Skocz do zawartości
c308

[5 ha] Jaki kombajn?

Polecane posty

Ja bym polecił New Holland Clayson 1530. Znajomy u mego wujka wykosił 8 ha i u dziadka chyba 2,5 ha :) i kosi u nas już około 3-4 lat i przez te lata była tylko jedna awaria nie pamiętam już nawet jak ale ponoć nic poważnego :) No ale na te 5 ha to się raczej nie opłaca kupować kombajnu. My mamy razem 10,5 ha i dla nas się nie opłaca to tobie tym bardziej. No ale to już twój wybór czy kupisz czy też nie :)

Sadek    449

Bez przesady wytrzyma wam kombajn np 16 lat bez awari ? Chyba że by stał w garażu .. Co do usługi jak juz bedziesz brać jednego cały czas i płacisz mu regularnie to usługe wykona Ci w pierwszej kolejności. No ale niech każdy z was tak powaznie się zastanowi.

Koszę Rekordem 40 ha rocznie i już jak się nie mylę to 5 rok bez awarii (wiadomo że przejrzeć trzeba dobrze) ale to też nigdy nie wiadomo, jednego roku podsiewacz nas wyprowadzał z równowagi..

Wiadomość z agroFakt.pl

daron64    110

@witejus
U nas, tzn. warm.-maz. 500za hektar? Jakas masakra. U nas bizonem to 300z groszami normalnie biora za godzinę, a nowych kombajnów na uslugi za wiele nie ma. W skr nawet nie wiem ile wolaja.
@MrAgriculture
Jeśli się nie robi uslug to kombajn raczej nigdy się nie oplaca, jeśli nie masz dużo ha- tak z czysto ekonomicznego punktu widzenia. Ale masz spokojniejszy sen, ze wyjeżdżasz kiedy chcesz, nie musisz do nikogo w lachę iść prosić, czekać, tu nie ma pogody i wszyscy kosza u siebie, a Ty jesteś na końcu. Nie u wszystkich jest dobry dostęp do kombajnów. Ja w tym roku objezdzilem chyba 9osob w najbliższej okolicy, którzy maja kombajny i nikt nie mial czasu bo swoje będą kosic. I latasz jak glupi liczysz, ze ktoś się zlituje. Wiadomo, z drugiej strony przyjeżdża ktoś na uslugi to się nie martwisz, ze cos się zrypalo w kombajnie, bo to nie Twój problem(no tyle, ze Ci robota stoi). Ja mam kolo 15ornego, tak powoli będzie się zwiększalo do ok. 20 i trzeba szukać kombajnu, bo to co bylo w tym roku to koszmar.
Swoja droga sąsiad ma chyba ze 3ha ornego i kupil sobie jakieś male volvo bez sieczkarni. Taka miniaturka kombajnu, powolutku kosi itd, ale wyjeżdża kiedy chce, dal chyba niecala dyche. Spokoju tam w glowie nie wycenisz i myślę, ze nie można tego rozpatrywać tylko z punktu widzenia czysto finansowego-czasu zwrotu itd.

@daron64 No właśnie w tym jest  jeden plus, że jak masz swój kombajn to wyjeżdżasz kiedy chcesz :) i nie musisz nikogo prosić. W tym to się  akurat z tobą zgodzę :)

Edytowano przez MrAgriculture

witejus    120

@witejus

U nas, tzn. warm.-maz. 500za hektar? Jakas masakra. U nas bizonem to 300z groszami normalnie biora za godzinę, a nowych kombajnów na uslugi za wiele nie ma. W skr nawet nie wiem ile wolaja.

@MrAgriculture

Jeśli się nie robi uslug to kombajn raczej nigdy się nie oplaca, jeśli nie masz dużo ha- tak z czysto ekonomicznego punktu widzenia. Ale masz spokojniejszy sen, ze wyjeżdżasz kiedy chcesz, nie musisz do nikogo w lachę iść prosić, czekać, tu nie ma pogody i wszyscy kosza u siebie, a Ty jesteś na końcu. Nie u wszystkich jest dobry dostęp do kombajnów. Ja w tym roku objezdzilem chyba 9osob w najbliższej okolicy, którzy maja kombajny i nikt nie mial czasu bo swoje będą kosic. I latasz jak glupi liczysz, ze ktoś się zlituje. Wiadomo, z drugiej strony przyjeżdża ktoś na uslugi to się nie martwisz, ze cos się zrypalo w kombajnie, bo to nie Twój problem(no tyle, ze Ci robota stoi). Ja mam kolo 15ornego, tak powoli będzie się zwiększalo do ok. 20 i trzeba szukać kombajnu, bo to co bylo w tym roku to koszmar.

Swoja droga sąsiad ma chyba ze 3ha ornego i kupil sobie jakieś male volvo bez sieczkarni. Taka miniaturka kombajnu, powolutku kosi itd, ale wyjeżdża kiedy chce, dal chyba niecala dyche. Spokoju tam w glowie nie wycenisz i myślę, ze nie można tego rozpatrywać tylko z punktu widzenia czysto finansowego-czasu zwrotu itd.

no i napisałeś wszystko to co myślałem a nie chciało mi się tego pisać :D

mimi007    42

U nas wiosce jest 10 gospodarzy po ok. 10-15ha w tym my i każdy ma swój kombajn, duży mały ale swój, jest jeszcze 4 większych to tez maja swoje a jeden ma 120ha i jeszcze na rzepaki najmuje

corrado    217

MF !!!!!!!!!

Coś więcej? Czy to tak do nabicia postu napisane? Może napisz dlaczego? Model, zalety, jakieś wady.

greg73    11

Mam co roku do koszenia z 6-7 ha i też mam swój kombajn mały fahr m 66, wygoda kosisz kiedy chcesz nie prosisz, dziś nie ,jutro też nie a pojutrze leje u mnie z usługami trudno każdy kosi najpierw swoje, nie było lepszego rozwiazania ta wygoda kosztuje lecz spokój i pewność że uda się zebrać na czas i jest ziarno suche  i zebrane w terminie

pawel100474    3

Coś więcej? Czy to tak do nabicia postu napisane? Może napisz dlaczego? Model, zalety, jakieś wady.

Cześć ja mam MF 440 prosty kombajn w obsłudze silnik oszczędny perkins wydajny młocarnia 106 cm szerokości co pozwala szybko kosić bo go nie zapycha niski co pozwala kosić bezpiecznie na pochyłych polach tani w zakupie w porównaniu do innych marek części tani i dostępne od podobnych MF.Pozdrawiam.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez jarku98
      Witam
      Stoję przed wyborem kombajnu głównie na usługi . Kombajny mają podobną cenę i wydajność. kombajn będzie brany na różnicowanie i muszę zmienić wnisek z siewnika na kombajn i dlatego muszę wybrać markę , a kombajn będzie zamawiany dopiero po żniwach .Co byście polecili chodzi mi głównie o wytrzymałość , spalanie , wygodę pracy i wartość przy odsprzedaży ?
    • Przez lukkii
      Witam

Planuje kupno nowego kombajnu. Najlepiej John Deere'a z uniwersalnym klepiskiem (czy to dodatkowa opcja? którą można dokupić do każdego Johna?) żeby nie trzeba było zakładać przesłon na będen tylko przystawke przypiać i jazda ponieważ sieje tylko 40 h kukurydzy. Znajomy ma John Deer'a 9540i i nic nie zmienia tylko przystawke przypina i tyle. Ale na takiego mnie nie stać Myślalem Nad 2056 coś z niezadużym hedrem tak do 4.8 i oczywiscie nie za drogiego.

Pozdrawiam
    • Przez janusztracz73
      witam mam w planach zakupić kombajn New Holland clayson 140 chciałbym o nim uzyskać informacje. Jaki mogę jeszcze brać pod uwagę link do new hollanda  http://olx.pl/oferta/kombajn-zbozowy-new-holland-CID757-IDgoR1H.html#90ca18e46b
    • Przez EKO-ENERGIA
      Witam koleżanki i kolegów
      Zakładam nowy temat po przeczytaniu wszelakich podobnych, odnośnie porównywania marek czy wielkości areału do skoszenia, ale żaden wątek nie wyczerpuje mojego problemu z wyborem, w szczególności iż sporo pozmieniało się w modelach.

Poszukuje nowego kombajnu do gospodarstwa, praktycznie bez usług (nie chce bawić się w to, z uwagi generalnie na brak czasu a i koszenie po 300 zł ha nie robi jakiejś znaczącej opłacalności).
      Kombajn będzie pracował na ok 150 ha, trochę rzepaku, zboża głównie żyto i pszenżyto, oraz strączkowe. (w wielu kawałkach, sporo przejazdów)
      wydajności ok 4-6 ton, z uwagi na bardzo słabe lekkie ziemie, bez szału 10 ton u mnie się nie trafia, 7 to max z hybrydy.
      równo, bez żadnych gór, pagórków itp
      żniwa zaczynam ok 20 lipca, rzepak potem ok 25 lipca, zboże
      więc mam ok 3/4 tygodni na zbiór, stąd wybór raczej najmniejszych przedstawicieli różnych marek,

Pod uwagę biorę głównie 4 kombajny, a może coś jeszcze, co mi umknęło
      Claas Avero 240, Fendt 5185, JD w 330 (oraz Sampo Coma 8), NH TC 5.70
      wszystkie mają być wyposażone w wózek i stół do rzepaku

może po kolei o każdej z marek, kolejność przypadkowa,

Claas Avero 240
      Kombajn o mocnym silniku Perkinsa 205 km
      młocarnia 106 cm szerokość - 4 wytrząsacze
      dodatkowy bęben wstępny APS zwiększający wydajność,
      mała, warta budowa, wygodna kabina, fajnie wykonana, niezły lakier blach
      zbiornik 5600
      Heder 4,3 metra,

cena ok 460 tyś netto

Fendt 5185
      Kombajn o 4 cylindrowym silniku, AGCO 176 km ( gdyby nie te 4 gary, a może to stereotyp???
      młocarnia 134 cm szerokość 5 wytrząsaczy
      młocarnia konwencjonalna (bęben + odrzutnik)
      duża maszyna, na ocynkowanym nadwoziu, nowa kabina podobno bez wajch (nie wiem nie widziałem)
      zbiornik 5200
      Heder 4,2
      Konstrukcja włoskiej Lawerdy, czy to plus czy minus???

cena ok 100 tyś euro (czekam na konkretną ofertę) ale to daje dziś ok 450 tyś zł

JD w 330 (oraz Sampo Coma 8)
      Jeździłem nim jeden sezon, nawet fajny ale to nie JD tylko fińskie Sampo, można wybrać żółty kolor w Gravicie
      silnik 207 km
      młocarnia 111 cm szerokość 5 wytrząsaczy, ale małych, niewiele więcej niż Claas
      dodatkowy bęben wstępny PTC zwiększający wydajność,
      mała kompaktowa budowa, fajna wygodna kabina,
      zbiornik 5200l
      heder 4,2 lub 4,5 m

cena ok 400 tyś zł

NH TC 5.70
      silnik NEF 170 km
      młocarnia 130 cm szerokość 5 wytrząsaczy - bez retroseparatora
      duża konstrukcja, 5 klawiszy, kabina, jakoś nie wiem czemu ale nie rozwala mnie
      zbiornik 5200
      heder 4,57

cena ok 420-440 tyś

Uważam że przedstawione kombajny osiągną podobna wydajność ha czy ton na godzinę pracy.
      mam nim do skoszenia 150 ha co daje mi ok 10/12 dni pracy żniwnych, (150 to niby dużo na taki kombajn, ale nie za dużo)
      odbiór na 2 duże przyczepy powoduje że kombajn cały dzień nie czeka na przyczepy tylko kosi, stąd wydajność max 20 ha na dzień
      średnio 12-15 ha dziennie.

czy użytkujecie takie maszyny, możecie coś powiedzieć o nich, jakieś własne uwagi przemyślenia.
      Mnie już głowa boli od tego wyboru, z góry dziękuje za każdą pomoc i wszelakie opinie.

• Przez Rol_C-330M
      Chciałbym się dowiedzieć z waszych opinii, doświadczeń jaki kombajnik będzie lepszy lub jakiś inny