Jahu

Mieszanki zbożowo-strączkowe

Polecane posty

Jahu    0

Chcę zasiać na wiosnę mieszankę na ziarno (jęczmień+owies+peluszka ew pszenica jara)

w zeszłym roku pierwszy raz zasiałem takie coś: jęczmień 100kg+pszenica 50kg+peluszka 65kg /ha klasa IV V troche zarosło i wyległo :/ (wymlocilem ok 4,5t/ha)

 

co zrobić żeby było ok? ile czego dać? ile dać azotu i kiedy (czytalem ze malo <50kg i tylko na start)? czym najlepiej pryskać (bo wiele środków wycofali)? co stosujecie i jakie sa efekty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Też sieje mieszankę z peluszka ale daje jej do 50 kg na ha a azot tylko w wieloskładniku podkożeń tak jak dla owsa czy jęczmienia . I tak jak pogoda dopisze to wszystko sie połozy dlatego po siewie wałuję co ułatwia zbiór.

Jest jeden problem z chwastami szczególnie z ognichą oficjalnie niema zadnego herbicydu do stosowania w takiej mieszance

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Suchy    1

No właśnie z opryskami jest problem bo strączkowe są raczej delikatne. My sialiśmy jęczmień+pszenica+groch.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
turtojs    436

koledzy mam pytanie. planuje w tym roku zasiac owies z grochem ( 50 kg/ha moze wiecej zobaczymy ) i w zwiazku z tym czym taka mieszanke mozna pryskac na chwasty ? czy sa jakies specjalne herbicydy na to ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mareksuchy    0

w tamty roku siałem mieszanke zbożową +groch siewny60kg/ha

oprysk chwastoxem extra,ale ziela troche było i ogólnie wyszło średnio

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

ja sieje 250 kg mieszanki zbozowej + 30 kg peluszki na hektar.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AGRObombula    2

panowie mam pytanie planuje zasiać miesznkę jęczmień owies groch ile czego mam dać aby wyszło dobrze i czym popryskać na chwasty by grochu niewytępić. miałem juz dwa razy zaianą mieszankę za pierwszym razemn wyszło códownie pszenica groch peluszka jęczmień i było wkstra ale za drugim razem coś skopałem i juz tak pięknieniebyło prosze o pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ferdek1    8

zdecydowanie wycofany sprawdziłem


wniosek o płatność złożony,kontrola przeprowadzona-czekam na kasę...no i kasa wpłynęła na konto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ferdek1    8

niestety nic nie znalazłem,z tego co mówili w hurtowni to trwają jakieś przymiarki do wprowadzenia czegoś nowego przez Basf,mam nadzieję że niedługo się doczekamy.


wniosek o płatność złożony,kontrola przeprowadzona-czekam na kasę...no i kasa wpłynęła na konto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sydney    32

A czy można groch lub peluszkę wsiać razem z pszenżytem jarym? jeśli tak to w jakiej proporcji. dodam, że to nie na kiszonkę tylko na ziarno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorek12    0
ja sieje 250 kg mieszanki zbozowej + 30 kg peluszki na hektar.

 

 

Ja chciał bym wysiać siewnikiem w takiej dawce 13 kg peluszki 50 kg owsa i może Wykę >>to ma być na na zielone do skarmiania to trzeba pryskać siać nawoź czy jakiejś inne operacje w tym przeprowadzać a i może łubin i słonecznik


ŻyJ SzybKo, Umrzyj Młodo..Zostaw Atrakcyjne Zwłoki :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jahu    0

w tym roku: jęczmień 100kg + owies 60kg + peluszka 40kg na V VI klasie

wynik: dość tego było > 4-4,5t/ha z powodu kwietniowej suszy na gorszej ziemi peluszki prawie nie bylo, na tej nieco lepszej ok, w plonie owsa było więcej niż jęczmienia (taki rok?) - w przyszłym roku też sieje - w podobnej proporcji, na chwasty nie pryskałem bo pole dość czyste było, a szkoda truć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian007    153

Basagran jest z powrotem do kupienia więc jest czym pryskać :lol: Ja w tym roku na zielonkę będę siał 120kg owsa+ 80kg grochu siewnego(peluszki )+ 20kg wyki ;[


trzymajmy się kupy bo kupy nikt nie ruszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fenol    4

a jak jest z chwasoksem exstra? jaka dawka?


kupując polski produkt dajesz zarobić producentowi, który odprowadzi podatki do budżetu, pośrednikom którzy też odprowadzą podatki, pracownikowi, który wyżywi rodzinę, wyśle dziecko do szkoły do której właśnie zakupiono nowe komputery za pieniądze z podatków. Nie bądź konsumentem, bądź obywatelem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Ja po stra-zbozowej z peluszka daje 18g GRanstaru i jest super, peluszke jednak hamuje ale po deszczu automatycznie odzywa.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarioS    1

Witam

Mam pewien problem :)

Otóż zasiałem na kiszonkę Owies+Peluszka

niestety w uprawę wdarła mi się Chwastnica

 

I teraz moje pytanie czym to opryskać??

 

Jedyny oprysk co znalazłem jest Basagran??

Fusilade znów działa na owies :)

 

No więc co?? Tylko Basagran??

 

 

Z góry dziękuje za odpowiedz


Wole polskie gówno w polu niż fiolki w Neapolu!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankris    12

Pora robić jakiś plan zasiewow.

Mieszanka zbożowo-strączkowa tojedno z rozwiązań przy rolnictwie zrównoważonym.

Planuje któś siać w ramach tego programu mieszanki zbożowe strączkowe?

Jeśli tak to jakie na srednie gleby bedą najlepsze i jak to utrzymać w dobrej kulturze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gucik131    28

nie wiem czy dobrze myślę ale ja bym opryski w mieszankach np. z grochem wykonywał w ten sposób linureks przed wschodem działa na dwuliścienne więc zbóż nie uszkodzi a później w razie zachwaszczenia owsem głuchym to np pumom już po wschodzie, jedno z drugim nie będzie przeszkadzać więc myślę że by nie było to złe ja tak robię z grochem z tym że na owies głuchy stosuje select, ale on jest na wszystkie jednoliścienne więc odpada w mieszankach. i nie wiem jak się ma Puma z owsem gdyż owsa nie sieje. mam nadzieje że komuś pomogłem :) pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogrodnikPPL    0

Ja do programu rolnośrodowiskowego wprowadziłem wykę w mieszance z zbożami (żyto, pszenżyto) - symbolicznie do ziarna dosypuje 4 kg wyki w trakcie zaprawiania na 1ha i to wystarcza - co 20 cm jakaś sztuka wyki jest na polu a kiedy kwitnie to nawet mi się wydaje że jest tego za dużo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksys    23

A wykę wysiewasz razem ze zbożem czy dopiero wiosną?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogrodnikPPL    0

ksys - razem z zbożem , tak jak pisałem podczas zaprawiania dosypuję i wtedy jest równomiernie wymieszana. to jet wyka ozima i termin siewu jest zbliżony do zbóż więc wszystko razem wysiewam.

A tak na marginesie wyka to dla mnie chwast więc robi się taką mieszankę tylko ze względu na program rolnośrodowiskowy i tutaj nie przesadź tą wyką ponieważ zbiór będzie utrudniony. nawet 3 kg dawałem na 1ha i naprawdę jak zakwitnie to jest fioletowo na polu ponieważ wyka wyrośnie powyżej zboża np. żyta. Jeśli równomiernie wymieszasz to i równomiernie te chwasty się zasieją:).

Edytowano przez ogrodnikPPL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksys    23

A herbicydy nie zwalczają wyki? Po oprysku nie powinno nic zostac,zeby było mozna zakwalifikować jako mieszankę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogrodnikPPL    0

No niestety decydując się na taką mieszankę musisz ją zasiać tylko na polach gdzie chwasty występują w minimalnym stopniu ponieważ chyba (dokładnie nie wiem ) w większości środków byś wykę zwalczył.

U mnie taka mieszanka z wyką występuje tylko raz na 5 lat i to na polach gdzie nie mogę innego zmianowania zrobić w tym roku z tą mieszanką rezygnuje ze środków chwastobójczych ponieważ było by po wyce dlatego najlepiej wykę wysiać w zboża wysokie typu żyto, pszenżyto które szybko potrafią konkurować z innymi chwastami. Pamiętaj że wyka to zło konieczne abyś przeszedł program rolnośrodowiskowy więc nie można z jej ilością przesadzać, ma być widoczna równo na polu to świadczy że ją siałeś w mieszance a to że występuje w małej ilości zawsze można tłumaczyć że słabo wzeszła.

Na polach gdzie uprawiam warzywa i na lepszych gruntach z zmianowaniem nie mam problemu więc w takie mieszanki nie muszę się bawić ale na najsłabszych kawałkach to jedynie takie kombinowanie z wyką daje możliwość uczestnictwa w programie rolnośrodowiskowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez krecikuryn
      Otwieram temat bo nie znalazłem konkretnych i aktualnych informacji w tym temacie. Planuje spróbować zasiać groch tarchalska i mam pytanie do kogoś kto ma troche doświadczenia: ile wysiewa sie na ha , czym najlepiej zaprawić, jakie herbicyby, fungicydy terminy?? prosze o pomoc
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez Krzychuu19
      Witam. Pszenica ozima arkadia żółknie ginie. Po zimie była posiana saletra w dawce 170kg. Mogę prosić o jakieś rady z góry dziękuję 
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj