pawel74

Lepiej mieć mamki czy kupować cielaki??

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
pawel74    0

Mam pytanko. Na czym się lepiej zyskam, na trzymaniu mamki i późniejszym wychowywaniu byków do 800-900kg.

Czy może lepiej kupować po prostu cielaki i odchowywać też do tej samej wagi. w oby dwóch wariantach chodzi mi o 40 sztuk. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarnyyyy    4

Jak masz dużo lak to lepiej mamki na moje, a jak masz głównie grunty orne i hodować chcesz w oborze to lepiej cielaki kupować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

A co za problem posiać trawę?? Łąki i tak co parę lat się przesiewa.

Co do sposobu pozyskania cielaków to zastanów się czy masz odpowiednie budynki żeby trzymać mamki i ile by się dało w nich umieścić. Możesz również cześć cielaków mieć z własnego gospodarstwa a cześć dokupować. Pamiętaj ze i tak jakaś krowa jest potrzebna, no chyba ze będziesz mleko kupował.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel74    0

No właśnie kurcze a ja mam taki problem że wolałbym trzymać mamki ale nie mam zbyt dużo łąk tylko 3ha. W sumie mam 50ha

 

Z cieleniem się mamki są rożne przeboje wiem bo nie raz byłem świadkiem. I jest dużo opieki z małym cielaczkiem ale jak mam dać 1000zł to chyba lepiej trzymać tę mamkę chyba nie zje rocznie więcej jak za 1000zł co?? :) a zawsze można ją sprzedać i zostawić sobie nową co ty o tym sądzisz :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek16    25

Jeszcze zależy czy krowy będziesz wyganiał na pastwisko i czy poplony będziesz siał?


AF - to Jest To:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel74    0

Nie raczej wolał bym aby były na uwięzi jest to bezpieczniejsze dla mnie ponieważ jestem sam na gospodarstwie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek16    25

To ci powiem tak jeszcze nie miałeś doświadczenia z krowami tak?

I ile chcesz mieć krów na porządku?


AF - to Jest To:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel74    0

Na początku nie ryzykuje myślę że 5-10 byczków powinno wystarczyć. Muszę przekalkulować ile zjedzą i jakie maja zachowania.

 

Dotychczas mam 200 tuczników a w sumie 50ha no i nie wybiegam daleko w przyszłość bo nie wiem czy to wypali.. :)

Edytowano przez pawel74

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek16    25

10 to może trochę za dużo na początek;P

 

używaj opcji +Edytuj mówie to dla twojego dobra znajduję się ona na twoim poście na zielonym Tle!!!


AF - to Jest To:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek16    25

A na początek to z 2-4 byczki i se zobaczysz co dalej.

 

Mogłeś wszystko w 1 poście napisać!!!

Używając opcji Edytuj


AF - to Jest To:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Ale wtedy nie napisał by 6 innych postów...

 

Masz 3 ha łąki to możesz dosiać jeszcze troch i więcej trzymać.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek16    25

3ha łąki nie wystarczy na 10byków chyba sianem czy siano kiszonką nie będziesz ich karmił?


AF - to Jest To:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel74    0

No nie kiszonki ze 3ha śrótki i myślałem o zasianiu 1 ha buraków pastewnych. Co o tym sądzisz??

A ja się tylko pytałem czy oprócz tego te 3 ha łąki siana starcz na cały rok.

Edytowano przez pawel74

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

A nie lepiej zasiać kuku? Kiszonka lepsza niż buraki.a A jak urosną ci buraki to kukurydza także.

 

 

 

Nie cytuj poprzedniego posta

Edytowano przez andrzej2110

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nhcr    5

Na 50 ha to można zagospodarować ok 10 ha na łąki jakbyś zasiał lucernę z trawą to na pierwszy pokos to byś miał kiszonki, znosi susze ok, to resztę następne pokosy przeznaczyć na siano. ok5 ha można na kuku starczy pewnie, masz świnie to siejesz zapewne jęczmień to po jęczmieniu tez kuku a nawet na susze sorgo zasiać , ze zbóż będziesz miał śrutę, słomę to co się martwić.

To moje wyliczenia może z kuku przesadziłeś ale doradzić się można

A co do mamek to możesz zacielać mięsnymi lepsze przyrosty itp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel74    0
na 50 ha to można zagospodarować ok 10 ha na łąki jakbys zasiał lucerne z trawą to na pierwszy pokos to bys miał kiszonki ,znosi susze ok, to reszte nastepne pokosy przeznaczyc na siano. ok5 ha mozna na kuku starczy pewnie , masz świnie to siejesz zapewne jęczmien to pojeczmieniu tez kuku a nawet na susze sorgo zasiac , ze zbuż bedziesz miał srute słome to co sie martwic

to moje wyliczenia moze z kuku przesadziłes ale doradzić sie mozna

a co do mamek to mozesz zacielać miesnymi lepsze przyrosty itp

czyli musiał bym przeznaczyć 10ha na 10 byków w ciągu roku??

i czy nie lepiej urozmaicić jadłospis byka burakami i kiszonką??

i ile razy w ciągu roku może odrosnąć lucerna??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek16    25

mniej starczy!, a kiszonkę z kuku będziesz robił?

przy burakach też jest potem robota bo trzeba je jakoś pociąć


AF - to Jest To:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Z burakami daj se spokój (chyba ze nie masz co robić w domu) Ja zrezygnowałem ze względu na pracochłonność.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kiejdal1
      uciekł byczek. znana jest jego lokalizacja. pozwala do siebie podejść na pewną odległość. poszukuję kogoś ze strzelbą palmera aby można go było oszołomić i schwytać. wszelkie inne sposoby nie dają rezultatu. może ktoś da jakiś kontakt woj. lubelskie 781753154
    • Przez farmer1999
      dzień dobry. w tym roku kukurydza słaba a ceny na pniu powariowały. Czy ktoś tutaj żywił byki samymi kiszonymi wysłodkami + śruta min jęczmienna, rzepakowa i sojowa z dodatkamk + słoma i siano? Jak z przyrostami, czy w 2 lata da rade 800kg?
    • Przez 1kris1
      Jakie macie opinie o cieletach z Miradowa(pomorskie)? Jak z transportem?
    • Przez farmer1999
      Witam. Ilu z Was bawiło się w te słynne startery z holandii..? ja w maju zeszłego roku kupiłem 3 miesięczne odsadki w wadze od 140 do 170kg razem 12 sztuk i w sumie w wieku 21 miesięcy mają zaledwie 600kg a karmione są kukurydzą, śrutą i sianem. Ciekawi mnie tylko jedna rzecz - niby miały być to simentale no i faktycznie białe łby ale na paszporcie jest napisane Europejskie Bydło czerwone co mnie zaciekawiło odrazu jak pocztą przyszły paszporty. Czy to mogą być ukryte byki z Włoch z podrobionym paszportem?
    • Gość
      Przez Gość
      Chciałbym dowiedzieć się czy ktoś miał bydło z Włoch i jak rośnie? Mam byki 8/9miesiecy i mają 200kg, czy to normalne? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj