marcin615

przekazanie gospodarstwa

Polecane posty

marcin615    0

niedlugo mam dostac w darowiznie od rodzicow gospodarstwo czy wiecie jakie koszty musza poniesc moi rodzice, na ile musza sie przygotowac. jest to 19 ha, budynki inwentarskie + inwentarz, no i maszyny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel156    31

3.5 roku temu było tak: koszty nie były zbyt wysokie. Notariusz 720 pln brutto + oplaty sądowe za wpisy i założenie ksiąg wieczystych (założenie 80 pln wpis 20 pln) Podatku do US się nie płaciło bo to przekazanie gospodarstwa rolnego w najbliższej rodzinie. A dodatkowo może być to czasami powiększenie gospodarstwa jakbyś już miał jakiś hektar.

 

Notariusz na pewno Ci podpowie jaką wpisać ''odpowiednią" wartość całej darowizny a urząd skarbowy nie powinien się czepiać bo to po pierwsze najbliższa rodzina Ci daruje, a po drugie darowizna nadal będzie wykorzystywana do działalności rolniczej. Dom też "odpowiednia" wartość .

Maszyn to nie musisz notarialnie przepisywać bo po co . Ciągniki możesz od rodziców kupić jakby co .

Zwierzęta: to w ARIMR rejestrujesz swój nr siedziby stada i robisz tylko przemieszczenie (nikt nie wnika możesz powiedzieć, że kupiłeś od ojca)

 

A jakie dokładnie stawki teraz to nie powiem.

 

Tylko niech sobie rodzice zapiszą w akcie notarialnym Dożywotnie prawo do użytkowania części domu, budynków i podwórka to nic nie wadzi a w życiu różnie bywa raz dobrze raz źle . Wiesz co mam na myśli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorak    2

przejmowałem gospodarstwo (30 ha) 4 miesiące temu i całkowity koszt 3400 zł. W tej cenie było wszystko: zaświadczenia, wypisy, mapki, notariusz, księgi wieczyste, geodezja. Było by taniej ale porządkowaliśmy od razu troszkę w księgach a każdy wpis to kwota rzędu kilkuset zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fenol    4

rok temu 15,6 ha ziemi 2300 zł z drobnymi zmianami w księgach, mapki w geodezji chyba 200zł

zajrzyj do ustawy tam wszystko jest napiane za co punkt za punktem bierze notariusz

*cena ziemi w okolicy, od klasy ziemi (notariusz może sie na tym nie znać i jeżeli bedzisz zaniżał cene masz argumenty ze zakamieniona zachwaszczona, ciężka, i z tego właśnie powodu nikt kiedyś nie chciał kupić itd- w gminie czasami rejestrują ceny ziemi u mnie nie mieli czegoś takiego na szczęście)

*forma przekazania

*koszt wpisu do ksiąg

*sam notariusz tez skasuje- idz do znajomego/kolegi/ z rekomendacji

*powiedz że to tylko część ziemi która bedzie przepisywana i przy dobrej cenie jeszcze do niego przyjdziesz z resztą

*bądz miły szeroki banan może pozytywnie nastawić notariusza :P

są ceny stałe które zawsze są i je możesz sprawdzić w ustawie i jaki procent od wartości itd

ja powidziałem ze cena srednia to 12 tys choc chodzi po 20 przpisywałem głównie 4 i troche 3 klasy

o zwierzakach zapomnij liczy sie tylko ziemia i budynki

mnie skasował 200zł więcej niż mógł


kupując polski produkt dajesz zarobić producentowi, który odprowadzi podatki do budżetu, pośrednikom którzy też odprowadzą podatki, pracownikowi, który wyżywi rodzinę, wyśle dziecko do szkoły do której właśnie zakupiono nowe komputery za pieniądze z podatków. Nie bądź konsumentem, bądź obywatelem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie odnośnie przejęcia gospodarstwa. Mam studia wyższe pozarolnicze i za 3 lata mam przejąć gospodarstwo od rodziców, jakie są teraz wymagania, kto może przejąć gospodarstwo? Wiem że było tak że osoba która ma wykształcenie wyższe pozarolnicze może przejąć gospodarstwo jeżeli ma trzyletni staż, tzn. przez 3 lata opłacane składki KRUS, czy coś się zmieniło w tej sprawie? Czy jeżeli będę miał ten staż i przejmę gospodarstwo nie uzupełniając wykształcenia to czy bedę mógł korzystać z pomocy dla młodych rolników?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drzewis98    8

poczytaj posty, dużo jest tematów o wymaganiach i wykształceniu, jeżeli studiujesz to możesz iść na jakieś studium rolnicze albo kursy bo wykształcenie rolnicze raczej musisz mieć jeżeli chcesz korzystać ze środków unijnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

właśnie nie wiem, bo jeżeli mogę przejąć gospodarstwo mając tylko staż to dlaczego nie mogę korzystać ze środków unijnych?w obu przypadkach chyba te same przepisy się stosuje co nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj