Skocz do zawartości
lutek

Co lepsze do siana ?

Polecane posty

Belarusik    1
moim zdaniem niektóre rolki to nawet lepiej zbierają niż kostka bo mają mniejszą średnice podbieraka i krutki materiał lepie zbiera

Zależy jeszcze jaka belareczka :lol:

luckywasak    15

może raczej chodzi o wykruszanie siana między wałkami. Ale w kostce też sporo drobnego opada więc nie wiem czy taka duża różnica (w takim razie może pasówka mniej gubi)

Zdecydowanie lepiej musi być wysuszone do belowania niż do prasowania (w tym roku mieliśmy nienajlepszą pogodę i trzeba było dosuszać na rżysku bo by spleśniało).

Gość wolf19   
Gość wolf19

Ja tam zawsze robię kostka i jeszcze jakos nic mi nie spleśniało ani nie zgniło...

Ale podstawa to suche siano...

Wiadomość z agroFakt.pl

lutek    1

Dzieki wszystkim za rady, nie bez znaczenia tu jest koszt nowej prasy kostkujacej - okolo 36 tys, belarke mozna miec niewiele drozej przeciez, wiec o ile siano w belach przechowuje sie dobrze (zakladajac ze bylo suche) to belarka bedzie lepszym rozwiazaniem, dzieki i pozdrawiam

milanreal1    290
Ja tam zawsze robię kostka i jeszcze jakos nic mi nie spleśniało ani nie zgniło...

Ale podstawa to suche siano...

no ale do beli musi być w 100% suche.nawet pod drzewami nie może być miejscami wilgotne.a w kostce jest łatwiej.kostka jest mniej zbita przez co trochę wilgoci może wyparować no i wysuszone siano może wyciągnąć trochę wilgoci z tego siana wilgotnego.a w beli już raczej tak nie będzie.

milanreal1    290

to zapytanie bardziej pasuje do tematu o sianokiszonce.tam raczej jest odpowiedz.mój wuj robi tak po południu tnie,drugiego dnia rano rozrzuca karuzelą i po południu zwija na wałki i prasuje.

drzewis98    8
A gdy robicie sianokiszonke to w jakim upływie czasu po pokosie zwijacie w bele???

to zależy jaka jest pogoda jak jest ponad 30 stopni to długo nie trzeba czekać, w tym roku II pokos kosiłem od 5 rano do 8, o 9 przewróciłem, a jak pojechałem o 13 na łake zobaczyć to było suche na siano

darek91    0

Zdecydowanie bym radził prasę zwijającą, zwłaszcza jeżeli masz jakiś ciągnik z turem i jeśli w twoich budynkach uda się jakoś baloty upchnąć a jak nie to są gotowe worki jak pisali poprzednicy. Mam prasę sipme z 224/1 niby wszystko ładnie chodzi i maszyna nie jest mało zużyta (farba na podbieraku nawet się nie starła) ale gdybym miał kupować prasę to belarkę

na 24 ha upraw razem z dzierżawami mamy niecałe 10 ha łąk i do tego zbieramy co roku słome z 8 ha od ludzi wiec coś o tym wiem. Do zbioru siana używamy przyczepy samozbierającej (dlaczego o tym niżej) i dmuchawą siano na strych a do słomy idzie sipma

O belarkach nie pisze bo takiej nie posiadam jedynie kupujemy od czasu do czasu słomę w belach.

dlaczego prasy kostkujące nie są dobre wg. mnie do siana:

*duża masa snopka nawet na rozkręconej prasie jak się da jest duża (mokra słoma sprasowana żadko wazy więcej)

dlatego dla swojego dobra prasujemy tylko z 3 przyczepy słomy w taki sposób

*ogólnie dużo pracy załadowanie na przyczepę rozładowanie a później ganianie z słoma od stodoły do obory

*pocięcie siana na sieczkę. Bydło u nas z moich obserwacji woli zdecydowanie słomę zbieraną przyczepy samozbierającą po prostu to widać

*stóg z będący pod chmurka wytrzyma max 2 lata, jeden solidny deszcz a słoma jest w snopku do 5 cm przemoknięta

*kostką sianokiszonki nie uda ci się zrobić :) a jest to wg. mnie bardzo dobra pasza, a po za tym w niedosuszonym sianie można zniszczyć maszynę. Jak kto dba tak ma :)

zalety kostek, najlepiej żeby to była jakaś polska prasa bo te z zachodu w tyłek nieźle dostały a w okolicy jeden ma kostkę claasa niby fajna ale jak coś się sknoci to albo dorobić albo czekać

*dobra podzielność paszy

*łatwo magazynuje się w budynkach

*nie trzeba mieć tura ani chwytaka na podnośnik

*ogólnie w małych gospodarstwach takie prasy są u mnie chwalone choć i do niedawna takim samym modelem jak ja mam klient ganiał na blisko 100 ha swojego

*w miarę niskie koszty części i znikoma awaryjność.

*małe zapotrzebowanie na moc najlepiej coś powyżej 40 km ale i trzydziestkę widziałem przy takiej pracy ( ciapka było by mi jednak szkoda)

Taurus83    88

ja zwijałem nie do końca suche siano i nie ma większych problemów tylko niektóre bele strasznie się kurzą. jak nie jest suche na 100% to można nieco mniej ścisnąć i będzie taka bela oddychać tylko może się troche zniekształcić przy ukadaniu piętrowym

luckywasak    15

Nigdy nie będzie suche w 100%.

SIano generalnie zgniata się nieco słabiej niż słomę (czy to prasa rolująca czy kostkująca)

Baloty wymagają zdecydowanie mniejpracy fizycznej, więc przy większych ilościach jest to bardzo wygodne.

sydney    32

wystarczy siana tak mocno nie zbijać jak słomy czy sianokiszonki, aby mogło oddychać i nawet trochę wilgotnemu nić nie będzie.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez JEDREK
      Panowie interesuje mnie ile wołacie jak sprzedajecie siano za bala i ile na przykład bierzecie za tonę siana???? tak samo interesuje mnie cena sianokiszonki???? pomóżcie koledzy
    • Przez niudizajn
      Mam problem w postaci łak na torfie. Zrobiłem rok temu renowacje 2,5 ha takich łąk (Roundup + Orka) poczym zasiałem trawę i co sie okazało??? Na trawe było za sucho a na gwiazdnice pospolitą nie. Więc w tym roku na wiosne ponownie Roundup + agregat uprawowy i siew. Trawa urosła tylko tam gdzie torf był "rozcienczony" ze zwykły piaskiem (taki teren u mnie jest) , a gdzie jest sam torf to tawy jest 50/50 z chwastami. Co robić??? Dodam tylko ze odczyn ziemi jest na poziomie 6,5.
    • Przez JanKropka
      Witam wszystkich..

nie wiecie czy i jak wykonać odwodnienie takiego terenu, na niebiesko gdzie jest zalane, zielone linie to gdzie ma byc uprawa, strzałkami zaznaczono wykopy..

da się to zrobić szpadlem na taką głękokość niewielką.. dwóch szpadli żeby woda spływała do rowu, czy od razu kombinować z jakąś koparką, ale czy się opłaca tym bardziej jak wszystko obecnie podmokło a zima tuż tuż..http://www.superwww.home.pl/c126/projekt/garaz.jpg

czy w zwiazku z tymi zaleniami w dwóch miejscach nie lepiej wykpać szpadlem stawek mały jeden głebszy ten na dole i mniejszy na górze i połączyć do tego rowu..

czy zwykłe rury melioracyjne na głębokość dwóch szpadli coś dadzą zwłąszcza pomiedzy tymi stawkami, studzienkami odpływowymi, czy nie załalmią się ciągnik będzie jechał?

W SKROCIE, w tej sytuacji:szpadel czy koparka..

• Przez Luke16
      Witam mam pytanie dlaczego niektóre bele mi zapleśniały(sianokiszonka)????? Są to głównie białe plamy na zewnątrz ale zdarzały się też w środku sporawo tej kiszonki odchodzi.... Czego to jest przyczyna???
    • Przez strupek_17
      Kiedy powinno sie włókować łąkę?