pawel

płyty obornikowe niepotrzebne ciekawe jak będzie naprawde

Polecane posty

Płyty nie musisz budować, jeśli nie mieszkasz na OSN ( nie myl z ONW). W Lubelskiem OSN zotało wyznaczone tylko w gminach Komarówka Podlaska i Ludwin. A jeśli płyte chcesz zrobić dla Swojej wygody, to nie ma jakiegoś terminu. Oczywiście jeśli składujesz obornik w takich warunkach, które zagrażają przenikaniu N do wód, tomożesz dla świętego spokoju wybudować płytę. A wymóg składowania obornika w taki sposób, by nie było odcieków, wchodzi od jutra w ramach Cross compliance- I Ochrona środowiska

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petes    0

Czy może mi ktoś pomóc? Mieszkam na śląsku mam 2 krowy jałówkę 2 byczki ale jeszcze dojdzie ich 5. 19 matek (baranów) i 1 kozła muszę mieć płytę obornikową jeśli tak to o jakiej pojemności jaki zbiornik na gnojowicę? I teraz najważniejsze będę budował taką prowizoryczną oborę i jak to jest ile 1 cielak musi mieć miejsca jakie okna itp będzie to obora na 7 cielaków (gnój będzie wywalany co 2 dzień) jakie wymiary itp ponieważ chce już to zrobić według wymogów. Dodam że u mnie kontrola jest 2 razy w roku. Teraz sprawdzali kulturę rolna ale weszły nowe przepisy od 2009 i chce wszystko mieć gotowe bo na pewno wpadną. A co zrobić ze starym opryskiwaczem bez atestu? Jeśli kupie nowy opryskiwacz to on ma atest?? Trochę sie rozpisałem ale jestem zielony z tego wszystkiego. Dzięki za pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Niedawno w mojej regionalnej Arimr powiedzieli, że od stycznia 2009 płyty obornikowe i szamba są konieczne. Każdy, kto nie będzie miał tych budowli nie będzie mógł się starać o dopłaty z tytułu ONW. Pomieszczenia na pasze, nawozy i na środki ochrony roślin i ile pamiętam także powinny być. To wszystko jest zawarte w ulotkach, które Arimr rozesłała, chyba do każdego rolnika.

Kolego Petes z tego co słyszałem to nowe opryskiwacze mają atest, a co zrobić ze starym tego nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petes    0

Zna ktoś odpowiedź na 100% czy trzeba bo moja płyta ma wybetonowane tylko boki a dno nie i czy musze robić bo kasy brakuje?? Dodam że jestem z województwa śląskiego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

petes Musisz pamiętać, by budynki nie były zbudowane z materiałów niebezpiecznych (azbest), oczywiście wentylacja (grawitacyjna), oświetlenie. Należy zapewnić możliwość izolacji chorego zwierzęcia chociażby belami słomy.

Oświetlenie:

stosunek okien do podłogi 1;18 - 1:20

Przepisy mówią, że zwierzęta muszą mieć stały dostęp do wody. Może to być woda wlana do koryta, ale jeśli budujesz pomieszczenia nowe to najlepiej poidła zamontować.

Cytat: Sprzęt do karmienia i pojenia należy skonstruować i rozmieścić tak by:

-zminimalizować rywalizację między zwierzętami- odpowiednia ilość poideł i powierzchni koryta

-zminimalizować możliwość zanieczyszczenia wody i paszy

- nie utrudniać pobrania paszy i wody- w miarę naturalna pozycja.

Zwierzę powinno mieć wystarczającą ilość miejsca, by mogło wstać, położyć się, oczyścić, jeśli nie jest na uwięzi obrócić.

Cielęta od 8 tyg do 6 mies. w gospodarstwach posiadających więcej niż 6 sztuk jednocześnie powinny być utrzymywane grupowo, cielęta do 2 tyg życia powinny mieć zapewnioną ściółke, zakaz wiązania cieląt (poza okresem karmienia)

szerokość kojca - min. wysokość w kłębie, długość, min 1.2 długości ciała

to by było z grubsza na temat krów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyD    3

Koledzy to jak to wreszcie jest? Bo @Wielkopolanin napisał wyżej, że płyty muszą mieć w tym roku tylko ci którzy mieszkają na OSN a @Thomas2135 napisał że ci z ONW już też. Więc jak to wreszcie jest? Jeśli trzeba to do kiedy? Bo ja np planuję przeróbkę obory na bezściełową i płyty nie będę wtedy potrzebować. Ale zanim wszystko zrobię to jeszcze z rok czasu zejdzie pewnie. Jak myślicie? Czy kontrloerzy podejdą do tej sprawy indywidualnie czy będzie lipa? <_< Bo jak byli dwa lata temu to wypili kawkę, zjedli ciasto popytali popisali i pojechali :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

u nas jezdziła kontrola po polach ( nie mieszkam na OSN) i rejestrowali pryzmy z obornikiem jezeli po miesiącu będzie w tym samym miejscu to rolnik w tym roku dostaje ostrzezenie a w kolejnych po dopłatach nie muszą nawet powiadamiać rolnika że byli na polu jeśli co miesiąc będziemy przekładać obornik to jest to uwazane za kompost i moze leżec dłuzsze składowanie obornika TYLKO NA PŁYTACH GNOJOWYCH

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gorzupiak    1

my zrobiliśmy(znaczy wynajęta firma) w tamtym roku płyte i zbiornik Unia pokryła 100% także loozik <_<

 

Teraz mamy 2 zbiorniki razem 90 000 l(stary 30 tys l nowy 60 tys) wchodzi, płyta 100 m2. Nie wiem dlaczego więcej osób z tego nie skorzystało a teraz męczą się w błocie :/


"Myślę, że w dzisiejszych czasach to społeczeństwo wywiera na tobie pewną presję, jak powinieneś się zachowywać."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sinek    0

A ja płytę zrobiłem niby na dotacje płyta ponad 280m/2 i dwa zbiorniki na gnojowice a drugiej transzy jeszcze nie dostałem i jest mi bardzo smutno z tego powodu <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SIEWCA    24

Podobno ten się śmieje kto się śmieje ostatni.

Widzę, że niektórzy już zapomnieli o zasadach wzajemnej zgodności mówiąc o niepotrzebnych płytach gnojowych.

A swoją drogą czy nie lepiej operować sprzętem na twardym podłożu niż po osie w błocie i gnojowicy?


kto sieje ten zbiera....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marti565    2

Płyty gnojowe na dzień dzisiejszy nie są potrzebne aczkolwiek mysle że jeszcze bedzie o nich głośno bo jak wiecie unia stawia coraz to wieksze wymagania. Moim zdaniem to dobra sprawa przynajmniej jest ład i porządek a nie tu kupka tam kupka obornika no i jak zauważył poprzednik lepiej manewrować po twardym podłożu niż w bagnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Płyty są obowiązkowe tylko na terenach OSN !! na ONW nie.

Co do wygody po twardy to się zgodzę z tym. Natomiast jest problem z lokalizacją płyty. Tu gdzie by mi pasowała nie dostane zezwolenia bo sąsiad ma za blisko dom <_< Miałem złożony wniosek na dofinansowanie płyty ale nie z agenci a z funduszu ochrony środowiska. Niestety nie mieli kasy :) Spóźniłem się o rok.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
626andrzej    2

Płyty obornikowe tylko teoretycznie są nieobowiązkowe. Obornik powinien być składowany na nie przepuszczalnym podłożu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafff24    27
Płyty gnojowe na dzień dzisiejszy nie są potrzebne aczkolwiek mysle że jeszcze bedzie o nich głośno bo jak wiecie unia stawia coraz to wieksze wymagania. Moim zdaniem to dobra sprawa przynajmniej jest ład i porządek .....

 

jestem za. pod warunkiem, że te same obowiązki będą mieli rolnicy w całej unii, bo jak narazie pod tym względem jesteśmy "bardziej papiescy od papieża", w końcu nasi ówcześni rządzący podpisali bardziej restrykcujne zobowiązania niż w "starej unii"

oraz że dostaniemy te same dopłaty co inni na hektar ( ten niesprawieliwy tzw. plon referencyjny, przez który mnoży się i tak dużo niższą dopłatę, tym samym dając tym co mają niższe plony śmieszne dopłaty, zamiast im to wynagrodzić, że często z przyczyn np. urodzajności gleb, klimatu mają takie wyniki) heheh, a jeden były minister mówił, że to będzie na podzątek 55% dopłat (tylko zapomniał wspomnieć przypadkiem o plonie referencyjnym <_< ciekawe, jakby wtedy referendum wypadło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denzel    28

a czy obornik musi lezec na betonie? musi byc na czyms nie przepuszczalnym czy nie wystarczy klasc obornik na folie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beata12596    298

Nie wiem jak można złożyć obornik na folii i mieć pewnośc, że gdzieś nie przecieka. Płyty to fajny, choć kosztowny sposób na składowanie obornika, jezdzi się po twardym, nigdzie nie sączy się kałuża gnojowicy tylko czemu oni nie zrobią żeby budował ją kto chce, ja wiem,że ktoś izaraz odpowie, że to normy unijne, ale czy ktoś w ustalaniu tych narm nie jest zbytnio do przodu? Jeśli ktoś wie niech napisze jak jest z płytami w krajach starej unii, z tego co słyszałam to nasi mądrzy urzędnicy, którzy niejednokrotnie nie mieli styczności z krową ustalają dobrostan zwierząd i śrubują takie wymagania, że tam za granicą się z nas śmieją, że coś ustalimy a potem sami z tego nie jesteśmy w stanie skorzystać. Chwała tym, którym sfinansowano budowę płyty, tylko ilu ich było, a przecież po jakimś czasie wszystkich będą za to ścigać. No cóż, jest możliwość wciągnięcia rolnika w kolejny kredyt, bo nie wielu wybuduje z własnej kasy, chyba że niewielkich gabarytów. Mam wrażenie, że na rolniku siedzą jak pijawki i ciągną ile się da i co jakiś czas rzucą jakiś fenomenalny pomysł, tylko rządzący - dajcie coś od siebie, tak bez interesownie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

W pełni sie zgadam z powyzej umieszczonymi postami

a mam takie pytanko co do ceny jaka zaplacilem za plyte o 90m2 i zbornik o pojemnosci 30m3 za cene 30tys złoty

co sadzicie o tej stawce zaznaczam ze to bylo wszystko dofinansowane z unii w 100% a plyte stawaila firma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denzel    28

Płyty obornikowe tylko teoretycznie są nieobowiązkowe. Obornik powinien być składowany na nie przepuszczalnym podłożu.

 

według prawa co to jest albo czym moze byc "nieprzepuszczalne podłoze" czy to tylko beton

bo nie mysle budowac plyty za 50tys zl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

Nie przepuszczalne to nie przepuszczalne dla mnie wystarczy folia. Pytanie jeszcze co grozi za brak nieprzepuszczalnego podłoża - wg zasad CC jakiś % z dopłat bezpośrednich oczywiście tylko wtedy jak cię skontrolują i Ci to udowodnią. Można też pokombinować (nie wiem jeszcze jak długo ale narazie można) tak że na pryzmie polowej nie można przechowywać dłużej niż miesiąc, a za miesiąc jak tą pryzmę przewieziesz choćby parę metrów dalej to jest nowa pryzma i znów jest miesiąc. Zresztą jak przestawisz (wymieszasz) to co najmniej raz w miesiącu to już ponoć wg prawa można nazwać to kompostem a kompost może sobie leżeć i leżeć na polu i wg prawa nikt sie nie czepia.

Ja jednak mam płytę i każdemu polecam, zresztą płyta nie jest taka droga, najdroższy jest zbiornik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

właśnie płyta jest nieobowiązkowa, natomiast szambo tak o ile dobrze zrozumiałem obornik może być składowany w budynkach-głęboka ściółka lub na nieprzepuszczalnym podłożu a kompost ? Robiłem kompost z zepsutej sianokiszonki to z 5 rozrzutników (bo przez adapter rozdrobniłem)wyszło 2,5 po pół roku ciekawe jak to by było z obornikiem

 

A co powiecie o gnojowicy ma być w nieprzepuszczalnych zbiornikach to może być problem większy niż płyty ale najważniejsze jest to że 3 miesiące nie wolno wywozić nic na pole grudzień-luty tylko po mojemu to się tak przyjeło bo wg zasad zgodności to na zamarzniętą ziemię nie wolno a ostatnio zdarza się że zim mroźnych nie ma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja mam płytę obornikową i zbiornik przy obu oborach. Trochę to kosztowało ale za to jaka wygoda, sucho gnojówka się nie marnuje, obornik też nie traci składników, gdy leży na płycie. Mam teraz dużo więcej darmowego nawozu, którego wcześniej mi brakowało.

Denzel przecież wykonanie płyty nie kosztuje 50 tyś. A co z kontrolami z Arimr, przecież oni chyba sprawdzają zasady Cross Compliance przyznają punktują gospodarstwu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Arimr jak narazie moze skoczyc w temacie plyt obornikowch jezeli nie jestes na terenie OSN.


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor7245    1

Witam. Ja nie posiadam płyty obornika ale zmodernizowałem obore. I nikt się mnie nie czepia mieszkam na terenie ONW . i teraz mam problem bo chce strać się o maszyny na zwroty. Czy będą mi przysługiwały? podobno w agencji mówili ze powinienem dostac ale czekam na odp a wy jak sądzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj