MECHANIZATOR

OBLICZ SWÓJ ZESTAW

Polecane posty

andrzej2110    535

no nie jestem tego taki pewien.

A możesz obliczyć to dla agregatu na wąskich łapach??


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

takie drobne różnice nie wpływają na wartość oporu (przynajmniej wg podrecznika) wiec trudno mi cokolwiek w tej materii dodac moge tylko napisać ze wybierałem wartosci srednie do twoich obliczeń i to tak mnie wiecej wychodzi


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

A ja mam takie pytanie masz moze jakis wzor na obliczenie zestwu ciagnik+brona talerzowa??


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

czytaj temat od początku to znajdziesz potrzebne informacje


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adrian2    17

A jakies opory przyczep mógłbyś podać.Ale temat super.


-U-R-S-U-S- i wszystko jasne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
banan575    104

Ja mam pyt. czy mozesz obliczyc czy WOM w 3P nie ma za ciezko?

 

Ursus 360-3P chodzi z polska snopowiazalka (nazwy nie znam) i tnie wikline. Czy to nie jest za ciezko dla WOM???? mozna to jakos obliczyc???

 

Pozdrawiam. <_<


Najwyzsza Izba Kontroli

Centralne Biuro Sledcze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159
A jakies opory przyczep mógłbyś podać.Ale temat super.

 

moze zobrazuję to na przykładzie naszego wspomnianego zetora 7211 i przyczepy 6 tonowej

 

masa ciagnika Gfc = 3000kg

moc silnika Ps = 48,5 kW

stopien obciazenia silnika ns = 0,85

stopien wykorzystania uciagu = 0,9

sprawnośc ogólna no = 0,6

współczynnik oporów toczenia f = 0,1 (dla ścierniska) 0,012 (dla asfaltu)

masa własna przyczepy Gfp = 2500kg

masa ładunku Go = 6000kg

 

chcąc poznać opór jaki stawia nasza przyczepa w teoretycznie załozonych warunkach obliczamy ze wzoru

 

Fop = (((Gfp+Go)*9,81)/1000)*f

 

czyli

Fop = (((2500+6000)*9,81/1000)*0,1 = 8,34 kN dla ścierniska

Fop = (((2500+6000)*9,81/1000)*0,012 = 1,00 kN dla asfaltu

 

kożystając z przekształcenia wzoru na FumaxP mozemy obliczyc z jaka predkością bedziemy mogli poruszać sie tym zestawem

 

vr = (((Ps*ns)*no)/(Fop/nu)

 

czyli

vr = (((48,5*0,85)*0,6)/(8,34/0,9) = 2,67 m/s = 9,6 km/h na ściernisku

vr = (((48,5*0,85)*0,6)/(1,00/0,9) = 22,26 m/s = 80,2 km/h na asfalcie

moze was to nieco dziwi ale tak wychodzi - oznacza to tylko tyle ze w obydwu przypadkach ciagnik jest w stanie pociagnać dana przyczepe idąc jednak dlaej i zakładając że w polu poruszac bedziemy się z predkością 8km/h a na drodze 25 km/h wtedy:

 

maksymalna siła uciagu z masy wyniesie (ściernisko) Fumaxfi = 14,7 kN

maksymalna siła uciagu z mocy wyniesie (ściernisko przy 8km/h) FumaxP = 11,14 kN

oznacza to tyle ze na ściernisku bedziemy mieli ok 25% rezerwy siły uciagu

 

maksymalna siła uciagu z masy wyniesie (asfalt) Fumaxfi = 17,3 kN

maksymalna siła uciagu z mocy wyniesie (asfalt przy 25km/h) FumaxP = 3,56 kN

oznacza to tyle ze na asfalcie bedziemy mieli ok 72% rezerwy siły uciagu

 

reasumując

- nasz przykładowy ciagnik w warunkach efektywnego wykorzystania silnika (wykorzystanie 85% mocy silnika i 90% mocy) mogłby poruszać się na sciernisku z predkoscia 9,6 km/h a na asfalcie 80 km/h (co jest nierealne)

- gdy jednak załozymy predkosci realne z jakimi mamy do czynienia w praktyce okazuje się ze nasz ciagnik na sciernisku posiadał by jeszcze 25% rezerwy sily uciagu a jadac na asfalcie 72% rezerwy mocy co mozna by wykorzystać na doczepienie jeszcze jednej przyczepy o tych samych parametrach bez zmniejszania predkosci

 

Ja mam pyt. czy mozesz obliczyc czy WOM w 3P nie ma za ciezko?

 

Ursus 360-3P chodzi z polska snopowiazalka (nazwy nie znam) i tnie wikline. Czy to nie jest za ciezko dla WOM???? mozna to jakos obliczyc???

 

Pozdrawiam. <_<

 

 

co do wspomnianej snopowiązałki (zapewne "warta 2") to moj podrecznik podaje ze pobór mocy z WOM waha się w granicach 3-6 kW (4-8 KM) lecz sa to wartości dla zbioru zbóż wiec logicznie myśląc trzeba by przyjąć ze moc pobierana z WOM to jakieś 8 kW/10,9 KM

dodatkowo snopowiazałka stawia również opór roboczy który dla zbioru zbóż waha sie w granicach 0,2-0,4 kN lecz skoro jest ona uzytkowana do zbioru wikliny to opór ten pewnie wzrośnie do 0,5 kN

 

mając takie założenia trzeba by wykonać BILANS MOCY

 

SIŁY

- opór snopowiazałki Fop = 0,5 kN (tak założyliśmy na podstawie mojego podrecznika)

- opór toczenia ciągnika (zakładając ze masa ciagnika wynosi ok 2,5 t i jedzie on po podłozu które ma wsp"f" = 0,15) Ff = 2,94 kN

- siła obwodowa na kołach ciagnika Fk = 3,44

 

MOCE (zakładajac predkośc robocza 5km/h 1,39m/s)

- moc uciagu Pu = 0,695 kW

- moc tracona na opory ciagnika Pf = 4,087 kW

- moc tracona na poślizg (5%) Psig = 0,252 kW

- moc na WOM (z założenia) Pp = 8 kW

 

MOC EFEKTYWNA

 

Pe = ((Pu+Pf+Psig)/0,85) + (Pp/0,9) = (5,034/0,85)+(8/0,9) = 14,8 kW

 

stopien wykozysania mocy ns = Pe/Ps = 14,8/34,6 = 0,43

 

oznaczało by to ze ta maszyna wykorzystuje zaledwie 43 % mocy silnika jest to moim zdaniem dośc realne ponieważ takie maszyny wspołpracowały swego czasu z C-330 i niezle im to wychodziło wiec teraz nie powinno być problemów (nawet w wiklinie) Twoje pytanie czy nie jest to zbyt duzo jak na 3P wzieło sie pewnie z tego ze maszyna podczas pracy wydaje rozne niepokojace dzwieki ale jest to raczej wynikiem nieprzystosowania maszyny do tego typu rośliny(konstrukcynie zbyt słaba ale wytrzymuje)

 

mam nadzieje ze odpowiedzi są satysfakcjonujace


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
banan575    104

Dziekuje. Snopowiazalka chodzi jak chodzi, tylko Mnie interesowalo czy WOM w wiklinie nie bedzie mial za ciezko. <_<


Najwyzsza Izba Kontroli

Centralne Biuro Sledcze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13
PS - wychodzi na to ze mozesz nim pomykać nawet 10,5 km/h lub poszerzyć agregat do 3,7m to są jednak tylko obliczenia i nie należy ich stosować jako pewnik

Z tym, że przy 10,5 km/h trzeba przyjąć inną dostępną moc :) Wtedy stopień wykorzystania mocy może zwiększyć się ponad 0,9 lub nawet mocy może zabraknąć i praca nie będzie możliwa.

 

3512 przy obrotach mocy maksymalnej (35kW) uzyskuje 9 km/h na biegu 1H, także przy zakładanej prędkości Andrzej ma do dyspozycji wszystkie konie <_< Aby pojechać 10,5 km/h musi wrzucić 2H, oborty silnika spadną wtedy do ok. 1770rpm. Posiłkując sie wykresami z testów DLG dla MF z Perkinsem AD3.152 można oszacować przybliżoną moc generowaną przez silnik na tych obrotach. Według pomiarów na WOM ma ok. 28kW, licząc z proporcji mocy max. silnika i mocy max. WOM daje to ok. 31kW (42KM) na silniku przy 1770rpm.

 

Licząc na szybko (późna godzina, mogłem sie pomylić) przy zwiększeniu prędkości do 10,5 km/h (2,92 m/s) moc efektywna wzrośnie do ok. 29kW co przekłada sie na stopień wykorzystania mocy silnika -> 29/31 = 0,935

 

W żadnej książce przy obliczeniach nie spotkałem sie z uwzględnieniem przełożeń ciągnika, tak samo na zajęciach nasza przykładowa C-330 miała bezstopniową skrzynie :) Jest to błędne uproszczenie, gdyż ciągnik z klasyczną stopniową skrzynią tylko przy pewnych prędkościach zależnych od dostępnych przełożeń rozwija pełną moc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

no masz rację tylko gdyby uwzględnić w tych obliczeniach jeszcze przełożenia to stało by się to na tyle skomplikowane że nie znalazło by praktycxnego zastosowania - to jest poprostu jeden z mniej lub bardziej doskonałych modeli fizyczno-matematycznych i na to nic nie poradzimy ze zdazają sie w nim luki - poprostu kazdy ciagnik ma inne przełożenia i gdyby je wprowadzic do wzoru dla kazdego typu wtedy wzór przestal by być modelem

 

w zasadzie to na jakim biegu ciągnik jedzie i jaką uzyskuje wtedy predkość teoretyczna (z przełożenia) powinno być uwzględnione jako dana wartość wyjsciowa - problem w tym ze nikt jak na razie chcac zeby cos policzył nie podał chociazby biegu na jakim jezdzi (sa tabele i mozna z nich odczytać jaka predkość na którym biegu) stad te moje wywody na temat predkości możliwej do uzyskania z mocy <_<


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13

Fakt, jeśli ma to być praktyczny wzór o uniwersalnym zastosowaniu to uwzględnienie przełożeń tak go komplikuje że uniwersalny już nie będzie, poza tym niezbędne są informacje na temat przełożeń całkowitych bądź uzyskiwanej prędkości na biegach oraz krzywa przebiegu mocy silnika.

 

Nie chodziło mi żeby wytknąć Ci błąd, bo wszystko dobrze liczysz :) chciałem tylko pokazać pewną słabość tego modelu, którą można wyeliminować robiąc dodatkowe obliczenia i uściślić wynik. Jak ktoś ma dane i chce sie pobawić to niech sie bawi <_<

 

Takie wyliczenie pokazuje też ciekawą zależność. Stopień wykorzystania mocy silnika w przypadku Andrzeja wynosi 0,71 i aby uzyskać optymalny współczynnik rzędu 0,8-0,85 tak jak pisałeś można zwiększyć prędkość jazdy lub szerokość agregatu. Po uwzględnieniu przełożeń przy zwiększeniu prędkości wszystko sie rozlatuje bo zmieniają sie obroty/moc, za to przy zwiększeniu szerokości roboczej prędkość zostawiamy tą samą i zmienia sie tylko zapotrzebowanie.

 

Ergo :) W przypadku ciągników z małą ilością biegów, jeśli chcemy pracować z optymalnym obciążeniem, ważny jest odpowiedni dobór szerokości narzędzia do warunków pracy ponieważ trudno będzie "wyregulować" to prędkością :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

@MECHANIZATOR a czy możesz obliczyć czy ciągnik o mocy 75km 4x4 Masie 3,5t poradzi sobie w zestawie kosiarek czołowa 2.4m i tylna 1.6m z tym że tylna jest bębnowa a czołowa dyskowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159
Fakt, jeśli ma to być praktyczny wzór o uniwersalnym zastosowaniu to uwzględnienie przełożeń tak go komplikuje że uniwersalny już nie będzie, poza tym niezbędne są informacje na temat przełożeń całkowitych bądź uzyskiwanej prędkości na biegach oraz krzywa przebiegu mocy silnika.

 

Nie chodziło mi żeby wytknąć Ci błąd, bo wszystko dobrze liczysz <_< chciałem tylko pokazać pewną słabość tego modelu, którą można wyeliminować robiąc dodatkowe obliczenia i uściślić wynik. Jak ktoś ma dane i chce sie pobawić to niech sie bawi :)

 

Takie wyliczenie pokazuje też ciekawą zależność. Stopień wykorzystania mocy silnika w przypadku Andrzeja wynosi 0,71 i aby uzyskać optymalny współczynnik rzędu 0,8-0,85 tak jak pisałeś można zwiększyć prędkość jazdy lub szerokość agregatu. Po uwzględnieniu przełożeń przy zwiększeniu prędkości wszystko sie rozlatuje bo zmieniają sie obroty/moc, za to przy zwiększeniu szerokości roboczej prędkość zostawiamy tą samą i zmienia sie tylko zapotrzebowanie.

 

Ergo :) W przypadku ciągników z małą ilością biegów, jeśli chcemy pracować z optymalnym obciążeniem, ważny jest odpowiedni dobór szerokości narzędzia do warunków pracy ponieważ trudno będzie "wyregulować" to prędkością :)

 

 

hehe widze ze mogł bys trafnie uzasadniać moje obliczenia :) wspomagajac je dodatkowymi informacjami jake posiadasz - wcale nie zrozumiałem twojego postu jako wytykanie błędu - ot taka akademicka dywagacja :)

 

co do tych kosiarek to musisz się skonkretyzować - co one koszą z jaką predkoscią (jaki to ciagnik) jaki rodzaj łąki - jesli mi to napiszesz nie ma prolemu z obliczeniami


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid777    0

A ja miałby wielką prośbe do @MECHANIZATORA czy mógłbyś mi obliczyc zetorka 7211 z agregatem ścierniskowym 2.2m 9łap, bo mi nie wychodzi <_< mam ziemie 4-6 bez górek tylko glina... zetor waży 3000kg+ obciążniki koła i przód jakieś 300kg próbowałem ale się gubie w tych obliczeniach :) i dodam jeszcze że mam podwójny wałek przy agregacie czy to coś zmienia?


“Sukces, to robienie tego, co chcesz robić, kiedy chcesz, gdzie chcesz, z kim chcesz, tak długo, jak tylko chcesz.” Anthony Robbins
Sprzedam: rozsiewacz rauch zs(a) komet, rozsiewacz kuhn zsa 450 hydr, rozrzutnik czarna białostocka, przyczepę 3.5t niską wywrotkę zarejestrowaną, agregat ścierniskowy kongskilde vibro-flex 9 łap, Prasę z224/1, alufelgi 18" BMW m3 styling 72

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61
co do tych kosiarek to musisz się skonkretyzować - co one koszą z jaką predkoscią (jaki to ciagnik) jaki rodzaj łąki - jesli mi to napiszesz nie ma prolemu z obliczeniami

 

kosić będą trawe, mieszanki traw z motylkowymi, co do prędkości to nie wiem a ciągnik to landini 7550 moc w zależności od źródła to 72-75 kM, ze skrzynią 12/4, wałek z przodu 1000obr, tyny 540, łąki głównie na gruntach ornych z średnimi górkami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535
Z tym, że przy 10,5 km/h trzeba przyjąć inną dostępną moc <_< Wtedy stopień wykorzystania mocy może zwiększyć się ponad 0,9 lub nawet mocy może zabraknąć i praca nie będzie możliwa.

 

3512 przy obrotach mocy maksymalnej (35kW) uzyskuje 9 km/h na biegu 1H, także przy zakładanej prędkości Andrzej ma do dyspozycji wszystkie konie :)Aby pojechać 10,5 km/h musi wrzucić 2H, oborty silnika spadną wtedy do ok. 1770rpm. Posiłkując sie wykresami z testów DLG dla MF z Perkinsem AD3.152 można oszacować przybliżoną moc generowaną przez silnik na tych obrotach. Według pomiarów na WOM ma ok. 28kW, licząc z proporcji mocy max. silnika i mocy max. WOM daje to ok. 31kW (42KM) na silniku przy 1770rpm.

 

Licząc na szybko (późna godzina, mogłem sie pomylić) przy zwiększeniu prędkości do 10,5 km/h (2,92 m/s) moc efektywna wzrośnie do ok. 29kW co przekłada sie na stopień wykorzystania mocy silnika -> 29/31 = 0,935

 

W żadnej książce przy obliczeniach nie spotkałem sie z uwzględnieniem przełożeń ciągnika, tak samo na zajęciach nasza przykładowa C-330 miała bezstopniową skrzynie :) Jest to błędne uproszczenie, gdyż ciągnik z klasyczną stopniową skrzynią tylko przy pewnych prędkościach zależnych od dostępnych przełożeń rozwija pełną moc.

 

Takie parametry czasami wykorzystuje :)

Widzę ze mój zestaw wzbudził zainteresowanie :)

 

Co do snopowiązałki to moja nazywa się "WC 5" (ma ślimak do rozdzielania łanu) Jest jeszcze "WC3" (ona ma tylko blachę jako rozdzielacz).


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

witam to bedzie chyba najdłuższy post w historii AF no ale co tsam obiecałem to odpowiadam

 

@MECHANIZATOR a czy możesz obliczyć czy ciągnik o mocy 75km 4x4 Masie 3,5t poradzi sobie w zestawie kosiarek czołowa 2.4m i tylna 1.6m z tym że tylna jest bębnowa a czołowa dyskowa
kosić będą trawe, mieszanki traw z motylkowymi, co do prędkości to nie wiem a ciągnik to landini 7550 moc w zależności od źródła to 72-75 kM, ze skrzynią 12/4, wałek z przodu 1000obr, tyny 540, łąki głównie na gruntach ornych z średnimi górkami

 

 

w przypadku kosiarek najkożystniej jest wykonać bilans mocy, do oporów i zuzycia mocy wlicza się moc pobieraną z WOM i opór roboczy wynikajacy z ślizgu kosiarki po powierzchni łaki

 

OPÓR ROBOCZY KOSIAREK

Fop = br1*k + br2*k

 

br1 - szerokość robocza kosiarki czołowej

br2 - szerokość robocza kosiarki tylnej

k - opór jednostkowy - przyjąłęm 0,7 (przedział 0,5 - 1,0)

 

Fop = 2,4*0,7 + 1,6*0,7 = 2,8 kN

 

OPÓR PRZETACZANIA CIAGNIKA

Ff = ((Gfc*9,81)/1000)*f

 

Gfc - masa ciagnika

f - współczynnik oporów toczenia - dla łąk f=0,07

 

Ff = ((3500kg*9,81)/1000)*0,07 = 2,4 kN

 

SIŁA OBWODOWA NA KOŁACH CIAGNIKA

Fk = Fop + Ff = 5,2 kN

 

jesli chodzi o prędkość to moja mądra ksiażka podaje że podczas koszenia wynosi ona 5-8 km/h skoro nie podałeś predkości to wykonam dalsze obliczenia dla dwóch skrajnych przypadków

 

vr1 = 5km/h = 1,39 m/s

vr2 = 8km/h = 2,22 m/s

 

MOC UCIĄGU

Pu = Fop*vr

 

Pu1 = 2,8*1,39 = 3,89 kW

Pu2 = 2,8*2,22 = 6,22 Kw

 

MOC TRACONA NA OPORY CIAGNIKA

Pf = Ff*vr

 

Pf1 = 2,4*1,39 = 3,34 kW

Pf2 = 2,4*2,22 = 5,33 kW

 

MOC TRACONA NA POŚLIZG (przyjmuje się poślizg kół "sig" na poziomie 5%)

Psig = (Fk*sig*vr)/(1-sig)

 

Psig1 = (5,2*0,05*1,39)/(1-0,05) = 0,38 kW

Psig2 = (5,2*0,05*2,22)/(1-0,05) = 0,61 kW

 

MOC NA WOM

moc pobierana przez kosiarke bębnową o szerokosci 1,6 m waha sie w granicach 11-22 kW chcąc wiec być obiektywnym przyjmę wartośc średnią czyli 17kW

w przypadku kosiarki dyskowej taki pobór mocy wynosi 22 kW

 

stąd moc na WOM Pp wynosi 17 + 22 kW = 39 kW

 

 

MOC EFEKTYWNA

Pe = ((Pu+Pf+Psig)/0,85) + (Pp/0,9)

 

Pe1 = ((3,89+3,34+0,38)/0,85) + (39/0,9) = 52,3 kW (jest tutaj mały bład z mojej strony bo zapotrzebowanie na moc kosiarek wzrośnie wraz ze wzrostem predkości ale na chwilę obecna nie pamietam dokładniejszego wzoru na to zagadnienie)

Pe1 = ((6,22+5,33+0,61)/0,85) + (39/0,9) = 57,6 kW

 

STOPIEŃ WYKORZYSTANIA MOCY

 

ns = Pe/Ps

 

Ps - znamionowa moc silnika (75KM = 55,2 kW)

 

ns1 = 52,3/55,2 = 0,95 (oznacza to ze wykorzystasz 95% mocy silnika - na równym polu pojedziesz z predkościa 5km/h jak bedzie górka leżysz)

ns2 = 57,6/55,2 = 1,04 (w tym przypadku do napedu i poruszania sie tego zestawu brakuje ci nieco mocy dokładniej jakieś 4% czyli 3KM aby wogule ruszyc z miejsca)

 

WNIOSEK

ten ciagnik jest zbyt słaby aby napedzać te dwie kosiarki jednocześnie - tak na oko powinien do tego byc ciagnik o mocy ok 120 KM zeby toto pociagnąć i jeszcze pracować z w miare przyzwoitą prędkością

 

 

A ja miałby wielką prośbe do @MECHANIZATORA czy mógłbyś mi obliczyc zetorka 7211 z agregatem ścierniskowym 2.2m 9łap, bo mi nie wychodzi <_< mam ziemie 4-6 bez górek tylko glina... zetor waży 3000kg+ obciążniki koła i przód jakieś 300kg próbowałem ale się gubie w tych obliczeniach :) i dodam jeszcze że mam podwójny wałek przy agregacie czy to coś zmienia?

 

Masa ciagnika Gfc = 3300 kg

moc silnika Ps = 48,5 kW

szerokość robocza br = 2,2 m

opór jednostkowy takiego zrywacza to ok 5kN/m

prędkość robocza 9 km/h = 2,5 m/s

 

to jest zrywacz więc oblicze dla niego tylko porównanie sił uciagu bo dalsze obliczenia nie maja poprostu sensu bo nie pobiera on mocy z WOM

 

OPÓR CAŁKOWITY ZRYWACZA

Fop = br*k = 2,2 * 5 = 11 kN

 

SILA UCIĄGU WYNIKAJACA Z MASY

Fumaxfi = (((3300*0,8)*9,81)/1000)*(0,6-0,1) = 12,95 kN

 

SIŁA UCIAGU WYNIKAJACA Z MOCY

FumaxP = ((48,5*0,85)*0,6)/2,5 = 9,9 kN (założona predkość okazała sie zbyt duza wiec musisz ja zredukować)

 

po przekszatłceniu wzoru i podstawieniu do niego znanego oporu zrywacza wychodzi ze predkość z jaka moze on poruszać sie w warunkach przyjmowanych przezemnie to 2m/s czyli jakieś 7,2 km/h teraz pytanie czy jest sens jezdzic zrywaczem z tak niską predkoscią tymbardziej an glinie o której wspominałeś w pytaniu

 

i jeszcze jedno zapytanie z PW

Mam prośbę! Mógłbyś mi obliczyć( jak masz czas) czy mój ursus 1002 da sobie rade z agregatem uprawowo-siewnym, AgroMasz 2,7m i Poznaniakiem 2?

Ursus waży 4020kg, ma 96KM ( brak napędu 4X4), agregat waży 600kg. Ziemie mozaikowe 3b-6klasa. Ziemie lekkie.

Ile % mocy silnika zużyje ten ciągnik na ten agregat?

 

jesli chodzi o taki agregat i szukaną przez ciebie wartość musimy wykonać bilans mocy

 

DANE

Gfc = 4020kg (do obliczeń

Ps = 96 KM = 70kW

br = 2,7m

ka = 2,5 kN/m (opór jednostkowy agregatu)

ks = 1,1 kN/m (opór jednostkowy siewnika)

f = 0,15 (dla gleby zaoranej zleżałej)

poślizg 5%

prędkość robocza 8km/h = 2,22m/s

 

OPÓR ROBOCZY AGREGATU

Fop = br*ka + br*ks = 6,75 + 2,97 = 9,72 kN

 

OPÓR TOCZENIA CIAGNIKA

Ff = Gfc*9,81/1000*f = 5,92 kN

 

SIŁA OBWODOWA NA KOŁACH CIAGNIKA

Fk = Fop + Ff = 15,64

 

MOC UCIAGU

Pu = Fop*vr = 9,72*2,22 = 21,58 kW

 

MOC TRACONA NA TOCZENIE CIAGNIKA

Pf = Ff*vr = 5,92*2,22 = 13,14 kW

 

MOC TRACONA NA POŚLIZG

Psig = ((Fk*vr*sig)/(1-sig)) = (15,64*2,22*0,05)/0,95 = 1,83 kW

 

MOC EFEKTYWNA

Pe = (Pu+Pf+Psig)/0,85 = 43 kW

 

STĄD ns = Pe/Ps = 43/70 = 0,61

 

w twoim przypadku agragat pobiera 61% (43kW=58.5KM) mocy silnika - wartość ta wzrosła by gdyby zwiekszyc predkośc roboczą którą do obliczeń musisz przeliczyc z km/h na m/s wystarczy podzielic przez 3,6

 

 

 

 

to tyle mam nadzieje ze zdołałem odpowiedzieć na wasze zapytania dość wyczerpująco - dobrze by było gdyby @mirasek żucił na to okiem i wydał swoja opinię

 

tym miłym akcentem kończę chyba najdłuższy post w historii AF :)


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
carmine2812    2

witam ja mam podobne pytanie jak @banan575

 

Ursus 2812 pracuje z Kombajnem do ziemniaków Hassia Roboter-D i Czy to nie jest za ciezko dla WOM???? mozna to jakos obliczyc??? Pozdrawiam


JEDNO życie ... JEDEN cel... JEZDZIC SCANIA seri R...


SCANIA queen of the ROAD ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasio    22

Wielkie dzięki @MECHANIZATOR, mógłbyś mi też wykonać obliczenia dla agregatu ścierniskowego UG KOS 2,6b o masie 830kg ci prędkości roboczej całego zestawu ok 10km/h?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
banan575    104

panowie moze to nie kulturalnie, ale macie takie przyklady wiec policzcie sobie sami.

 

Kupujac nowa maszyne to pisze zawsze jakie jest zapotrzebowanie mocy do tej maszyny.

 

Ja sie zapytalam o snopowiazalke bo ona u mnie chodzi w wiklinie, a nie zbozu wiec opory moga byc wieksze.

 

zreszta @MECHANIZATOR jak lubisz liczyc to licz. ps.zacznij oplaty brac. :)


Najwyzsza Izba Kontroli

Centralne Biuro Sledcze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

postaram się policzyć jak znajde chwilke

 

a tak wogle to czasem nawet lubie sobie policzyc przynajmniej odswierzam sobie wiedze z tego zakresu i przy okazji pomagam - co do opłat no cóż potrzebował bym do tego księgowej moze jesteś zainetersowana :)

 

co do tego zapotrzebowania podawanego przez producentów to trzeba byc raczej sceptycznym bo czasem daja czadu i to na maksa z prostego powodu - poprostu podają te wielkosci na oko

 

do obliczeń tego kombajnu do ziemniaków to potrzebuję jescze:

- rozstaw rzedów ziemniaków

- głębokośc kopania

- predkosc przy kpaniu

- masa kombajnu

- ładownośc zbiornika

- jaka gleba

- plon ziemniaków

- masa ciagnika (moc wiadomo 28kW)

 

jak mi to podasz to bedziesz miał najdokładniejsze jak dotad obliczenia bo pojade żywcem na przykładzie z ksiazki - musze tylko zmienic niektóre dane


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Producenci nie podają na oko tylko zawyżają moc aby potem nie przyszedł klient i powiedział żejego ciągnik nie radzi sobie że to maszyną a producent twierdził ze da rade. Przy zestawianiu kosiarki czołowej i tylnej producent sumuje zapotrzebowanie obu na moc i odejmuje bodajże 20% i podaje moc potrzebną dla tego zestawu (i tak jest ona jeszcze zawyżona).


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
carmine2812    2

kolego @Mechanizator postaram sie jak najsdzybciej Ci podac te inf bo musze sie zapytac sasiada dokładnei bo nie chce podawac nieprawidłowych wartosci Pozdrawaim


JEDNO życie ... JEDEN cel... JEZDZIC SCANIA seri R...


SCANIA queen of the ROAD ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61
WNIOSEK

ten ciagnik jest zbyt słaby aby napedzać te dwie kosiarki jednocześnie - tak na oko powinien do tego byc ciagnik o mocy ok 120 KM zeby toto pociagnąć i jeszcze pracować z w miare przyzwoitą prędkością

 

wielkie dzięki za obliczenia, dały trochę mi do myślenia ale sądzę ze nie zaszkodzi spróbować z tymi kosiarkami w przyszłości, zobaczymy jak to wyjdzie w praktyce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid777    0

Dzięki kolego @mechanizator

Mam jeszcze jedno pytanko jeśli można :) ...

Czy moge obliczyc wykorzystanie ciągnika w procentach?

Na przykład zetor 8540 waga 4200kg (84KM według DIN) i siewnik poznaniak 2.7m i 3 brony do niego?

Czy jest na to wzór?

Z góry bardzo dziękuje i przepraszam za kłopot...


“Sukces, to robienie tego, co chcesz robić, kiedy chcesz, gdzie chcesz, z kim chcesz, tak długo, jak tylko chcesz.” Anthony Robbins
Sprzedam: rozsiewacz rauch zs(a) komet, rozsiewacz kuhn zsa 450 hydr, rozrzutnik czarna białostocka, przyczepę 3.5t niską wywrotkę zarejestrowaną, agregat ścierniskowy kongskilde vibro-flex 9 łap, Prasę z224/1, alufelgi 18" BMW m3 styling 72

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Maksol
      Witam mam do wyboru trzy ciągniki:
      -Fabrycznie nowy MTZ 892.2 
      -Lub John Deere 6330 z 2008 z przebiegiem prawie 10tys 
      -Oraz John Deere 6310 z 1998 roku z przebiegiem prawie 10 tys godzin (obstawiam że więcej). Jaka jest w ogóle dostępność części do tego ciągnika?
      Cena między 6330 a mtz mniej więcej to samo, a 6310 około 40 tys taniej.
    • Przez Patryszka
      Witam ma ktoś z was forda 6610? 
      Chciałbym coś kupić do 35k z napędem. I właśnie zastanawiam się nad tym fordem 80km turbo. 
      Ma ktoś z was ? Jakieś opinie ?
      Dzięki 
    • Przez FarmerPL6075
      Trochę ponad 3000 mth i 6 lat na naszym Gospodarstwie. FT Heritage 6075 DTn chodzi głównie z paszowozem




    • Przez jakubgor123
      Tak jak w tytule poszukuję ciągnika do 40 tysięcy może być 4x4 lecz nie jest to konieczność co polecacie ? Minimum 80KM
    • Przez Janusz_m
      Witam szanowne Grono.
       Doradżcie proszę , czy  ciągnik Kubota MU 5502 sprawi się dobrze na winnicy, czy ktoś ma i jest zadowolony? Czy lepiej szukać czegoś innego między 50 - 60 Km i jaki z ciągników byście polecili?
      Z góry dziękuję i pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj