oki39

Tkanka mięsno-kostna

Polecane posty

oki39    2

Co o tym myslicie? Ja slyszalem ze to jest zakazane a niedaleko mnie jest 6 ciezarowek przywiezionych tego i bedzie po polu rozwalone nie wiem co o tym myslec. Chyba tak to sie nazywalo. Nie mily widok z bliska.


Wszystkie moje foty chronione sa prawem autorskim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gufi    0

chyba nie jest to zabronione stosowanie jako nawóz tylko skarmianie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz14    1

to prawda że nie jest zakazane , zakłady mięsne muszą płacic za odbiór odpadów a tak to tylko przemielą i rolnikom sprzedadzą , poza tym to wcale nie jest taki zły nawóz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oki39    2

Aha mi mowil pewien rolnik ze unia to zakazala od tego momentu jak byla ta epidemia wscieklych krow czy jakos tak. A mozna to normalnie brac od rak. I jak juz mowicie ze dobry nawoz to na co wplywa?


Wszystkie moje foty chronione sa prawem autorskim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oki39    2

Aha i poprawka to jest mączka miesno kostna:D


Wszystkie moje foty chronione sa prawem autorskim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miki7211    8

U nas jeszcze jakis czas temu mozna bylo kupic to bez problemu jako nawóz ale ostatnio to juz nigdzie tego nie ma bo kupuje to malo osób. Niektórzy ponac pasą tym swinki ;) bo ma dużo białka ale czy przy tym zwierzeta nie chorują czasami na rózne choroby??


Moje Filmiki

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oki39    2

No wlasnie w tym zecz ze zwierzeta z ktorych jest to zrobione mogly byc chore. Ale to sie odparza Wiedz moze bakterie wychodza.


Wszystkie moje foty chronione sa prawem autorskim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miki7211    8

Ale tez przeciez czy bydło czy swinie to sa zwierzaki które jedzą roslinki czyli sa roslinozerne. Więc raczej ich organizm nie jest przystowosany do takiej tkanki. Sam wiem po wypowiedziach lekarzy ze zwierzęta zle trawią taką tkanke i w przypadku cielaków czesto konczy sie to tym ze cielka tego nie moze przetrawic i konczy sie to smiercia.


Moje Filmiki

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oki39    2

No ale zaluzmy. Jest obora gdzie dostal sie jakis wirus powiedzmy wscieklych krow czy cos takiego, wiedz z tych krow nic nie bedzie tylko maczka miesno kostna dajesz go swiniom, swinie sie zarazaja pozniej idzie w szynki itd i idzie do sklepu czlowieka i czlowiek do szpitala:P Oczywiscie malo prawdopodobne bo te szczatki sa odpazone wiedz zarazki chyba zostalyby zabite. ;)


Wszystkie moje foty chronione sa prawem autorskim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel    4

mączke tą można stosować jako nawóz ,ale żeby ją kupić trzeba mieć zgode powiatowego lekarza weterynarii, a koszt to 50 złotych za tone plus wlasny transport

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
samo    3

sąsiad rok temu przywiózł tego ze 6 ton. sieje mączke pod zboże( widać efekty) i daje bykom :wacko: . mączkę mozna siać tylko trzeba ją szybko przyorać a skarmianie jest zabronione przecież to kanibalizm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MACGYVER    0

Tkanka mięsno kostana jest zabroniona do karmienia zwierząt. Na polu możesz go rozwieśc tylko następnego dnia musi być natycmiast zaorane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kizo    7

Więc tak żywienie zwierząt mączkami mięsno kostnymi jest surowo zakazane i zgadza się że zostało wprowadzone z powodu BSE. Co do wartości pokarmowej to taka mączka mięsno kostna ma dużo białka łatwostrawnego. Kiedyś często stosowana była w żywieniu trzody chlewnej w przypadku wystąpienia kanibalizmu i to z dobrym skutkiem. Co do wypowiedzi Miki7211, że świnki są roślinożerne to bym polemizował. Świnie są wszystkożerne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboR6    5

Też sie przyłączam do pytania, gdzie najtaniej kupić. Gdzieś znalazłem po 245zł tona ok 15%P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys    1

Ile? ;) To my mamy zamiar zacząć stosować tą mączke od tego roku a jej cena to 500zł za tira (około 25 ton) + transport czyli tona wychodzi około 20 zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer07    1

Ja też przymierzałem sie do stosowania polepszacza gleby (tak to się fachowo nazywa), podzielę się z wami informacjami które na ten temat zdobyłem. Znalazłem dwie firmy, które sie tym zajmują tylko to wcale tak tanio nie wychodzi (poniżej linki do firm). Jedna z firm nazywa sie Komeko i jest gdzieś z zachodniej Polski a cena za polepszacz to ok 400zł/t z dostawą na terenie zachodniej Polski, ja jestem z lubelskiego to musiałbym jeszcze z 50zł/t dołożyć za transport. Druga z firm to Hurtmarket nie pamiętam gdzie się znajduje ale chyba gdzieś w centralnej Polsce a cena z dostawą wychodziła 250zł/t. Te ceny, które podałem to są z początku czerwca takze do żniw to mogą jeszcze sporo wzrosnać podobnie jak nawozy fosforowe. Ciekawi mnie dlaczego jest tak duża różnica cenowa między tymi firmami-czyżby mączka mączce nie równa? Mam także pytanie do "sołtysa" gdzie Ty znalazłeś tą mączke po 20zł/t??? Daj namiary do tej firmy, gdzie to jest???

Odnośnie zawartości składników to tak średnio należy przyjąć że zawiera ok 14-15% fosforu i ok 7% azotu. Co do wykorzystania tych składników to producenci podają, że rozkłada sie ona w ciągu trzech lat w nastepujących proporcjach: 1rok-50%, pozostałe dwa lata po 25%. Jest to chyba troche naciagane bo oto co piszą w miesieczniku top agrar na podstawie doświadczeń IUNG ( nie będę cytować tylko napiszę o co chodzi): tam podają ze nawożenie mączką należy planować na 2 a nie 3 lata jak podaja producenci. Forma fosforu zawarta w tej mączce jest przyswajalna w 80% z czego 40% w pierwszym roku, 30% w drugim roku a reszty nie każą uwzględniać (trochę dziwne ale tak pisze). Co do azotu to jest on jeszcze trudniej przyswajalny i tu należe liczyć na 20% w pierwszym roku i 10 % w drugim.

Jak tak sobie wyliczyłem ile tych składników naprawdę może być przyswojonych przez rosliny to wcele to tak rewelacyjnie tanio nie wychodzi, jeszcze żeby mieć 100% pewność ze skład tej mączki jest taki jak podają.

I jeszcze jedna uwaga: polepszacz można stosować co najwyżej raz na dwa lata w dawce nie większej niż 5t/ha i na glebach o przynajmniej średniej zawartości fosforu.

Jeżeli macie jakieś informacje gdzie tą mączkę można kupić to dajcie namiary, może jest gdzieś taniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

ale dodatkowo jest tam sporo wapnia i przy okazji można odkwasić glebe chyba to także trzeba wliczyć do ceny no i mikroelementy no więc suma-sumaru może nie jest tak żle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

witam czy ktoś z was stosował lub słyszał o nawozie Ekopil - komplex na bazie mączki mięsno -kostnej? podobno jest on stosowany w gospodarstwie Agrifarm w Śmiłowie koło Piły.jestem ciekaw ile on kosztuje i jak wypada na tle tradycyjnych nawozów mineralnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wituś    1

Widzę że prenumerujesz RPT. Też jestem ciekawy jaka jest cena tego nawozu i jego skład.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Rozmawiałem z dystrybutorem Ekopilu nawóz na bazie mączki kostnej oto skład

w jednej tonie N - 65 kg P - 65 kg K 35 kg Ca 100 kg Mg 30 kg S 10 kg

Cena tony 350 zł koszt transportu ok 35 zł od tony, nawóz przywożony jest luzem tirami ok 24 t

Proszę kolegów rolników z zachodniopomorskiego którzy stosowali ten nawóz o wyrażanie swioch opinii

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

to całkiem zachęcająco brzmi tylko ile do mnie transport by kosztował ja mieszkam pod czeską granicą, a wiecie może czy można go stosować w gospodarstwach ekologicznych???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Myślę że tak jest to nawóz naturalny z domieszką wapna soli potasowj sypkiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TumeK    11

my sotsujemy ten nawóz... no i efekty widac...pozytywne...na plonie kukurydzy jak i na plonie pszenicy...


Pseudo rolnik...http://img60.imageshack.us/my.php?image=puchar056zu3.jpg 64 miliony zeta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj