lulak

Kiedy siać nawóz?

Polecane posty

nhfan    1

mam pytanie czy teraz jeszcze mogę dawać np saletre lub mocznik doglebowo na pszenice zimową jako druga dawka?? i który nawóz byłby lepszy?? ktoś podpowie??? :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Podpowiem ale mnie posłuchasz ?

Mocznik bym całkiem odrzucił ponieważ przechodzenie do farmy łatwo przyswajalnej trwa zbyt długo dla roslin. Zalecam saletrę amonową w dawce 50-60 kg N/ha a na kłos też saletrę amonową w podobnej dawce. Dlaczego pszenica jest rosliną która buduje szybko swój plon i trzeba szybko dostarczać azot aby podtrzymać "moce", czyli właściwe odżywienie i optymalną liczbę pędów na m2 czyli ok 500- 600 roślin na metrze 2. Pszenica która ma wydać plon 7-8 z ha musi mieć dostarczone ok 170 N/ha. pozdrawiam jerzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nhfan    1

Jerzy posłucham:) ale narazie jest taka susza że muszę poczekać!!!!!! :rolleyes: a jeszcze mocznik mogę wysiać na zboże bo mi zostało z 500kg;/ czy teraz lepsza saletra???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
edzio    1

witam mam pytanko odnośnie terminu siania mocznika na jare zboża pogłównie doglebowo poszło 250 saletrzaku wapniowego i teraz jare już jest w fazie 3 liści więc kiedy będzie najlepszy moment na zasilenie mocznikiem bo tylko to mi zostało .czy poczekać do fazy strzelania w źdźbło?


moje filmiki you tube

mtz82 +bury2.5
http://pl.youtube.com/watch?v=rD01sQvTx3Q
miłego oglądania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Filipo    15

Ja mysle ze jeszcze troche poczekac, bo azotu zboże bedzie jeszcze miało z tego saletrzaku...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

co sądzicie

czy warto jeszcze i co posiać na kłosek w pszenżycie.

wiosną dostało 200kg saletrzaku / ha

z opryskiem dostało 25kg mocznika na ha

a teraz warto coś sypać czy dać sobie spokój

pszenżyto już się wykłosiło wiec nie wiem czy jest sens a jeśli jest to co dać saletrę czy mocznik i w jakiej dawce

 

pomóżcie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daras77    1

Nie ma sensu teraz dawać azotu,i tak nie będzie to mialo wpływu na wysokość plonu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

azot na kłos powinien być wysiany w fazie liścia flagowegolub tuż przed kłoszeniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no to po bigosie:D

jak była pora nie było warunków woda stała :D i padał kochany deszcz :)

 

a co zrobić z jarych

dostały 200kg pod korzeń

oprysk mocznik + ekolis

a teraz czym to wzmocnić czy jeszcze poczekać i później na kłosek.

 

na pszenicy gdzie wcześniej sypnąłem drugą dawkę zaczyna się wybierać a reszta stoi.

jęczmień zrobił się cały czerwony.

 

zasilać to a jeśli tak to czym. zostało mi sporo saletrzaku a resztę muszę kupić

 

co sadzicie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cwikla274    2

mam pytanie odnosnie terminu wysiewu I dawki na zboża ozime. kiedy jest najlepszy moment?

wiem ze przed ruszeniem wegetacji ale ile przed ruszeniem wegetacji

pozdrawiam


URSUS C-330, URSUS-C360 3P, Zetor Proxima 8441

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

W takim momencie gdy jak roślina się "obudzi" że by nie głodowała. Za początek okresu wegetacyjnego uznaje się gdy przez 5 następnych dni temp dobowa wynosiła min 5 stopni.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Hmm ja też uważnie obserwuje żeby wjechać w jak najlepszym momencie i patrząc na pogodę to jeszcze trochę się wstrzymam. Temp w czasie dnia oscyluje w granicach 0, jeszcze trochę poczekam.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cwikla274    2

w połowie lutego widzialem gościa w mojej okolicy kóry pakował na ozime wydaje mi się ze jezeli chodzi o azot to zanim ruszy wegetacja to tego azotu juz nie bedzie

 

obserwuje agrofoto i you tube i wielu takich wyrywny widze

 

co wy na to?


URSUS C-330, URSUS-C360 3P, Zetor Proxima 8441

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksys    23

Dziś u nas było minus 15 i ok 5 cm śniegu więc z nawozami jeszcze trzeba długo czekać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

wczoraj widziałem jak w okolicy nysy siali azot po rzepaku :lol: .barany. w dzien jest maks 1-2 stopnie w nocy jeszcze po -7.nie ma co szaleć tylko cierpliwie czekać

Edytowano przez iron

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robertmoczko    10

Na Opolszczyznie jest ogólnie cieplej niż w reszcie polski więc już dużo rolników zaczeło sypac nawozy A druga sprawa jest taka ze ziemia jest jeszcze troche zmarznieta i da sie fajnie jezdzic po polu Za 2 tyg bedzie takie bagno ze nie wiedziesz na pole Wegetacja ruszy a azotu nie bedzie Ja sam dzisiaj sypalem rzepak i zboża na tych kawałkach gdzie zawsze jest mokro Nie ma na co czekac Straty w azocie jakieś bedą ale jak by go nie było wcale to jeszcze gorzej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

ja jestem z okolic nysy i dzisaiaj skonczylem siac saletre po rzepakach sasiedzi tez siali . rzepaki sa slabe i nie moga czekac na azot . dalem tylko 200 kg za tydzien dam znowu 200 kg i pod koniec marca trzecia dawka 200 kga z pszenicami jeszcze czekam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

może faktycznie u was jest inaczej. bo u mnie to ziemia zamarznięta jak na syberii

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lambogrand    52

Swieta wielkanocne sa pozno w tym roku to tez pozniej wiosna moze przyjsc wiec niema co szalec z nawozami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marek1977    1305

Chyba upadliście na głowe z tymi nawozami,zimą to się siedźi w domku ,a nie lata z rozsiewaczem po śniegu,może jak by saletra była po 2 tyśiące to każdy przemyślał by dwa razy co będzie robił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

zimy juz nie ma sniegu tez . w dzien jest cieplo a w nocy najwyzej -5 lub -6

P.S. ja juz nawet grila zrobilem z sasiadem w niedziele :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj