Karol12

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa??

Polecane posty

MURZYN    0

Mi się wydaje że lepiej uwięziona


Czy mi smutno czy mi źle -U-R-S-U-S- zawsze przy mnie jest!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A mi sie jedank wydaje , że lepsza wolnostanowiskowa a co do rogów to jak krowa nie ma rogów to większe bezpieczeństwo.


Wolnostanowiskowa, głęboka ściółka, DelAval rybia ość 2*5 szt., 2 stacje paszowe, szczotka, 44m.x23m.... BAJKA!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyD    3

@MURZYN i @mlodyrolnik7 jak cokolwiek piszecie to piszcie z sensem!!! Tzn uargumentujcie swoją wypowiedź a nie rzucacie jakimś krótkim stwierdzeniem w stylu tanie wino jest dobre...!!! Prośba do wszystkich użytkowników: POMYŚLCIE 10 RAZY ZANIM COŚ NAPISZECIE ALBO ZAŁOŻYCIE NOWY TEMAT W STYLU "CO WAS NAJBARDZIEJ KRĘCI W DZIEWCZYNACH". Takie teksty to na forum erotyczne wrzucajcie a nie rolnicze! Dbajmy o porządek na forum!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gulczas    0

Witam. Mam kilka pytań czy może ktoś wie jakie są potrzebne dokumenty aby rozpocząć budowę obory?

Jeżeli ktoś z użytkowników budował w ostatnim czasie oborę proszę o pomoc, i czy długo trzeba czekać na każda decyzje z tych urzędów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SIEWCA    24

Gulczas najpierw występujesz do gminy z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy do którego dołączyć musisz wyciąg z rejestru gruntów i budynków, oraz aktualną mapę działki na której chcesz budować. We wniosku musisz zaznaczyć co chcesz budować i w której części działki.

Na warunki możesz czekać nawet miesiąc, zależy to m.in. od bliskości i gęstości zabudowy.

Potem musisz poszukać projektanta, który naniesie projekt ( zakładając że już go masz)na mapę.

Następnie projekt budynku, warunki zabudowy składasz w starostwie i czekasz do 60 dni. POWODZENIA!


kto sieje ten zbiera....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubaldo    2

Koledzy przecież można mieć oborę uwięziową i nie trzeba na słomie koniecznie krów trzymać jeżeli komuś brakuje słomy to można pod krowy dać maty lub wybetonować stanowiska i wysypać je piaskiem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
st220    20

Jaką minimalną szerokość może mieć obora wolnostanowiskowa na 50 krów, lepiej mieć krowy dojne po dwóch stronach obory, czy może po jednej??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek1961    2

Minimalna szerokość obory wolnostanowiskowej dwustronnej to 14 metrów (2x3 metry legowiska + 2x2,5 metry korytarze dla bydła i korytarz paszowy co najmniej 3 metry). Jeżeli zrobisz oborę jednostronną a widziałem takie rozwiązania to zmieścisz się w 9 metrach. Jednak jednostronnej nie polecam kłopot z komunikacją i przepędem bydła do dojenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Kiedyś byłe w Strzelcach na wycieczce. Wtedy mieli tam około 300 krów. W planach powiększenie do około 360 sztuk. obory majo podobno do tej Agrofoto.pl Forum -> Galeria -> Wyświetlanie obiektu -> Byczki tylko ze sciany są nie do samej góry. Dalej jest kurtyna. Osoba która nas oprowadzała chwaliła to rozwiązanie za względu na tani koszt budowy. Nie ma zbędnego żelastwa typu wygrodzenia. Przy korytarzu paszowym jest rura metalowa tak jak i na tej fotce.

Obornik usuwają ładowarką teleskopową.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek255    1

Jakie są możliwe największe grupy technologiczne w przypadku bydła opasowego? Czy możliwe jest trzymanie 50-60szt. w jednym kojcu? A polegało by to na tym, że byłyby dwa kojce 9x10 (dla mniejszych) i 9x15 (dla większych) w tym budynku znajdowałaby się część legowiskowa natomiast paszę jadłyby na zewnątrz przy stołach paszowych o długości odpowiednio 20 i 35 metrów. Myślę że w ten sposób zaoszczędziłbym na słomie i na pracy przede wszystkim. Jak myślicie czy to dobre rozwiązanie? I czy nie "pozabijają się" w tak licznych grupach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DebyFarmer    26

My to mamy maty i kanały gnojowe a po co się bawić w ściółkę co 3 mies. się opróżnia i jest git :lol:


ZAKAZ KOPIOWANIA ZDJĘĆ ©
bez uprzedniej zgody właściciela
Wszystkie prawa zastrzeżone/all rights reserved

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rumin    0

Jaką hale polecacie na 20-25 sztuk, używana oczywiście. http://allegro.pl/it...a_alfa_2x6.html ja znalazłem coś takiego , 2x6 to znaczy że na 12 sztuk, automaty paszowe wytłumaczcie jak to działa.I czy wejdzie w budynek 6m x 7,7m

Mówcie jaką w polecacie, i najlepiej link z tą halą

A i czy taką hale da się zamatować bez jakiegoś zakładacza, mechanika?


"Kto gówno sieje, ten gówno zbiera..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel74    0

Ja chciałem się zapytać czy byki podczas srogiej zimy mogą być pod wiata? I czy ma to jakieś skutki na ich wzrost, czy lepiej w zamkniętym pomieszczeniu prowadzić hodowle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gospodarz12    21

Wznawiam temat.

Myślę by w przyszłości wybudować oborę na 50szt krów dojnych.

Ja osobiście jestem za oborą wolnostanowiskową zaś inni z rodziny za uwięziową.

Na głębokiej ściółce od razu odpada, bardziej byłbym skłonny do tego typu http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/340327-krowa/

Podobno w wolno... przy udoju krowy są całe uwalone gównem, i czasem placek na głowę spada jest to prawda?

Moglibyście podać + jaki i - obór tych dwóch typów.

 

Pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszek410    0

sam dałeś linka do zdjęcia na którym widać że krowy są czyste;) Krowa z własnej woli w gówn* się nie położy:) a w oborze uwięziowej jak nie ma wyboru to i w gówno sie kładzie... a wypadki zawsze się zdażaja:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donkamillo    1

Dlaczego głęboka sciołka odpada? Posiadam taka i mysle ze nie jest złym rozwiazaniem.

Mysle ze w tych czasach budowa obory uwieziowej jest juz rzadkościa, tym bardziej ze mowa o budowie od podstaw. Wolnostanowiskowa jest na pewno wygodniejsza dla gospodarza i dla krow :) Kwestia czystosci krow jest zalezna od ilosci poslanej slomy i od poszczegolnej krowy(jedna uwali sie w gówn* a druga nie). A jesli chodzi o spadajace placki na glowe to zalezy od hali udojowej; na tandemie nie ma takiej mozliwosci a na rybiej osci itp jest to bardziej mozliwe :P .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hefaj6    0

mam budynek 18x7 co daje razem 126 metrów kwadratowych. Ile byczków bym tam mógł pomieścić? Jakie jest minimalne mejsce na jedną sztukę? Obecnie w tym budynku stoi 15 byków na uwięzi w różnym wieku , są cielaki 3 miesiące i byki które mają 1,5 roku lub troszkę więcej. Z tatą myślę żeby przerobić to na wolnostanowiskowe. Wg mnie plusy są takie:

+ można powiększyć hodowle o kilkanaście sztuk w zależności ile się pomieści ale wiadomo że nie chcemy z tatą upychać je tak że będą miały cięzko oddychać... większa hodowla to może większe zyski

+ byczki przy wolnostanowiskowym będą chyba szczęśliwsze, czystsze( tak mi się wydaje )

+ będą rosły większe

 

Teraz minusy:

- trzeba będzie wybudować im wybieg jakiś, nie wiem na jaki razem z tatą się zdecydujemy czy duży czy nie ale i tak pewnie po kilku miesiącach będzie tam wychodzone i powstanie gnój i bagno- wybudowanie takiego wybiegu to kilka dni roboty od rana do wieczora plus trzeba było by zakupić kable z prądem elektrycznym żeby nie zachciało im się uciekać...

- trzeba prowadzić dekoronizację bo się pozabijają mi tam ( to akurat jest mały minus ale wydatek jest )

- trzeba będzie zasiać więcej kukurydzy i wogóle więcej na śrutę przeznaczyć i sianokiszonkę ( ile u was dajecie QQrydzy na konkretną liczbę bydła?)

 

Nie pamiętam wszystkiego. Mam jeszcze jedno pytanie: czy byczki młodsze i wogóle cielaki ale takie od 2-3 miesięcy mogą przebywać z tymi starszymi? I czy ogólnie jest więcej pracy niż przy uwięziowym? Proszę o odpowiedź :) Na pewno nie jeden z was ma oborę wolnostanowiskową i wie co i jak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

http://www.agrofoto.pl/dzial-minimalne-warunki-utrzymania-bydla-2651.php tu masz wymiary na kojce ale na same zwierzęta na koryto musisz sam odliczyć

 

Co do wybiegu zapomnij o pastuchu na pastwisku to mogą latać a przy oborze zrobisz malutki wybieg więc musi to byc stałe z rur albo może i zdrewna-bali no chyba że ten wybieg

 

No i koniecznie musisz zrobić pare kojców przecież nie możesz trzymać byka 1 rocznego przy ok 300 kg razem z buhajem 2 l 600 kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hefaj6    0

sebe 1033

 

Przeczytałem co jest pod tym linkiem i aż oczom niedowierzam... duże strasznie te wymagania, wszyscy sie do nich tak stanowczo stosują ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

przy łańcuchu dla krowy 1,2x1,75 szer zostaje ale długość kanał z 0,5 i 1-1,5 z tyłu na korytarz to wychodzi 3,25-3,75 czyli 1,2x3,25(lub 3,75) 4-4,5 m2 na krowę uwięziowo

 

a na luzie podobnie 5 m2

 

te wymiary nie sa wyssane z palca sam mierzyłem swoje stanowiska uwięziowe (dla krów) i rzeczywiście jest za ciasno o ile na długość mam więcej 2 m za to pewnie sraja pod siebie ale szerokośc tylko 1 m i czasem 1 na pięć szt musi stać bo nie ma miejsca do leżenia <_<

 

Więc trzeba się dostosować dla siebie bo jak ma wygodniej to lepiej rośnie lub więcej da mleka no i uwaga ARiMR będzie też mieżyć stanowiska zwierząt

 

SipmaZ224 jak do tego kojca chcesz zmieścic byka :huh:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hefaj6    0

Czemu nie można trzymać byczka 300 kg z buhajem skoro nie będą miały rogów? przecież się nie pogryzą... Nie wiem dotychczas mam uwięziową ale wydawało mi się że trzymanie byczków w róznym wieku w jednej zagrodzie przy czym żaden nie ma rogów nie jest przeszkodą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hodowlany    7

mam takie pytanie :D czy tak za 5lat bedzie oplacalnosc trzymac krowy mleczne tak ok 30-35 sztu :blink: k i czy tyle to na wolnostanowiskowej czy uwieziowej?? odp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Mateusz2424
      Kupował ktoś byczki z firmy AK-ROL z Dużej Cerkwicy? Jakieś opinie?
    • Przez Matis36i6
      Witam, na początku grudnia zakupilem cieleta  (około 80-100 kg) po ostrych zapalaniech jakoś udało nam sie mniej więcej je wyleczyć  (dodam że wszystkie 14 sztuk prędzej czy później zachorowało). Cieleta znajdowały sie w całkowicie innym budynku gosp. A problem polega na tym że byki które mają po około 200 kg zaczely chorować z podobnymi zaburzeniami tj.suchy kaszel przyspieszony oddech, brak apetytu. Czy to możliwe żeby zarazily się od młodych,  czy to może zmarzmieta kiszonka z qq? Albo zbyt ciepło w oborze i różnice temperatur?  Proszę o pomoc bo jeżdżę po zastrzyki co drugi dzień a to nie daję zadawalajacych efektów. 
    • Przez Kondzio342
      Witam. Koledzy ma ktos na miar na sprawdzonego handlarza cielat. Interesuja mnie mięsne najlepiej czerwone i tylko polskie. Ktos kogos ma sprawdzonego. Jakis kontakt?????
    • Przez mateo30
      Witam serdecznie,za jakiś czas przechodzę na bydło opasowe tj. byki na początek z 40sztuk i stopniowo zwiększać do 60 sztuk bo na tyle tylko pozwala areał  i chciałbym od was sie dowiedzieć skąd brać byczki tak w wadze 70-90kg za rozsądne ceny oraz chciałbym sie dowiedzieć czy np dla byczków 100kg jak i 400+ taka sama śruta ? Oraz jakie wy stosujecie śrute jakie proporcje ? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam wszystkich . Nie znalazłem podobnego tematu na forum . Chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was probowal opasu byków na samej kiszonce z kukurydzy oraz sianokiszonce i sianie . Byki urosną na tym ??? Wydaje mi się że zależec mogło by to od rasy .. że np. dana rasa lepiej wykorzystuje pasze objętościowe. I jak taki system sprawdza się w żywieniu mamek ???
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj