto ??


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek7    2

Ale Jęczmień będzie chyba bardziej wartościowy. Pszenżyto też kiedyś miałem, na pryzmę waliłem z trawą i jadły dobrze.


my dream... JP :)
ostatnio w głowie tylko Moto :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

U nas jeżeli zielonki będą tak słabe jak w tamtym to będziemy kosić mieszanki jare na kiszonkę 1,5ha to napewno a reszta to sie okaże. Od lat robimy tak że siejemy trawę z koniczyną w mieszanki wiosną, tylko w ostatnich dwóch latach była taka susza że teraz wyglada to bardzo słabo.

 

Myślę żeby na próbę w tym roku zasiać po żniwach po pszenżycie ozimym mieszanki zbożowej z peluszką i do tego trawę z koniczyną, zboże wykosić na kiszonkę w październiku a koniczynę z trawą zostawić na drugi rok. Próbował ktoś robić tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Ja 1,5 ha planuje posiać z grochem.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kaczorek    5

Kiszonka z żyta nie jest zła, nie zauważyliśmy spadku mleka, jedyny problem to było to, że nie smakuje tak dobrze krowom jak z owsa czy trawy. Kiszonka z owsa jest dobra, bardzo smakuje krowom, dobre efekty. To tak z mojego doświadczenia.


Ursus C-330, Ursus 3512 & NH TD5030 vs. 60ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arni    1
Zasiej żyto lepiej na kiszone. Zetnij a potem nic nie rób i ono jeszcze odrośnie. Zetniesz potem drugi pokos.

 

 

 

Hehe u nas koleś pszenżyto na kichę ściął, a później jeszcze kombajnem ziarno zebrał :)


17 lutego 2007r - 17 lutego 2012 pięć lata na af!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Jak mu sypało??

 

U mnie jeden krową wypasł żyto a potem w żniwa to ścieli ale nie młócili tego. Na dzieciach satelitarnych widać stygi z tego :)


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arni    1

Nie wiem ale pewnie nie dużo miał ze 2 ha tego i kłosy takie co 3-4 cm to raczej kokosów nie miał :)


17 lutego 2007r - 17 lutego 2012 pięć lata na af!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

A już myślałem raz siać i 2 razy zbierać :)


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek321455    9

andrzej jesli zetnę żyto na kiszonke w maju i po scieciu pole zostawie to żyto odrośnie do takich rozmierów jak pierwszy plon i bedzie tyle samo masy jak za pierwszym razem??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Tak odrośnie. Czy taki sam ?? hmm raczej będzie mniejszy trochę ale całkiem spory. Przynajmniej sąsiadowi tak odrosło. Krowa kończyła gryźć żyto pod koniec maja. W tym roku inny sąsiad tak zrobi. Jest zasiane żyto które zetnie na kiszonkę i potem ma zostawić pole żeby odrosło.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek321455    9

Ale ja nie mam krów tylko jakby odrosło to bym jeszcze raz chciał skosić na kiszonkę i czy jest sens tak zrobić czy lepiej zaorać i zasiać coś innego??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Według mnie lepiej zostawić.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtus    2

Ja to sobie tak planuje w tym roku, żeby zasiać mieszankę jęczmienia z peluszką i owsem. Tylko nie wiem jakby to wyszło z odmianami a dokładniej czy równo to wszystko by dojrzało. :) A i jeszcze co później po zbiorze z tym polem zrobić? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek321455    9

A powiedz mi jeszcze jak ty zbierasz żyto na kiszonkę to nie tniesz go na sieczkę tylko całe na pryzmę dajesz tak? Kosisz rotacyjną?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Gość peres100
      Przez Gość peres100
      jak żywicie swoje cieleta. jakich pasz uzywacie i w jakich ilosciach od 2 tygodnia zycia cielaka?
    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj