kobra89

Kurzy obornik na laki!!

Polecane posty

zdruj77    3

w moich stronach rzadko ale jak ktoś stosuje to zimą albo bardzo wczesną wiosną rurznica jest bardzo widoczna trawa jest wysoka i silna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

ja szukalem ale takiego tematu nie znalazlem , byl tylko z kwestia prawna a i plis do moderatora nie zamykaj tego tematu bo mi potrzebne sa info, bo mam okazje dostac zadarmo obornik i bym chcial walnac na lake na jesien.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misio3p    2099

tata mówił że to najlepszy nawóz na łąki


24.07.2008 - 24.07.2023 - 15 lat na AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

wiem ze okolo 30-40 ton trzeba dac obornika bydlecego a ile dac kurzego rzeby niepoalic trawy????


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal18    0

ja daję około 10ton na hektar pomiotu kurzego i przy takiej ilości nie treba nic stosowac saletry bo trawa i tak rośnie jak szalona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

ale chodzi mi o to ze moje laki sa bardzo zniszczone i niektore zaniedbane i chce dac taka dawke zeby nie popalic trawy ale zeby trawa szalala i nie dawac kurzaka co roku tylko raz na kilka lat.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1rajdzik    15

Kolego - co roku dać nie możesz bo to szkodliwe jest nawet na pola. Proponuje dawkę, którą zaproponował @michal18. Jeżeli mówisz, że masz zaniedbane łąki to nie oczekuj natychmiastowego efektu po pierwszym użyciu pomiotu - żeby wzmocnić darń trzeba zastosować przesiew traw i dać racjonalne nawożenie. Życzę powodzenia.


all rights reserved

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

dzieki

a nie wiecie jakie odmiany trawy siac na mokre laki??


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cichy007    0

ok.10-15 ton to tak optymalnie , stosowac najlepiej pozna jesienia a wczesna wiosna przebronowac (w zaleznosci czy kurzak jest z sieczki czy z całej słomy) bo jak z sieczki to nie ma potrzeby bronowac i trzebazastosowac troche mniejsza ilosc. Znajomy na piachach tez mial slaba trawe i w jednym roku z pewnej łaki zebrał przyczepe siana a po zastosowaniu kurzaka na jesieni w przyszlym roku z tej samej łaki zebral 5 przyczep. Trawa sie pieknie rozkrzewila, ale najlepszy jest kolor tej trawy po kurzaku taka soczysta zielen a jak wiecej kurzaka to az granatowa sie robie tak rosnie. Najlepiej co 3 lata nawozic.


Zetor Proxima 110 Power
New Holland T5.105+TUR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

tez tak mysle ze co 3 -4 lata dawac ja mam zamiar zrobic 1 skos i podsiac je troche a na jesien dac kurzakiem dobry pomysl???


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cichy007    0

hmmm. pomysł dobry ale mysle ze po podsianiu troszke nawozu by nie zaszkodzilo sypnac a na jesieni kurzak. Z pod jakiego ptactwa ten obornik? i z jakiej ilosci sztuk?


Zetor Proxima 110 Power
New Holland T5.105+TUR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

ty ja spodziewam sie co 6 tygodni okolo 60 ton, to spod kur brojlerow, i nie wiem jaka facet ma tam obsade ale kurnik to spory ma. A z nawozami to dobrze ze mi powiedziales ale kiedy go dac i jaki. a i jak bym wszesniej powapnowal tzn , pierwszy skos wapno , talerzowka ustawiona na minimum aby troche ruszyc lake i podsiewam a ile dawac kg nasion na hektar?? pomoz Cichy007


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KrzychuM    0

jak byłem mały to wujek to robił.śmierdziało to jak holera.nigdy nie chciałem jechać do niego na wakacje , bo bałem się że kaze mi wywalac kurzy gnój. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

moze smierdzi ale nie trzeba walic bez sensu tyle NPK , jak mam za darmo i to jeszcze ile czasu trzyma.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bioma    0

Witajcie a moze ktos z producentow drobiu pomyslalby o kompostowaniu obornika juz w fazie hodowli w kurniku? Amoniak rozklada sie w azot przyswajalny dla roslin, wegiel nie wylapuje tlenu z powietrza zostaje zwiazany w powstajacym komposcie , nie smierdzi ani wewnatrz ani na zewnatrz , sciolka jest jalowa i bez pasozytow bez chorob i much w otoczeniu a ptaszyska znacznie szybciej rosna. Obornik taki zajmuje mniej miejsca i nie smierdzi nie zanieczyszcza gleby ani wod powierzchniowych a do tego jest znacznie bogatszy w skladniki i od razu przyswajalne dla roslin(rozklad nastepuje juz w kurniku a nie na polu).Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

to czyli jak ten proces ma przebiegac na jakiej zasadzie, moze dla znajomego to polece , ale wytlumacz mi co i jak!


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal18    0

ja przywoże kurzaka z fermy kur niosek czyli jest to sam pomiot bez słomy. przy dużych ilościach stosowanych na łakę pojawia się problem z sianokiszonką bele robią się kwaśne i krowy nie zawsze chcą jeść takie bele, trzeba opóżniać zwijanie sianokiszonki a z tym wiąże się problem z właściwym zagęszczeniem beli. dlatego nie należy przesadzać z czystym pomiotem .nie wiem jak sytuacja wygląda z kurzakie z brojlerów .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

trafne spostrzezenie dzieki michal18, ja to bede i tak walil w siano w kiszonke to mam zamiar walnac tylko Nutri Hunney,juz mam przygotta trawe przygtowane 2 hektary pola pod ta trawe, zobaczymy co mi z tych planow wyjdzie.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Z350    0

powyżej 10 ton na hektar lepiej nie stosować a dlaczego to widać poniżej

skład obornika kurzego:

Azot ogółem N 4,8%

Azot organiczny 3,8%

Azot amoniakalny N-NH3 1%

Fosfor P2O5 3,3%

Potas K2O 3,3%

Magnez MgO 1%

Siarczan SO4 0,5%

Sód Na2O 4,0 g/kg

Chlor Cl 0,5%

Wapń CaO 9,0 %

Żelazo Fe 1300 mg/kg

Miedź Cu 60 mg/kg

Mangan Mn 300 mg/kg

Cynk Zn 200 mg/kg

Bor B 35 mg/kg

Molibden Mo 2 mg/kg

Stosunek C/N 6

 

obornik bydlęcy:

0,5 azotu (N); 0,3% fosforu (P2O5); 0,6% potasu (K2O); 0,5% wapnia (CaO); 0,20% magnezu (MgO). Ponadto w 1 tonie obornik znajduje się średnio: 5,3 g boru (B); 5 g miedzi (Cu); 640 g manganu (Mn); 353 g cynku (Zn); 0,43 g molibdenu (Mo) i 0,33 g kobaltu (Co).

W prezypadku obornika kurzego bardzo dobrze sprawdza się powiedzenie " co za dużo to nie zdrowo"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawgar    0

Posiadam na sprzedaż pomiot kurzy(czyste odchody bez słomy) zainteresowanych prosze o kontakt na poczte dawgar92@gmail.com albo gg 3577545

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    165

dokładnie z tym kurzakiem lepiej nie przesadzać,słyszałem że jednemu gościowi kilka sztuk bydła ostro zachorowało gdy zaczoł szaleć z tym obornikiem. Podobno też zakwasza ziemie. Ale fakt nawóz jest dobry i efekty widać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andre6704    0

Na plon jest niezły ale po zastosowaniu na łąki mogą wystąpić poważne problemy zdrowotne u bydła.To opinnia niektórych weteryniarzy i poważnych chodowców znających się

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pan_Zagadka    3

mam małe pytanie jak lejecie gnojówke od bydła na łąki. Mianowicie czy rozrabiacie z wodą i dosypujesie jakichś nawozów uzupełniających jeśli tak to prosił bym o taką recepturę mniej więcej na 500l odchodu nielicząc wody, bo mam zamiar polać a jeszcze tego nigdy nie robiłem i boje się żęby nie popalić (jeśli ma to coś na żeczy to klasa ziemi jest 4,5)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Balzak
      Wymieńmy doświadczenia kto co stosuje.
    • Przez PolandOnion
      Już końcówka marca więc coś trzeba wreszcie zasiać. Miała być jednoroczna typu futtertrio ale boje się wtopy że pieniądze pójdą a cały ch.. zbiore. Paszy wiadomo zawsze mało więc to kolejny powód że nie chce wtopy. I Teraz pytanie, iść w ta jednoroczna czy siać teraz lucernę ? Wiem że lucerne sieje się sierpień/wrzesień, na wiosnę niby też można ale będzie z tego jakiś sensowny plon w tym roku ? Klasa gleby 4, porządnie zwapnowane w tamtym roku, obornika też idzie zawsze ponad miarę. Wcześniej kilka lat rosła tam kukurydza na kiszonkę.
    • Przez tumek19
      Mam pytanie do was na temat uprawiania tej rośliny, ceny nasion, pielegnacji itp.
    • Przez niudizajn
      Witam.
      Mam zamiar zasiać mieszankę traw na dwu-letnie użytkowanie na polu ornym.
      Bardzo bym prosił o wszelkie info dotyczące sprawy. Dodam tylko , że jest to stanowisko po pszenicy , mam zamiar wywieźć tam "trochę" obornika na wiosnę i zasiać.
    • Przez Rolnik1111
      Witam
      Co sądzicie o tym poplonie?
       

       
      W filmie mówią żeby zasiać ją w sierpniu/wrześniu,skosić wiosna przyszłego roku i zaraz po skoszeniu zasiać kukurydze a czy sprawdziłaby się żeby użytkować ją cały rok jak zwykłą łąke i dopiero zaorać?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj