Wielkopolanin

Mieszanie nawozów

Polecane posty

Każdy z nas wie jakie drogie są nawozy, w tej sytuacji musimy szukać dróg do obniżenia kosztów ich stosowania. Jedną z nich może być mieszanie nawozów i tu pojawia się moje pytanie - czy warto? Kto z was miesza nawozy? Jakie? W jakich proporcjach? Ile na tym oszczędzacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

ja mieszałem może dużo tych nawozów nie kupuje, ale zawsze to jest trochę taniej, gosciu u którego kupowałem nawozy mi powiedział o tym, np. kupuje samą sól dodaje inny nawóz i mieszam, ja to robiłem w garażu podłoga wylana betonem jest dosyc duzy, i recznie łopatą, ale pewnie mozna by w betoniarce, wychodziło taniej. Zalezy jakie nawozy chcesz mieszac bo patrzałem na cennik polic i mozna sam fosfor czy azot kupic ale strasznie drogo to wychodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A z czym tą sól mieszałeś? Dzisiaj gadałem z gościem z firmy handlującej nawozami i on twierdzi, że nie opłaca się mieszać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

policz czysty składni to dowiesz sie czy nie opłaca się mieszać najtańsze nawozy to sól potasowa fosforan amonu i saletra lub mocznik wieloskładnikowe w 90% wychodza drożej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

teraz już nie mieszam, kiedyś mieszałem to się opłacało, ale wtedy jeszcze nawozy były tańsze i ceny zupełnie inne, teraz to drożej wyjdzie, mieszałem z polifoską, teraz to już się to nie opłaca jak zobacz ceny w czystym składniku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

To żeś wybrał nawóz do mieszania-polifoskę, to z mieszania trzeba uzyskać odpowiednik i tańszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukotek    4

mieszanie nie zawsze wychodzi taniej - w wieloskładnikowym proporcje są bardziej dokładne - podczas mieszania w gospodarstwie chyba nigdy nie uzyska się dobrej mieszaniny - może zbliżoną - natomiast plusem mieszania jest to że mając badania gleby możesz dokładniej dozować ten składnik którego masz mniej na danym polu


(")_(")_.----.,/)

;^ ^ '; -._ , ')_

( o_, )' __,) '-._)

 

GumiaKi 25 zl:> Widły 60zl:> .... aaaa Prerzucanie gnoju bezcenne !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

właśnie to jest dobre ze mozna dac odpowiednią ilosc skladnika jaki chcemy, ale glownie to robilem z racji tego ze wychodzilo taniej ale juz sie nie oplaca, a z polifoską tez mieszalem, ale nie dlatego zeby bylo taniej, sol mozna z polifoska mieszac, jak mieszac to czyste skladniki choc teraz ceny niektórych skladników przekaraczają

3tys./t !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

A potas najtańszy jest w soli potasowej i basta :(.


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukotek    4

a azot w RSM!??

 

ciekawe jak to wymieszać?


(")_(")_.----.,/)

;^ ^ '; -._ , ')_

( o_, )' __,) '-._)

 

GumiaKi 25 zl:> Widły 60zl:> .... aaaa Prerzucanie gnoju bezcenne !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Ja też mieszam, supefosfat z solą potasową pod pszenicę i rzepak, czasami w rzepaku w pierwszej dawce do saletry dosypuję sól potasową na polach świeżo dzierżawionych, gdzie wiem że są duże braki potasu. Po pierwsze wychodzi taniej, po drugie znając zasobność konkretnych pól można precyzyjnie ( w miarę) uzupełniać składnik czyli mówiąc trochę naukowo budować plon, jedynym minusem jest to że trzeba się o oprzewracać nawzów na na przyczepie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel74    0
a azot w RSM!??

 

ciekawe jak to wymieszać?

Spypiesz na zakłatke na kupke na przyczepie i potem po prostu siepom ładujesz do siewnika, samo sie wymiesza podczas sypania :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

mieszanie ma swoje zalety opisane wyzej - trzeba pamietac jednak o tym ze nie kazdy nawóz mozna mieszać z innymi - albo mozna mieszać je tylko krótko przed rozsypaniem - miałem kiedyś specjalną tabele w której napisane było który nawóz z którym mozna mieszać - jak znajde to zapodam


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukotek    4
Spypiesz na zakłatke na kupke na przyczepie i potem po prostu siepom ładujesz do siewnika, samo sie wymiesza podczas sypania :(

 

nie wiem czy KOLEGA się orientuje ale RSM występuje w formie płynnej więc na zakładkę nie da rady!!! :)


(")_(")_.----.,/)

;^ ^ '; -._ , ')_

( o_, )' __,) '-._)

 

GumiaKi 25 zl:> Widły 60zl:> .... aaaa Prerzucanie gnoju bezcenne !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel74    0

No tak ale post nie był skierowany głównie do ciebie, chodziło mi o ogólne mieszanie. :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel74    0

No tak ale post nie był skierowany głównie do ciebie, chodziło mi o ogólne mieszanie. :(

A z tym płynnym to ciężka sprawa nie używam. :)

 

 

PS Przepraszam za posta pod postem pomyłka. To sie więcej nie powtórzy. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pitti    1

a kto mi powie jakie nawozy mineralne można stosować na obornik pod orkę by dobrze zbilansować dawkę pokarmowa pod rośliny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr6340    0
policz czysty składni to dowiesz sie czy nie opłaca się mieszać najtańsze nawozy to sól potasowa fosforan amonu i saletra lub mocznik wieloskładnikowe w 90% wychodza drożej

 

 

Troszkę policzyłem

 

więc pierw wypiszmy ceny nawozów:(cenny podane Brutto)

Polifoska 8 - 2100zł (N8,P24,K24)

SÓL POTASOWA - 2500zł (K 60%)

FOSFORAN AMONU-2200zł(N10,P46)

SUPERFOSFAT PROSTY PYLISTY -1050zł (P19)

MOCZNIK-1300zł (N46%)

 

Podajmy przykład że na dane pole trzeba wysiać Potasu 200kg , Fosforu 200kg +(ok60kg azotu)

 

I )Dając Polifoske 8

Aby uzyskać 200 kg potasu i fosforu musimy wysiać około 833 kg (200/24=833kg) co nam daje 833kg*2100zł=1750zł + (66kg azotu)

A uzyskujemy Azotu 66kg potas 200kg,Fosfor 200kg

 

II ) Dając nawozy mieszane np:SÓL POTASOWA,FOSFORAN AMONU,

Aby uzyskać 200 kg potasu musimy wysiać około 333kg (200/60=333kg) co nam daje 333kg*2500zł=825zł

Aby uzyskać 200 kg fosforu musimy wysiać około 434kg (200/46=434kg) co nam daje 434kg*2200zł=954zł + (79kg azotu)

A uzyskujemy Azotu 79kg, Potas 200kg,Fosfor 200kg

RAZEM ; 1780zł

 

1780 -1750=30zł oszczędzasz 30 zł i mniej roboty bawienia sie z mieszaniem i tym pogodnych

 

Wiec coś ci się pomyliło że nawozy wieloskładnikowe wychodzą drożej

Jedynym plusem mieszania nawozów jest to że możemy sobie wybrać ile i jakiego składnika chcemy wysiać na dane pole

 

Pozdrawiam piotr6340


Ursus C330 <> MF 255 <> ZETOR 6340 >>W nich siała
ZETOR - Polubisz prace w polu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Obliczenia się zgadzają :).

 

Tylko mam pytanie: czy te ceny przyjęte do obliczeń odpowiadają rzeczywistości ?

 

Na allegro znalazłem, nawóz, który ma identyczna proporcję jak polifoska 8 tylko że 50% zawartości. Dwie tony tego nawozu wychodzą prawie 2700 http://www.allegro.pl/item580520178_agros_...12_1250_zl.html


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
    • Przez dominikl95
      witam który nawóz uważacie za lepszy na użytki zielone wiem że sól potasowa ma więcej potasu,ale nie ma innych składników jak kainit.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj