luki93

Jaka kiszonka jest najlepsza

Polecane posty

luki93    1

Z czego waszym zdaniem jest najlepsza kiszonka. Chodzi mi oto po jakiej kiszonce krowy doją najlepiej a po jakiej przyrastają na wadze.


Zetor 7011 + tur
Ursus C-360

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartus16    10

Mi się zdaje ze najlepsza jest kiszonka z kuku po niej krowy dają znacznie więcej mleka ;)


Jeżeli każdy pomysł wydaje Ci sie genialny to dopij wódkę i idz spać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Tu nie jest ważna tylko kiszonka ale i odpowiednie dawkowanie jaj. Tak aby zapewnić krowie wszystkie potrzebne składniki pokarmowe w odpowiednich ilościach.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ania2728    0

Najlepsza kiszonka jest z kukurydzy i też jest bardzo dobra z lucerny moim zdaniem po tych kiszonkach krowy najlepiej doją, ale bez dodatku pasz pełnoporcjowch możemy tylko pomarzyć o dobrych wydajnościach


Pozdrawiam wszystkich którzy mnie odwiedzili .....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Challenger    4

A moim zdaniem jest najlepsza sianokiszonka z koniczyny z trawa albo z lucerny. Tylko jest jedna wada a mianowicie spore koszty wyprodukowania jednej belki ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki93    1

Moim zdaniem po kiszonce z kuku krowy przyrastają na wadze a po sianokiszonce czy po kiszonce z owsa dają trochę więcej mleka.


Zetor 7011 + tur
Ursus C-360

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtas    75

Kiszonki ze zbóż to według mnie typowy zapychacz. Miałem takie z żyta i z mieszanki. Jedzą bo muszą a mleka z tego mało. Najlepsze na sianokiszonki to trawy z wsiewkami motylkowych -lucerna i koniczyna czerwona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535
A moim zdaniem jest najlepsza sianokiszonka z koniczyny z trawa albo z lucerny. Tylko jest jedna wada a mianowicie spore koszty wyprodukowania jednej belki ;)

 

Dlatego ja robię w pryzmie i koszt to ze 2 wiadra ropy ;p

 

wojtas ja miałem z mieszanki zbożowe i trawy razem. Rewelacji nie widzę. Teraz planuje dodać jeszcze jakieś strączkowe aby było więcej białka.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki93    1

CHALLENGER koszt jednego balota wyniósł mnie 18 zł. Ja kiszonkę robię w specjalnych workach.


Zetor 7011 + tur
Ursus C-360

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michu7    7
Tu nie jest ważna tylko kiszonka ale i odpowiednie dawkowanie jaj. Tak aby zapewnić krowie wszystkie potrzebne składniki pokarmowe w odpowiednich ilościach.

 

 

Aby zapewnić krowie wzystkie niezbędne składniki pokarmowe w odpowiednich ilościach trzeba im podawać zarówno pasze energetyczne (kiszonka z kukurydzy) jak i białkowe (kiszonki z trawy, lucerny). Oczywiście w samych paszach objętościowych nie będzie wystarczającej ilości składników pokarmowych dla wysokowydajnych krów, więc musimy dodać pasz treściwych.

 

Najlepsza kiszonka jest z kukurydzy i też jest bardzo dobra z lucerny moim zdaniem po tych kiszonkach krowy najlepiej doją, ale bez dodatku pasz pełnoporcjowch możemy tylko pomarzyć o dobrych wydajnościach

 

 

Nie ma czegoś takiego jak "pasza pełnoporcjowa" dla bydła no chyba, że TMR.

 

Podsumowując; nie można powiedzieć, że kiszonka z trawy jest najlepsza albo, że najlepsza jest z kukurydzy bo każda z nich ma jakąś role i powinny być mieszane w dawce pokarmowej takie i takie. Również kiszonki ze zbóż (GPS) spełniają swoją rolę w bilansowaniu włókna w dawce pokarmowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki93    1

Ja swoim krowom daje 2 razy dziennie kuku i 2 razy kiszonkę z owsa


Zetor 7011 + tur
Ursus C-360

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinPykuS    68

A zapytam w tym temacie ;) .

 

Czy kukurydza siana po poplonie ze zbóż, jest dużo gorsza od sianej w plonie głównym?

 

Jeśli tak, to pomimo uzyskania gorszej kukurydzy, warto siać poplony na kiszonkę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki93    1

Ja na polu którym sieje kuku zawsze po podorywce sieje poplon potem wpuszczam krowy żeby go zjadły. Jak krowy zjedzą to orze to pole pod żyto a jak przychodzi czas by zasiać kuku to z tego żyta robię kiszonkę wale gnój pod kuku, orze i sieje kuku.


Zetor 7011 + tur
Ursus C-360

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michu7    7

Ja też tak robię. Jeśli jest susza to kukurydza w plonie głównym jest lepsza, ale jeśli wiosną jest bardzo długo zimno to nawet chyba lepiej po życie wygląda. Sens takiej uprawy jest zwłaszcza przy bydle opasowym, bo dla krów żyto nie jest najlepszą kiszonką, ale ja zakiszam żyto z trawami - więcej białka, mniej włókna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dadam    4
A zapytam w tym temacie :) .

 

Czy kukurydza siana po poplonie ze zbóż, jest dużo gorsza od sianej w plonie głównym?

 

Jeśli tak, to pomimo uzyskania gorszej kukurydzy, warto siać poplony na kiszonkę?

 

U nas w zeszłym roku kukurydza po poplonie lepiej wyszła niż siana wcześniej w plonie głównym

 

A dla krów mlecznych najlepsze są kiszonka z kukurydzy + kiszonka z mieszanki traw i lucerny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

A ja sieje wcześnie kukurydze a nie po życie i urośnie na 6 klasie ziemi. Znajomy posiał po życie to z 2 ha miał 1,5 rozrzutnika T088. W tym roku planuje siać zaraz po świętach. A może przed zasieje. zobaczymy jak pogoda dopisze:)


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marti565    2

Kukurydze powinno się wysiewać jak najwcześniej kiedy to tylko możliwe ale to zależy w dużym stopniu od regionu bo na zachodzie polski wcześniej się uda to zrobić niż na wschodzie. Ja w tamtym roku siałem kukurydzę aż 9 maja a to troszkę za późno no ale w tym roku może uda się wcześniej posiać. Wracając do tematu to kiszonka z kukurydzy + sianokiszonka + śruta zbożowa i dodatków mineralne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SIEWCA    24

Siew kukurydzy w mało ogrzaną glebę jest bez sensu. Potem tylko fajnie i szybko rośnie zielsko.

Od kilku lat nie siałem żyta ozimego na kiszonkę, ale w tym roku po zeszło rocznej suszy muszę odbudować strategiczny zapas kiszonek.

Będę też sporządzał GPS z pól zasianych z wsiewką lucerny. A tak na marginesie moje bydło chętnie zjada GPS.


kto sieje ten zbiera....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miki7211    8

Andrzej częściowo się z tobą zgodzę na słabej klasie gleby kuku po życie wypada słabiej ale na dobrej ziemi wręcz przeciwnie u mnie kuku siana po życie na tym samym kawałku siana obok była większą od tej sianej normalnie i ta różnica była widoczna gołym okiem :lol: W tym roku żyta na kiszonkę mam zasiane ponad 3ha i po nim będzie kuku :lol:


Moje Filmiki

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Za miedzą ten facet co tyle zebrał posiał na dzierżawie po życie to prócz zielska nici nie urosło :lol:


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sydney    32

Panowie GPS i kiszonka z kukurydzy ma bardzo podobną zawartość składników odżywczych, za GPS przemawia większa zawartość białka, a za kukurydzą większy plon z hektara.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Taaa miesiąc po siewie nie spadła kropla wody. Ziemia na głębokości orki była jak pustynia. Dosłownie. U mnie wzeszła kuku i częściowo uschła :lol: w galerii jest fotka.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Sianie do zimnej ziemi nie jest za dobre. Jak ktoś napisał prędzej zielsko wyrośnie niż kuku. Z tym wczesnym siewem czasami warto trochę poczekać nie daj Boże na ogrodników znowu mróz dowali i się zrobi nieciekawie. Ze 2-3 lata temu w okolicy ludzie szybko posieli a po ogrodnikach sieli 2 raz.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Trzeba tak siać aby wschody nei trafiły na ogrodników.

 

Zeszliśmy z tematu tego wątku ...


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość peres100
      Przez Gość peres100
      jak żywicie swoje cieleta. jakich pasz uzywacie i w jakich ilosciach od 2 tygodnia zycia cielaka?
    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj