xbitekx

Dawno nie koszone łaki

Polecane posty

xbitekx    0

Witam wszystkich !

Jestem tu nowy i nwm czy trafiłem dobrze.Otóż mam takie pytanie.Mamy łaki (niedaleko od domu)które,niestety koszone były z 15 lat temu.Jest obecnie tam ugór dużo traw zgniłych i żółtych,trawa sięga z 1,5 m  po prostu ugór :).Jeśli chce doprowadzić do porzadku(chciałbym przeznaczyć na trawe i sianokiszonke bykom) to musze to skosić rotacyjna jak najniżej i spalic i bedzie ok  :unsure: ? czy wogóle nadaje sie ona na łake czy lepiej dac sobie spokój czy od sąsiadów  wziąć w dzierżawe ?Dzięki wielkie za odpowiedz :)  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor22    61

Ja bym odradził wypalanie. Jeśli chcesz mieć dobrej jakości pasze najlepiej byłoby talerzówka pociąć i zaorać. I od nowa posiać trawe. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

nie pal! tak jak kolega mówi 2 razy talerzowka potem poczekaj aż się za zieleni i spryskaj glifosatem daj około 6 litrów na ha poczekaj miesiąc i znowu talerzowka albo jak się da to zaorz i posiej od nowa. nie ma lepszego sposobu przy całkowitej rekultywacji. pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
startom    139

A ja ci doradze sposob ktory u mnie zadzialal - jesli masz zwierzeta(krowy, byki, kozy, owce - lub mozliwosc wyporzyczenia) - jest tani i niezle dziala:

1)kup pastuch , drut, paliki

2) ustaw pastucha, dzielac obszar na male kwatery

3)wpusc zwierzeta - przetrzymaj je na kazej kwaterze do momentu calkowitego stratowania istniejacej darni

4) przeprowadz operacje z punktu 3 na calym obszarze

5)czekaj na wiosne - ok maja calosc zostanie pieknie zdekomponowana przez zycie glebowe  - 15 lat nie koszone  i orane - pole marzenie

6)wyrownaj pole - brona, walec

7) wysiej nasiona

8)czekaj :D

9) laka gotowa na pierwszy pokos

 


Lubuskie Angusowo - hodowla zwierzat z pasja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corrado    401

Zależy jaj duże chwasty i jaki masz sprzęt. Jak duże to i wysokie, najlepiej byłby kosiarka bijakową  potraktować i talerzować następnie roundup/glifosat . Następnie orka jeśli posiadasz bronę aktywna to po orce można zastosować wszytko nam się przemieli i wyrówna następnie siew trawy i wałowanie. Łąka jak marzenie będzei.

  • Like 1

„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xbitekx    0

ok ale kosiarka rotacyjna, potem bym zebral wszystko w jedno miejsce i spalił?dało by rade bo sąsiad zrobił i wypalil w miejscu i jest ładna trawka tylko troche minęlo nim urosła bo u mnie z talerzowka będzie problem chyba ze od kogos pozycze dzieki za odp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beQ    0

Miałem podobny problem. W kwietniu scialem cała łąkę, zgrabilem na walki, zebrałem, wywiozlem. Posialem nawozu i łąka gotowa niskim kosztem. Fakt, w pierwszym pokosie było trochę tej suchej starej trawy, ale drugi to już piękne siano jest. W tym roku robię podobnie z kolejnym kawałkiem starej łąki.

Edytowano przez beQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corrado    401

Nie powiesz nam że to jest dobra łąka.

  • Like 1

„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beQ    0

Do idealnej łąki trochę jej brakuje - to fakt, ale biorąc pod uwagę to że nic za to nie płacę to jestem z niej zadowolony. Miejscami trawa urosła do pasa.
Oczywiście ze mógłbym to potraktować talerzowka, zaorac, doprowadzić do kultury i zasiać, ale nie widzę takiej potrzeby. Tym bardziej że często tam dziki niszczą trawy. Jedynym jej minusem jest to że jest dosyć nie równa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corrado    401

Jakość trawy zapewne też pozostawia do życzenia. Każdy robi jak mu pasuje i odpowiada.

  • Like 1

„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beQ    0

Szczerze? Zależy który kawałek, bo na niektórych trawa jest naprawdę ładna. Jest za darmo więc nie narzekam, tym bardziej że bydło wcina siano bez problemu, a ma go do oporu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
debrzyna    2031

Skoro trawa dorasta tam do 1,5 metra to zrób tak ja zrobiłem w zeszłym roku, 20 lat niekoszone łąki zbombardowane co roku przez dziki wczesna wiosna jak tylko dało się wjechać wyciąłem wszystko ciężka kosiarka bijakowa ,zrobiło się równiutko jak na lotnisku W czerwcu zakosiłem i zebrałem super sianko a potem wpuściłem krowy i po robocie Teraz na wiosnę znowu wpadnę z bijakowa wyrównam i po pierwszym pokosie  pastwisko do zimy Najtaniej i najprędzej Żadne talerzówki bronowania bo tylko kłopotu się narobi 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beQ    0

Jeśli napisałeś to do mnie doberzyna to raczej nie skorzystam bo po 1) nie mam bijakowej :( po 2) mam same opasy które trzymam luzem i nie wyobrażam sobie nawet grodzic tych łąk po 3) jestem zadowolony z tego co tam mam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość podlasiak89   
Gość podlasiak89

Ja w tym roku tez takie laki zaczelem uprawiac i myslalem na talerzowabiem itp ale jaj wyobrazacie sobiw talerzowanie 1.5m trawy? Palenie kilku ha siana to niezly pozar.. Masz kosiarke bebnowa ?maly bieg i kosic co zbierzessz na podscial . a na drugi pokos ten posusz sie rozlozy i bedziesz mial dobre siano;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
    • Przez zulus
      Proszę o radę mieszać pasze samemu czy kupować gotowe co się bardziej opłaca
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj