lulak

Kiedy siać nawóz?

Polecane posty

iedy jest większa w strata plon; gdy się da jedna dawkę nawozu teraz,kiedy rusza wegetacja?

 

czy jak rośliny się już dobrze rozkrzewią gdzieś za 3 tygodnie?

Dawki azotu najlepiej dzielić, wtedy są najmniejsze straty

 

Wczoraj wieczorem wysiałem salmag na żyto. Zaraz po tym jak wysiałem zaczął podać deszczyk i pada do tej pory. Czy nawóz prawidłowo zadziała?? Czy może nic nie pomoże mojemu zbożu??

A w czym ma Ci przeszkodzić deszcz? Zadziała jeszcze szybciej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zonk28    1

kubacik13 Salmag , saletrzak to nie sa nawozy które daje się na wiosne na zboża ozime , ponieważ nie wsiąkną w ziemie tak jak saletra czy mocznik.Moim zdaniem popełniłeś błąd , i raczej efektu z tego nie bedzie żadnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    56

eeee może coś zadziała, przynajmniej mam taką nadzieję bo sam rozsiałem polifoskę6 z saletra na pszenice a deszczyk ładnie pada to może ją jakoś wklupie w ziemie :D A poza tym dlaczego pisze na workach ze nadaje się do wiosennego nawożenia zbóż ozimych? fakt że pisze że zaleca się wymieszanie z ziemią,ale sadzę że coś pszenica z tego wyciągnie. Mam nadzieję że się nie mylę :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukas21    3

Nie mylisz się, wyciągnie ale niewiele, ekonomiki w tym żadnej.


Trend is your friend

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, salmag nie jest zły, choć ja stosuję saletrę.

Sąsiad siał salmag na rzepak w zeszłym roku i wygląd wcale nie gorszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

od wielu lat sieje salmag i efekty nie sa najgorsze

Ja od 5lat nie stosuje azotu w granulacie, ale gdybym stosował to tylko i wyłącznie w postaci salmagu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Tzn słuchacie slamag czy saletrzak zadziała należycie ale gdy dość szybko po wysiewie spadnie na nie deszcz. One potrzebują więcej wody i czasu do rozpuszczenia jak saletra. W tym roku zwróciłem na to uwagę. Saletrzak rzucony w błoto następnego dnia nadal był nie rozpuszczony. A saletra wieczorem posiana, jutro z rana 0 granulek saletry.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zonk28    1

Moderator ma racje.Jak posieje się Salmag czy Saletrzak to musi polać solidny deszcz by wsiąkło w ziemie........inaczej nic z tego nie będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    56

zonk28 jeszcze dzień wcześniej napisałeś "kubacik13" że efektu z tego nie będzie żadnego,a wraznie napisał że deszcz pada,więc po co ten wcześniejszy post :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
edzio    1

dawaliście już drugą dawkę nawozu pod rzepaki ? jak nie to kiedy jest odpowiednia pora na drugą dawke ja pierwszą posiałem 2 marca 100 saletry i 150 siarczanu polifoski rzepak jest żółty dookoła ale w środku już zielenieje ipowoli rosną liście więc warto już dać czy poczekać jescze? :unsure:


moje filmiki you tube

mtz82 +bury2.5
http://pl.youtube.com/watch?v=rD01sQvTx3Q
miłego oglądania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milinkovic    0

witam ja dziś siałem saletrzak pod żyto około 180kg/h ae czytam ,że saletrzak nie jest za dobry na ozime ? dlaczego ? w sobotę sąsiad siał saletre pod żyto i fatycznie rano nie było śladu po niej.. jutro owies będę siał ,ale nie wiem bo dziś na jednym polu zakopałem się

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Saletrzak jest że tak powiem średni. A to dlatego że dłużej się rozpuszcza niż saletra. Saletrzak dobrze lekko wymieszać, np przebronować lekkimi bronami. Chyba że w krótkim czasie spadnie deszcz to nie trzeba ;)


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2449

A ja dziś sypnołem 2-gą dawke azotu 100 saletry + 100 moczniku.Pierwsza dawka była 3 tygodnie temu 150 saletry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus1991    10

Pierwsza dawka nawozu powinna być około 60% całej dawki lub chociaż połowę, a nie na odwrót

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jack83    28

Saletrzak jest że tak powiem średni. A to dlatego że dłużej się rozpuszcza niż saletra. Saletrzak dobrze lekko wymieszać, np przebronować lekkimi bronami. Chyba że w krótkim czasie spadnie deszcz to nie trzeba ;)

bronowanie zbóż to juz prehistoria.jako moderator forum powinienis nie pisac takich dyrdymałów.

saletrzak działa wolniej ale za to dłużej a straty azotu sa nic wieksze niz przy saletrze.nie bez znaczenia jest tez dobroczynne działanie dolomitu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

bronowanie zbóż to juz prehistoria.jako moderator forum powinienis nie pisac takich dyrdymałów.

saletrzak działa wolniej ale za to dłużej a straty azotu sa nic wieksze niz przy saletrze.nie bez znaczenia jest tez dobroczynne działanie dolomitu.

 

Taka prehistoria że nadal zalecana na studiach :P Na workach po saletrzaku też zalecane :P

Saletrzak ma wzór NH4NO3 więc skąd może działa dłużej jak podstawowy składnik jest ten sam?

 

@farmermf owies głuchy może wyrosnąć jak ziarnik będzie 20cm pod ziemią, jak ma wyrosnąć to wyrośnie. No może po bronie będzie go trochę więcej :P


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jack83    28

moderatorek najpierw piszesz jedno potem co innego.saletrzak działa wolniej bo jak sam zauważyleś potrzebuje do rozkładu wiecej wody skoro wiec rozklad nh4 zaczyna sie póżniej logicznym jest ze rozciąga sie na dłużej w czasie.

a bronowanie na wiosne przypomina czesanie sie łysego grzebieniem ale...a nie chce mi sie pisac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Nie rozumiesz mnie. Chodzi mi o to że saletra i saletrzak mają taki sam okres działania.

Co do tego bronowania to miałem o tym na studiach. Ale rzadko dziś stosowane ponieważ paliwo kosztuje, czasu też schodzi a nowsze odmiany zbóż bardzo dobrze się krzewią i bez bronowania. Skończyłeś studia? Czy po prostu sugerujesz że źle uważałem na zajęciach?


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

milanreal, a może ty mocno stary jesteś i te studia to dawno bardzo było? :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj