Skocz do zawartości
domasz

kategorie prawa jazdy

Polecane posty

yarecki12    0

krynio, pokaż jakąś ustawę lub rozporządzenie na podstawie której piszesz że przy B+E jest limit wagowy a przy T już go nie ma.

A można ciągać nawet więcej niż 30 ton. Na przykład ciągnik 7-8 ton, i dwie przyczepy. Jedna z metaltechu ładowność 12 ton , jej masa, i przyczepa trzyosiowao dmc 24 tony. Obie przyczepy nie są przeładowane. Czyli jakieś 42 tony na haku. I takie coś ciągałem na przykład forterrą 10641. Ale w dowodzie nie wiem ile jest wpisana dmc przyczep ale napewno mniej niż 42 t.

Ale co to tego limitu wagowego przy B+E to dokładnie nie wiem, ale mam C+E więc nie dotyczy to mnie.

Gość   
Gość

W tym roku robiłem kat. B+E

Tak piszą w wikipedi:

kategorii B+E, C+E, C1+E, D+E lub D1+E - uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami).

o ograniczeniach nic nie pisze...

Wiadomość z agroFakt.pl

kissmy...    57

jeden ze Ślązaków ma DMC ciągnika z przyczepami 40t, a DMC samego ciągnika to 14t (co moim zdaniem przekracza maksymalną dopuszczalną masę całkowitą dla ciągników kołowych; ale nie mogę w tej chwili znaleźĆ potwierdzenia, DMC dla ciągników gąsienicowych wynosi 16t); tak czy inaczej polskie prawo nie jest jednoznaczne i występuje wiele niejasności (stosunek masy przyczepy do pojazdu ją ciągnącego) a największym problemem jest chyba wyhamowanie takiego zestawu (oczywiście tylko w wypadku ciągnika o mało wydajnej pneumatyce)

a ograniczenia wyglądają tak:

*przede wszystkim długośĆ zespołu 2 pojazdów nie może przekraczać 18,75 m, a 3 pojazdów - 22 m.

* Do kierowania: samochodem ciężarowym lub zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 24 t, pojazdem uprzywilejowanym oraz taksówką osobową - jest uprawniona osoba posiadająca prawo jazdy odpowiedniej kategorii przez okres co najmniej 3 lat;

*Dopuszczalna masa całkowita pojazdu z zachowaniem wymagań, o których mowa w § 5, nie może przekraczać: dla pojazdu członowego lub zespołu złożonego z pojazdu silnikowego i przyczepy:

a) o liczbie osi nie większej niż cztery - 32 t,

;) o liczbie osi większej niż cztery,

z zastrzeżeniem pkt 3 - 42 t,

Arek    121

Na kategorii B można ciągnąć tylko przyczepę lekką czyli bez hamulca, polskie prawo nie mówi że musi mieć jedną oś czy dwie ale DMC nie może przekroczyć 750kg czyli samochodem lub traktorem można tylko jechać z małym wózkiem

kissmy...    57
Na kategorii B można ciągnąć tylko przyczepę lekką czyli bez hamulca, polskie prawo nie mówi że musi mieć jedną oś czy dwie ale DMC nie może przekroczyć 750kg czyli samochodem lub traktorem można tylko jechać z małym wózkiem

Mając prawo jazdy kategorii B można holować samochodem osobowym przyczepę o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zestawu nie przekracza 3,5 t. W przypadku przyczepy lekkiej o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg bez hamulca zasadniczego (najazdowego) masa całkowita przyczepy nie może przekraczać połowy masy własnej pojazdu holującego. Ponadto wymagane jest założenie dodatkowego połączenia między przyczepą a pojazdem holującym (łańcuch lub linka), które w razie zerwania haka będzie zapobiegało dotykaniu jezdni przez dyszel, zapewniając kierowalność przyczepy. W wypadku holowania przyczepy lekkiej zestaw może mieĆ DMC 4,25t tzn samochodem o masie 3,5 można jeszcze holowaĆ przyczepę lekką.

Arek    121

Przyznaję rację ale dotyczny to tylko samochodów w przypadku trakotorów jest inaczej.

Prawo jazdy kategorii B uprawnia także do prowadzenia:

- ciągnika rolniczego, bez przyczepy (z wyjątkiem lekkiej)

- pojazdu wolnobieżnego, czyli np. spycharki lub koparki

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez coolman111
      Jakie są ceny ziemi w waszych rejonach?

Wątek o cenach ziemi w 2013 i dyskusja z tym związana dostępna tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/72441-ceny-ziemi-2013/
      Dyskusja o cenach we wcześniejszych latach do zobaczenia tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/5089-ceny-ziemi/

Statek a co ma powiedzieć "normalny" rolnik co ma z 20ha . Kupować działki o pow. nie więcej jak 1ha i bawić się na takich małych powierzchniach jeśli powiedzmy jest przyzwyczajony, że ma co najmniej z 10ha w jednym kawałku.
    • Przez PatrykReich
      Witam, mam pytanie odnośnie przetargu na grunty rolne. KOWR wystawia na licytację działkę, która leży w sąsiedztwie mojej działki, jestem jej właścicielem. Na przetargu będzie wielu chętnych na tą działkę, Czy mogę się starać aby wydzierżawić tą działkę bez licytacji i w jaki sposób ? 
      Kiedyś, gdzieś w TV mowili o możliwości odstąpienia od licytacji lub przetargu jeżeli napisze się podanie do dawnego ANR jeżeli się sąsiaduje z tą działką i jest się jej właścicielem. 
    • Przez kellerman1
      Witam, jestem w trakcie poszukiwań dzierżaw ziemi, i kiepsko mi idzie.
      Czy jest realne jeszcze na dzień dzisiejszy o dzierżawę wiekszych powierzchni 50,100,150 ha.?Powiedzmy teren cała Polska
    • Przez Magda_86
      Witam serdecznie. W grudniu 2013 roku rodzice przepisali mi gospodarstwo, ale wszystkie faktury są wystawione na nich bo w styczniu już nie kupowałam paliwa. Czy w ogóle tata może się starać o zwrot podatku? Czy ja mogę wystąpić w jego imieniu jako nowy gospodarz? Czy mogę napisać jakieś podanie i dołączyć kserokopie aktu notarialnego?

Z góry dziękuję za odpowiedź