Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Biegunki u cieląt

galeria
Bydło
Gość Luke16   
Gość Luke16

U cielaka na 100% ketozy nie będzie... U mnie w oborze też wpadła jakaś bakteria i z mojej nauki wynikało to że dostała grypy.... Objawy takie same jak twoje.... po tygodniu czasu zaczęły chorować inne krowy... Podałem im preparat zawierający korę z dębu... bo inne leki też nie działały a nie chciałem podawać antybiotyków by nie stracić mleka... wykonanie polegało na dodaniu proszku do paszy a jeżeli krowa nie chciała żreć tej paszy z tym środkiem to robiłem wlewki... I wszystkie krowy już po pierwszym podaniu tego środka wyleczyłem.... Na ketoze to nie wygląda.... chociaż może się jeszcze uaktywnić... Działaj szybko... Wystarczy że pojedziesz do lecznicy kupisz Testoket wstrzykniesz struszkę mleka wymieszasz i zobaczysz po kolorze jak się zrobi fioletowy to ketoza jeżeli nie zmieni prawie koloru zabarwi się na kremowo to na 100% nie ketoza.... Szybkie badanie podejdź do krowy i spójrz jej w ryj .... przybliż się powąchaj jeżeli poczujesz taki specyficzny zapach z ryja acetonu to może być to ketoza również popatrz w oczy jeżeli będą tzw. "smutne" też może być to ketoza... Mierzyłeś temperaturę?? Inne krowy wykazują podobne objawy?? Wchodził ktoś obcy ostatnio do twojej obory??

 

Preparat zapobiegający biegunkę i polepszenie flory bakteryjnej w żwaczu zawierający korę z dębu - Farmatan forte

Preparat przeciwko ketozie, podajemy podczas ketozy poprzez wlewki doustne, zapobiegającą powinno się go podawać jako dodatek paszowy 2 lub 3 tygodnie przed porodem i miesiąc czasu po porodzie - BOVIKETOZIN

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petroszz    4

To nie ketoza. Lekazr dal środek do zadania domięśniowo i do podania do paszy. Dokladnie jakie to preparaty dopisze później.

Luke16 właśnie tak myślałem żeby jej wieczorem zrobić wlewkę z tego środka co do paszy dodać trzeba.

Żadna inna krowa nie ma biegunki ani innch objawów. Krowy chodzą stadem po pastwisku ale choroba pojawiła się u krowy dużo wcześniej przed rozpoczęciem sezonu wypasowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16

Domięśniowo to on pewnie podał antybiotyk ogólny :D ... Tak się robi właśnie jak się jedzie do gospodarza :) ... Ile trwa już ta choroba i czy podawałeś jakieś kiszonki które mogły być spleśniałe??? Kurcze z tego co jeszcze pamiętam u mnie w gospodarstwie była taka krowa która połknęła gwoździa... niestety nie udało się jej uratować ale nie pamiętam czy miała biegunkę ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wsk1993    0

Według mnie to na 100% ketoza, objawy są takie jak w książce, petroszz nabierz moczu w próbówkę i jak kolor moczu będzie mocno ciemny to ketoza.


powered by DEERE

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol091193    869

Dziś spytałem się rodziców i oni jednoznacznie powiedzieli że to ketoza. Daj coś przeciwko biegunce bo ta krowa się odwadnia i dla tego tak ci chudnie. A może to ta nowo odkryta świńska grypa???


Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szwed    0
Zaczęło się od biegunki jakiś czas temu. Weterynarz mówi ze złapała jakąś bakterie i nie da się jej wykurzyć z żołądka.

Teraz został właściwie tylko cień krowy. Skóra i kości.

 

Normalne objawy grypy bydła. U nas dużo miesza się bydłem i przywlekło się to do obory. Biegunka dochodzi taka że drze z niej praktycznie wodą, nie je nic, i zostaje tylko skóra i kości, ktoś ci syfu przyniósł do obory... U nas od tamtego czasu maty dezynfekujące są, bo za nogami można nawet przynieść

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Szukałbym przyczyny w żywieniu, do podanych objawów pasuje przekarmienie krowy. Gdyby była to grypa, reszta krów także złapałaby infekcję. Więc grypa odpada.

Zadaj krowie - suchej zjadnej słomy jęczmiennej bądź pszennej a najlepiej siana, nie podawaj śruty zbożowej. Po kilku dniach powinno być lepiej.

 

P.S ( biegunka odcień jasny i straszny odór?)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petroszz    4
Szukałbym przyczyny w żywieniu, do podanych objawów pasuje przekarmienie krowy. Gdyby była to grypa, reszta krów także złapałaby infekcję. Więc grypa odpada.

Zadaj krowie - suchej zjadnej słomy jęczmiennej bądź pszennej a najlepiej siana, nie podawaj śruty zbożowej. Po kilku dniach powinno być lepiej.

 

P.S ( biegunka odcień jasny i straszny odór?)

 

 

Właśnie nie śmierdzi. Odcień raczej taki w miarę normalny. Masz racje to nie jest ani grypa ani ketoza.

Właśnie mam zamiar zadać jej jęczmianki (muszę ja najpierw zdobyć) pszennej u nas nikt nie ma bo pszenicy w naszym terenie się nie sieje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denzel    28

U mnie pojawiła się tez jakaś dolegliwość u kilku byczków mianowicie spadek apetytu, kaszel, ale bez biegunki wręcz odwrotnie jak by lekkie zatwardzenie. Przeszczepiłem je od gorączki i zobaczymy za parę dni. Ale co to jest i od czego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam jeśli jest gdzieś taki temat to proszę o link. Otóż wczoraj zobaczyłem że mały(14 dni) cielak laksuje dziś rano zachodzę a on się nie porusza tylko leży nie mógł się podnieść ani nie pił mleka. Cielak po południu zdechł ale jestem ciekaw co mogło mu być aby ustrzec się tego na przyszłość, dodam tylko że cielak od 4 dnia był karmiony preparatem mlekozastępczym jeśli ktoś wie co to mogło być to proszę o udzielenie informacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A może robaki miał?? Albo zatrucie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drViohman    0

Ostry nieżyt jelit, wskutek infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Oprócz biegunki musiał mieć też gorączkę i apatię. 14 dni - miał okazję się zarazić. Przy tak szybkim przebiegu nawet interwencja weta by nie pomogła. Na przyszłość przestrzegaj zasad higieny odpajania i czystości oraz separacji od innych zwierząt i ludzi. Nie można wykluczyć też, że coś nie tak, było z preparatem mlekozastępczym lub wodą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
klejnus    0

Hej sorka ze ten też odświeżam ale mam pytanie. Jakie są przyczyny tych biegunek i czy one mogą się przenosić z cielaka na cielaka?? U znajomego było tak że wycieliły mu się 3 byczki w odstępie 1 dnia gdzieś. I 1 złapał biegunkę dostawał jakiś tam proszek i mu przeszło. Po krótkim czasie dostał inny ale było już za późno i odleciał i następnego dnia ten co stal obok ten 3 też dostał biegunki. Niestety też padł został tylko ten 1 co dostawał ten proszek. Czy biegunka może się przenosić czy nie? Bo gdzieś wyczytałem ze tak że to jest jakiś wirus czy coś. Wiecie coś na ten temat?


Nie jestem rolnikiem i nigdy nie byłem dopiero sie uczę przepraszam za błędy:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drViohman    0

Oczywiście, że infekcje mogą się przenosić. Np. infekcje kolibakteriozy. Zwłaszcza wtedy, kiedy rodzi się dużo cieląt w krótkim czasie. Choroba się namnoży, uaktywnia i uzjadliwia. Sprzyja jej zły stan higieny np. brak czystości i dbałości w odpajaniu cieląt. Brudne naczynia, nieświeża woda itp. Przyczyną biegunek mogą być: wirusy, bakterie a nawet grzyby. Może być też biegunka niezakaźna, wskutek spożycia czegoś niestrawnego, drażniącego jelita. Taka się nie przenosi. Duża ilość zwierząt w jednym miejscu sprzyja rozprzestrzenianiu się zarazy. To dlatego PGRy miały gorsze wyniki odchowu cieląt od gospodarstw indywidualnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vlodimir    0

Moim zdaniem zależy od tego czym karmisz zwierza najlepiej żeby było z białkiem i pełno wartościowe (kiszonka itp)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamvet1    0

Na biegunkę dobra jest też kawa zbożowa. Wystarczy na jedną sztukę zrobić ok. 0.7 litra takiego bardzo mocnego wywaru;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekjas    0

Na biegunkę już od kilku lat stosuje węgiel drzewny grillowy mielę w śrutowniku i mieszam z paszą. Zalety: krowy chętnie jedzą i nie drogo kosztuje stosowałem szklankę na sztukę dziennie,po za tym dawałem żywe kultury drożdży albo EMprobiotyk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin914    2

Witam potrzebuje pomocy zachorowała mi jałoszka waga ok 120kg. Ma ostrą biegunke juz 2 dzien próbowałem różnych domowych sposobów parzony len, szczaw, ipt;( nic nie pomogło. prosze o pomoc znacie jakies metody lecznia biegunki u cielaków?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andrzej24871    12

Kolego ja mam że tak powiem około 80 ogonów i na temat sraczki (sora za wyrażenie) powiem krótko przejedź do jakiegoś dobrego weterynaża lub zadzwoń do niego i niech Ci przywiezie lub kup u niego jakiś dobry preparat na biegunke


O to chodzi , że każdy zachwala i uwielbia zachodnie ciągniki za KOSMICZNE ceny, chociaż wielu tych maszyn nie widziało na oczy i sobie ich nie kupi, a Pronara nie chcą za darmo nawet, bo wstyd nim jezdzić, bo ktoś tam powiedział komuś ze mu się popsuł kiedyś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinezo    41

tak jak przedmówca stwierdził, samemu będzie trudno coś zdziałać, najlepiej wezwij lekarza, bo może się to skończyć upadkiem cieliczki ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomcio87    8

Zanim kupisz jakis preparat typu Mepatar to daj mu bardzo mocna kawe zbozowa i troche mleka, albo wywar z kory debu (zaparzyc kore) i powinno byc dobrze to juz nie taki maly cielak Powodzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Ja tam leje srodek od biegunki z butelki w dziób jak jakaś sztuka ma srake, i tylko słoma przez pare dni.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak ma cielak biegune to trzeba dzwonić do weterynarza niech zaaplikuje jakiś antybiotyk, bo z tym nie ma żartów.


ArturKowalewo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tyj123
      poraz pierwszy nam takie coś sie zdążyło parę dni temu zdechł nam cielak mięsny(brąz) 4 miesięczny wszystko rozegrało sie w 15 min zaczął ryczeć potem piana i krew mu z nosa leciała a po chwili sie położył i było po nim . Jak weterynarz przyjechał zrobiliśmy mu mała sekcje nie był on nawet wzdęty ale miał takie dziwne serce gąbczaste miękki czy z was ktoś miał podobną sytuację i co to mogło być bo weterynarz stwierdził że to wada wrodzona........
    • Przez Tomi3312
      Witam.
       
      Dziś zaczepiły mi się dwie krowy i zaczęły się przepychać w końcu jedna drugiej zrzuciła róg, nie cały ale że tak powiem ta powłoka ochronna spadła cała została tylko ta twardsza część, która tworzy róg i trzyma się mocno. Krowa trochę krwawiła ale teraz jest już ok.
      Mogą być jakieś skutki uboczne takiego zdarzenia.? Jak to zdezynfekować, opatrzyć.?
       
      Proszę o poradę.
       
      Pozdrawiam.
    • Przez Rolnik9191
      Witam,
      Dokładnie 3 tni temu mój 6 miesięczny byczek przestał jeść i coraz rzadziej pić wodę, a zaczą załatwiać się ,,wodą'' konsystencja kału była wodnista. Weterynarz zaczą go leczyć dostał kroplówkę na wzmocneinie oraz na nawodnienie orgnizmu, przyją jakieś leki na biegunkę cały czas dostaje siemię lniane. Po kroplówce zaczą trochę jeść(dosłownię trochę) następnego dnia znów przestał jeść lekarz powtórzył wszystko bo byczek cały czas robi wodą i nie bierze się za jedzenie. Widać że ma ochotę coś zjeść bo gdy dostają inne sztuki w stadzie podchodzi do jedzenia weźmie dosłownie jedną trawkę i odchodzi. Na siłę wlewamy mu wodę bo nie chce pić. Spotkał się ktoś z taką sytuacją ? Z góry dziękuję za pomoc

      Zapomniałem dodać że tydzień temu byczka w podobnym wieku te same dolegliwości zabiły w moim stadzie. Za późno zaóważyłem dolegliwości bo sztuki chodzą luzem.  Doległiwości u byczk o którym piszę w poście wyżej zostały zauważone od razu. 
    • Przez Bercik92
      Jak zapobiec szorstkiej i matowej siersci u bydła? odrobaczyć? dać jakies witaminy? żywie dobrze a mimo wszystko cielaki z taką sierścią słabiej rosną
    • Przez DanielTrawiski
      mój byk nie chce od rana jeść codziennie ryczał żeby mu dawać co godzinę a dzisiaj nic nie chce pomuszcie mi 
      daje mu śrute mokre wysłotki siano i parowane kartofle z śrutą
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj