Miki7211

Wypalanie rogów u bydła. Dekornizacja

Polecane posty

JoHnyDD    0

@Paliwoda najlepiej użyć dekornizatora elektrycznego lub gazowego i w sumie to chyba jedyne opcje. Osobiście używam elektrycznego już od kilku lat i praktycznie całe stado mam już bezrożne. Należy pamiętać, żeby wypalać rogi w odpowiednim wieku tzn kiedy róg jest już wyczuwalny i można go już zobaczyć. Wtedy nagrzewasz dekornizator i przypalasz raz przez kilka sekund, zrywasz paznokciem skorupkę rogu (coś jak paznokieć) i przypalasz jeszcze raz dla zatrzymania krwawienia i przypalenia miejsca tak żeby róg nie odrastał. Najlepiej jednak jeśli zobaczysz cały zabieg u kogoś na żywo. Ewentualnie wezwij na pierwszy raz weterynarza, żeby pokazał ci jak przeprowadzać dekornizację prawidłowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomash    7

Mam pytanie do osób stosujących wypalanie.

Jaki jest mniej więcej koszt takiej usługi weterynarza??

(nie licząc dojazdu ;))


...Więc Protestuje, Więcej Nic Nie Wyhoduję!!! - Jestem Rolnik, Rolnik, Rolnik Sam W Dolinie... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxima95    3

Koledzy!! Potrzebuję obciąć rogi 15 krowom.

Napiszcie o jakie gumy chodzi, te które się zakłada.

I gdzie je mogę kupić??

To dość pilna sprawa.

Z góry dzięki

 

aa, i wypalarkę tez bym może kupił

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie kiedyś były w Grene sprawdź, tylko przygotuj się na to że w trakcie trwania tej operacji krowy potrafią mocno zejść z mleka.


Kiedy pojawiają się dzieci zaczynamy inaczej patrzeć na ten padołek łez...
Eliza, nasze małe płaczące szczęście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

Krowa po 5 minutach zapomina że się znęcałeś na niej ;) a na drugi dzień kocha ciebie że nie musi nosić na głowie 2 kg

co do gumki to : od weka, z dętki rowerowej, bandaż elastyczny i wszystko co jest elastyczne i da się zakręcić naokoło rogów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxima95    3

Wszystko co jest elastyczne?? A myślałem ,że są jakieś specjalne do tego celu gumy zaciskowe.

Znajomy mówił, że to chodzi o to żeby ta miękka część rogu u nasady obumarła-dlatego się tak ściska.

Sam zdekoronizował swoje stado, gumy na 3 dni i krew nie leciała.

My zacisnęliśmy jednej krowie na próbę , tak jak mówił, na 3 dni-ale takim grubym drutem z gumową otuliną. Po odcięciu jednego roga krew jej trochę leciała ;) Założyliśmy jej opatrunek.

Myślicie że za krótko był zacisk??

A co z tą dziurą która zostaje ??

Mam jeszcze jedno pytanie - a takie półroczne cielaki, też można im usunąć rogi w ten sposób, ? Czy może lepiej zaczekać..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sydney    32

Jeżeli chodzi o te gumy to nie jest to idealny sposób, bo nieraz rogi nie odpadają lub odpada jeden. Najlepiej jest dekoronizować małe cielaki ok 2-3 miesięczne. Co do krów to normalnie zacisnąć linką nrogi, po chwili obciąć spryskać opatrunkiem w spreyu i założyć opatrunek na rogi jeżeli mocno leci krew to można włożyć zapałkę w tą dziurkę to powinno pomóc. Weterynarz powinien mieć specjalne opatrunki na rogi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxima95    3

Ale te gumy to podobno maja być po to, żeby krowa za bardzo nie odczuwała bólu przy obcinaniu-no i podobno krew nie leci wtedy.

Ten znajomy wypalił rogi wypalarką elektryczna moim 3 cielakom. Jedno miało 1 tydzień, drugie 2 tygodnie, a trzecie prawie miesiąc-z tym ostatnim miał trochę więcej roboty, bo już różki miał trochę duże.

Patrze po sklepach internetowych i nie ma tam specjalnych gum na rogi. A dekoronizator elektryczny ponad 300zł...trochę dużo mi się wydaje...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sydney    32

Ja spotkałem się z zakładaniem gum, ale młodym bydlakom po to aby rogi im same odpadły, a co douciskania to chyba lepsza jest linka na rogi i mocno zacisnąć na parę minut, po obcięciu rogów zostawić ją jeszcze na chwilę i po kłopocie. Wypalarka za trzy stówy to mały wydatek u nas znajomy weterynarz chciał 700zł. Ja takim małym nie wypalam bo nieraz ciężko jest wyczuć zalążek roga i można cielakowi głowę uszkodzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maly5    0

Witam!

Podpowiedzcie mi co mam zrobić. Mam 30 krów z rogami a postawiłem oborę wolnostanowiskową i chciałbym wpuścić tam krowy. I mam pytanie czy rogi obciąć przed wpuszczeniem czy jak się już nauczą na dojarni?

Z Góry dzięki za radę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rumin    0
Napisano (edytowany)

Elo. Trochę nie kuma akcji! Bo jeśli obwiąże róg tym drutem to on sam odpadnie? A jak mój tata obciął jednej to krew leciała.

Edytowano przez andrzej2110
Cytowanie posta wyżej

"Kto gówno sieje, ten gówno zbiera..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxima95    3

Czy u młodego bydła rogi po zaciśnięciu odpadają??--chyba nie bardzo-swego czasu na próbę zacisnęliśmy rogi drutem z gumową otuliną dwóm jałóweczkom i rogi rosły tyle tylko, że w miejscu ucisku były zdeformowane---zaniechaliśmy tej praktyki.

Co do krów-założyliśmy jednej gumki na rogi( takie małe cienkie kawałki z dętki od roweru, jak to ktoś już na forum radził) aby krew nie leciała, tylko że tym razem na dłużnej (pierwsza krówka miała druciki przez 3 dni); w 6 dzień gumki zaczęły "wrastać" w skórę tuż przy nasadzie rogu-przystąpiliśmy do obcinania: ból dla krówki nie do opisania, a krew leciała mocniej niż tej pierwszej:(

Powiedziałem sobie, że już nie będę wykonywał więcej tego zabiegu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redbull68    5

Witam

Czytam i jestem w szoku. Czy ktoś z Was stosował znieczulenie przy wypalaniu lub obcinaniu starym krowom rogów? Zapewne tak. Wiem, że za taką usługę trzeba zapłacić i gdzieniegdzie kosztuje to więcej, a gdzie indziej jest cena rozsądna i robota dobrze zrobiona.

Nie dziwcie się Państwo, że rosną somatyki, mleko. Krowa jest bardzo podatna na stres, ale to pewnie wiecie.

Przepraszam za trochę gorzkich słów, ale to nieludzkie i muszę wyrazić swój sprzeciw.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

Pisze jeszcze raz gumki na rogi zakłada się pól godziny przed obcinaniem i zdejmuje się po 4-5 godzinach krew czasami leci czasami nie to zależy od krowy jak mocno leci bandażujemy rogi można przyłożyć gazę na pieniki rogów a ból musi być znieczulenie też nie zawsze działa ja swoim jak obcinam to nie znieczulam jak się człowiek przyłoży to 10-15 sekund i po rogu nie mam problemów z somatyką ani z podojeniem nawet tego samego dnia widać krowom nie bardo zależy na rogach :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Kolego @Karolfiat, a zwróciłeś uwagę na związek chemiczny jaki zawiera ten sztyft, jest to nic innego jak mocno żrąca zasada. Faktycznie, nie palisz im dziur w głowie <_< .


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartusx5    17

Witam;)Od jakiegoś czasu wypalamy jałówką rogi i najpierw wypalano wypalarką gazową lecz teraz elektryczną i nie wiem czego to wina ale u niektórych jałówek w okresie zapładniania wychodzą rogi. U 2 jałówek mam taki przypadek i u 1 wyrósł jeden róg a u 2 wyrosły obydwa i nie wiem co mam zrobić bo te rogi są małe i nie wiem czy wypalić je po raz 2 czy zostawić(czy one wyrosną większe?) co robić co doradzacie? i czego to wina? czy miały za małe rogi podczas wypalania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Młodyoporowiec
      dzień dobry czy warto zaczynać hodowle mam 20 ha ornego i 2 łąk ?
    • Przez danielhaker
      W związku z prośbą użytkowników założyłem ten temat. Tu możemy rozmawiać o wszystkim i o niczym, aby nie zaśmiecać tematu "ceny mleka"
       
    • Przez Neson
      Witam. Panowie mam taką nietypową prośbę. Mianowicie jestem teraz w trakcie pisania pracy o handlu w latach 80-90, aktualnie jestem na etapie pisania o handlu produkcją rolniczą. W moim mieście w województwie podlaskim był a nawet do tej pory jest (a raczej jego szczątki) bazar na którym handlowano zwierzętami : bydło, konie, świnie, zboże itp. U mnie ten bazar potocznie nazywano „końskim rynkiem” i tu właśnie moja prośba : interesuje mnie jak u was nazywano takie bazary- jeśli takowe oczywiście były. Proszę o nazwę i jakie to województwo. Bardzo by mi to pomogło. Z góry dziękuję za pomoc 😊
    • Przez petroszz
      W tym temacie wpisujcie targowiska gdzie można kupić/sprzedać cielaki/krowy/bydło i podawajcie lokalizacje.
       
      Mnie osobiście interesują targowiska w Hajnówce, Kleszczelach. Kiedy się odbywają?
    • Przez Ferdek07
      Składaliście wnioski o nadanie longin i hasła do zgłaszania zwierząt jak wam to się podoba i co wpisać w rubryke o miejscu pobytu/utylizacji zwierząt padłych czy coś takiego taka rubryka jest :rolleyes:
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj