Przemek B

Produkcja tytoniu

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Klepk995    182

Jak się ta uprawa stanie zupełnie nie opłacalna to każdy ją żuci zresztą widocznie to tego dążą no ale na co się nastawić później jak ze wszystkim może być podobnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

Potem na wróżbictwo xD

Przy takiej z okolicy to zawsze pełno samochodów :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gromleon   
Gość gromleon

Potem na wróżbictwo xD

Przy takiej z okolicy to zawsze pełno samochodów :D

 

Ach ta Nastajka

 

Przy większych powierzchniach uprawy dochodzą większe koszty robocinzny bo sam z rodziną tego nie zrobisz, a dobry pracownik się ceni. 6 ton w gronie rodzinnym da się zrobić wtedy koszty robocinzny jak by nie patrzeć są pomijalne. Długo by liczyć, każdy niech weźmie kalkulator i liczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dunder    0

Uprawiam tytoń na redlinach. Po wyrobieniu pola stosuję Command , kultywator i wykonuję redliny.

Na szkoleniu z Uniwersalu facet mówił że lepiej jest wyrobić pole, zrobić redliny, zastosować Command i brona.

Który sposób jest lepszy?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gromleon   
Gość gromleon

Uprawiam tytoń na redlinach. Po wyrobieniu pola stosuję Command , kultywator i wykonuję redliny.

Na szkoleniu z Uniwersalu facet mówił że lepiej jest wyrobić pole, zrobić redliny, zastosować Command i brona.

Który sposób jest lepszy?.

Teoretycznie po zastosowaniu command-a powinno się wymieszać glębę tylko raz więc z punktu widzenia samej teorii na szkoleniu przedstawiono prawidłowy sposób. Ale teoria nie zawsze równa jest praktyce, kiedyś musiałem powtórnie wymieszać glębę i tam gdzie to zrobiłem zachwaszczenie było o około 60 procent mniejsze. Wszystko zależy od pogody, głębokości na jaką została pierwszy raz wymieszana gleba itd. Jeśli jesteś zadowolony z efektów ze sposobu w jaki to robisz to nic nie zmieniaj.

Są inne sposoby (środki) na chwasty ale to od większych plantatorów się dowiesz...

 

Ba, powiem ciekawostkę. kiedyś przez pomysłkę przy stosowaniu fazora wypryskałem połowę dawki, jak się zorientowałem za godzinę zabieg wykonałem powtórnie. Efekt był widoczny tam gdzie zabieg był wykonany tylko raz całą dawką pasynka były ogromne, tam gdzie w dawce dzielonej o wieeeele mniejsze.

Na drugi rok siedzę na szkoleniu uniwersalu a tam mowa o fazorze i stosowaniu dawki dzielonej w odstępach co najmniej godzinowych. Myślę sobie ładnie już się mądrzą, także wiedza agronomów pochodzi od plantatorów oni sami tak naprawdę nie wiele wiedzą. Ale sporo jeżdzą i się uczą a potem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid90210    0

@gromleon masz rację kolego ich wiedza właśnie pochodzi od plantatorów a zgrywają nie wiadomo kogo i się wymądrzają tylko.... ja również jak tak dalej pójdzie będę powoli rezygnował może nie całkowicie, ale zmniejszę uprawę do tylu ile w miarę możliwości sami będziemy to w stanie obrobić...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek105    3

Ministrowie UE zdecydowali że na lata 2014-2020 nie będzie dopłat związanych z produkcją. Nie wiadomo jeszcze, jaka będzie przyszłość płatności uzupełniających do tytoniu z budżetu krajowego (niezwiązanych z produkcją), które na pewno obowiązują jeszcze w tym roku – to około 180 mln zł rocznie. System dopłat krajowych ma jednak to do siebie, że musimy uzyskać zgodę Brukseli na ich stosowanie. Nie wiemy więc, co będzie z dopłatami już za 2014 rok. Szczerze !! Polski głos nie liczy się w UE. Prawdopodobnie będzie dopłata uzupełniająca dla cwaniaków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Klepk995    182

coraz lepiej się dzieje ale oni tego bez przyczyny nie robią chcą zlikwidować tytoń i już a żeby nie było że ludzie chcą sadzić a limitów nie ma to robią tak że limity są ale opłacalności nie będzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek105    3

Ale jest też pozytyw bo do dyspozycji ministra będzie 15% z puli środków (poprzednio było 12%) na wsparcie niektórych rodzajów produkcji rolnej. Kalemba powiedział, że resort rolnictwa będzie szukał możliwości wsparcia tych sektorów tytoń chmiel). Czyli do kilograma nie będzie ale przykładowo do jakości powinniśmy dostać. Ale pożyjemy zobaczymy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adek1614    7

Był u mnie dzisiaj instruktor z PM Leżajsk i mówił , że straty w tytoniu sięgają ok 50% , a w niekórych rejonach nawet więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid90210    0

U nas już pierwsze suszarnie załadowane :) ale ten rok to tragedia- ok 8% uprawy porażona przez wciornastka(pomimo wielokrotnych oprysków), przez te deszcze 1 ha mam jeszcze zalane i strasznie rozwija się zgnilizna, ok 45% uprawy porażone mozaiką- co gorsza nie ma sposobu walki chemicznej z tą chorobą- IUNG Puławy prowadzi ostro badania nad tym, ostatnio pobrali próbki nawet sam prof. Berbeć się pofatygował na plantację zobaczymy co zdziałają.... masakra takiego roku jeszcze nie było.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robson79    1

my wchodzimy dopiero tak za dwa tygodnie a wciornastek daje o sobie znać(dwa razy pryskane nupridem) troche pogryzł liście nigdy tego nie było ale odkąd jest kukurydza przy tytoniu to już jest problem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateo97    0

Witam, mam takie pytanie czy nie posiadacie jakiejś metody na plamistość bakteryjną a może słyszeliście o czymś co mogło chociażby zhamować rozwój tej choroby? :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

my wchodzimy dopiero tak za dwa tygodnie a wciornastek daje o sobie znać(dwa razy pryskane nupridem) troche pogryzł liście nigdy tego nie było ale odkąd jest kukurydza przy tytoniu to już jest problem

Hehe u nas niektórzy 2 razy to pryskają ale w tygodniu :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gromleon   
Gość gromleon

Na bakteriozę raczej nic nie ma, ta choroba także nasila się co roku. Mozaiki mam mało około 1%, wąŧpię w to że Puławy coś zdziałają w tym temacie. Raczej tylko zbadają i opiszą problem i ktoś dorzuci sobie kolejną publikację do swojej kariery naukowej.

Ten rok jest straszny. Wkurza mnie najbardziej to, że decyzje o dopłatach na następne lata zostaną podjęte zapewne już po założeniu rozsadników i każdy zaryzykuje w ciemno uprawę. Bez dopłat ona nie ma sensu, lub choćby podniesienia cen, ale jak to u nas bywa najpierw sadzimy i uprawiamy a potem dowiadujemy się za ile, i trzeba towar oddać po kosztach, co za system!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelKu    0

Witam kolegów w temacie tytoniu. Ja pryskałem 4 razy nupridem. Lubelki w plantacji kilka sztuk, natomiast mozajki tytoniu ok 2% i pojawiaja sie następne. Dodam że mozajka nigdy u mnie nie występowała. Woj. świętokrzyskie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Radek97    60

Witam. U nas jak chodził instruktor to zalecił zmiany oprysku na wciorniastka tzn. na każdy zabieg inny oprysk ja będę pryskać już 4 raz pierwszy raz zrobiłem mieszanke oprysków fastac, nuprid i fury drugi raz to samo trzeci raz prysnąłem cyperkillem ale wątpie żeby on zadziałał gdyż po 1,5 godziny był deszcz a wirus kręci nadal :( czwarty raz będę pryskał decisem <_<

 

Jeden gość ze wsi pryskał kiedyś mlekiem miało to niby pomóc na mazaike. Ja chyba też spróbuje tej metody <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robson79    1

Hehe u nas niektórzy 2 razy to pryskają ale w tygodniu :P

 

fakt nie dopisałem pryszcze od kąd jak się pokazał dziś już trzeci raz pryskałem - 15 dzień od pierwszego :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

Witam. U nas jak chodził instruktor to zalecił zmiany oprysku na wciorniastka tzn. na każdy zabieg inny oprysk ja będę pryskać już 4 raz pierwszy raz zrobiłem mieszanke oprysków fastac, nuprid i fury drugi raz to samo trzeci raz prysnąłem cyperkillem ale wątpie żeby on zadziałał gdyż po 1,5 godziny był deszcz a wirus kręci nadal :( czwarty raz będę pryskał decisem <_<

 

Jeden gość ze wsi pryskał kiedyś mlekiem miało to niby pomóc na mazaike. Ja chyba też spróbuje tej metody <_<

na takie opryski wciornastek to sie śmieje perytroidy działają dobrze w temperaturze poniżej 20st więc tylko sobie pojeżdziełeś po polu zastosuj jakiś prepart fosoorganiczny gazowy i masz spokój


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Klepk995    182

też to zauważyłem że gazowe najlepiej działają na tą gadzinę , @thug dużo masz w tym roku tytoniu ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robson79    1

Nuprid 200 sc ale jutro jadę po fastac 100 ec bo mam dziury w liściach.Piętnówka kapustnica atakuje a to ma niby pomóc tylko że trzeba pryskać późnym wieczorem bo on działa max 20 stopni

 

Mieliście taki problem z dziurami w liściach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

mam niewiele około 1,4 ha wiecej nie chciałem

co do oprysków polecam pyrinex , dursban , bi58 , danadim mozna do nich dodać ewentualnie jakis perytroid typu(ammo super fastac decis fury itd )


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Pawel330
      Planuje zasiać seradele na areale 1 ha. Kiedyś to dziadek siał ale już nie pamięta ile się to dawało na 1ha/kg. Może ktoś z was wie ile tego się sieje i w jakim przedziale cenowym.
    • Przez ashelyjones965
      Dove acquistare CELI B2, 
      Dove acquistare euro! tutte le valute ]
      Dove acquistare Duolingo, DALF , DELF .
      Dove acquistare diploma con verifica e approvazione online
      Dove acquistare documenti accreditati e certificazione verificata. (testduolingo6@gmail.com).
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj