Ginter

Podłączenie dodatkowych lamp roboczych i sygnalizacyjnych.

Polecane posty

Andrzej10    2

Co do dokładnego wykonania połączeń jest konieczne. Traktor ma o wiele większe drgania niż np w samochodzie, a samochód ma wszystko dobrze budowane na kostkach i konektorach a gdzie jest łączenie Y dobrze lutowane i izolowane. Znam kilku elektro-mechaników i wiem co opuszcza ich garaże, niestety ja jako chobbysta w garażu dłubiąć przy własnej furce o niebo lepiej wykonuję połączenia niż oni. Zdaża się na skrętkę i odrobina izolacji. Polecał bym zbudowanie instalki na kostkach dl ułatwienia montarzu i demontarzu. Konieczna moim zdaniem jest równierz budowa wiązek przewodów poprzez ich wprowadzenie do peszli lib poprostu okręcenie izolacją. Kładąc ostatnio instalkę w Mondku pod grzane siedzenia zurzyłem na wiązkowanie ok 20 metrów taśmy. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
Co do przewodów którym już są zasilane poszczególne reflektory czyli przód i tył po dwie to dał bym 3mm lepiej więcej niż mniej. Pozdrawiam:-D

Pozwoliłem sobie skrócić Twojego posta. Masz rację. Przewody od przekaźników do bezpieczników powinny być o przekroju 2,5 mm2. Ale dalej od bezpieczników do halogenów wystarczą 1,5 mm2. Nie ma sensu narażać się na koszty. Prąd pobierany przez jedną żarówkę H3 nie przekroczy zakładanej gęstości prądu w przewodach równej 5A/mm2. Już to gdzieś pisałem ale napiszę jeszcze raz, bo widzę, że wiele osób nie za bardzo się w tym orientuje. Otóż występują następujące przekroje przewodów: 0,5 mm2, 0,75 mm2, 1 mm2, 1,5 mm2, 2,5 mm2, 4 mm2, 6 mm2, 10 mm2, 16 mm2, 25 mm2, 35 mm2, 50 mm2, 70 mm2. Inne wartości pośrednie pomiędzy wymienionymi nie występują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
center    11

Tutaj kolego elektrotechniku dzięki bo ja tam się nie orjentuje co jest w sprzedaży:-D to trzeba śledzić w sklepach a ja rzadki gość jestem w sklepie:-D Co do przekroju to może byśmy policzyli to bardziej profesjonalnie?:P co Ty na to ?:D gęstość prądu to Eo*l/s chyba jakoś tak:-D i policzyli byśmy długość przewodu która wcale nie będzie taka mała:D no jak juz podawałem jedna lampa to jest 4,5A... 2 lampy pod jednym obwodem to jest już 9,2A i 1,5mm2 ? moim zdaniem to jest za mały przekrój ja bym dał 2,5 powiedz czym się sugerujesz przy doborze tego przewodu? bo sam jestem ciekawy:/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Chodzi Ci pewnie o przewody między przekaźnikami a skrzynką bezpieczników. Otóż zakładałem, że będą one bardzo krótkie (przekaźniki w okolicy skrzynki bezpieczników). Obciążalność przewodów bierze się z tabel. Tak krótki przewód można obciążyć do

10 A/mm2. W tych tabelach brana jest pod uwagę temperatura przewodu i jego rezystancja ( chodzi o spadek napięcia). Weźmy te dwie lampy H3 o mocy 55W każda. Daje to 110W/14V=7,85A Do obliczeń przyjmijmy 8A. Gestość prądu S=8A/1,5 mm2=5,3 A/mm2 a wiec w normie. Załóżmy, że do tego wspomnianego połączenia użyjemy przewodu o długości 0,5m. Jego rezystancja wyniesie R=l/45*d2 czyli 0,005 oma. Przy takiej rezystancji spadek napięcia wyniesie 0,005*8A=0,046V więc do pominięcia. Oczywiście nie zaszkodzi dać przewodów 2,5 mm2 jeżeli przekaźniki byłyby oddalone od skrzynki bezpieczników.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
center    11

no dobra ja nie mam tabelek:P no dobra czyli do zasilenia takiego ze stawiku kolegi 6mm wyjdzie kwadrat na zasilanie miedzy skrzynką a przekaźnikami. Ale co przewodu między przekaźnikiem a lampami gdzie długość przewodu pewnie wyjdzie około 4-5m na 2 lamy wypadało by dać te 2,5mm2 tak wychodzi z twoich obliczeń:P hehe:-) pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Od bezpieczników do każdej lampy jest osobny przewód. Jedynie od przekaźników do bezpieczników jest jeden przewód na dwie lampy. I właśnie o nich pisałem. A na jedną lampę to nawet przy 4 m wystarczy 1.5 mm2.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
center    11

nieeee no to nie zrozumieliśmy jasne że na jedną lampe styka 1,5mm ehhh ale po co tak robić moim zdaniem to bezsens... Lepiej zrobic na 1 przekaźniku 2 lampy i jeden przewód walnac 2,5mm i tyle sprzodu 2 i z tyłu na kabinie 2 i włączane w kupie po 2. no tak a zasilanie przekaźników zgoda jednym przewodem zrobić tylko przy 4 lampach i kogucie to jak liczyliśmy 6mm nie mniej. spoko... grunt to się porozumieć:-D :-) hehe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Zauważ, że jest jeden przekaźnik na dwie lampy. Oczywiście zgadzam się z tobą, że można dać przewód 2,5mm2, ale wtedy w jednym konektorze trzeba zacisnąć przewód zasilający 2,5 mm2 razem z przewodem 1,5mm2 do drugiej lampy a to jest technicznie niewykonalne. A i cena jednego przewodu 2,5mm2 będzie podobna do dwóch przewodów 1,5 mm2.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fenol    4

szacun Panowie


kupując polski produkt dajesz zarobić producentowi, który odprowadzi podatki do budżetu, pośrednikom którzy też odprowadzą podatki, pracownikowi, który wyżywi rodzinę, wyśle dziecko do szkoły do której właśnie zakupiono nowe komputery za pieniądze z podatków. Nie bądź konsumentem, bądź obywatelem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
center    11

eee tam szacun:-) jak skończę tą moja uczelnie to dopiero bendę wymiatał:P hehe Teraz troche brak praktyki jeszcze:/ A kolega Elektrotechnik już wymiata:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Od razu wymiata. Podstawy elektrotechniki, pierwsza klasa technikum. To nawet nie jest elektronika, bo to by się dopiero działo. 10 lat w branży robi swoje. Ale dosyć OT bo zaraz nas zbanują. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
center    11

hehe bardzo możliwe że zbanują;) no fakt u mnie elektrotechnika to 1 i 2 rok była wiesz zawsze możemy wprowadzić troszkę elektroniki:P hehe no mi przyznaje brak trochę praktyki:/ Ja w swoim MF bende przerabiał teraz instalację kabiny wiec wszystko się przyda:-) pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
frutis    0

Witam

Mam pytanie czy widział ktoś jaki efekt świetlny dają te halogeny: http://www.allegro.pl/item561019042_haloge...800m_atest.html Bo zastanawiam się nad zastosowaniem tych świateł jako światła drogowe długie. Światła chciałbym umieścić na dachu i zastanawiam się czy będą oświetlały drogę nocą na dużą odległość tak jak jest opisane w aukcji.

Z góry dziękuje za wypowiedzi.

ps Nie chciałem zakładać nowego tematu, ponieważ w tym też jest mowa o halogenach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Na żarówkach 55W powinny dobrze oświetlić drogę do odległości 100m.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
frutis    0

Dzięki za zainteresowaniem tematem.

Obecnie mam zamontowanie coś takiego http://www.allegro.pl/item571609574_haloge...rostokatne.html też na 55W żarówkach, one dają bardzo rozproszone światło ale tylko na krótką odległość a mi zależy żeby bardziej oświetlały drogę z przodu.

Jak myślicie tamte co podałem w poprzednim poście spełnią takie zadanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Te lampy z linku może i dobrze oświetlały by drogę ale chyba wg prawa jako światła drogowe nie mogą być zamontowane tak wysoko(czyli w dachu). Rozsądniej byłoby zamontować je w atrapę chłodnicy.

To tylko moje zdanie. Może ktoś wie o tym więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marex    0

Thomas2135 ma racje. Te halogeny przystosowane są do niskiego montarzu (zderzak samochodu) wiec jeżeli chcesz je zamocować na dachu kabiny to nie zdadzą egzaminu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karola44    1

Swiatla dalekosiezne jak sama nazwa mowi sa do oswietrania drogi na duza odleglosc. Wczstko zalezy jak uksztaltowany snop swiatla z nich jest. Mysle, ze zamontowane wysoko beda ok. Nalezy je jedynie ustawic w taki sposob, aby uzupelnialy standardowe swiatla drogowe, lub przez dolaczenie swiatla mijania. Teoretycznie zamontowane nisko maja bardzo duzy zasieg poniewaz lnop swiatla jest praktycznie rownolegly do drogi, wiec " plama " swiatla ma duzo wieksza srednice. Zamontowane wysoko moga storzyc wrazenie mosniejszego swiatla, ale nie na duzym obszarze. Mysle ze wiesz co chcialem przedstawic swoja wypowiedzia. Najpewniej te parametry znajdziesz w nocie producenta co do ich przeznaczenia i sposobu montazu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
frutis    0
Witam

Mam pytanie czy widział ktoś jaki efekt świetlny dają te halogeny: http://www.allegro.pl/item561019042_haloge...800m_atest.html Bo zastanawiam się nad zastosowaniem tych świateł jako światła drogowe długie. Światła chciałbym umieścić na dachu i zastanawiam się czy będą oświetlały drogę nocą na dużą odległość tak jak jest opisane w aukcji.

Z góry dziękuje za wypowiedzi.

ps Nie chciałem zakładać nowego tematu, ponieważ w tym też jest mowa o halogenach.

 

Światełka zamontowałem, świecą bardzo dobrze jedynie troszkę komin przeszkadza bo rzuca delikatny cień na drogę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lambogrand    52

mam pytanie w u1224 zalozone mam halogeny 2 tyl i 2 z przodu tak jak na schemacie podanym przez elektotecha niemam tylko przekaznikow zalozonych do czego sluzy przekaznik co on robi? bedzie mi tak dzialac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

W skrócie:

1. Zmniejsza natężenie prądu płynącego przez włącznik.

2. Włącznik steruje przekaźnikiem, a przekaźnik łączy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ciagnikfan    3

Mam pytanie jak w najprostszy sposób zamontować gniazdo zapalniczki w kombajnie (Claas Cosmos)? Służyło by mi ono do podłączenia koguta na zmianę z dodatkowa lampą roboczą. Co musiałbym kupić poza samym gniazdem?


...He just takes the tractor another round, And pulls the plow across the ground...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vcc    12

Kawałek przewodu i wpiąć się pod jakiś bezpiecznik przed lub po zapłonie, a najlepiej to zamontować osobny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

troszke odswieze temat. co moglo by sie stac gdybym podlaczyl halogeny od bezpiecznikow np pod swiatla mijania i jakis wlacznik na halogeny. czy takie rozwiazanie spelanialo by jakie kolwiek normy bezpieczenstwa:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Takie rozwiązanie spowoduje natychmiastowe spalenie bezpiecznika, a w przypadku zastosowania bezpiecznika o większym prądzie znamionowym spalenie instalacji. Na forum jest dużo informacji na temat podłączania dodatkowego oświetlenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez
      witam pacjent to mf 5435 nie działa ehr i przyciski na błotnikach,nic nie świeci. Dodam że w tym samym czasie obrotomierz przestał działać, być może jest jakaś korelacja. co by to mogło być?
    • Przez Matusp85
      Witam wszystkich. Jestem świeżym właścicielem Case IH CX80. Potrzebuje paru wskazówek mianowicie bolączka przewody półbiegów. W gałce jest zastosowany zwykły przełącznik i gdzieś pewnie przewody niestykają. Jak rozebrać tą obudowę. I drugi temat wentylator nawiewu działa tylko na 3 biegu. Help
    • Przez Krawi
      Orientuje się ktoś co to za rodzaj złączki?
      4 otwory, używane 2 piny ale w ciągniku występują takie same z wszystkimi pinami.
      Ciągnik Same Explorer3 90.
      Chcę do niego założyć dodatkowe lampy robocze do których muszę dorobić takie wtyczki, bo wolałbym nie przerabiać oryginalnych gniazd .


    • Przez Wojciech15
      Witam forumowiczów, czy ktoś z was orientuje się, czy jest możliwa regeneracja elektrozaworu do opryskiwacza? Elektrozawór marki TeeJet 460BEC Manifold (załączony na zdjęciu). Jeśli jest taka możliwość, to czy ktoś z was kojarzy może w obrębie województwa opolskiego / dolnośląskiego kogo zajmującego się takimi regeneracjami? Z góry dziękuję za odpowiedzi 

    • Gość Profil usunięty
      Przez Gość Profil usunięty
      Witam,
       
      Panowie powiedzcie mi ile placiliscie lub ile bierzecie za wymiane instalacji elektrycznej do np C360 i Bizon i ile wam to zajmuje? Mowimy oczywiscie o polozeniu nowej instalacji zrobionej z linek a nie o gotowym szmelcu. Cena oczywiscie robocizny bo mam do zrobienia troche sprzetu bo sam sie nie wyrobie a musze wykalkulowac ile szykowac $$$
       
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj