Przemek B

Produkcja tytoniu

Polecane posty

dragonmt852    106
4 godziny temu, grapen23 napisał:

Jak co rok wychodzisz na zero to po co sadzisz? Coś widocznie robisz nie tak. 

Wytłumacz mi w jaki sposób po mojej wypowiedzi doszedłeś do wniosku że wychodzę na zero? :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grapen23    13
30 minut temu, dragonmt852 napisał:

Wytłumacz mi w jaki sposób po mojej wypowiedzi doszedłeś do wniosku że wychodzę na zero? :D

Jak piszesz o jakims chlebie i wodzie to co mam myśleć? 

@basserman89

Niestety Ci co chcą żyć podnad stan muszą liczyć się z ryzykiem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dragonmt852    106

Ty tak serio? to nie było dosłownie xd , chodziło mi o to że tyton jak kończysz sprzedawać na przełomie roku, pieniądze na koncie za 2 tygodnie  to do końca września (na oko) nie masz żadnego przychodu z uprawy tytoniu, a kosztów produkcji, opłat czy innych inwestycji jest dużo i nie każdy może pozwolić żeby po 9 miesiacach bez przychodu z tytoniu czekać kolejne 6 do wiosny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marl    443

W przyszlym roku wywalczycie lepsze ceny na tytoń :) Myślicie, że firmy tytoniowe nie wiedzą jakie są perspektywy uprawy w Polsce i UE. Nie martwcie się, sprowadza sobie z własnych plantacji w Afryce i Azji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grapen23    13
12 godzin temu, dragonmt852 napisał:

Ty tak serio? to nie było dosłownie xd , chodziło mi o to że tyton jak kończysz sprzedawać na przełomie roku, pieniądze na koncie za 2 tygodnie  to do końca września (na oko) nie masz żadnego przychodu z uprawy tytoniu, a kosztów produkcji, opłat czy innych inwestycji jest dużo i nie każdy może pozwolić żeby po 9 miesiacach bez przychodu z tytoniu czekać kolejne 6 do wiosny

Przecież wiem że dosłownie nie będziesz jadł chleba, ale o czymś takie pisanie świadczy. Dalej podtrzymuje swoje zdanie. Jak ktos tylko czeka na skup bo nie ma kasy to coś robi nie tak. Nie trzeba czekac do wiosny. Wystarczy że wszyscy nie sprzedawaliby do końca roku. Niestety niektórzy lecąc na skupy od samego początku przyzwalają na kupno taniego tytoniu firmom. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marl    443
dragonmt852 napisał:

Kto ma wywalczyć 5 plantatorów co jest na AF?

Idzie kryzys gospodarczy, nikt nie chce nakupić drogiego towaru bo nie wiadomo jak będzie. Firmy ciągle powtarzają fakt, że jest podpisana umowa kontraktacyjna po zaakceptowanej przez rolników cenie. W gescie dobrej woli może z 2 zl/kg podniosą bo inflacja konsumencka jest 15 % ale inflacja producencka dawno przeskoczyła, średnio licząc 50-100%. Tylko, że ludzie mają zapasy materiałów kupionych po niższej cenie (drewno, węgiel, olej opałowy) i jakoś ten sezon przeżyją. Ale jak na nowy sezon kupi węgiel po 3000zl/t, olej opałowy po 7 zł, a prąd podrożeje 40% bo zastanowi się nad podpisaniem nowej umowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dragonmt852    106
5 minut temu, Marl napisał:

 Firmy ciągle powtarzają fakt, że jest podpisana umowa kontraktacyjna po zaakceptowanej przez rolników cenie.

Firmy podpisują umowy z grupa producencka a plantator z grupą i to grupa akceptuje ceny, nie wiem jak to jest na 100%, ale każej wioski jest tylko jeden czy tam paru tylko plantarów, którzy w tym uczestniczą

 

22 minuty temu, grapen23 napisał:

Jak ktos tylko czeka na skup bo nie ma kasy to coś robi nie tak.

Mnie to nie dotyczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aroo22    327

Przecież już na ten sezon takie ceny były,  nie trzeba czekać na następny. Mało kto rok wcześniej zrobił zapasy. A co do wstrzymania się ze sprzedażą to trudny temat. Można poczekać miesiąc ale nie pół roku. Są cały czas wydatki. Opał,  najem pracowników,  nawozy na nowe zasiewy,  paliwo. Wszystko drożeje z tygodnia na tydzień.  A na dodatek często za sprzedany towar trzeba czekać miesiąc. Nie jednemu w maju się wydawało że ma zapas gotówki na koncie ale już to nieaktualne przez ciągle podwyżki. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariusz2903    1286

Sól potasowa oszczędnościowo się stosowało miałem zapas po 1600 zł teraz 4500zł , fosfor od 2000 zł 19% do 5000 zł 40 % saletra 5000 zł aktualnie ma być 6- 7 tys tona siarczan potasu 6000 zł także temat nawozów mamy załatwiony a przy ogrzewaniu to sosna mp do 300 zł liściaste trudno dostępne .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
basserman89    28

Ogólnie jest bardzo mała podaż drewna u mnie w okolicy.w poprzednim sezonie w sąsiednim nadleśnictwie jak miałeś gotówkę mogłeś kupić ile chciałeś.teraz na składach tylko puste legary leżą.po tym sezonie zostanie nam jakieś 70 metrów dęba do samych suszarni ale coś innego pasowałoby dokupić.coś czuje ze za rok jeszcze więcej gryki bd u nas na wiosce..

Edytowano przez basserman89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
berang2    0
Dnia 27.08.2022 o 14:30, Mariusz2903 napisał:

Panowie nie sprzedajcie tytoniu w tych cenach to są stare ceny z wiosny , plantatorzy buraków uzgodnili podwyżki i je dostali a do tego jeszcze extra 1000 zł do ha bo wszystko od wiosny zdrożało , wiadomo ktoś ma kredyt inne zobowiązania to  sprzedać spody reszta niech leży w magazynie . Ustalić nowe ceny ; virginia 30 zł 1 klasa , byrley 20 zł 1 klasa . Nawozy już 5000 zł a ogrzewanie suszarni ile procent poszło w górę ?

W tych pieniądzach nikt nie sprzeda tytoniu a bele mogą leżeć do przyszłego roku nic im się nie stanie .

Mi się wydaje, że w tym sezonie nie wiele już się uda z cenami coś zrobić. Z jednej strony jest brak jedności wśród plantatorów żeby się wstrzymać ze sprzedażą(wiadomo nie każdy może bo kredyty, opłaty itd.), z drugiej strony myślę że firmy dają plantatorom tyle na ile mogą sobie pozwolić. Też mają zagraniczne kontrakty na których są ustalone ceny i jak to firmy do interesu nie będą dokładać i chcą coś zarobić a z pewnością mają duże obciążenia podatkowe i inne koszty im też wzrosły. Idąc dalej zagraniczni kontrahenci też mają jakieś zobowiązania i wliczają sobie nasz tytoń w to wszystko i jakby nie dostali żadnej dostawy przez miesiąc czy dwa to by interweniowali dość szybko myślę że podwyżkami cen, ale do tego jest potrzebna jedność wśród plantatorów. Trzeba do tego wszystkiego jeszcze dołożyć działanie polskiego rządu, na stronie ministerstwa rolnictwa co roku jest raport z importu i eksportu tytoniu z podziałem na rodzaje i widać że znacznie więcej jest importowanego co można by było zastąpić polskim tytoniem ale do tego są potrzebne działania polityków, nikt inny tego nie załatwi. Gdzie jest Pan Sasin, który obiecywał tzw. Polski Tytoń na spotkaniach z rolnikami. Zbliżają się wybory i znowu będzie zapewne objazd polityków po okolicznych miejscowościach i zamiast wtedy im przytakiwać, wierzyć w nowe obiecane cuda w Polsce wypadałoby się zebrać i przypomnieć im kilka spraw z wcześniejszych obietnic, podwyżki dosłownie wszystkiego itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
basserman89    28

Nie tylko gadać będą a i kasy sypna;)po 500 plus ach 13 i 14 emeryturach dopłatach do nawozów do węgla i dodatkach osłonowych, dopłatach do dekoderów, żeby propaganda była szeroko dostępna coś tam jeszcze rzucą żeby nam się bardziej dostatnio żyło.obstawiam że 500 podniosą o wskaźniki inflacji conajmniej ale to przed samymi wyborami w nocy przeglosuja i w dzień ogłasza. Bo jak teraz dadzą to do wyborów ludzie zapomną i nie będzie takiego efektu. Nic tylko pakować się i uciekać bo z tego dobrobytu to jeszcze chwila i się osramy.

Raczej cen juz nie podniosą a jeśli już to o symboliczną złotówkę lub jak juz będą walczyć o towar będą lepiej kupować bez marudzenia, ale to napewno nie w najbliższych tygodniach i mc ach. Najbardziej to mnie rozje....sms z agrotabu "plantatorzy mają duże zapotrzebowanie ze muszą wcześniej ze skupem ruszyć ".kto dostał ten wie o co chodzi.poniosło ich jak tych co paski tworzą do wiadomości w TVP .

Na szpilkach Martina rwana na polu które jakoś mocno nie przesuszyło i roślina tak nie cierpiała z powodu braku wody.w środkowym rzędzie trochę były upalone końce ale ogólnie ok. 

A drutach Topaz.dziwny jakiś kolor na fotach bo na żywo dużo lepiej wygląda przy innym świetle.

20220828_170905.jpg

20220828_170844.jpg

20220828_170840.jpg

Edytowano przez basserman89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekk1986    1

Panowie są ceny od Grzyba dla indywidualnych:

1-21,50 -sucha

2- 18,50-sucha 

2B- 15,20 sucha

1S- 20,50

1a 19,5

2-17

3-14,5

3a- 13.20

4-10,50

4a-9

5-7

6-5

Ciekawe jak będzie brał, bo ceny takie same jak w pozostałych firmach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekk1986    1
11 godzin temu, Grzegorz197 napisał:

A uniwersal.

 

Słomex coś podniósł bo nic nie ma info od nich

 

Uniwersał:

1-20,5

1a-18,5

2-16,5

3-14,00

4-10

5-5

to ceny plus premia wiec średnio trzeba doliczyć jakieś 0,7zl do kg.

cen slomexu nie mam bo nie mam umowy tam

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekk1986    1
3 minuty temu, rafooo napisał:

A jaka cena barley 

 

Tego nie pomogę bo tylko Virginie uprawiam ale zadzwonie do znajomego może będzie wiedział to wrzucę info jak coś 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miran    54
Dnia 29.08.2022 o 14:38, tomekk1986 napisał:

Panowie są ceny od Grzyba dla indywidualnych:

1-21,50 -sucha

2- 18,50-sucha 

2B- 15,20 sucha

1S- 20,50

1a 19,5

2-17

3-14,5

3a- 13.20

4-10,50

4a-9

5-7

6-5

Ciekawe jak będzie brał, bo ceny takie same jak w pozostałych firmach.

Zależy jaki tytoń będzie brał w ten suchy. Były lata że musiały się nerwy łamać żeby szło w suchą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariusz2903    1286

Jak to jest z tą premią ? jak mam 1 tonę i oddam tonę to ile dostanę ; 2 tys premii czy 600 zł .

Nie związana jeszcze w Brukseli , rok referencyjny nie wiadomy , 2018 może .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marl    443

Czytam TOP Agrar, nr9/2022, str 126-128. Jest wywiad/reportaż o plantatorze tytoniu we wsi Dobrozy, gmina Obsza, powiat Biłgoraj. Nazywa się Janusz Wurszt. Na końcu artykułu jest napisane, że tyton na świecie podrożał o 60% i nadal jego cena się podnosi. Ktoś coś słyszał o tym? Bo nam podniosą o 2 zł a to jest parę groszy na dzisiejsze koszty uprawy :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafooo    8

Wszystko podrorzalo zboża burak cukrowy trzoda ziemniaki tylko tyton według umowy praktycznie nic jakąś durna premie pod warunkiem że urśnie a jeśli nie to kicha . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tofik420    45

Czas trzymania a nie sprzedawania! Tytoń sprzedany to wartość pieniądza stracona napewno. Czekam jeszcze na PM jeśli on coś nie wykombinuje to sprzedaję wszystko w marcu bez sortowania i koniec z przygodą!

Dodam że Grzyb mnie , zwiódł 3 rok z rzędu co chodzi o ceny 

Edytowano przez tofik420

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
basserman89    28

Uniwersal tez ma swoje zagrywki po przekroczeniu progu od momentu jak zaczyna się ta magiczna premia nagle juz nie ma tej lepszej pierwszej i gorzej idzie bo przecież masz te dwa złote doplaty.na PM raczej bym nie liczył na spektakularna podwyżkę.chyba tylko zaczną kupować lepiej jak bd chcieć towaru 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
    • Przez bortys2001
      Czy jest coś powschodowo na ostropest
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj