qazqaz

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha

Polecane posty

krzsiek1312    1

Ja mam 2 i 3 kl pszenżyto ozime to średnio po 8t zbieram jak susze to do 6t schodzą plony , jęczmień ozimy to 6t jak susza to 3,5 było jednego roku najmniej, i nic więcej nie sieję - ale ok 3 t/ha ;) to chyba na 5 klasie ;) przy odpowiednim nawożeniu i ochronie I.T.P urośnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

W Polsce uprawia się ok. 9mln ha zboża i przy produkcji 27 mln ton srednie plony to własnie te 3 tony. Gdyby każdy rolnik był takim asem co zbiera 8 lub nawet tylko 6 ton ,twoje zboże kosztowało by 100zł/t o ile znalazł byś na nie chętnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166
Wg. naszych mądrych urzędników dochód z ha przeliczeniowego jest większy od całkowitej produkcji z tegoż ha.Jest to swoiste perpetum mobile gdyż średni plon to ok 3 t/ha warty ok 1200 zł brutto ,natomiast średni dochód to ok 2400 zł z ha.Kur****a żyję prawie pół wieku,posiadam nie najgorsze wykształcenie, ale takiej matematyki za ch****a pa**a nie pojmę.

Xemit-wprawdzie żyję jakieś 0,4 stulecia,wykształcenie zabiera postępujący Alzheimer ;),rzadko się z Tobą zgadzam-no ale tym razem zrobię wyjątek-też za ch...a pa...a tej matematyki pojąć nie mogę-najbardziej zaś spodobał się mi ostatni program pt."Tydzień"-mam pytanie-jeżeli rolnikowi płaci się 50 gr za kilogram jabłek ewentualnie 90 gr za litr mleka a w sklepie konsument płaci odpowiednio 5 zł za kilogram owych jabłek lub też 3 zł za litr mleka,marże handlowe zaś to raptem 10 % (w przypadku promocji 2 %)-to kto jest odpowiedzialny za te wysokie ceny w sklepach ?-z programu dowiedziałem się że...rolnik-bo się burak jeden nie organizuje w grupy producenckie.

A o czystym złodziejstwie w wydaniu handlowców to się ku..a nikt nie zająknie-signum temporis ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzsiek1312    1

moje jest warte tyle co 1 kg tucznika jeszcze nigdy nic nie sprzedałem ;)

w mojej okolicy średnie plony to 5 , to miejscami ludnie powinni zbierać po 2 tony : Z 3t to bym teraz najmę kombajn i prasę to ok 350zł - 1t żyta ;) + 80l ropy po 3,75 jak dzisiaj kupowałem to 300zł prawie druga tona A gdzie reszta ???? Nawóz ochrona i materiał siewny chociaż co 3 rok wymienić amortyzacja maszyn przecież stare to się psuje co chwilę , przy tych 3 t to bym dawno pod młotek poszedł :)

Chyba że niektórzy byle było zasiane , dopłata + jakiś program rolno środowiskowy + 2-góra 3,5 tony i jakoś na swoje wychodzą na większej ilości ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

A to się okaże jak zobaczysz cenę zboża która będzie obowiązywać w żniwa lub cenę żywca po 1.01.2010 to i nawet 6 ton od młotka może nie uchronić. A co do pytania które zadal- jaro-sprawa jest bardzo prosta.IM większa róznica między kupnem a sprzedażą tym większy zysk a od niego płaci się podatki.Wysoka cena detaliczna to i większy VAT ,wyższe ceny to większy obrót gotowki a tym samym i ruch w "interesie"Nie licz na to że ktoś się zajmie marżami itp.Rolnicy niestety płacą podatek niezależnie czy mają zysk ,czy stratę ,nikogo nie obchodzi realny dochód od którego płaci się podatki.Dopóki nie zostanie wprowadzony podatek dochodowy ,dopóty będą istniały takie wyliczenia ,nagonka miasta na wiejską niby-idyllę .Podatku dochodowego ja osobiście się ni boję,wiedząć że ok 120 zł które dzisiaj płace z ha ,to kwota której US nigdy by w przypadku podatku dochodowego nie otrzymał.Koszty w które można uciec są w zasadzie nieograniczone i sprowadzały by dochód do zera ,a tym samym i podatki. I jeszcze nie wiem czy był ale rzadko spotykany obiektywny artykuł http://mieszkac-na-wsi.netbird.pl/a/10663,1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz12145    0

ja wypowiem sie do poczatków postu

20 ha gospodarstwo da rade przetrwac jesli ktos kto je prowadzi ma choc troche drygu i sprytu

ja mam 30 ha i wujek ma 30 ha i dajemy rade ja np. sam kupiłem bizona bsa z110 z 2004 r z przebiegiem 1000mot cene kazdy zna wiec nie ggadajcie mi ze pujdziemy pod młotek rodzi mi sie ruznie

w tamtym roku miałem 3.7 t rzepaku hdzie kosiłem bez stołu i zgubiłem srednio 300kg na ha w tym roku bedzie lepiej

przenicy po dobrym stanowisku rzepakowym miałem 7.1 tony a pszenica po pszenicy dała mi 6 ton gdzie była siana 7 albo 8 lat nie pamietam pod rzad

 

a co do ostatnich wypowiedzi to polscy rolnicy sa zagofani i boja sie jesli sie nie opłaca to sie starajkuje

ja sam bym wy****ł ta unie bo maszyny poszły 100% i jeszcze ida tak samo opryski i nawozy

warunki przejscia na młodego rolnika dowalili ale pytam sie czemu ci co dostali za darmo kase i ojcowie maja po 2500 renty maja to dalej jakie to jest prawo to by tszeba było rozp******ić w drobny mak bo nie da sie zyc z takimi cepami jacy rzadzą

 

jesli ktos nie mozy wyrzyc to nech sprzedaje i nie truje jak nie umie sobie zakrecic bo sa inne uprawy lub chodowle wszysko jest dla ludzi tylko tszeba chciec a nie stękać

 

 

zapomniałem dodac klasy ziemi zaczynaja sia od 2 ale mało 3a 3b duzo 4a 4b 5 duzo

tylko tak jak tu pisali maja plony 3 tony czy 4 ale jakie naworzenia stosuja i jakie srodki i w ogule co sieja czy poslad nie zaprawiony

znam takie przypadki rolników ktorzy mowia ze zły rok bo z 5 ha nakosił 3 wozy konne gdzie było moze 3 tonya czego t nie wymysli ze nie sypał i nie dawał ja pod pszenice daje 150kg mocznika 150 kg salmagu i 150 kg saletry kedzierzynskiej potem wale oprysk mocznik plus bor plus anty wylegcz potem jeszcze os jak widze ze potszeba i plony sa ale przedewszystkim to potas i pod korzen i wapno raz na 10 lat bo wiadomo jaka cena kiedys fosfor ale drogi to koniec z nim

jesli ktos by to zastosował to musiał by miec plon min 5 ton bo nie wierze w mniejszy chyba ze dosiegła go klęska to spoko :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

Jak nie wierzysz w plon poniżej 5 t z hektara to zapraszam w moje strony na ziemie 5 i 6 klasy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz12145    0

wierze ale na pisakach i rzwirach gdzie przed wczesnie dojrzewa i wysycha w tedy ziarno nie narasta i jest poslad no to przestaw sie na inna uprawe nie wiem chmiel tyton tszcina corkowa lasy bydło nie wiem szacunek dla takich ziemi ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Łukasz gratuluję BS-a i doskonałych plonów ,szkoda tylko że niejaki Mikołaj, onegdaj zwany Rejem w grobie się przewraca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
timasz    55

wiesz Lukasz nie obraz sie ja tez gdy mialem 17 lat mialem podobne zdanie teraz mam troszke wiecej i szerszy swiatopoglad i moje zdanie tez jest troszke inne

czyli jak to mawiaja anglicy;) pozywiom uwidiom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26
Sadze że to pytanie będzie najlepiej tutaj pasować:

Ile przynosi dochodu hektar przeliczeniowy?

Chodzi mi o dane na podstawie których wyliczają podatek rolny lub jest potrzebne zaświadczenie z gminy w celach stypendialnych lub jakieś pomocy socjalnej.

 

Wylicza to GUS na podstawie danych za rok wcześniej czyli teraz na rok 2009 z roku 2008. Na studiach dopytywałem się o metodykę GUS o obliczeniu dochodu rolniczego i wychodzi że jet to równowartość przychodów i nie ma nic wspólnego z pojęciem zysk bo nie uwzględnia żadnych kosztów. Więc te trochę więcej jak 3 tony razy 700zł i wychodzi jak wychodzi. to jeśli chodzi o cele stypendialne.

Jeśli chodzi o podatek rolny to przyjmuję się że z 1 ha przeliczeniowego jest 25 dt żyta podatku płaci się 10% z tego czyli rolnicy płacą 10% podatku od przychodów nijak to się przekłada na 19% podatku dochodowego w nie-rolnictwie bo tam płaci się od zysku. Jest jeszcze kwestia ceny cenę tą uchwala rada gminy jednak nie może to być cena wyższa niż tą którą podaje GUS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Dawno ,dawno temu chłop musiał oddawać Panu co dziesiąty snopek,tzw dziesięcinę.Tamten ustrój nosił nazwę -pańszczyżniany ;) .Dzisiaj mamy podobno demokrację. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agronom2    0
ja wypowiem sie do poczatków postu

20 ha gospodarstwo da rade przetrwac jesli ktos kto je prowadzi ma choc troche drygu i sprytu

ja mam 30 ha i wujek ma 30 ha i dajemy rade ja np. sam kupiłem bizona bsa z110 z 2004 r z przebiegiem 1000mot cene kazdy zna wiec nie ggadajcie mi ze pujdziemy pod młotek rodzi mi sie ruznie

w tamtym roku miałem 3.7 t rzepaku hdzie kosiłem bez stołu i zgubiłem srednio 300kg na ha w tym roku bedzie lepiej

przenicy po dobrym stanowisku rzepakowym miałem 7.1 tony a pszenica po pszenicy dała mi 6 ton gdzie była siana 7 albo 8 lat nie pamietam pod rzad

 

a co do ostatnich wypowiedzi to polscy rolnicy sa zagofani i boja sie jesli sie nie opłaca to sie starajkuje

ja sam bym wy****ł ta unie bo maszyny poszły 100% i jeszcze ida tak samo opryski i nawozy

warunki przejscia na młodego rolnika dowalili ale pytam sie czemu ci co dostali za darmo kase i ojcowie maja po 2500 renty maja to dalej jakie to jest prawo to by tszeba było rozp******ić w drobny mak bo nie da sie zyc z takimi cepami jacy rzadzą

 

jesli ktos nie mozy wyrzyc to nech sprzedaje i nie truje jak nie umie sobie zakrecic bo sa inne uprawy lub chodowle wszysko jest dla ludzi tylko tszeba chciec a nie stękać

 

 

zapomniałem dodac klasy ziemi zaczynaja sia od 2 ale mało 3a 3b duzo 4a 4b 5 duzo

tylko tak jak tu pisali maja plony 3 tony czy 4 ale jakie naworzenia stosuja i jakie srodki i w ogule co sieja czy poslad nie zaprawiony

znam takie przypadki rolników ktorzy mowia ze zły rok bo z 5 ha nakosił 3 wozy konne gdzie było moze 3 tonya czego t nie wymysli ze nie sypał i nie dawał ja pod pszenice daje 150kg mocznika 150 kg salmagu i 150 kg saletry kedzierzynskiej potem wale oprysk mocznik plus bor plus anty wylegcz potem jeszcze os jak widze ze potszeba i plony sa ale przedewszystkim to potas i pod korzen i wapno raz na 10 lat bo wiadomo jaka cena kiedys fosfor ale drogi to koniec z nim

jesli ktos by to zastosował to musiał by miec plon min 5 ton bo nie wierze w mniejszy chyba ze dosiegła go klęska to spoko :]

 

 

Ta twoja technika jest super mógłbyś dokładnie powiedzieć jakie środki i jakie dawki.

Ale najbardziej mnie interesuje jaka dawka BORU na pszenice.

Większoś z was wie o co chodzi więc proszę żeby sie nie wypowiadali na razie co do tej techniki.

0 fosforu i 7t


http://bydlomleczne.nmj.pl - zapraszam wszystkich hodowców bydła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz12145    0

wiesz co timasz w niektorych przypadkach tylko wydaje sie ze ma sie wiekszy swiato poglad a wynika całkiem inaczej

unia jako taka moze jest dobra ale dla tych na wiejskiej bo nam nie wiele przynosi korzyści coo ze sa dopłaty jak moze ich nie byc po 2012

maszyny poszły 100% w gore

nawozy cały czas ida w gore ostatni kupowałem saletre kedz za 840zł a była po ile 1301zł

 

co do agronoma to fosfor daje ale nie w duzych dawkach jak to było kiedyś ze kupowało sie tonami wiec nie pisz mi tu ze 0 fosfory i 7 ton jak nie wierzysz to twoj problem mowie tyle ile mi dało nie wymyslam jak niektorzy n tym forum pierdół ze pszenicy miał 12 ton wyruwnania miała 700 i tak dalej

soli daje troche pod korzen bo potem wilgoć tszyma

 

wracajac do uni to czy jest taka dobra tyllko namieszali w tym rolnictwie prow ciezkie zasady młody rolnik to samo ale pytam sie dlaczego ktos kto dostał w pierwszych latach wejscia 50tys i rodzice renty dostali po 2000 2500tys maja to dalej a moj tato chcac przejsc bedzie miał tylko 1150zł ja nie dostane 50tys bo musze srednie miec a dopiero zaliczyłem pierwsza klase technikum rolniczego i nie wiadomo czy sie załapie

 

dawki to:

od 100 do 150 kg soli jesienia pod korzeń

wczesna wiosna mocznik 150kg

potem salmag 150kg

i saletra 150kg

dawki sie zmienia w zaleznosci od stanowiska

i oprysk mocznikowy + bor dawka w tym roku to 0,71l na ha + anty wylegacz

oprysk moge robic przed saletra w maju

 

opryski to po siewie na chwasty wiosna na chwasty i grzyba i tyle nie wymieniam nazw bo jest to nie potszebne

 

to co napisałem na początku posta o rolnikach ktorzy wzieli za nic 50tys morze byc dla niektorych z was rażące ale taka jest prawda za szybko wykorzystali srodki i teraz kombinują na wiejskiej a takich jak ja to dobija

 

agronom jak tak sie pytasz o moje dawki to napisz jakie ty dajesz i jakie masz plony a nie przyczepiasz sie do kogos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26
Dawno ,dawno temu chłop musiał oddawać Panu co dziesiąty snopek,tzw dziesięcinę.Tamten ustrój nosił nazwę -pańszczyżniany ;) .Dzisiaj mamy podobno demokrację. ;)

 

Myślałem że nie znajdzie się ktoś kto nazwie to po imieniu ... :) szacunek

Co prawda jest trochę lepiej bo nie tylko żyto się sieje, kto ma trochę wiedzy i chęci to zbiera lepsze plony, nie wlicza się produkcji zwierzęcej, ale inaczej niż dziesięciną nie da się tego nazwać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agronom2    0

lukasz ja się nie przyczepiam tylko chciałbym poznać dokładnie jakie środki dajesz na ochronę szczególnie na grzyby. Ile zabiegów, czy stosujesz T0 i T3.

Jeżeli napiszesz to wszystko ok. Ja też napisze ale dopiero jutro bo na drugim kompie mam karty pola.


http://bydlomleczne.nmj.pl - zapraszam wszystkich hodowców bydła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
timasz    55

ale @Łukasz chodzilo mi o to ze ja te rolnictwo widze w czarnych kolorach taki teraz jest moj swiatopoglad (zreszta studiuje w kierunku calkowicie nie zwiazanym z rolnictwem bo wielkiej przyszlosci to na gospodarce nie widze)

 

tez bylem w twoim wieku i tez kupowalismy maszyny tak jak u ciebie i wydawalo mi sie ze wszystko bedzie ok jesli zboze bedzie dorodne trawa na kiszonke konkretnie zrobiona itp a tu jeden wielki H.j i nic pozatym

 

co do tej unii to tez mi nie potrzebne te doplaty jak by nie one to ziemie moglbym kupic po 10 tysi spokojnie a teraz przez te zasrane doplaty jest po 35 i wyzej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz12145    0

agronom ja na jesien do 5 dni po zasiewie pryskam ziemie triflurem

potem wiosną daje oprysk głowniena wyczynca i miotłe atlantis 04 WG chyba jakos tak nie pamietam

i falconem na maczniaka pryskam i oczywiscie anty wylegacz daje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzsiek1312    1

jaro - Z tym że za 5 czy 6 kl pięć ton nie urośnie . wuja ojciec jak gospodarzył to zbierał po 3 t A junior nawet po 6 w dobrym roku , nikt mi nie powie obornik to podstawa wani co tak że przyorać nie idzie:lol: odpowiedni płodozmian i pozostałe nawożenie i ochrona i plony są ,

lukasz12145 w plony 12 ton wieżę , jak byłem na praktykach u znajomego to zebrał 10,5 t pszenicy wcześniej nie wierzyłem mu ale jak byłem u niego na żniwach to uwierzyłem hehe u młody się śmiał na ojca kiedyś jak ty gospodarzyłeś to raz wkoło i zbiornik nie pełny a teraz jednej długości nie może zrobić ;)

A co do uni to zgadzam się np: co mi po tym że dostanę zwrot z prow jak maszyny poszły 100% w górę i jaszcze vat na maszyny wszedł I.T.P

A grupy producenckie lekiem na zmowę wielkich sieci sklepów nie są . ciocia robi u rzeźnika to mówiła kiedyś że smalec po 6,5 to za świnie dużo dostajesz a wtedy były po 3,4 z vat ;) dosłownie śmiech na sali jak z nią policzyłem to mój tucznik w sklepie ponad 1000zł wart !!!

A woja jest w grupie i mówi że no dla takiej sieci jest nikim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek91    0

vvojtas1

A nie wiesz jaki są wielkości statystyczne dochodu za 2007 lub 2008 rok . W internecie znalazłem chyba 2220. Szlak mnie trafia bo wyszło ze na członka rodziny mam coś w okolicach o 1,5 złotego więcej niż próg na stypendium . Masz k**** sprawiedliwość na świecie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

popieram łukasz co do rent strukturalnych... prawda jest taka ze najmiejsi rolnicy i najwieksze nieroby podostawały po 2500zł a ich dzieci po 50 tys zł. teraz sie okazuje ze to bylo na nic bo te gospodarstwa nadal są takie jakie były: małe, zacofane, a właściciel dorabia gdzies u prywaciarza. wiem bo mam kilku takich sąsiadów za oknem. czy to o to chodziło w rentach i młodym? chyba nie!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

No niestety z tymi rentami to przegięcie a teraz jak ktoś pyta to się śmieją i odpowiadają że na pierwszą turę za dużo dali i teraz nie mają szlak moż etarfić, a co do tego ile zarabia to już pisałem, ale powtórze zostaje tyle co zaoszczedzić się da na inwestycjach i remontach, problem jest wtedy kty kilka czy kilkanaście lat nie da się nic zainwestować i było tak od 92-2001 w całej gminie może ze 3-5 nowe ciągniki przybyło, a teraz jest jeszcze gożej, bo społeczeństwo myśli że chłop nie ma co z pieniędzmi robić i kolekcjonuje najdroższe ciągniki maszyny, kiedyś znajomy znajomego policjant przy piwie tak nie mógł zrozumieć skąd podobno taki biedny chłop ma na ciągnik za 200-300 tyś i maszyny i tak szydził ż ejakby był biedny to by nie miał że na wieksze pół unia mu dała ale i tak skąd by miał na pół itd, dopiero informacja na ile lat jest kredyt preferencyjny na takie zabawki otrzeźwiła typa he he i od nowa że jakie to ryzyko niewiadomo co za 10-12 lat będzie itd, niestety ludzie żyją w onnym świecie i to nie tylko związanym z pracą i przy tym w innym wymaizre czasie wolnym ale i zupełnie innym wymiarze finansowym i nie chodzi o to czy ktoś zarabia więcej czy niej, tylko że obraca się dużo wiekszą kasą i dobrze jak coś zostaje czy wychodzi na zero, a bardzo niedobrze jak z tej dużej kasy nawet mała częśc wyjdzie na minus i tej świadomości ludzie pracujący poza rolnictwem nie mają, a wydaje im sie że jest tak super, bo z produkcji przecież musi się coś opłacać i być dochód, a dopłaty to taka premia, więc najlepiej by podzielić ziemię po rodzicach żeby każdy bral tą premię a jeden obrabiał bo i tak swoje zarobi ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jeśli ktoś uważa ze na 5 i 6 klasie spokojnie można uzyskać plon rzędu 6 ton.ha stosując prawidłową technologię uprawy to prawdopodobnie nie ma pojęcia jak wygląda gleba klasy 6.Kiedyś do pracy najmowałem Ukrainców i pracując w polu na klasie 4-5 twierdzili że takie coś używa się u nich do murowania.Ciekawe jak ktoś sobie wyobraża płodozmian na takiej glebie?Jedyną rośliną pozostaje ziemniak ,który niestety zawodzi ,chocby przez wszechobecne dziki dla których słabe ziemie i naturalne ich położenie wśrod lasów to ich ostoja.Zastanawia mnie dlaczego 6 ton nie uzyskuje się w panstwach europejskich jak np.Niemcy.Czyżby znali sie mniej na uprawie,a może nie dysponują takim sprzętem bądż technologią.A może są po prostu sa biedniejsi i ich na to nie stać.Ziemie i warunki klimatyczne mają przecież lepsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Też mamy 6 i 5 kasę(dodatkowo góry), w całej gminie praktycznie nikt nie sieje pszenicy, tylko owies, żyto, pszenżyto. Najlepsze plony to ok 4,5 tony owsa w bardzo dobrym roku na stanowisku po ziemniakach. Jak tu porównywać dochód z gospodarstwem które ma 1 i 2 klasę, zbiera 9 ton pszenicy, 4 tony rzepaku? ONW tez nie wyrówna różnic...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26
popieram łukasz co do rent strukturalnych... prawda jest taka ze najmiejsi rolnicy i najwieksze nieroby podostawały po 2500zł a ich dzieci po 50 tys zł. teraz sie okazuje ze to bylo na nic bo te gospodarstwa nadal są takie jakie były: małe, zacofane, a właściciel dorabia gdzies u prywaciarza. wiem bo mam kilku takich sąsiadów za oknem. czy to o to chodziło w rentach i młodym? chyba nie!

 

Żeby dostać przeszło 2000tys zł renty strukturalnej trzeba było przekazać co najmniej 20 ha. Jak ktoś miał mniej hektarów to dostał mniejszą rentę. średnia z pierwszej edycji wyszła 1700-1800 zł na rolnika z małżonkiem. Wiem że w obecnej edycji na rolnika z małżonkiem jest o parę złoty więcej niż w starej edycji wyszło średnio. Uważam że przeszło 2000zł to zbyt duże pieniądze za przejście na rentę strukturalna. Jednak nie przesadzajmy większość osób dostała sporo mniej pieniędzy. Prawda jest tak że najmniejsi rolnicy nie mieli szans dostać tak wysokiej renty jak piszesz.

Mieli szansę i się załapali tylko im pogratulować, Tobie z racji tego że tak się wypowiadasz chyba nie wyszło (mi też). Ja uważam że system jest chory a winni są u góry.

Obecne wymagania co do rent uważam za rozsądne, natomiast w młodym rolniku zrobiono przegięcie w drugą stronę.

sory za OT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj