MARTINUS

Płodozmian

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
GSX    0

rzepak->gorczyca->ziemniaki->pszenica


"...W życiu piękne są tylko chwile..." Dżem
"...Nie ma miejsca jak Dom..." PiH

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mir36    0

zmianowanie czyli płodozmian to nie tylko bujda ale czemu nie piszecie ile srodków stosujecie aby utrzymać dobre plony zbóż, jak ktoś stozuje zmianowanie do oszczedza na srodkach ochrony roślin, u nas ci co sieja tylko zboża maja już problem z szkodnikami i chorobami zbóz.kukurydza powimma być uprawiana na tym samym polu dopiero po 6 a nawet wiecej latach w zależności od rodzaju gleby. uprawa zboz powodu monokulture w bateriach glebowych i za jakiś czas nic nie zechce rosną.w tej chili przechodzimy na uprawy ekologiczne w naszym gospodarstwie nie wiem czy nie warto by i reszta przeszła.jak dobrze policzyć to przy dzisiejszych cenach opłacalnośc jest niska lub żadna jesli kogoś to interesuje to za przejście na ekolodię dopłata wynosi 800 zł do hektara prócz dopłaty podstawowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wsk1993    0

U mnie płodozmian wygląda tak że zawsze po pszenicy sadzimy ziemniaki i na odwrót. Zaś ze zbożami to jest tak że zawsze na jesień siejemy gorczyce tam gdzie później na wiosnę siejemy jare. Teraz mamy zamiar siać trochę łubinu, podobno dobrze robi dla gleby.

 

:) :lol: :D:):D :D


powered by DEERE

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GoRAL1    63

Łubin jest dobrym przedplonem dla żyta i ziemniaków ,a złym dla pszenicy ,pozostań przy gorczycy ,można też zasiać perko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WarownY    2

U mnie wygląda to tak: 1 rok rzepak, 2 rok pszenica ozima (na słabszych glebach pszenżyto ozime), 3rzepak itd. Taki system sprawdza sie u mnie najlepiej ponieważ połowa moich upraw to rzepak.


!!! URSUS TEAM !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

dlaczego łubin jest złym przedplonem dla pszenicy wydaje mi się że strączkowe są dobrym przedplonem dla wszystkiego a już napewno dla zbóż

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

umnie rzepak ,2 razy pszenica i rzepak albo rzepak ,2 razy pszenżyto i znów rzepak.Ewentualnie łubin zamjast rzepaku na słabtch klasach,a bez strączkowych czy oleistych niema mowy o wysokich plonach i nawozy niepomogą.Wpszenicy po rzepaku wzrost plonu 2t.Tez mam 35działek i kombinuje siać jeden gatunek np na jednej wsi żeby ułatwić se zorganizowanie zabiegów lub żniw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

mir36 date='Dec 27 2008, 14:52 post='266602'

zmianowanie to nie płodozmian

zmianowanie dotyczy jednego pola

płodozmian układu zmianowania wszystkich pól w gospodarstwie

u mnie za ostatnie 5 lat

30-60% zboża

5-10% warzywa

20-40% zioła

7% buraki

15-20% jagodniki czyli uprawa wieloletnia

 

płodozmianu nigdy nie było i wydaje mi się że nie będzie, ale staram się zachować zmianowanie na poszczególnych polach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlo16    0

A my robimy tak.. Pszenżyto, po żniwach poplon, który na jesieni jest przyorany, na wiosnę na tym polu są sadzone ziemniaki, po ziemniakach jęczmień jary, potem pszenżyto i znów pszenżyto..... ( Nie narzekam na plony....) :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
imi    9

Rzepak, pszenica, pszenica i znowu rzepak, pszenica itd.

A na tych polach co buraki, to pszenica, pszenica, przeżyto i buraki i czasem po burakach jęczmień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość specjalista   
Gość specjalista

A u mnie to wygląda następująco

płodozmian 4 polowy:

1. rzepak

2. pszenica ozima

3. pszenżyto ozime

4. jęczmień jary ( bądź też ozimy)

Czasami wyjdzie coś z pogodą nie tak i muszę zmienić płodozmian, ale staram się utrzymać wszystko w porządku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

U nas to płodozmian wyglada tak:

-pszenica ozima

-kukurydza

-pszenica jara

-jeczmien jary (lub mieszanka)

-pszenica...i tak w kółko :)


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszmtz    70

to zależy od pola ale przeważnie tak

 

jeczmień jary albo kukurydza zalezy od pola

jeczmień ozimy albo znów kukurydza zależy od pola

buraki ckrowe


zima trwa juz za dlugo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

U mnie jest pszenżyto siane max 3 x po sobie. przesiewane jest jęczmieniem lub kukurydzo. Zależy jakie pole. Jakiś kawałek (około 70 arów) wybieram na pszenice. Pszenicy nie sieje po sobie.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benek    0

Mam pytanie czy opłaca się siać pszenice po kuku tak na 4 klasie ziemi?

Czy trzeba po niej ostro nagnoić?


....................Jo Władzia miołym mom i mieć bydę.................
.........I jeszcze coś t25a to moc i siła której 30-stka się nie ima............

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arni    1
.kukurydza powimma być uprawiana na tym samym polu dopiero po 6 a nawet wiecej latach w zależności od rodzaju gleby.

 

 

A niedaleko sieją znaczną powierzchnię pól już parę lat kukurydzą i jakoś nie widzę ujemnych skutków uprawy w monokulturze :)


17 lutego 2007r - 17 lutego 2012 pięć lata na af!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

Witam. czy moge zasiac jeczmien ozimy po jeczmieniu jarym?? A jesli juz moge to do kiedy powinien owy jeczmien byc zasiany?? :)


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

kto ma pomysł jak najlepiej ułożyć w zmianowaniu z 5-letnim cyklem takie uprawy(wszystko na nasiona) na glebach klas IVa i b w dobrej kulturze:

-pszenzyto ozime

-pszenica ozima(ew.jara)

-jęczmień jary

-peluszka

-łubin+jęczmień(z przewagą jęczmienia)

 

*obornik-albo jedna bycza dawka(40-50t) rocznie pod jedną roślinkę, albo wystarczy na dwie słabe dzielone,

*gnojówka-jak wyżej

 

-aha-najlepiej gdyby wykorzystac samosiewy z peluszki i łubinu na poplon do zaorania jesienią:)

 

-alternatywą jest wrzucenie peluszki do mieszanki zboz-str. a łubinu do czystego siewu;)

 

wszelkie sugestie mile widziane


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jestesmy w trakcie wdrazania systemu :

-kukurydza

-jęczmien jary / pszenica jara

-rzepak

-pszenica ozima

-kukurydza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

@hubertojdana:

wnioskuję z forum że hodujesz sporo świnek;) pisałszesz za siejesz sporo qq-prawie 40% zasiewów-skarmiasz to wszystko świnkami czy sprzedajesz? sususzysz czy kisisz? jakim grupom podajesz i w jakich ilościach? jakie masz ziemie?


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

ten co podalem plodozmian nie jest oczywiscie na całości :) ze wzgledu na slabsze kawałki na ktorych pszenica i rzepak nie urosną.

Obecnie mamy 500 macior, w marcu zostanie oddana do uzytku tuczarnia na 1200 sztuk. Pozostalo tylko zamatowac system kamienia. Obie chlewnie sa na rusztach. Ruszta na wysokosci 3m.

Kukurydzy na wisone 2010 bedzie ok 150 Ha. Kukurydza w calosci jest gnieciona i zakiszana, nic nie sprzedajemy QQ.Rzepak i troche pszenicy jest sprzedawane. Reszta idzie na pasze. Zboze zakiszamy Kofasilem, Jakim grupo w jakich ilosciach to Ci nie powiem bo hodowlą swin to bardziej ojciec jest zafascynowany,przyjdzie wieczorem zapytam go i napisze. O ziemiach juz gdzies pisalem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj