Skocz do zawartości
rastafarmer

Koszt budowy chlewni na ok. 2000 tuczników.

Polecane posty

rastafarmer    0

Witam wszystkich forumowiczów bardzo serdecznie! ;)

Mam takie pytanie- czy ktoś z Was orientuje się jaki jest koszt budowy chlewni na 2000szt. tuczników? Oczywiście ruszta, autokarmniki i paszociąg. Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek1503    0

A co chcesz budować?? Mój sąsiad lukasz16s wybudował teraz chlewnie na 200szt nową na ruszta więc on ci powie przybliżony koszt na 2000szt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z agroFakt.pl

rastafarmer    0

Tak, chcę budować. Ale w grę wchodzi tylko tucz kontraktowy - wieloletnia umowa z odbiorcą. Mogę powiedzieć że przy takiej chlewni to wychodzi ok. 16000 zł. miesięcznie na czysto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    446

2000 szt jednorazowo czy przez cały rok ma przejść przez chlewnie?? Licząc wszystko wygląda różowo. Licząc w tej chwili jest ok 150 zł zysku z sztuki w cyklu zamkniętym w moim przypadku, ale bywało że zysk był bliski 0.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz83    2

To zależny od tego czy dopiero zamierzać chować tuczniki czy jesteś hodowcą. Jeśli chcesz zacząć od zera to będzie ci bardzo ciężko z tym ruszyć przede wszystkim pozwolenia na budowę jak się nie mylę powyżej 210 DPJ potrzebne jest pozwolenie z województwa bo przy tej skali to nie jest gospodarstwo tylko przedsiębiorstwo wielkotowarowe. A w tym przypadku bardzo ciężko zdobyć wszystkie niezbędne pozwolenia tym trudniej jak masz jeszcze "życzliwych sąsiadów :) " My właśnie jesteśmy w trakcie załatwiania pozwoleń na budowę i proces ten trwa już ponad rok czasu i nie mamy jeszcze pewności czy dostaniemy pozwolenie na budowę a to wszystko kosztowało nas już około 30 tyś. A co do kosztów budowa tuczarni na 2000 tuczników na rusztach to na pewno ponad 1milon złotych plus 200-300tyś na budowę zbiornika na gnojowice.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rastafarmer    0

16 tysi bez kredytu na chlewnie. Właśnie ciekawi mnie jej cena :)

A te 2000szt. to na jeden rzut.

Po konsultacji z tą firmą dowiedziałem się ze liczą sobie 1m2 na szt.

 

Prowadzę już hodowle. W tej chwili mam zakontraktowane 500 szt. na jeden rzut. Ich pasza, ich warchlaki tylko robota moja :) Kasa wpływa co miesiąc. Ogólnie fajna sprawa tylko ten dochód jest jak dla mnie - mały. Jako młody rolnik mam troszkę większe ambicje i plany na przyszłość. Wiadomo, w późniejszym czasie będzie rodzina- żona, dzieci. Tylko z tego powodu staram się i chcę zabezpieczyć im byt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prymus    0
2000 szt jednorazowo czy przez cały rok ma przejść przez chlewnie?? Licząc wszystko wygląda różowo. Licząc w tej chwili jest ok 150 zł zysku z sztuki w cyklu zamkniętym w moim przypadku, ale bywało że zysk był bliski 0.

ciekawe jak kolega liczy ten zysk 150zł :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1rajdzik    14

Znajomy buduje chlewnię na 600 sztuk, ruszta i mokre żywienie. Ma zamiar kupować prosięta bo jest w grupie producenckiej. Zapytam się jak u niego stoją koszty budowy.

 

Do Sadek - to są Twoje obliczenia czy scan z firmy Provimi ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    446

To są moje własne obliczenia. Pasze są na bazie koncentratów Provimi i DobroPasz. Pasze własne zboże liczone po 500 zł/t, w tabelach są symbole gotowych mieszanek, ale wprowadzone są pasze własne.

 

 

To licząc sobie 16 000 zł.*12 m-cy= 192 000 zł /rok

 

2 000 szt jednorazowo *3,5 cyklu w roku = 7 000 szt

 

192 000 zł/7 000 szt = ok. 27,5 zł/szt

 

 

To zysk ze sztuki już mamy jeżeli licząc zysk 150 zł /szt to wystarczy przerzucić ok. 1500 tucznika na rok i ta sama kasa tylko w cyklu zamkniętym (tylko trzeba zainwestować w materiał i pasze, a w tym konkretnym przypadku w spory budynek).

 

Ciekawe jak jest sformułowana umowa jak ceny spadają poniżej kosztów?

 

Takie tam sobie moje wyliczenia. Jeżeli się mylę to proszę o poprawki i sugestie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tak, chcę budować. Ale w grę wchodzi tylko tucz kontraktowy - wieloletnia umowa z odbiorcą. Mogę powiedzieć że przy takiej chlewni to wychodzi ok. 16000 zł. miesięcznie na czysto.

 

To ja się zapytam z kim masz ta umowę, że Ci tak na czysto wyjdzie 16k ? Czy też od tego trzeba jeszcze odliczyć koszt energii elektrycznej, wody, robociznę, amortyzacje budynku etc?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    25

Sadek

co do tuczu kontraktowego to jeśli przywiozą Ci prosięta, pasze i leki a ty będziesz miał je utuczyć odliczają koszty robocizny i prądu to te 16000 na miesiąc ok, ale jeśli odliczysz amortyzację to tyle nie wyjdzie tak czy owak w umowach tuczu kontraktacyjnego jest jeden haczyk % upadków jeśli go nigdy nie przekroczysz to wszystko jest ok, jeśli wejdzie jakaś choroba i upadnie sporo więcej to finansowo można się nie pozbierać, a w ten właśnie sposób Szmidfild przejął wiele rodzinnych gospodarstw w USA 10- 20 lat temu

 

a co do podanych kalkulacji i tego "zysku" z tabeli to wielka lipa ten "zysk" to nie są pieniądze które zostają w kieszeni (nawet z amortyzacja) tylko nadwyżka bezpośrednia

stary profesor na studiach mówił że co najmniej 60% to koszty paszy

licząc to świniak 110kg zje 300kg paszy aktualnie po 800zł (prestarter, starter, grower, finiszer) =240 zł to koszt wyprodukowania go to co najmniej 400zł można zrobić to bardziej szczegółowo ale i tak wyjdzie podobnie

jak wsiąść to szczegółowo to maciora zje dziennie 3kg paszy (około 1 tona na rok = teraz około 700zł) przy 20 tucznikach rocznie od tej maciory to sama pasza to 35zł na prosiaka

nasienie z tych kalkulacji 35zł czyli 2 porcje a nie ma wliczonych kosztów dojazdu jak masz chlewnie przy shiuz-ie to tak wyjdzie ale ludzie dojeżdżają średnio jakieś 15-20km nie ma wliczonego % na powtórki macior, a nie % na ubytki (padnięcia warchlaków czy tuczników)

 

w podobny sposób BCC wyliczyło niedawno że gospodarstwo rodzinne rolnicze ma miesięcznie dochód około 3600zł wobec 3000 dla rodzin pracowniczych nazywając to dochodem rozporządzalnym - czyli mniej więcej nadwyżka bezpośrednia a papier wszystko przyjmie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1rajdzik    14

Niestety już takie czasy - licząc na dobre zyski z produkcji świń musimy się nastawić na sprzedaż w liczbie przekraczającej 1000 sztuk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    446

W tabeli jest 8 szt od maciory z kilkunastu wyproszeń mam 8,44 prosiaka z jednego wyproszenia.

35 zł nasienie- jest knur własny 2 szt. do shiuz-u mam 20 km, ale siostra dojeżdża do szkoły/pracy więc koszt transportu nasienia w sporadycznych przypadkach jest mały.

 

Koszty amortyzacji budynków nie są liczone to fakt (wiadomo budynki stojące pusto też trzeba remontować), energia jest liczona.

 

Papier jest cierpliwy i przyjmie wszystko z tym się zgadzam, wiadomo są jakieś odchyłki ale nawet od licząc nawet jeszcze 20 zł ze sztuki to jeszcze nie jest źle..

 

Ale nie jest tak że wszyscy dokładają do każdej produkcji i każdy w mniejszy czy większy sposób się rozwija bo niby skąd???

 

Z tuczem kontraktowym nie miałem styczności, ale odnośnie tego zysku to każdy krzyczy że jest spory ale w naszej okolicy nikt na takowy się nie skusił, ale o przejmowaniu gospodarstw to słyszałem (nikt nie jest głupi każdy liczy koszty i taki przedsiębiorca w pierwszej kolejności liczy dla siebie a dopiero potem dla rolnika).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamo91    7
A co chcesz budować?? Mój sąsiad lukasz16s wybudował teraz chlewnie na 200szt nową na ruszta więc on ci powie przybliżony koszt na 2000szt

A nie wiesz ile kosztowała go ta chlewnia na 200 szt.??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W mojej miejscowości chcieli wybudować chlewnie praktycznie na końcu wsi ale nasza społeczność nie dopuściła do tego napisaliśmy petycje i nic z tego nie wyszło ów biznesmen musiał znaleźć sobie nowy plac pod budowę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pynczor    2
W mojej miejscowości chcieli wybudować chlewnie praktycznie na końcu wsi ale nasza społeczność nie dopuściła do tego napisaliśmy petycje i nic z tego nie wyszło ów biznesmen musiał znaleźć sobie nowy plac pod budowę.

 

i jak tu ma sie rozwijac gospodarka jak nic nie mozna zrobic zawsze miastowym zle troszke nie na temat ale u mnie zawsze gdy wyjade ciagnikiem na droge (przewaznie przy wywozeniu obornika) to odrazu zle bo droga brudna i sie auta brudza to co mam na mostku kola myc poprostu Ci ludzie to wyprowadzaja mnie z rownowagi :angry:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Siemka a więc pisałem że biznesmen który posiada kilka restauracji w Lublinie postanowił wybudować chlewnie o ile się nie mylę na 3tyś plan już był ale tak jak wcześniej pisałem została wysłana petycja i nie zezwolono na budowę a chlewnia miała być na końcu wsi najbliższe budynki około 500m były ale wiecie co było dziwne jak przyjechali kolesie i wymierzali plac to kilka osób które mają w pobliżu pola pytało się co tu będzie i odpowiedzi nie udzielili im.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DawidMalw    1

Jeden zazdrości drugiemu i tyle (gdy chcemy coś wybudować, a sąsiedzi protestują)

Gdyby sami się tego dorobili to też by sobie nowe budynki postawili.

Niech się postawią na miejscu osoby, która całe życie marzy o tym, aby się czegoś dorobić

Szczyt głupoty i debilizmu !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×