lutek

Co lepsze do siana ?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Belarusik    2
moim zdaniem niektóre rolki to nawet lepiej zbierają niż kostka bo mają mniejszą średnice podbieraka i krutki materiał lepie zbiera

Zależy jeszcze jaka belareczka :lol:


Wyznaje jedna zasade taką że nie ma zasad

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luckywasak    15

może raczej chodzi o wykruszanie siana między wałkami. Ale w kostce też sporo drobnego opada więc nie wiem czy taka duża różnica (w takim razie może pasówka mniej gubi)

Zdecydowanie lepiej musi być wysuszone do belowania niż do prasowania (w tym roku mieliśmy nienajlepszą pogodę i trzeba było dosuszać na rżysku bo by spleśniało).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wolf19   
Gość wolf19

Ja tam zawsze robię kostka i jeszcze jakos nic mi nie spleśniało ani nie zgniło...

Ale podstawa to suche siano...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lutek    1

Dzieki wszystkim za rady, nie bez znaczenia tu jest koszt nowej prasy kostkujacej - okolo 36 tys, belarke mozna miec niewiele drozej przeciez, wiec o ile siano w belach przechowuje sie dobrze (zakladajac ze bylo suche) to belarka bedzie lepszym rozwiazaniem, dzieki i pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319
Ja tam zawsze robię kostka i jeszcze jakos nic mi nie spleśniało ani nie zgniło...

Ale podstawa to suche siano...

no ale do beli musi być w 100% suche.nawet pod drzewami nie może być miejscami wilgotne.a w kostce jest łatwiej.kostka jest mniej zbita przez co trochę wilgoci może wyparować no i wysuszone siano może wyciągnąć trochę wilgoci z tego siana wilgotnego.a w beli już raczej tak nie będzie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

to zapytanie bardziej pasuje do tematu o sianokiszonce.tam raczej jest odpowiedz.mój wuj robi tak po południu tnie,drugiego dnia rano rozrzuca karuzelą i po południu zwija na wałki i prasuje.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drzewis98    8
A gdy robicie sianokiszonke to w jakim upływie czasu po pokosie zwijacie w bele???

to zależy jaka jest pogoda jak jest ponad 30 stopni to długo nie trzeba czekać, w tym roku II pokos kosiłem od 5 rano do 8, o 9 przewróciłem, a jak pojechałem o 13 na łake zobaczyć to było suche na siano

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek91    0

Zdecydowanie bym radził prasę zwijającą, zwłaszcza jeżeli masz jakiś ciągnik z turem i jeśli w twoich budynkach uda się jakoś baloty upchnąć a jak nie to są gotowe worki jak pisali poprzednicy. Mam prasę sipme z 224/1 niby wszystko ładnie chodzi i maszyna nie jest mało zużyta (farba na podbieraku nawet się nie starła) ale gdybym miał kupować prasę to belarkę

na 24 ha upraw razem z dzierżawami mamy niecałe 10 ha łąk i do tego zbieramy co roku słome z 8 ha od ludzi wiec coś o tym wiem. Do zbioru siana używamy przyczepy samozbierającej (dlaczego o tym niżej) i dmuchawą siano na strych a do słomy idzie sipma

O belarkach nie pisze bo takiej nie posiadam jedynie kupujemy od czasu do czasu słomę w belach.

dlaczego prasy kostkujące nie są dobre wg. mnie do siana:

*duża masa snopka nawet na rozkręconej prasie jak się da jest duża (mokra słoma sprasowana żadko wazy więcej)

dlatego dla swojego dobra prasujemy tylko z 3 przyczepy słomy w taki sposób

*ogólnie dużo pracy załadowanie na przyczepę rozładowanie a później ganianie z słoma od stodoły do obory

*pocięcie siana na sieczkę. Bydło u nas z moich obserwacji woli zdecydowanie słomę zbieraną przyczepy samozbierającą po prostu to widać

*stóg z będący pod chmurka wytrzyma max 2 lata, jeden solidny deszcz a słoma jest w snopku do 5 cm przemoknięta

*kostką sianokiszonki nie uda ci się zrobić :) a jest to wg. mnie bardzo dobra pasza, a po za tym w niedosuszonym sianie można zniszczyć maszynę. Jak kto dba tak ma :)

 

zalety kostek, najlepiej żeby to była jakaś polska prasa bo te z zachodu w tyłek nieźle dostały a w okolicy jeden ma kostkę claasa niby fajna ale jak coś się sknoci to albo dorobić albo czekać

*dobra podzielność paszy

*łatwo magazynuje się w budynkach

*nie trzeba mieć tura ani chwytaka na podnośnik

*ogólnie w małych gospodarstwach takie prasy są u mnie chwalone choć i do niedawna takim samym modelem jak ja mam klient ganiał na blisko 100 ha swojego

*w miarę niskie koszty części i znikoma awaryjność.

*małe zapotrzebowanie na moc najlepiej coś powyżej 40 km ale i trzydziestkę widziałem przy takiej pracy ( ciapka było by mi jednak szkoda)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

ja zwijałem nie do końca suche siano i nie ma większych problemów tylko niektóre bele strasznie się kurzą. jak nie jest suche na 100% to można nieco mniej ścisnąć i będzie taka bela oddychać tylko może się troche zniekształcić przy ukadaniu piętrowym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luckywasak    15

Nigdy nie będzie suche w 100%.

SIano generalnie zgniata się nieco słabiej niż słomę (czy to prasa rolująca czy kostkująca)

 

Baloty wymagają zdecydowanie mniejpracy fizycznej, więc przy większych ilościach jest to bardzo wygodne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sydney    32

wystarczy siana tak mocno nie zbijać jak słomy czy sianokiszonki, aby mogło oddychać i nawet trochę wilgotnemu nić nie będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich, Panowie proszę o radę od zeszłego roku na nie których moich łąkach zaczęły się pojawiać kretowiska i ciężko mi było kosić kosiarką, jeszcze w zeszłym roku na łąkach było ich tylko parę ale tej wiosny jest ich naprawdę dużo. Panowie proszę o radę jak ich się pozbyć? 
    • Przez tumek19
      Mam pytanie do was na temat uprawiania tej rośliny, ceny nasion, pielegnacji itp.
    • Przez rogerr33
      Witam. Czy ktoś podpowie jak poprawnie pozbyć się chwastów w owsie z wsiewka esparcety ? Siew był tydzień temu więc doglebowo pewnie za późno. Najbardziej zależy mi na dwuliściennych bo z jedno to i po żniwach sobie poradzę. Może ktoś już coś ma sprawdzone.z góry dzięki .
      Pozdrawiam 
    • Przez Sokol2
      Witam, po jęczmieniu zasiałem zycice westerwoldzka w paznierniku skosiłem dała od 10do20 kulek z hektara teraz jest wszędzie piekna. kiedy kosiliscie tą trawe na pierwszy pokos?? i jak wygladaja kolejne pokosy bo ja mam w planach ją po skoszeniu zaraz zaorać i zasiac qq tylko zal orać jak na nią patrze...  nawożenie ok 40 ton obornika i ok 300kg rsm 26 plus s  ok 10 marca i  pole sie aż swieci ciemnym zielonym na ten moment jak naciągne to to do pasa a tak to troche nad kolana... wiadomo sa miejsca lepsze i gorsze 
    • Przez Wopl
      Czy późne włókowanie łąk coś daje? Np. w maju lub czerwcu bo u mnie woda jeszcze stoi. Czy nie powyrywa młodej trawy o tej porze?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj