Skocz do zawartości
st220

Wirówka do odseparowywania komórek somatycznych w mleku.

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Wirówka
7891Firefox    52

a pewnie że podam, wirówka pozbywa się komórek somatycznych w mleku, ale jest to jeden z ważniejszych wskaźników że coś jest nie tak w stadzie, i pozbywając się tego likwidujemy nie przyczynę tylko skutek złego czynnika, czy to żywieniowego, czy środowiskowego, czy tez nie dopuszczamy do siebie informacji że jakaś sztuka może mieć problem z wymieniem. Dobry hodowca dba o dobro zwierząt, nie tylko o własną kieszeń.

Po drugie wirówka odseparowuje komórki z mleka ale nie pozbywa się toksyn z mleka wyprodukowanych przez bakterie podczas stanu chorobowego wymienia. Wystarczy?

Edytowano przez 7891Firefox

wildagro12    3

Widzę koleżanko, że to Tobie trzeba nieco rozjaśnić temat:

Rolnik (lub jak wolisz dobry hodowca) nie może opierać się jedynie na ilości komórek som. w diagnozowaniu czy krowa jest, nazwijmy to ogólnie, chora. Zwłaszcza, że próba pobrana jest z mleka ogólnego do badania przez mleczarnię. Nie trudno więc wyobrazić sobie sytuację, że wynik badania będzie mieścił się w normie a np. jedna krowa jest chora spośród stada 50 szt. Dodatkowo w mojej mleczarni próba pobierana jest raz w miesiącu.

Wydaje się więc, że opieranie się na wynikach badań z mleczarni odnośnie zdrowotności krów jest, delikatnie rzecz ujmując, niemądre.

To, że ktoś ma wirówkę (i jej używa) wcale nie świadczy o tym, że jego stado jest zaniedbane, chore itp.

O niebo lepszym, moim zdaniem, rozwiązaniem jest kontrola stada przez zootechnika: mleczarnia praktycznie zwraca jej koszty, wyniki są robione dla każdej krowy indywidualnie i służą tylko dla mnie.

Jeżeli chodzi o toksyny które niby towarzyszą komórkom somatycznym to nie ma na to jednoznacznych dowodów a tym bardziej na ich niby toksyczność. Natomiast są dowody na fałszowanie żywności przez zakłady przetwórcze (w tym mleczarnie). Może więc lepiej zająć się tym tematem?

Hoduję krowy już trochę i wiem, że podwyższona ilość komórek wcale nie musi świadczyć o chorobie lub też innych niekorzystnych czynnikach – ich ilość wzrasta (czasami znacznie) m.in. pod koniec laktacji i jest to naturalny objaw.

Ponadto tytuł tego tematu nie brzmi :”DOBRY HODOWCA VS. WIRÓWKA”, a dotyczy parametrów tych urządzeń, także nie wiem po co niektórzy pragną „uświadamiać” innych.

Nie chcesz – nie używaj.

b0gdan    85

Jeśli w stadzie masz problem z komórkami somatycznymi, to znaczy że stado jest źle prowadzone :P Wirówka jest oszukiwaniem samego siebie i tyle w temacie.

Jak ktoś chce działać na własną szkodę, to proszę bardzo wirówka jest bardzo dobrym rozwiązaniem .

Wiadomość z agroFakt.pl

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Seba092000
      Witam wszystkich! Mam pewien pomysł w sprawie starego budynku. Chciałbym go zagospodarować, przeznaczyć na oborę na opasy Tylko nie wiem, nie mam pomysłu jak ten budynek "umeblować" aby było wygodnie obsługiwać zwierzęta Wymiary są niezbyt dobre.... Może  ktoś podsunie mi jakiś pomysł Dziękuje z góry za odpowiedzi!
      2,15m - drzwi (usytuowane są na środku ściany)

• Przez Balzak
      mam zamiar kupić dojarkę przewodowo używaną tylko nie wiem na którą sie zdecydować, pomóżcie. czekam na wasze sugestie i opinie.
    • Przez wielkopolska02
      Hej chciałbym hodować krowy rasy SM, LS. Będą one cały rok na pastwisku. Ale nie wiem ile moge mieć ich na 1 hektarze? Będą one dokarmiane całorocznie (paszą,sianem,kiszonką).
    • Przez Taurus83
      Witam. W związku z codziennym zamarzaniem poideł, nosze się z zamiarem kupna poideł w których woda nie zamarza. z tego co się zorientowałem to są dwa typy: IZOLOWANE i PODGRZEWANE?

Chciałbym się dowiedzieć jakiego typu macie poidła, jakiej firmy i do jakiej temperatury nie zamarzają no i czy jesteście z nich zadowoleni

Ja potrzebuje na ok 20-30 sztuk. w "oborze" jest do -15
    • Przez grzen
      na wiosnę jest zaplanowana budowa nowej obory uwięziowej na około 37szt w dwóch rzędach i zastanawiam się czy zamontować wyciąg hydrauliczny.W starej mam linowe i nie jest tak żle ,tylko zimą troche sprawia problemów jak ząb od szufli wbije się w zamarznęty obornik, ale hydrauliczny podobno też sprawia problemy jak zamarznie ,no i awarie jakieś się zdarzają. jak możecie to napiszcie co otym sądzicie