danek72

Kupno ziemi

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
kat    113

W przypadku dużych działek agencja nie zawsze skorzysta z tej możliwości. Bo na 150ha trudniej znaleźć kupca niż na jakąś działkę 10ha.

Jak wtedy rozmawiałem z tym kierownikiem to mówił że już kilka razy sprzedawali ziemię na tej zasadzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

No że kolo złożył wniosek o wykup. Nie skorzystał. Ziemia na przetarg. I nowy właściciel nabywał działkę wraz z umową dzierżawy poprzedniego dzierżawcy. No i nowy właściciel dawał wypowiedzenie...

 

Kłócić cię nie będę po co mieli by mi jakieś kity wciskać....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Trevorfarm    0

Być może ,nie twierdze że wszędzie jest tak jak u mnie,ale ja na własnej i sasiadów skórze tego doświadczyłem , ale podpowiadam że ROLNIK TEŻ MA SWOJE PRAWA A UMOWA DZIERŻAWY JEST ŚCIŚLE SPRECYZOWANA( WARA KU...A OD CHŁOPÓW), radze się zapytać , iśc do radcy prawnego zapłacić te 50 czy 100 zł i się dowiedzieć dokładnie, ja też nie chcę się kłócić , chce tylko podpowiedzieć - a w moim pzrypadku było dokładnie tak jak opisałem. Może ci rolnicy którym wypowiedziano umowy o tym nie wiedzieli, ja mam dokumenty w domu jak kogoś interesuje mogę pokazać, a piszę żeby ŻYŁO SIĘ LEPIJ HEHEEHE.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883
młody rolnik na 3.5%

kolega pyta o ceny kredytu agencyjnego a ty mu o młodym rolniku - gdzie tu logika?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz27    10

a może mu chodziło o kredyt z dopłatą agencyjną więc 3.5%. a jeżeli o samą agencję to sorki


sprzedam kombajn fortschritt E 517

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
black08    4
No przykładowo wyceniają ci działkę 1 ha za 12000- to jeśli na dzien dzisiejszy według GUS przenica kosztyje prawie 900 zł tona to masz do oddania za tą działkę 13,33 tony pszenicy , ale splacasz w pieniądzu- średnia cene pszenicy ANR ustala na podstawie GUS który o ile się nie mylę bierze cenę pszenicy z dwóch poprzednich półroczy przy ustalaniu średniej(stąd w tej chwili mają cenę blisko 90 zł za dt).ANR wycenia ci działkę w złotówkach następnie przeliczają ile masz ton do oddania a raty płacisz w złotówkach(na 14 lat dzielą ci te przykładowe 13,33 tony).Raty możesz płacić rocznie(30. września albo półrocznie to wtedy jeszcze 28 lutego druga rata). Jak masz już wycenę to się nie czaj i kupuj (drogie zboże). A zapomniałem dodać że przy przeliczniku zbożowym jest niskie oprocentowanie(1albo 2%). Ale najważniejszą sprawą jest moment zawarcia aktu notarialnego- jeśli zboże wg Gus jest drogie brać w zbożu bo mało ton DO ODDANIA. Nie patrz na to że będzie albo drogia albo tanie bo tony zapłaty już miałeś wcześniej ustalone a jak będzie drogie zboże to DUŻO ZAROBISZ hehehe, a jak będzie tanie to będziesz miał mało do oddania, ale NAJWAŻNIEJSZE JAK BĘDZIESZ KUPOWAŁ TO CENA ZBOŻA ZA 2 POPRZEDNIE PÓŁROCZ WG ANR(GUS).Pozdrawiam.

 

to z tego wynika ze jak ktos wylicytuje np 50tys za ha z cena zboza jest po 1000 i mu ustalaja cene w zbozu a poźniej zena zboza idzie na 500 to zapłaci ile połowe tego czyli 25tys. bo według twojego pisania tak wynika ze liczy sie ilosc ton przeliczonych w dniu umowy. czyli nic tylko brac i walic ceny zkosmosu a pozniej sie cieszyc.


kujawy to jes to!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883
a może mu chodziło o kredyt z dopłatą agencyjną więc 3.5%. a jeżeli o samą agencję to sorki

dwie zupełnie inne bajki,

co innego kredyt agencyjny (ANR) na zakup ziemi, który co ciekawe nie był widoczny jako kredyt - tylko jakies dziwne rozłożenie na raty - wiem bo tak kupiłem 11ha w 2003

a co innego kredyt na ziemie z dopłatą ARiMR


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz27    10

też brałem kredyt z dopłatą agencji więc się trochę orientuje. :(


sprzedam kombajn fortschritt E 517

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Trevorfarm    0

Black 08 jest, a przynajmiej tak było z pół roku temu jak sie ostani raz pytałemi było to stosowane przez ANR przez wiele lat, ale jak byś czytał dokładniej to raty płacisz przez wiele lat i raz jet zboże drogi a raz tanie a na cenę zboża wg GUS to mi się zdaje że nie masz zbyt wielkiego wpływu a jeśli jesteś na tyle bystry że chcesz walić ceny z kosmosu to wal, liczy się moment zakupu i tak jak napisałeś jak zboże jest po 1000 to masz dokładnie do oddania 50 ton zboża-DOKŁADNIE!!!!! jak spadnie na 500 za tone to płacisz ratę o połowę niższą ale jak dupnie na 1300 jesteś w plecy . Proste. I jestem tego co piszę wystarczy tylko popytać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danek72    0

Wszystko jasne dzwonilem do agencji jak slusznie ktorys kolega zuwazyl to rozkladaja na raty w mojim przypadku na 9 lat oprocentowanie 4% z udzial wlasny 20% wartosci za porady dziekuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danek72    0

Wszystko jasne dzwonilem do agencji jak slusznie ktorys kolega zuwazyl to rozkladaja na raty w mojim przypadku na 9 lat oprocentowanie 4% z udzial wlasny 20% wartosci za porady dziekuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danek72    0

Wszystko jasne dzwonilem do agencji jak slusznie ktorys kolega zuwazyl to rozkladaja na raty w mojim przypadku na 9 lat oprocentowanie 4% z udzial wlasny 20% wartosci za porady dziekuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
black08    4
Black 08 jest, a przynajmiej tak było z pół roku temu jak sie ostani raz pytałemi było to stosowane przez ANR przez wiele lat, ale jak byś czytał dokładniej to raty płacisz przez wiele lat i raz jet zboże drogi a raz tanie a na cenę zboża wg GUS to mi się zdaje że nie masz zbyt wielkiego wpływu a jeśli jesteś na tyle bystry że chcesz walić ceny z kosmosu to wal, liczy się moment zakupu i tak jak napisałeś jak zboże jest po 1000 to masz dokładnie do oddania 50 ton zboża-DOKŁADNIE!!!!! jak spadnie na 500 za tone to płacisz ratę o połowę niższą ale jak dupnie na 1300 jesteś w plecy . Proste. I jestem tego co piszę wystarczy tylko popytać.

 

sorki ze odgrzewam ten temat. ale z twojego pisania wynika ze jesli kupisz 1 ha ziemi i dasz 50 tysi i akurat zboze jest po 1tys pln. a pozniej okazuje sie ze zboza przez reszte okresu spłaty sa po 500pln to koniec koncow cena za zakupiona ziemie wyniesie cie 25 tys.

czyli moj wniosek jest 1 kto kupił drogo w zeszłym roku to teraz sie smieje bo placi ok 30 -40 % mniej. a ze zboze moze nie osiagnoac cen ktore były to prawdowpodobnie zapłaci mniej niz wylicytował. wiec tak sie zastanawiam czy to jest wogole mozliwe z prawnego punktu widzenia gdyz kupujacy nie płaci ceny podanej podczas przetargu niekiedy niewiele wiekszej niz przedostatnie podbicie kture suma sumarum moze byc wyzsze anilzeli ostateczna zapłacona cena przez wygranego. nie jest tak ze ilosc ton wzrasta wraz se spadkiem ceny gusu? by ostatecznie rata uzyskała wylicytowana wartosc?


kujawy to jes to!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Trevorfarm dobrze napisał. Mi wczoraj przyszła rata za jedną działkę. Pszenica przeliczona bodajże po 530zł B) . A w momencie podpisywania umowy była po 875zł/t. No i rata niższa od uprzednio zakładanej :lol: .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Trevorfarm    0

NO A NIE MÓWIŁEM???? hehehe, żartuję oczywiście!! Z tego co się orientuje, jeśli chodzi o wykup ziemi z ANR, to powyżej 50 ha lub równowartości 2000 ton żyta potrzebna jest zgoda Prezesa ANR z Wa-wy( znacznie wydłuża czas tranzakcji) i od kilku lat ANR nie chce cedować umów dzierżawy działek rolnych z rolnika na rolnika(kiedys nie było z tym problemu) w tej chwili podobno można jeszcze czasem przejąć cesją cale gospodarstwo (budynki, ziemia , pracownicy zatrudnieni) no i trzeba jeszcze uregulować zadłużenie jeśli jest- ale to zależy od widzimisię dyrektora oddziału. Słyszałem też (nie wiem czy prawda) że niektórzy mają umowy dzierżawy (szczególnie obcokrajowcy) na 30 lat!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

No dobrze mówiłeś. I o tym nie zaprzeczałem. Bo podpisywaliśmy już taka umowę. I na nasze szczęście pszenica była wtedy bardzo droga :lol: .

 

A nie zgadzaliśmy się do końca z tym czy agencja może po wycenie wystawić działkę na przetarg B) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Trevorfarm    0

A tego w (moim przypadku) tez jestem pewien ,bo naprawdę ja i kilku moich sąsiadów tak zrobiło jak napisałem. Jak KAT masz umowę dzierżawy to sprawdź- tam jest naprawdę napisane kiedy moga ci umowę wypowiedzieć,ale oczywiście nie neguję tego ,że niektórym rolnikom zabrano działki ( może ich niewiedza- albo sami rolnicy troszkę przekręcają). Ja tak jak napisałem nie miałem z tym najmniejszych problemów, a jeśli są takie przypadki , to trzeba PODPOWIEDZIEĆ- rolnik nam bratem a nie urzędnik z ANR.Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz27    10

a jak jest z prawem odupu przez Agencję ziemi którą mi sprzedala ? wiem że ma takie prawo przez 5 lat od momentu sprzedaży. w jakich okolicznościach Agencja może skorzystac z tego prawa?


sprzedam kombajn fortschritt E 517

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Trevorfarm    0

Tego to nie wiem, podejrzewam że jeśli nie spełnisz jakiś ściśle określonych ( dobra kultura ziemi, ph, jeśli masz budynki to musisz o nie dbać -przy zabytkach np. dają ci ulgę i musisz tą ulgę w ciągu jakiegoś czasu zainwestować w dany budynek) zasad spisanych oczywiście w umowie kupna to mogą ci WYPOWIEDZIEĆ umowę i zwrócą ci tyle ile zapłaciłeś np 5000 za ha. Innym przykladem może być np. budowa autostrady przez twoje pole i jakaś świnia(czytaj businesman) sobie upatrzy i będą szukać dziury w całym razem z zaprzyjaźnionym urzędnikiem(ale to mocno naciągana teoria spiskowa-nieststy znając polskich urzędników może się zdarzyć). W nowym projekcie ustawy o ANR co mówią że będą odbierać dzierżawy(Niestety nie mam nawet ha własnej ziemi-wszystko dzierżawię od ANR dlatego mocno się interesuję hehe)ma być 15 lat na PRAWO ODKUPU PRZEZ ANR!!!!!!Z mojego rozeznania to dzierżaw nie będą odbierać bo przegrają w każdym sądzie(ale nie wiadomo do końca-prawo nie może dzialać wstecz),ale 15 laetni okres mogą wprowadzić niestety.

Trzeba być dobrej myśli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz27    10

a jakbym chcial zakupione grunty od agencji preznaczc pod farmę wiatrakową/


sprzedam kombajn fortschritt E 517

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboR6    5

Z tego co sie orientuje to agencja odkupi jeżeli byś chciał sprzedać w ciągu 5 lat, lub zmienić przeznaczenie w celu zarobku na przykład na działki budowlane.

Jeżeli masz umowę na czas oznaczony, uprawiasz ziemię i płacisz za dzierżawe agencja tego nie ma prawa ci umowy wypowiedzieć. Jestem na bierząco ponieważ właśnie wygrałem sprawe w sądzie. Facet mi wydzierżawił ziemie na 10 lat, ziemię sprzedał babce a ona mi tą działke obsiała i chciała wypowiedzieć. Przegrała w trybie natychmiastowym, dostała ZAKAZ WJAZDU SPRZĘTEM KOŁOWYM NA DZIAŁKE.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz27    10

a gdzie to jest napisane że agencja ma prawo odkupić sprzedaną mi wcześniej dzialke?w akcie notarialnym mam to napisane sprawdzilem ale ta ustawa mówi tylko o tym że agencja ma prawo odkupić ale nie jest napisane w jakich okolicznościach.


sprzedam kombajn fortschritt E 517

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Trevorfarm    0

Lambo z pierwsszym akapitem zgodzę sie,ale dalej pisałeś że ziemię wydzierżawiłeś od kogoś a ktoś sprzedał i wygraleś - i BARDZO DOBRZE!!!!Jak miałes umowę dzierżawy od kogoś to zapewne miałeś w nią wpisany okres wypowiedzenia np. 1 rok -nic dziwnego że wygrałeś,chyba że podpisałeś umowę u notariusz i poświadczył ci DATĘ PEWNĄ- to wydzierżawiającego możesz wozić latami(99% pewnośc).

Lukasz27 z fermą wiatrową to się zastanów, bo ostatnio byłem w Warszawie na spotkaniu z takimi biznesmanami(organizował wójt) od wiatraków i nic korzystnego nie oferują a wręcz chcą rolników w......ć. Jak masz pytaniato na pw mocno mamy obcykany temat z sąsiadami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

W umowie dzierżawy nie ma nic o sprzedaży innej osobie. Ale jest wzmianka ze wszystkie nieuregulowane kwestie będą rozstrzygane na podstawie kodeksu cywilnego..... A tak jak pisałem wcześniej to nie agencja wypowie Ci umowę tylko nowy właściciel. No chyba że pozwoli Ci uprawiać dalej...

 

 

Co do przejęcia przez agencję ziemi przed upływem 5 lat. To agencja ma takie prawo gdy cena ziemi przez ten czas znacznie wzrosła. A Ty chcesz ja sprzedać za 500% ceny którą dałeś np. 4lata temu. Jest to zabezpieczenie przed takimi co chcą zrobić szybki interes.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj