pawel74

Lepiej mieć mamki czy kupować cielaki??

Polecane posty

pawel74    0

kurcze jak są przywiązane to jest pewniej przy obrządku ale ponoć gdy są luzem to mają więcej ruchu i maja wiekszy apetyt ,ale troche bym sie bał przy obrządku tak wymachiwać widłami w gródce z 5-cioma opasami. Ale jak są od małego to chyba się przyzwyczają.co ty o tym myślisz. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek16    25

no to na pewno pewniej jak przywiązane w obrządku jak dla byka odbije to ci nawet te widła nie pomogą to jest jednak zwierzyna


AF - to Jest To:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel74    0

no ale podczas obrządku moge je gdzieś przegnać i bezpiecznie wywalać obornik. co nie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek16    25

toż obornika nie wywalasz co tydzień tylko co jakiś tam czas zależy po obserwuj se byki,krowy na łaciate.pl


AF - to Jest To:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

Bardziej opłaca się mamki. Zwłaszcza jak chodzą na pastwisku. W sezonie pastwiskowym praktycznie zero pracy. Tylko doglądanie i przeganianie.

Jak kupisz cielaki to one muszą wypić co najmniej po worku mlekopanu czy czegoś w tym stylu albo nawet więcej. Worek kosztuje ok 100 zł. Zreszta przy krowach bydło mięsne rośnie szybciej. Możesz zawsze dokupić kilka cielaków. Ja tak robię. Jak będziesz miał swoje mamki i będziesz dokupywał cielaki to spytaj gospodarza czy ciele wogóle ssało matke. Nieraz okazuje się że taki 2-4 tygodniowy cielak nie potrafi się nauczyć ssać i rośnie słabiej.

 

Sprzedawanie mamki po dwóch latach i kupowanie nowych małych jest według mnie całkowicie bez sensu!

 

W tamtym roku miałem luzem 14 byków 350-500 kg na pow ok 60 m kw. miedzy sobą tłukły się non stop ale jak się do nich wchodziło to spokojne były. Nieraz jakiś się postawił.

Emocje zawsze były :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nhcr    5

Mamki to możesz sobie kupić takie przed zacieleniem zacielić sobie mięsnym bykiem i już masz dobry materiał na opasy.

Trochę dokupić i wprowadzać rasę do stada, dobrym rozwiązaniem był by simental mięsny i mleka da i dobre opasy, ale simentale to jedynie na mleko dla cielaków chociaż z mięsnego to i na opasy, ale mieszanki HF np z charolaise też mleka dla cielaków da tylko później po zacielaniu czystymi charolaize mleka nienawali.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koks20    0
3ha łąki nie wystarczy na 10byków chyba sianem czy siano kiszonką nie będziesz ich karmił?

Ej a ty chcesz trzymać te krowy dojne czy nos w stylu limousine czy charolise bo jak dojne to nawet lepiej nie zaczynaj tak ci radze bo przy 10 to nawet nie masz co startować ale jak nie dojne to 10 z zupełnością ci wystarczy jak na początek

Edytowano przez andrzej2110
piszemy w góryn oknie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kiejdal1
      uciekł byczek. znana jest jego lokalizacja. pozwala do siebie podejść na pewną odległość. poszukuję kogoś ze strzelbą palmera aby można go było oszołomić i schwytać. wszelkie inne sposoby nie dają rezultatu. może ktoś da jakiś kontakt woj. lubelskie 781753154
    • Przez farmer1999
      dzień dobry. w tym roku kukurydza słaba a ceny na pniu powariowały. Czy ktoś tutaj żywił byki samymi kiszonymi wysłodkami + śruta min jęczmienna, rzepakowa i sojowa z dodatkamk + słoma i siano? Jak z przyrostami, czy w 2 lata da rade 800kg?
    • Przez 1kris1
      Jakie macie opinie o cieletach z Miradowa(pomorskie)? Jak z transportem?
    • Przez farmer1999
      Witam. Ilu z Was bawiło się w te słynne startery z holandii..? ja w maju zeszłego roku kupiłem 3 miesięczne odsadki w wadze od 140 do 170kg razem 12 sztuk i w sumie w wieku 21 miesięcy mają zaledwie 600kg a karmione są kukurydzą, śrutą i sianem. Ciekawi mnie tylko jedna rzecz - niby miały być to simentale no i faktycznie białe łby ale na paszporcie jest napisane Europejskie Bydło czerwone co mnie zaciekawiło odrazu jak pocztą przyszły paszporty. Czy to mogą być ukryte byki z Włoch z podrobionym paszportem?
    • Gość
      Przez Gość
      Chciałbym dowiedzieć się czy ktoś miał bydło z Włoch i jak rośnie? Mam byki 8/9miesiecy i mają 200kg, czy to normalne? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj