jendrula

Jaki Massey Ferguson

Polecane posty

pablo21    29

Nie rób z siebie wszystkowiedzącego wszyscy się mylą tylko ty i bodzio macie racje. ;)

 

Trwajcie dalej w przekonaniu że wszystkie MF-y maja wade fabryczną w skrzyni ale nie rozpowiadajce tego innym że jemu sie trafił taki ciągnik to juz nie moja wina.

Oczywiście MF-y to smoki a Zetory to juz bardzo mało palą dużo mniej od MF-ów :P

 

Już mi sie nie chce słuchac tego mówienia "ze nie ma czegoś takiego jak wadliwa skrzynia w tej serii ale przecież jest" :angry: i tyle nie da sie niekótrym wytłumaczyć że NIE. Jak się wam nie podoba tak ten MF to sobie go nie kupujcie i nie podważajcie zdania innych jakby te ciągniki tak się sypały to producent w czasie produkcji już by o tym wiedział i to napewno zmienił a jakby nie to większośc byłaby przerobiona na żyletki ale tak nie jest. Inni użytkownicy tej serii na AF sobie je chwalą sa mniejsze czy większe usterki bo to jest ciągnik używany ale bez przesady. Awarie skrzyni to w wiekszosći wina uzytkowników jakoś na zachodzie te ciągniki pracuja i nie ma problemu z awaryjna skrzynią bo tam na olejach i filtrach sie nie oszczędza jak w Polsce.

 

Te skrzynie sa poprostu wrazliwe na nieodpowiedni olej i tyle a że dużo rzeczy w tym ciągniku wiaze sie z hydraulika to przez nieodpowiedni olej może być dużo awarii ot cała filozofia.

 

A to że MF-y maja wadliwa skrzynie to NIE PRAWDA jak sie dba tak sie ma takie jest moje zdanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gasnica    0

popieram Cie drogi kolego. Sam mam MF3070 i wiem co to znaczy mieć w nim olej w skrzyni jak sie należy. w tych ciągnikach tak kolega pisał na oleju i filtrach sie nie oszczedza. Co dwa lata wymiana i można spokojnie śmigać;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie chce wymienić olej w skrzyni i filtry i znalazłem ofertę filtrów "MANN",czy ktoś używał tych filtrów jak się sprawują czy nie ma żadnych problemów?.


Podziwiać należy wielkie czyny, a nie wielkie słowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal84    0

Z fergusoanami jest tak, ze są to traktory już wyeksploatowane. Każdy ma na liczniku po około 6tys mth a w rzeczywistości maja po 15tys i więcej. W tych ciągnikach jest problem z przednim mostem firmy Dana tzn oś się wyrabia na skutek zbyt rzadkiego smarowania porostu most dostaje luzu szybko i wałek atakujący nie jest współosiowo z wałem napędowym i się to rozwala. jak się szybko zareaguje to można to tanio naprawić. drugi słaby punkt przedniego mostu to zwrotnice czasami siadają w nich łożyska. O silniku nie wspominam bo perkins jak i valmet sa nie do zajechania no chyba ze się nie studzi turbo przed zgaszeniem i się go przegrzeje nie wymienia oleju itd. Sprzęgło raczej jest bezproblemowe. a jeśli chodzi o skrzynie biegów to one są naprawdę OK. Sa to bardzo nowoczesne konstrukcje jak na owe lata. Problematyczne są tyko te w starych seriach 30xx ktore maja na rewersie jeszcze reduktor A i B. Pada ten reduktor. A w pozostałych to wszystko zależy od eksploatacji trzeba umieć się z taka skrzynia obchodzić trzeba umieć zmieniać biegi itd. Nie wolno holować ciągnika ze skrzynia dynashift. A większość usterek następuje na skutek złej eksploatacji (nieumejetna jazda zły olej zapchany filtr oleju zbyt niski poziom oleju lepiej jest wlewać tak nawet 2 cm powyżej max). W skrzyni biegów padają zazwyczaj koła zębate i wałki bo dostają luzu i wszystko się opuszcza. a sam "moduł" półbiegów jest naprawdę OK. czasami padają komputery od skrzyni biegów lub od podnośnika ale to jest tanie w naprawie a jak się nie chce naprawiać to można to obejść na "krótko" i będzie wtedy Ursus:):D. O usterkach tylnego dyfra nie słyszałem tak samo jak o zwolnicach czy półosiach. Zwolnice specyficznie wyją ale to standard nie ma się czym martwić on tak ma:):lol:.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luckywasak    15

No widać że ktoś wie o co chodzi.

 

Z tych wszystkich usterek u mnie tylko zwrotnice w 698T, to faktycznie dosyć często spotykana przypadłość (sam zetknąłem się z podobnymi przypadkami w MF), z tym że nie łożyska ale tulejki. Co do skrzyni i silnika, żadnych zastrzeżeń.

Na liczniku z 1200 mtg (jakieś 2 lata temu się obrócił).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chudy44    0

Kolego ja mam MF-a 3080 z 1987 roku kupiłem go jakieś 3 lata do tyłu. Obrabiam nim jakies 30 ha tzn orze 4 skiby obrotowe sieje agregatem 2.5 metra i głegoszuje na 3 pazury. Caly czas jak go mam to mi sie nia psuje . Oleje wymieniam i tyle go dotykam . do pomocy mam jeszcze zetora 7011 i C-330. Polecam ten model 3080 I nie piszcie że mf-y to złomy bo to h@j nie prawda. POZDRO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxifarmer    0

popieram Chudy44 nie wiem kto to wymyślił że w mf-ach są wadliwe skrzynie, wiadomo jak sie kupi rozklekotanego to się zaraz rozleci bo jak by nie było to nie ursus czy zetor trochę elektroniki i hydrauliki już tam jest, a pozatym w mf-ach olej w skrzyni ma się świecić a nie wyglądać jak smoła. Ja osobiście polecam mf-a, za 40000zł kupisz niezłego z seri 30xx 31xx 36xx chociaż za jakieś 50-60tysięcy miał byś już nowszą serię np 61xx. Ja kupiłem teraz 6180 i powiem że żaden ursus ani zetor nawet nowy nigdy nie dorówna nawet 20-letniemu zadbanemu mf-owi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
intruder74    2

MF nie jest wcale wybitnie awaryjny, ani paliwożerny.

Niestety, egzemplarze trafiające do polski są już wyeksploatowane w ogromnym stopniu mają kilkanaście tys. mth tylko przekręcono je na kilka tysięcy mth (dotyczy to oczywiście też ciągników innych marek).

Jeśli ktoś ma złudzenie, że handlarz w Polsce sprzeda mu za 40 tys. zł ciągnik w idealnym stanie (np. MF-a serii 30xx czy coś nowszego) niech popatrzy na zachodnie portale internetowe ile tam kosztują dobre ciągniki. Rachunek jest prosty jak handlarz sprzedaje za 40 tys. zł to znaczy, że kupił ciągnik na zachodzie za góra 25 tys. zł bo musi mieć jeszcze kilka tys. zł na podstawowe naprawy, aby ciągnik nie wyglądał na złom. Każdy kto był w Niemczech czy Francji widział, że niewyeksploatowane maszyny kosztują tam dużo więcej niż w Polsce i jeszcze jedno niektóre ciągniki większej mocy robią rocznie nawet 2 tys. mtg wiec ile mogą mieć po kilkunastu latach?

Tak więc zanim zacznie się krytycznie oceniać jakąś konstrukcję trzeba mieć świadomość tego co ona już przeszła. Ciągniki Massey Ferguson i tak są doskonałe, że po kilkunastu latach pracy na zachodzie trafiają jeszcze do Polski i dzięki zdolności naszych rolniko-mechaników dalej służą.

 

Co do ich zalet i wad?

1.Jeśli ktoś mówi o silnikach Perkinsa z MF-ów, że złomy i dużo palą to znaczy, że albo lubi mówić o czymś z czym się nigdy nie zetknął, albo jego silnik po 20 tys. mth domaga się zasłużonego remontu.

 

2.Rzeczywiście dużo naszych rodaków ma problem ze skrzyniami biegów, ale to również nie wina konstrukcji tylko wysłużenia i zaniedbań obsługowych. Wynikają one np. z tego, że koszt wymiany 60 l oleju w skrzyni biegów popularnych MF-ów serii 30xx wraz z dwoma filtrami sięga blisko 1600 zł. W praktyce wymienia się więc go 3 lub 4 razy rzadziej niż powinno i zamiast oleju za 19 zł/l (półsyntetyk 10W/40) wlewa się zabójczy dla tej skrzyni olej o gorszych parametrach, ale za to po 6 zł za litr.

Przeciętny rolnik nawet nie wie czemu zrobił źle, a skrzynia biegów w jego ciągniku przypomina zbiornik ze smołą i opiłkami. Efekt tego są takie, że notorycznie przycinają się elektrozawory, zatykają filtry a co za tym idzie zanika wspomaganie kierownicy i niektóre funkcje zmiany biegów.

Olej w skrzyni musi być idealnie czysty i mieć takie parametry jak zaleca producent!!!

Niestety, w leciwym ciągniku nie wystarczy raz wymienić olej. Czasami nawet po trzech wymianach nadal w oleju krążą zabójcze dla elektrozaworów opiłki. Skąd się biorą? Oczywiście ze współpracy kół zębatych, ale też sprzęgieł wielotarczowych (np. dołączajacych napęd na przód), z tarczy hamulca ręcznego i hamulców głównych. Wszystko pracuje w tym samym oleju, niewłaściwy olej może np. rozpuszczać okładziny hamulcowe i po pewnym czasie metal trze o metal. Można by o przyczynach problemów ze skrzyniami mówić długo, ale obiektywnie mówiąc są to konstrukcje dobre, nowoczesne, ale wymagajace odpowiedniej fachowej obsługi, której zazwyczaj już od dawna im brakuje.

 

Rada dla każdego świeżego posiadacza starego MF-a 30xx nie tylko jest następująca:

po kupnie ciągnika wykonać czyszczenie skrzyni biegów w możliwie najdokładniejszy sposób - najlepiej częściowo ją rozkręcić, aby móc z dna wydostać brudy z opiłkami, ideałem byłoby rozłożenie jej na części pierwsze i dokładne umycie, ale to już szlak dla zawodowców. Potem trzeba napełnić ją odpowiednim olejem i unikać współpracy z układami hydraulicznymi maszyn mających inny olej w układzie. Niestety, większość osób zaufa handlarzom, którzy będą przekonywać że to tego ciągnika to nic nie trzeba dokładać, tylko jechać w pole... a potem będzie się narzekać na awaryjność skrzyń biegów w MF-ach.

Może i klasyczna skrzynia mechaniczna w starym ciągniku nie sprawia tylu kłopotów, ale komfortu pracy nie ma co porównywać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kamilb1996
      Witam, mam pytanie do posiadaczy Massey Ferguson 29xp. Po odpaleniu załącza się unicontrol i zaczyna piszczeć. Świeca się wtedy 2 błędy w górnym rzędzie druga i trzecia kontrolka od lewej. Odlicza od 20 i po 20 sekundach gaśnie. Czytałem coś w tym temacie i niby że to kontrolka od ciśnienia oleju hydraulicznego. W którym miejscu znajdę czujnik? Jeden jest w zbiorniku oleju a myślę że musi być jakiś drugi? Ewentualnie czy posiada ktoś instrukcje obsługi w pdf ? Myślę ze tam też mógłbym coś znaleźć . Z góry dziękuję za odpowiedzi.
    • Przez Robert452
      Witam, czy roztaczał ktoś kiedyś kule od cięgła i czy się da to zrobić, albo czy wiecie czy są może kule które mają  w środku 52mm od kat.4 a na zewnątrz 64mm od kat.3.
    • Przez Michalekk
      Witam mam taki problem ponieważ mój MF 255 ciągle się zakleszcza gdy pociągnę za lewarek do góry kupiłem już sprężynę do lewarka ale nie wiem czy do jej wymiany muszę odkręcić całą pokrywę czy tylko sam lewarek 
    • Przez calverdu
      Witam. Posiadam traktor MF 5435 od nowości z 2010 roku. Problem zaczął się na wiosnę 2020, podczas siewów kukurydzy. Ciągnik podczas zimnych poranków nie chcę jeździć/zmieniać kierunku jazdy/w trakcie jazdy rozłącza się układ jezdny. Występowało to tylko rankami po czym przestawało i ciągnik całe dnie pracował bezawaryjnie. W lato problem w ogóle nie występował z racji wysokich temperatur w ciągu całego dnia. Przyszła jesień, zimne noce i poranki - problem powrócił. Traktor potrafi ruszyć po czym po chwili przestaje jechać i trzeba czekać... Czasami moment, czasem 5-10 minut i tak w kółko. Jest to bardzo uciążliwe, ponieważ ciągnik pracuje z turem... Wyświetlają się komunikaty na skrzyni biegów ( migająca 1 i 4). Może ktoś miał podobny problem i wie jak go rozwiązać ? 
    • Przez BenQ
      Witam . Oryginalne wspomaganie w mf 255 
      Jest straszny luz na kierownicy mimo tego że jest wymieniony nowy wałek w kolumnie z nowymi kulkami….dalej jest luz dość duży 
      wspomaganie jest na jakimś serwomechanizmie i też późno siłowniki reagują na ruch kierownicą . Na zaworze jest jakaś regulacja ? 

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj