Polecane posty

MFrolnik26    214

Dzięki za podpowiedzi, miałem brać nurelle ale poszedł proteus+acrobat+plonvit 20-20-20 ;) przy okazji prysnąłem ziemniaka a nurelle ma bardzo długą karencję w ziemniaku. Po proteusie padło wszystko co latało i pełzało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
colorado    3

Orientujecie się gdzie na podkarpaciu są uczciwe skupy marchwi? Na kontrakt do poltino bez znajomosci niestety nie ma szans obecnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

możesz próbować w Tomaszowie lubelskim w svz.

tyle że tam minimum 10 ha, sam karoten i bardzo wyśrubowane azotany

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rekamil97    0
czy ktoś siał marchewke w pierwszym roku po oborniku, według ksiązki nie powinno sie tego robić, ale jestem ciekaw czy ktoś próbował

 

ja siałem, żadnych efektów ubocznych nie zauważyłem, a wręcz co roku chciał bym taką mieć

 

Oczywiście że nie będzie zauważalnych efektów - będzie nawet ładniejsza - ale wyślij taką marchew do analizy to zobaczysz czy na pewno jest taka zdrowa... Marchew ma zdolność do kumulowania substancji takich jak AZOTANY albo METALE CIĘŻKIE - OŁÓW, KADM, RTĘĆ - dlatego nie nawozi się ją bezpośrednio rok wcześniej ani nawozami mineralnymi, ani obornikiem. Wszystko co marchew skumuluje - zjadamy. Oczywiście każda sprawa jest indywidualna i rozważamy ją dopiero po wynikach analizy gleby.


Nawożenie roślin bez wykonanej wcześniej analizy gleby może zachwiać całą równowagę substancji mineralnych w glebie i znacząco pogorszyć plon - pamiętaj o tym! Nie stosuj nawozów w ciemno!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaMikos    0

Proszę o pomoc Co to za choroba lub szkodnik ? liście są pozwijane a w środku takie białe muszki lub robaczki ciężko określić. Prosze o szybką odpowiedz i czym to zwalczyć ?

post-62801-0-23791700-1404330886_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryczek96    5

Jak tam u was ceny marchwi na przemiał? U mnie 20gr.. Wszytko dzięki rosyjskiemu embargo.. Ręce opadają na to wszytko..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Perez1818    0

Witam. Mam takie pytanie do ogółu czy jest mozliwośc zamontowania do kombajnu BOLKO wyorywaczy do buraków i czy to sprawdzi się w kopaniu marchwi na redlinach :huh: czy jednak lepiej samym wyorywaczem do buraków spróbować. Licze na jakieś porady w tej kwesti. Dzięki z góry za odpowiedzi . :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
90daniel    15

Znajomy ma na wyorywaczu do kartofli na środkowym lemieszu który jest ucięty w połowie tak  aby przykryć tylko tą łapę do której jest przykręcony przyspawane dwie pół osie w literkę V dwoma końcami do kierunku jazdy na rozstaw około 15-18cm od siebie i to jest super sprawa do wyorywania marchewki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
weasprox    17

Da rade tylko musisz ją uchronić przed przemarznięciem ;) Np. odośc obficie (szczególnie od podłoża obstawić bolikami siana czy tam słomy ) i ja w garażu przykrywam to takimi blibordami dużymi ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

przeczytałem prawie cały temat ale i  tak mam pytanie:otóż myślę nad zasianiem 1-1.5 ha marchwii.nie posidam doświadczenia z uprawą warzyw.jaki sposób siewu wykorzystać(płasko czy w redlinach)?jeśli płasko to czym zasiać?bo w redlinach to na początek pewnie nająłbym kogos kto by mi zasiał.

kopanie kombajnem anna z doczepioną ogławiarką.jaki rozstaw rządków trzeba by robić?tak jak do ziemniaków?

poradżcie proszę:)acha-chodzi mi o marchew przemysłową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
90daniel    15

Siejemy  w ostatniej dekadzie marca lub na początku kwietnia (o ile warunki pogodowe nam pozwalają)  na redlinach w rozstawie 67,5 od środka do środka redliny. Siejemy siewnikiem najlepiej punktowym dwa rzędy na kopiec co w rozstawie 7-8 cm od siebie z nasionami w rzędzie co 4 cm. Ochronę uprawy przed chwastami,grzybami oraz szkodnikami  masz całe spektrum w necie. A kopanie masz jak już pisałeś ogławiamy i kopiemy.

 

 

ps. Masz deszczownie, czasami się bardzo przydaje na suche lata

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

deszczowni nie mam .plan jest taki żeby na początek tak 1-1.5ha spróbować zasiać i zobaczyc jak to wyjdzie.dziś do przetwórni dzwoniłem i powiedziano mi że w tym roku po 24gr+vat za kg marchewni przemysłowej płacą.

a czy siewnik musi być typowy do warzyw?i czy redliniarką redliny robić czy też da się wsiać tak jak to ktoś pisał-na zrobionych obsypnikiem i rozwałowanych?boje się bo to będzie mój debiut z tym warzywem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej zrobić redliny aktywnym zestawem najlepiej z pogłębiaczem. W moich okolicach koszt około 1500-1800 zł. Siew siewnikiem punktowym tylko i wyłącznie coś koło 450 zł za ha. Kopanie Anną spoko zakładając że sprzedasz od razu tak samo z ogławianiem. Marchew po ogłowieniu w kopcu czy na pryźmie poleci szybko wiec trzeba mieć w zanadrzu ludzi z nożykami. Z tego hektara nakopiesz ok 40 - 60 ton ( zależy od roku ziemi itd). 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jjacekk4    3

nie chce cie rozczarować ale przy takim obszarze tej marchwi i braku profesjonalnego sprzętu tylko się narobisz, nie wiem ile przemysł płaci ale chyba nie więcej niż 25 gr, w tym roku w proszowicach marchew już była w cenie wywoławczej 2 zł za 10 kg i to nie przemysłowa a konsumpcyjna ułożona w worku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za odpowiedzi i rady.rzeczywiście sprzętu profesjonalnego nie mam .tak zainteresowałem sie tematem marchwii ponieważ szukam jakiejś alternatywy dla zboża.nie mam zbyt wielkiego gospodarstwa(ok 10ha)i w większości uprawiam ziemniaki i myślałem własnie nad czymś podobnym związanym może z jakimś warzywkiem i stąd pomysł marchwii.cena 25gr to nie powala.zwłaszcza jak policzy się najem siewnika ,nasiona itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
90daniel    15

postaraj sie o siewnik punktowy redliny możesz śmiało zrobić redełkami na początek a gdzie tyle płacą ?

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez agro973
      Jeśli w złym dziale zamieściłem temat to proszę o przeniesienie. Przejdźmy do setna spraw a mianowicie czym kopiecie marchew(proszę podać nazwę i symbol kombajnu), jaką macie wydajność, jakim ciągnikiem kopiecie,ile macie ha marchwi,jakie odmiany i jak się kombajn sprawuje i ile go użytkujecie?
      Temat zakładam z ciekawości bo może innym się przydadzą takie informacje.
    • Przez mariusz72
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć czy ktoś używa jakieś środki chemiczne jako dodatek do wody przy myciu marchewki?
      Po myciu w myjce bębnowej na marchwi robi się biały nalot.
      Chciałbym aby się ładnie błyszczała. Proszę o wskazówki.
    • Przez Tom85
      Witam Koledzy
      Temat załozyłem w celu podzielenia się waszą wiedzą. Chodzi mi abyście opisali jakie środki ochrony roślin stosujecie w uprawie marchwi i w jakim celu ( np. nazwa środka na co się go stosuje )
      pozdrawiam
    • Przez mateuszston
      witam, nie widze nigdzie takiego postu wiec zapytam, czy wie ktos moze gdzie na lubelszczyznie skupuja warzywa? marchew, buraczki, pietruszke? jakies kontraktacje itp z gory pozdrawiam
    • Przez kolo19
      Witam czy są tu jakieś producenty marchewki?Jak tak to piszcie ile siejecie, czy do przemysłu czy na świeży rynek, jaki siewnik macie, jakie linie do mycia i pakowania, od jakich producentów myjki, szczotkarki, sortowniki itp. i ile w ciągu dnia jestesćie w stanie przygotować do sprzedaży
       
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj