trawek13

Nieprzyorany Obornik

Polecane posty

trawek13    2

Witam mam pewien problem rozwiozłem obornik na ok 6ha tego samego dnia pojechałęm z checią zaorania go zaorałem moze z 1ha i w pewnym momencie zaczeło cos tłuc w skrzyni okazało sie ze jeden wałek sie rozleciał gdy złozyłem skrzynie biegów był juz adwent a jak wiadomo w adwecie sie w polu nie robi i chce go teraz przyorac po swietach 

Moje pytanie brzmi: Co mogło uciec tego obornika dodam ze na jakichs 4 ha rosnie dosc gesta gorczyca która troche mróz pokrecił a na pozostałych 2 ha nie ma nic tylko lezy rozwieziony obornik  gdyz przed wozeniem obornika randapowałem bo było troszeczkę chwastu 

Słyszałem ze azot moze sie zamienic w amoniak i uciec w powietrze prawda to a co z fosforem i potasem

Prosze o odpowiedz 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
trawek13    2

Trochę śmieszne, może były warunki na orke ale w adwent nie robi.

Nie wiem jak u cb ale u mnie w okolicy panuje zasada 

Kto w adwecie ziemie rani ten nic nie zbiera na ni"

albo 

"Kto w adwecie ziemie orze temu Bóg w chorobie nie pomoze"

Trzymam sie tego :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

 Według którego to przykazania , bo nic w katechizmie nie znalazłem . :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jonek98    2650

Ja nie robię w adwent ale to dlatego że niema co robić w polu. Ale dla mnie to zabobony
Zresztą jak zachorujesz np. grypa to idziesz do lekarza czy modlisz się o uzdrowienie? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

 Tylko właśnie dla niektórych te zabobony to główna wiara . B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
margoo78    533

Przyznam, że już 20 lat bryłki obracam, ale o takim obyczaju nie słyszałem. Zimy narazie nie zapowiadają, więc za tydzień pewnie warunki nie będą gorsze i dasz radę a obornik powinien być ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pieceofmind    12

Hej przestańcie, warto kultywować tradycje przodków tak jak trawek13 to cenne, jeżeli pamięta się stare zwyczaje i przysłowia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No jasne ! - może na początek wróćmy do palenia czarownic :P .  Jednak faktycznie niektóre mądrości ludowe bywają trafne , ale zawsze kierujmy się rozumem B) .

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dachu127    80

ci co kultywują takie zabobony to niech lepiej oddadzą ziemię komuś bardziej inteligentnemu bo do prowadzenia gospodarstwa to się nienadają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jonek98    2650

@pieco Tradycje przodków to może sprzedany traktory i róbmy w konia. Wiara chrześcijańska to poniekąd zabobon(wiem że zostanę zjedzony ale z logicznego punktu widzenia tak to wygląda)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niki20    7

Nie rozumiem co macie za problem. Przeszkadza Wam to, że chłopak w adwencie nie robi? Robi Wam tym krzywdę? Zapytał się o to co mu zostanie z obornika a Wy go jedziecie za co innego... Nie wierzysz w Boga to nie wierz, ale daj drugiemu. Twoje życie, Twoja sprawa. 

 

Co do tematu to tak jak ktoś wcześniej pisał, straty będą małe bo temp niska i mało słońca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jonek98    2650

Mnie to nie boli, ale śmieszy, że w 21 w gospodarstwo jest prowadzone zabobonami. Ale mamy demokrację niech każdy robi co chce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

 Co ma wiara w Boga do nierobienia w polu w adwencie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niki20    7

Nie ma nic, ale jak ktoś tylko napisze coś o Bogu to zaraz lecą hejty... Koniec tematu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

 Ale zdaje się że wcześniej o Bogu nikt nie pisał ? :huh:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

a druga sprawa to chyba obornik do konca listopada można było wywozić więc lepiej szybko to przeoraj żeby nie było śladów zbrodni....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
woytek    6

Przecież on go rozwiózł przed końcem listopada :P (nie wiem czy wiesz, ale adwent zaczyna się w listopadzie :D :D :D ).

Prawda jest taka, że są rejony w kraju, że takich ''zabobonów" się przestrzega i tyle. Sam mam okazję czasami posłuchać takich historii i mimo wszystko, że ich u siebie nie stosuje, to nikogo nie próbuje na siłę przekonać że on robi źle.

 

Wracając do tematu, to jeżeli nie chcesz wyjeżdżać w pole w tym tygodniu, zostaw to i tyle. Już te kilka dni wpływu na ten obornik nie będą miały. Mam tylko nadzieję, że ten obornik nie leży rozrzucony u kogoś blisko domu (chociaż po takim czasie, to i tak go pewnie nie czuć B) )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wujekk110    45

Nie martw się, ja na V kl ziemi raz też nie dałem rady przyorać obornika. Zaorałem wczesną wiosną wraz z tym, który na drugą część pola rozwiozłem tuż przed orką. Po plonie kukurydzy zauważyłem, że na części pola, gdzie obornik leżał od jesieni, plon był minimalnie lepszy. Uważam, że uległ lepszemu rozkładowi, a gleba lepiej w chłonęła składniki mineralne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj