Polecane posty

Szczepanitoo    199

Witam, doradzcie. Chciałbym tym roku zasiać trochę poplonowej marchwi, siew byłby gdzieś tak koniec czerwca początek lipca. Jak myslicie, Noveno i Joshi zdadza egzamin, bo można by jakieś o szybszej wegetacji ale z przechowaniem będzie gorzej? Z góry dzięki za odpowiedź ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

kiedy siejecie marchew na przemysł? ja na plastry chyba posieje w tym tygodniu puki jeszcze troche wilgoci jest w ziemi


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gabrysiek    82

Witam! Jak to jest z obornikiem, a marchwią. W tym roku chciałbym pisać ok 0,5 ha pastewnej dla byczków. Mam do wyboru 2 działki, które były za orane na zimę. Na jednej zastosowałem obornik, a druga jest bez i myślałem, że z nawozem polecę przed siewem. Na której działce posiać. Dodam jeszcze, że tam gdzie jest obornik to w pobliżu mają być ziemniaki i dynie. Czy to nie by nie kolidowało? Jakie zabiegi wykonywać tzn. opryski aby mi to nie za rosło i jak z nawożeniem oraz robaczkami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MFrolnik26    214

Podobno na oborniku marchew ma większą zdolność do kumulowania azotanów, nie mam zbyt dużego doświadczenia w uprawie marchwi ale "coś niecoś" mogę poradzić. W ubiegłym roku posiałem marchew na oborniku i plon był rekordowy. Co do oprysków to na chwasty afalon (w galerii mam fotkę jak sobie poradził z chwastami), na połyśnice opryskałem tylko raz (proteusem) bo przegapiłem drugi termin, marchew przechowuje sie bardzo dobrze nie znalazłem nawet jednego robaczka. Czym planujesz kopać? 0,5 ha to będziesz miał  sporo przy tym roboty...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gabrysiek    82

U mnie w okolicy to jak ktoś ma to małe ilości to ręcznie. Osoby, które kiedyś sprzedawały to kombajnem ziemniaczanym kopali i ja też nad takim czymś się zastanawiam. Chociaż o zbiór to się nie martwię. Najpierw niech wyrośnie, a później żeby to przechować. :D

Czyli po oborniku posieję, bo i dziadek tak mówił, ale w szkole coś nauczycielka majaczyła. Chociaż są też czasami takie wpisy, ale przetestuję z obornikiem. To łącznie wykonałeś tylko 2 zabiegi ŚOR? A co możesz jeszcze ciekawego powiedzieć o produkcji marchewki. Jakie odmiany polecasz dla bydła? :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MFrolnik26    214

Łącznie wyszły 4 zabiegi, 1 afalon kilka dni po siewie i jeszcze 2 poprawki afalonem w tym jedna z dodatkiem eleganta (na jednoliścienne) i jeden na połysnicę proteus+nawóz dolistny+cos na alterioze ale musze zajrzeć do zeszytu. Znajdź sobie opis afalonu tam masz napisane co i jak :) Odmiany żadnej Ci nie polecę bo testuję co roku coś nowego, ale sieję tylko jadalną, odpad dla cielaków a dobrą sprzedaję. Okolica ta sama, znam kilka osób z Twojej miejscowości także można obgadać temat przy piwie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gabrysiek    82

To znowu ja. Ile wysiewacie marchwi na ha? Chciałem kupić marchew aby była dla bydła tzn. pastewną, ale na wsi powiedziano mi że lepiej jest siać jadalną, a sieją ludzie na wsi Flakkese. Byłem w 2 sklepach ogrodniczych i ciężko było cokolwiek odstać. Wykupiłem marchew w 2 sklepach tzn. Flakkese 2, Berlikumer 2 oraz pastewną Krystynę. Kolega polecił mi też z pastewnych Lobo, ale nie było w sklepie. Przetestuję te odmiany i zobaczymy co i jak wyjdzie z tego. Czy numer 2 przy nazwie to coś oznacza? A jeszcze takie pytanko: na jakim numerku tarczy siejecie jeżeli ktoś używa jeszcze tego sprzętu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

to zalezy od mast tysiaca nasion. jedna odmiane bedziesz siał na 3,3 i bedzie za rzadko, a inną bedzie za gesto


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

w moich okolicach to samo wszyscy na marchew nastawiają się jak wariaty, nawet w sklepie znajomy powiedział że tak dobrego roku na nasiona marchwi jeszcze nie miał także zobaczymy co będzie, ale cena w tym roku wyraznie zwiększyła zainteresowanie tym gatunkiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renesis16xT    13

A gdzie są Twoje okolice, tak z ciekawości? U nas jest znowu na odwrót. Chciałem wejść w marchew przemysłową, ale dopiero za rok, albo dwa. Kiedyś robiłem Carotan na susz. U nas ostatnio wyśrubowali normy i ludzie muszą sortować :)

 

Pytanie do Was. Czym najlepiej taką marchew sortować? Użwaliście do tego celu sortowników, typu Gawron, albo innych, np. z Remprodexu? Czy lepiej szukać maszyny kalibrującej?


Zapraszam na mój kanał na YouTube i Facebook:

Agroblog

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jjacekk4    3

Kolega Zetor dobrze mówi w małopolsce i w świętokrzyskim tak jest dosiane marchwi że nawet Ci co nigdy nie mieli to redliny mają, znajomy po ludziach siewnikiem jeździ i mówił że jeszcze nigdy tyle marchwi nie nasiał, ale co cena w hurcie 1,5-1,8 to ludzie zgłupieli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MFrolnik26    214

Ciekawe gdzie takie ceny? Jeszcze niedawno kupca trzeba było szukać ze świecą, za jadalną płacili 30-40 groszy i jeszcze marudzili że brudna. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
90daniel    15

Panowie potrzebuje środka który zniszczy mniszek pospolity, mlecz zwyczajny, mlecz polny i ostrożeń polny w uprawie marchewki. Przed wyjściem marchewki poszedł roundup 360 sl. Ale nastąpiło wtórne zachwaszczenie a marchewka jest na wierzchu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gabrysiek    82

Czy marchew można siać po kukurydzy kiszonkowej, bo zastanawiam się nad wyborem działki na przyszły rok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288

Jest jakiś skuteczny sposób na wschodzące samosiewy ziemniaka w marchewce i pietruszce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gabrysiek    82
Napisano (edytowany)

Mam problem z moją marchewką gdyż pomimo oprysku są miejsca gdzie robi się zielono. Zastosowałem Racer. Na butelce było napisane że stosować do 5 dni po siewie. Opryskałem 4 dnia. Warunki do pryskania były sprzyjające. Następnego dnia rano był deszcz, ale to chyba nic nie szkodzi. Czy możliwe że jest zimno i oprysk nie podziałał. Czy tego chwastu akurat nie wzięło. Dzisiaj jest już 12 dzień po siewie. Teraz znalazłem na jakiejś stronce że racer lub afalon stosuje się po 10 dniu. (Dodam jeszcze, że w jednym dniu były robione rządki oraz siew.)

Co dalej mam robić? 

Chwast: Jeden wąski, dłuższy listek. Szukam tego i nie mogę znaleźć w internecie. Jutro postaram się wstawić zdjęcie.

U znajomego w kukurydzy był zastosowany oprysk przedwschodowy i mówił że będzie poprawka bo chwastów też nie wzięło. 

 

Edit:

To co znalazłem w atlasie chwastów to najbardziej przypomina: włośnica zielona lub sina, miotła zbożowa lub chwastnica jednostronna.

Edytowano przez gabrysiek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus3603p    87
Napisano (edytowany)

U mnie w marchwi było jechane po siewie Afalonem i kilka dni temu od jednoliściennych i u ciebie chyba też z tego co czytam są jednoliścienne

Kiedy powinno się pryskać od połysnicy?

Edytowano przez ursus3603p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gabrysiek    82

Z poprzednim opryskiem się wstrzymałem, bo po deszczu racer zaczął działać. Do tej pory trzyma i jest nawet czysto tylko pojawił się kolejny problem tzn. skrzyp polny. Racer go przytępił, ale wstał na nowo i co teraz robić, bo to nie jest na całym polu tylko łatami. Próbować gracką, ale to i tak korzenia tam nie znajdę żeby całego wykopać tylko poprzecinam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kosa29    2

witam w tamtym roku zebrałem nasiona z marchwi w tym roku zasiałem i prawie cała marchew idzie w pędy kwiatostanowe co jest tego przyczyną czy mogę się tego pozbyć za rok uprawiam na ogrodzie dla siebie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez agro973
      Jeśli w złym dziale zamieściłem temat to proszę o przeniesienie. Przejdźmy do setna spraw a mianowicie czym kopiecie marchew(proszę podać nazwę i symbol kombajnu), jaką macie wydajność, jakim ciągnikiem kopiecie,ile macie ha marchwi,jakie odmiany i jak się kombajn sprawuje i ile go użytkujecie?
      Temat zakładam z ciekawości bo może innym się przydadzą takie informacje.
    • Przez mariusz72
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć czy ktoś używa jakieś środki chemiczne jako dodatek do wody przy myciu marchewki?
      Po myciu w myjce bębnowej na marchwi robi się biały nalot.
      Chciałbym aby się ładnie błyszczała. Proszę o wskazówki.
    • Przez Tom85
      Witam Koledzy
      Temat załozyłem w celu podzielenia się waszą wiedzą. Chodzi mi abyście opisali jakie środki ochrony roślin stosujecie w uprawie marchwi i w jakim celu ( np. nazwa środka na co się go stosuje )
      pozdrawiam
    • Przez mateuszston
      witam, nie widze nigdzie takiego postu wiec zapytam, czy wie ktos moze gdzie na lubelszczyznie skupuja warzywa? marchew, buraczki, pietruszke? jakies kontraktacje itp z gory pozdrawiam
    • Przez kolo19
      Witam czy są tu jakieś producenty marchewki?Jak tak to piszcie ile siejecie, czy do przemysłu czy na świeży rynek, jaki siewnik macie, jakie linie do mycia i pakowania, od jakich producentów myjki, szczotkarki, sortowniki itp. i ile w ciągu dnia jestesćie w stanie przygotować do sprzedaży
       
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj