TomaszKK

Sposoby przechowywania ziaren zbóż

Polecane posty

TomaszKK    12

Zakładam ten temat, ponieważ nie znalazłem nic na temat przechowywania, składowania ziaren zbóż. Interesuje mnie, w jaki sposób przechowujecie ziarna zbóż i jak to się ma do przepisów UE jak i polskich. Rolnicy w mojej wsi nie mają silosów ani żadnych specjalnych pomieszczeń przystosowanych do przechowywania ziarna wiec albo to ziarno jest składowana na klepiskach w stodołach itp. Interesuje mnie również czy zboże może być przechowywane w taki sposób zakładając, że w takowych budynkach (stodołach) znajduje się też siano czy słom. Jak i maszyny. :P


............Tylko przemyślane rozwiązania............

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz27    10

najlepiej jest przechowywać w silosach zbożowych ale takowe są drogie:) osobiście trzymam zboże trochę w silosach troche na klepisku w stodole a ostatnio po likwidacji świń rozwalilem kojce i zrobilem magazyn na zboże.


sprzedam kombajn fortschritt E 517

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U nas przechowujemy w stodole. Wchodzi tam ok 50 ton na połowie stodoły. W tym roku będziemy przystosowywać do przechowywania drugą połowę stodoły. Posadzka jest izolowana.


FUNKMASTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TomaszKK    12

No tak, ale złożyłem ten temat, ponieważ podobno u nas w gminie powiatowy lekarz weterynarii przeprowadzał jakieś kontrole i właśnie doczepił się u każdego do tego, że zboże jest w stodole na klepisku koło siana. I z tym ponoć wiążą się jakieś sankcje Finansowe u nas jeszcze nikt taki nie był. Wiem też, że w polskim prawie jest wiele przepisów niedorzecznych lub tez nawzajem się wykluczających. Szukałem też w necie przepisów prawnych regulujących ten problem, ale nic nie znalazłem wiec chce zasięgnąć opinii użytkowników Forum AF :P


............Tylko przemyślane rozwiązania............

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
john6630    0

Ja osobiście przechowuje w silosie a gdy mi się nie zmieści ziarno do silosu to przechowuje w stodole

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TomaszKK    12

No tak silos Bardzo fajna sprawa ale nie każdego jest stać na takie cudo. zwłaszcza przy obecnych cenach mleka żywca pasz i nawozów (do paliwa sie nie czepiam bo cena spadła) i jeżeli ktoś ma jedną krowe kilka świń a żboża raptem z dwie przyczepy to ten silos jest raczej zbędny.


............Tylko przemyślane rozwiązania............

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafal180    4

Ja przechowuje na strychu :P zboża nie ma duzo bo ok 6-8ton więc nie oplaca mi sie kupno silosu :D


.

 

.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
imi    9

ja przechowuje ok270t w silosach troche na strychu częśc na posace w garażu a jakieś 80t na przyczepach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zboże powinno być przechowywane w taki sposób, by nie doszło do jego zanieczyszczenia przez substancje niebezpieczne takie jak: nawozy, ŚOR, oleje, odchody. Powinny być zabezpieczone przed wodą, by nie doszło do zapleśnienia, a za to, że do ziarna może się dostać słoma nikt normalny nie powinien dać Ci żadnej kary. Ważne, żeby wrota były w miarę szczelne, w pomieszczeniu powinna się znajdować "stacja przynęt" na gryzonie i powinna być zahowana ogólnie rozumiana higiena.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarnyyyy    4

Ja w silosie,garazu i na strychu. I z takich moich spostrzezen to moge dodac,ze jakbym teraz kupowal silos to tylko lejowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

U mnie to wszystko miesci sie w stodole na klepisku ale zamierzam z czasem fundnac silosy bo to jest bajer.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lesin    1

Ja jak zdecydowana większość przechowuje zboże nad chlewnia i mam silos, wszystko idzie na własne potrzeby, planuję zakup Bina ale niestety nie są to małe koszty :angry:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TomaszKK    12

U znajomych była kontrola stwierdziła że zboże nie może być przechowywane razem z sianem i słomą. Dla mnie też jest to niedożeczne ale takie są fakty.

 

A ma ktoś może cennik takowych silosów ??? :P


............Tylko przemyślane rozwiązania............

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek210    0

Wiem że nie może być żadnych zwierząt np: kotów, ale o słomie nie słyszałem.

Jeśli chodzi o ceny zbirników to trzeba mieć ok. 10000, ale to dopiero początek bo trzeba mieć dmuchawę do suszenia i teoretycznie załadunku, ale praktycznie jest zbyt mało wydajna. Więc trzeba kupić żmijkę, ale to nie koniec bo trzeba przerobić przyczepę żeby można było ją szybko rozładować.

Ale wierzcie mi warto to wszystko mieć bo wtedy żniwa to przyjemność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

u nas też był gościu z weterynarii (koniec 2007 roku) i mówił że zboże nie może być przechowywane w tym samym pomieszczeniu co np. śrutownik, słoma czyli jak ktoś ma w stodole zboże i słomę czy śrutownik to będzie musiał albo dostawić nowe pomieszczenia albo tak jak nam podpowiedział ten gościu że najlepiej byłoby postawić jakąś ściankę ( ale z tego co mi się obiło o uszy to ma to dopiero wejść w 2011 związane to jest to z tymi Zasadami wzajemnej zgodności ale nie jestem pewny)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Przechowuję całe zboże w stodole, mam porobine przegrody z desek "półtorówek", oddzielam pszenicę od jęczminia, wewnątrz każdego zboza wydzielam przegrodami zboże przeznaczone na siew. Sypie pryzmy do 1,80 m, aby zboże oddychało i nie dochodziło do samozagrzewania. Ostatnio myślę na d BIN-em 70-80 tonowym ale trochę będzie kosztował z systemem załadunku i rozładunku no myślę o dosuszaniu powietrzem ale to plany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kombajn    1

U nas zboże przechowywane jest w stodole na klepisku, (w tym samym budynku jest siano) podzielonym na trzy części, a nad nim jest dobudowane piętro na ktory składowana jest mieszanka zbóż. mieści sie tam wszystkiego może z 50t. to co sie nie zmieści - na chlewnie, a co do ceny BINów to jak dotre do domu poszukam cennika z września bo Dostałem taki na targach Agro-Show. jak Znajde wrzuce ceny :P


Wszystko to jest moją osobistą opinią. więc prosze jej nie krytykować. chyba że pisze głupoty ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TomaszKK    12

U nas zboże też jest przechowywane w stodole a właściwie to się nazywa chyba „plewnik” jest t o dobudowane do stodoły, ale jest to jak by jedna całość, ponieważ nie jest to przedzielone ścianami. A co do przyczepy to o tyle mam dobrze, że pronar robi zsyp do żmijki w tylnej burcie. No śrutownik mamy w innym pomieszczeniu. Zastanawiam się nad zakupem ssąco tłoczącego wraz z mieszalnikiem i nie wiem czy dla bydła to będzie dobre?

Nie jestem pewny, ale do tego to chyba potrzebne jest jeszcze pomieszczenie na przechowywanie śruty. Do którego nie będą miały dostępu myszy czy ptactwo.

:P


............Tylko przemyślane rozwiązania............

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel74    0
Fajny temat, bo nigdzie nie spotkałem się z jakimiś przepisami prawnymi czy wymogami unijnymi. Sam przechowuje zboże nad chlewnią na budynku.

 

 

Nad chlewnią :P:D Trzymasz na dole świnie??? Ja tak maganyzowałem ale teraz już tego nie robie ponieważ strop się nagrzewał i zboże pleśniało od spodu. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kombajn    1

Zgodnie z zapowiedzią dziele sie cennikami BINów :P ceny są podane brutto i obejmują zbiornik+bloczki pod zbiornik+montaż a wiec: 10t 4546zł 20t 6625zł 60t 10380zł 100t 16670zł 200t 28948zł to tylko niektóre z oferty firmy są jeszcze pośrednie miedzy podanymi jak i większe. jak Kogoś interesuje konkretna pojemność niech pisze jak Znajdę w ofercie podziele sie. cennik z września 2008r


Wszystko to jest moją osobistą opinią. więc prosze jej nie krytykować. chyba że pisze głupoty ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TomaszKK    12

no to nie jest aż tak strasznie. co prawda do tego jeszcze trzeba doliczyć cene żmijki ;)


............Tylko przemyślane rozwiązania............

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj