Karol12

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa??

Polecane posty

lemysz1    97

Czytam ze zrozumieniem, a jak ja napisałem? Czy nie raz na dwa lata...

Ja sie pytałem najpierw co bedzie jak wołowina pojdzie w dół, a o zniesieniu kwot to długa rozmowa, napewno nie bedzie tak ze mleko bedzie za grosze bo dobrze wiesz czym to sie skonczy. Zachodnioeuropejscy farmerzy pokazali co sie wtedy robi, troche jezdziłem i widziałem jak mleko było dla nie oplacalne, to od razu cale stado krów na rzeznie i wstawiają opasy badz rezygnuja z hodowli i ida w produkcje roslinna czyli rzepak i kukurydza.

Wiem ze zainwestowac w obore juz ponad 1 milion jest chore ale znajdz w dzisiejszych czasach pewną branze w która mozna zainwestowac?? Ja sam bede budował obore ale chce jak najtanszym kosztem, nie musi byc super wypasiona, aby była funkcjonalna i zarabiała na siebie, bo nie chce sie tak meczyc jak ma teraz to miejsce. Ja jestem zadowolony z tego ze pracuje u siebie i mam z tego satysfakcje i pieniadze tez tego mam. A jak to mówi moj znajomy duński farmer "ziemi na swicie juz nie przybedzie ale ludzi na swiecie owszem i trzeba te gęby nakarmic" i to jest w rekach rolnictwa, a inwestowac zeby było lzej zawsze jest warto, bo to zostaje u siebie. W skrócie " ten co sie nie rozwija..." i tak dalej.

 

Ja w moim przypadku na 100 szt nie stawie, tylko na 60-70. Bo według mnie to jest optymalna ilosc na gospodarstwo rodzinne, i z tej ilosci mozna godnie zyc i miec jeszcze czas na wiele innych w tym rodzine. Poczekam jak stanieja troche roboty udojowe i ich serwis i u siebie je wstawie, a wtedy to jeszcze troche lzej i kontrola stada jeszcze lepsza.

 

 

Ja bym tak sobie szybko tych krów nie sprzedawał jak większość z was dochodziła latami do tego aby uzyskać dobrą genetykę do mleka. Wątpię żeby takie protesty w Polsce były. Ludzie jaj nie mają żeby wyjść na ulicę. Już dawno przy dzisiejszych cenach strajki powinny być codziennie.

 

Jak to możliwe że kiedyś za 1 tucznika trzeba było dać całą wypłatę, a teraz w normalnej pracy w tydzień zarabiasz na niego.

Zniosą kwoty to ludzie zaczną krowy wstawiać bo niby dobry interes a wtedy będzie dużo mleka i cena nie będzie opłacalna.

Ja również nie ryzykowałbym z takimi wydatkami budując budynki typowo jednokierunkowe dla mlecznic. Spłacać trzeba będzie co najmniej 10 lat

Tak samo jak z truskawką. Jest dobry rok to każdy dosadzi jeszcze na plantacji i za 2-3 lata jest wysyp i truskawka jest tania to pług i zaorane i tak w kółko.

Edytowano przez lemysz1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtekosse    7

No pewnie ze w Polsce ludzie nie mają jaj zeby wyjsc na ulice, co zrobic taki naród. Strajki powinny byc dawno, juz Bułgarzy inny, bardziej solidarny naród, dowalili im 100% za prad i inne opłaty to od razu na ulice i rzad od razu obalony.

Ja tu nie mówie zeby wszystkie krowy od razu na rzeznie ale tak było na zachodzie, ja bym tak nie mógł, taka mentalnosc. Za duzo czasu sie poswieciło na genetyke zeby ja cało eliminowac poza tym hodowla bydła mlecznego to tez powołanie bo nie kazdy da rade to ciagnac i nie sadze zeby po zniesieniu kwot tak wszyscy sie rzucili na tą galęź produkcji..

Edytowano przez wojtekosse
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stolarz88    52

przeczytaj ze zrozumieniem, jest podane ze raz na dwa lata

a po dwoch latach za 100 byków bierzesz 500 tys i zaczynasz od nowa interes

powidzmy 150 tys idzie na kupno małych, 350tys zostaje na zycie i koszty

mówisz ze co jak wołowina pójdzie w dół,

a ja sie pytam co bedzie jak w 2016 roku zniosa kwoty mleczne ?

odrobic 300 tys a 1,3 mln to różnica

wołowina to tez nie jest jakis tam złoty interes, ja wiem, ale dla mnie zainwestowac 1,3mln, a co niektórzy pisza ze nawet i 2mln w obore dla 100 krów mlecznych to dla mnie bezsens

za takie pieniadze to mozna zrobic cos innego i lepiej zyc niz z tych krów

 

krowy mleczne to jest w miare dochodowa gałaz gospodarowania, ale najbardziej pracochłonna, przy 100 krowach to tylko obora i hektary, a życie ucieka...

warto sie czasem zastanowic czy wiecej znaczy napewno wiecej a nie mniej

Widze że bardzo szybko i tanio stawiasz oborę na 100 sztuk bydła na głębokiej, to i można ten sem budynek postawić żeby był na krowy, + do tego jakaś hala po kosztach robiona + baniak, to dolicz 200tys złotych, no to mamy oborę na 100sztuk dojnych za 500tys no wiadomo tak jak Ty na byki tak jak i ja mam hektarów na opór żeby słoma starczyła. 100krów średnio na rok 8tys litrów to 800tys litrów x 1,40zł to 1, 12mln x 6 lat to 7, 72mln, liczenie kosztów to abstrakcja jak dla mnie bo tyle ich jest że nie wiem czy bym w tydzień wszystkie wymyslił. Ci zostało 350tys na życie i koszty, a tutaj pozostało ponad 7mln na zycie i koszty, czyli nie wiadomo ile na życie i ile na koszty wydasz, ja też nie wiem, ale widzisz różnice w obrotach? co do życia i wolnego czasu to mi się wydaje że nie ma co porównywać bo wynika z tego że hodowcy byków tak mają dużo wolnego czasu a hodowcy krów w ogóle, to moim zdaniem zależy od podejśćia indywidualnej osoby jak jest zorganizowany.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

8 tys od krowy przy 100szt ?

nie wierze w to

jak 6tys wyjdzie srednia to wszystko

uwazasz ze nie da sie postawic za 300 tys na 100szt opasów ?

jak najmiesz do wszystkiego firme i bedziesz trzymał rece w kieszeni to sie nie da :)

 

 

prawidłowo powinno byc ze ja mam 1 tys na sztuce przez 2 lata, a ty teraz mi wylicz ile ty masz na jednej krowie na czysto przez 1 rok albo 2 lata

 

oczywiscie obore dla krów mlecznych da sie postawic taniej i w tym sedno sprawy

główny problem polega własnie na tym ze jak ktos wydaje 1,5 mln za obore na 100szt to wg mnie ma nie pokolei w głowie, no chyba ze połowe tej kwoty ma w kieszeni, ale jezeli 90% albo 100% na kredyt to jest idiota

Edytowano przez koma666

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtekosse    7

sprawdz wyniki na pfhipm.pl i zacznij wierzyc ze da sie i 10 tys l miec od krowy w roku przy 100 i wiecej krówkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

tylko zeby miec taka krowe to pewnie trzeba dac z 8tys za jałówke :)

wstaw teraz 100szt takich do tej nowej obory :)

100szt x 8tys = 800tys :)

biznes jak nic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtekosse    7

ktos kto buduje oborę na 100 szt napewno nie zaczyna od zera wiec nie rozumiem po co mi wyliczasz 100x8 tys.

Jak buduje taka to powinien przynajmniej juz miec 50 krów plus własne jałowki i ewentualnie dokupic pare sztuk jałowek ale nie 100 jak napisałes.

Ja przynajmniej tak zrobie, nie zamierzam całego stada kupowac, a zeby 10 tys od krowy wyciagnac to podstawa dobre zywienie i zarzadzanie stadem, teraz nie ma złej genetyki, jest dobra i najlepsza, tylko trzeba ja umiec wykorzystac. Jałowki mozna kupic i za 5 tys złotych co da 10 tys l. Ja przynajmniej tak robie.

Edytowano przez wojtekosse

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

ciekaw tez jestem takiej rzeczy, zakładamy ze obydwa typy produkcji zaczynamy od zera

przy opasach

300 tys obora + 150tys cielaki= 450tys

krowy mleczne

1,3mln obora + 100szt krów dojnych albo jałówek nad ocieleniem, jaki to bedzie koszt ? jaka rentownosc tego interesu?

:)

co sie bardziej opłaca i co predzej sie zwróci ? :)

 

@wojtekosse

 

zakładamy ze ziemia i sprzet jest i ze do tej pory zajmowalismy sie produkcja roslinna :P

Edytowano przez koma666

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtekosse    7

a ziemie tez chcesz kupic zaczynając od zera?? bo czyms te opasy musisz nakarmic?

 

To chyba oczywiste ze opasy sie szybciej zwróca... Na zdrowy rozum wiadomo ze ty kupujesz byczka za 1.5 tys i w wieku 2 lat sprzedajesz. Przy krowach w tym wieku zaczynasz doic od niej mleko, wiec nie rozumiem tego porównania.

Edytowano przez wojtekosse

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krecio123    0

mam taki sam chytry plan jak wojtekosse. w tym roku dobudowuje druga strone obory. zwiekszam stado do 65-70 krowek. idealnie pod robota ktorego marze sobie jak narazie zakupic z kilka lat jak stana sie bardziej powszechne. a co do wydajnosci krow.... gdybym mial trzymac krowy ktore nie dadza mi 7-8 tys to lepiej postac opartym o płot i patrzec jak sasiad zasówa :) dzis moje stado daje 8200. wydjnosc caly czas rosnie i w tym roku licze na 9000. i co jeszcze... wiem ze mi sie to uda. mam dobrego doradce- kolege ze studiow- ktory wcale nie pcha mi swoich produktow. koma.. zeby Tobie byki urosły w dwa lata musisz tez kupic dobrego cielaka. 1500 zl liczysz na jednego.... to tak jak jałowka za 4500- zwykla, albo za 6500-7000 hodowlana. mialem jeden raz zostawionych 10 byczkow i wiecej nie chce ich widziec. wole wstawic dwie krowy niz 5 bykow trzymac. z tych dwoch krow bede miał wiecej kasy i w dodatku pewnej :) kazdy trzyma to co chce. lubisz byczki trzymaj byczki. lubisz krowy trzymaj krowy. jak narazie jedno i drugie sie oplaca. a co do kosztow budowy. jeden u nas taki duzy.... wybudował w zeszlym roku nowa obore na 364 szt. zaplacił 7 baniek za to!!!! stoi 6 robotow lely i 7 bedzie montowany na porodowce. koszt na 1 stanowisko ponizej 20000zl. jak dla mnie z takim wyposazeniem jakie tam jest to nie az tak duzo. powodzenia na wszystkich krowiarzy :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

co do byczków

na jesieni kupiłem np byczka hf pomieszany z lm, brazowy za 800zł i za 2 tygodnie sprzedałem za 1500zł takze daruj sobie ja myslisz ze za 1500 nie da sie kupic dobrego byczka, jak ktos kupuje w bykpolu to moze i masz racje :)

 

no i gdybym miał areał taki na którym mógłbym miec 100 krów dojnych albo 100 opasów to nie bawiłbym sie ani w jedno ani w drugie tylko produkcja roslinna, roboty zero w porównaniu do krów mlecznych a pieniadze tez by były :)

 

a tak poza tym to powodzenia, nie mam nic do mleczarzy, sam kiedys nim byłem

Edytowano przez koma666
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lemysz1    97

No tak bo każdy by chciał na łatwiznę iść. Jak zaczeli zakładać przewodowe dojarki to było super udogodnienie, teraz są hale udojowe to jeszcze lepiej i wygodniej ale nie bo najlepiej leżeć w domu bo samo się zrobi jak robota zamontuje. Niestety panowie za wygodę trzeba płacić. Tylko potem niech się nie dziwią że nie mogą ujechać bo ich kredyt przygniata do gleby. Paranoja.

Edytowano przez lemysz1
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtekosse    7

Nie których to chyba strasznie boli ze swiat idzie do przodu a oni stoją w miejscu... A czy jak dla chłopa kiedys w żniwa dali kombajn zamiast kosy to czy on te całe zniwa juz lezał do góry brzuchem bo juz samo sie skosi???? Tak samo bedzie teraz z robotami udojowymi, postep technologiczny musi byc. Robot wymaga tak samo kontroli dzien dnia. Jakos w Holandii jak w co 4 gospodarstwie jest robot i jak jezdziłęm ogladałem to nikt nie narzekał ze go kredyt do gleby przygniata, tylko był bardzo zadowolony i nie załuje swojej decyzji o montażu...

Widze u niektórych typową mentalnosc polska zeby ciagle straszyc i narzekac a nie działac. Tak ja mój ojciec, zeby mogł to by c-330 chiał wszystko jeszcze orac i krowy do banki doic i do zlewni te mleko wozic. Te pokolenie musi chyba wymrzec zeby ta Polska choc troche sie do zachodu europy zblizyła z postępem i reszta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

do zachodu to było sie zbliżac 30 lat temu, teraz to nas zachód na dno zaprowadzi

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek0303    50

Nie których to chyba strasznie boli ze swiat idzie do przodu a oni stoją w miejscu... A czy jak dla chłopa kiedys w żniwa dali kombajn zamiast kosy to czy on te całe zniwa juz lezał do góry brzuchem bo juz samo sie skosi???? Tak samo bedzie teraz z robotami udojowymi, postep technologiczny musi byc. Robot wymaga tak samo kontroli dzien dnia. Jakos w Holandii jak w co 4 gospodarstwie jest robot i jak jezdziłęm ogladałem to nikt nie narzekał ze go kredyt do gleby przygniata, tylko był bardzo zadowolony i nie załuje swojej decyzji o montażu...

Widze u niektórych typową mentalnosc polska zeby ciagle straszyc i narzekac a nie działac. Tak ja mój ojciec, zeby mogł to by c-330 chiał wszystko jeszcze orac i krowy do banki doic i do zlewni te mleko wozic. Te pokolenie musi chyba wymrzec zeby ta Polska choc troche sie do zachodu europy zblizyła z postępem i reszta.

 

halo tu ziemia... porownywanie polski do holandii czy niemiec to duze nieporozumienie tam jest inna mentalnosc panstwa, ludzi i bankow(u nas tylko czekaja aby zagarnac zastawiony majatek przy pierwszej nadarzającej sie okazji) bo nie oszukumy sie ze z kieszeni takiej kasy nie wylozysz. tam budujac biogazownie zrzeszajacy sie rolnicy a nie jak u nas biznesmeni majacy nadmiar nieopodatkowanej kasy, maja zagwarantowana cene minimalna za odbior pradu, a u nas co z tego ze postawisz biogazownie jak Ci madrzy z energetyki nie odbiora od Ciebie pradu ktory wyprodukowales. a z reszta czy znasz czlowieka ktory Ci sie przyzna, ze przygniata go kredyt??? :P

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtekosse    7

Nie musisz mnie na ziemie sprowadzac bo twardo po niej stąpam i wiem co sie dzieje dokladnie...

Ja nie porównuje POlski do tamtych krajów bo kazdy wie jak u nas jest, nawet z tymi bankami. Pewnie ze nie wyłoze na obore całej kasy tylko podstawa kredyt, ale lepiej przez pare lat splacac niz po tych paru latach miec rece dłuzsze od roboty, nie sądzisz??? I tak jestem w lepszej sytuacji bo przejąłem gospodarstwo po ojcu jako darowizna, a np. w danii tak niema, trzeba naginac do banku po kredyt i od ojca to wykupic. Nikt ci sie nie przyzna ale jak jeden spłaci i chce wziac kolejny to chyba nie jest tak zle. Poza tym na biogazowniach sie nie znam inic nie powiem, kazdy wie jakie mamy mądre panstwo... a ten temat jest o oborach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Widzę że panowie jednej kwestii nie uwzględnili... ROBOT wszystkiego za nas nie zrobi. W stadzie 70 sztuk również jest rotacja - co jakiś czas sztuka wypada. Prócz tego że mamy 70 wycieleń rocznie dochodzi jeszcze przyuczanie pierwiastki do doju w robocie. Są filmiki jak owe poczciwe zwierze "grzecznie" stoi w robocie albo z jaką gracją i chęcią wchodzi do niego - zanim się nauczy trochę czasu trzeba a taka impreza co 2 tyg w dużym stadzie. Do tego obróbka gruntów - minimum 50ha.

Nie chodzi już o koszty a o czas wolny. Jak ktoś myśli że po zakupie robota do obory będzie wchodził 2x dziennie po pół godziny to niech najpierw popracuje z tydzień tam gdzie ten robot już stoi (samo zapytanie rolnika nie wystarczy - nie jeden z nas tworzy takie bajki że głowa mała). 100 sztuk bydła mięsnego- 2xdziennie zadnie paszy i ścielenie. Przy krowach cyrk na kółkach.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stolarz88    52

8 tys od krowy przy 100szt ?

nie wierze w to

jak 6tys wyjdzie srednia to wszystko

uwazasz ze nie da sie postawic za 300 tys na 100szt opasów ?

jak najmiesz do wszystkiego firme i bedziesz trzymał rece w kieszeni to sie nie da :)

 

 

prawidłowo powinno byc ze ja mam 1 tys na sztuce przez 2 lata, a ty teraz mi wylicz ile ty masz na jednej krowie na czysto przez 1 rok albo 2 lata

 

oczywiscie obore dla krów mlecznych da sie postawic taniej i w tym sedno sprawy

główny problem polega własnie na tym ze jak ktos wydaje 1,5 mln za obore na 100szt to wg mnie ma nie pokolei w głowie, no chyba ze połowe tej kwoty ma w kieszeni, ale jezeli 90% albo 100% na kredyt to jest idiota

Po pierwsze uważam że można postawić obore za 300tys, chodziło mi o to że tak łatwą ręką mówisz o jej postawieniu to chodziło mi o to że każdy stawia budynek który mu pasuje do jego warunków środowiskowych, łatwości pracy w tym budynku, ilości ziemi, już pisałem troche o tym wcześniej. Co do wydajności to wstawiłem 8tys bo jeszcze dałem zapas na dalszy rozwój, rozumiem że za bardzo nie ogarniałeś tej hodowli krów skoro 6tys nie potrafiłeś z nich wyciągnąć, no to teraz jak hodowla krów była dla Ciebie zbyt trudna to dobrą Twoją decyzją było przejście na hodowle byków i teraz ją chwalisz, plus dla Ciebie za mądrą decyzje. A jak mówisz że za jałówke trzeba dać 8tys zł żeby dała 8tys litrów to się bardzo mocno mylisz, ja sprzedaje jalówki za około 6tys zł a pierwiastkami dają po 8tys litrów a później jeszcze więcej.

Mówię Ci cały czas że takie wyliczanie to jest idiotyczne bo każdy ma inną sytuację każdy zaczyna z innego poziomu. Ty ciągle chcesz zaczynać od tego samego poziomu, ale każdy nie ma tak samo, i każdy nie ma tyle samo krów czy byków i każdy nie ma takiej samej obory. Chcesz przekonać wszystkich że wzięcie kredytu na milion złotych to jest głupota, a później piszesz no żę chyba połowę tej kasy ma w kieszeni, to skąd ma połowe tej kasy w kieszeni jak na krowach nie można sie dorobić? Już Ci wyliczałem ile obrotu jest przez 6 lat, kredyt można wziąć na 12 lat to obrotu 14 czy 15mln złotych, wydatków jest od groma i jeszcze więcej ale uważam że jak więcej pieniędzy się dostaje na konto to większe pole manewru jest i jakoś to można zagospodarować.

Jeszcze jedno, w tych czasach 1 mln kredytu to nie jest jakaś wielka suma i nie wiem skąd te podniecenie że ktoś tyle wziął, widzę że na Twoich byczkach nie obcujesz z taką kasą...

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

no dobrze ok

a potrafisz powiedziec-wyliczyc ile sredniego zysku masz od krowy rocznie ?

albo ile zostaje ci na czysto na jednym litrze mleka ?

srednio nie wazne ze jedna krowa daje rocznie 10tys a inna 4tys, poprostu srednio i orientacyjnie

 

z wyliczen ekonomistów rolnictwa sredni zysk z 1 litra mleka wacha sie w granicach 0,15-0,30 zł w zaleznosci od wydajnosci krów

zgadzasz sie z tymi wyliczeniami ?

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stolarz88    52

Mogę Ci wyliczyć dokładnie na pw ale to też bedzie trudne bo każdy rok jest inny, ceny paszy sie zmieniają diametralnie, nie mam tyle ziemi żeby nie kupować zboża czy paszy treściwej, miesięczne ponad 10tys złotych na to wydaję, dodatkowe pieniądze mam z sprzedaży wybrakowanych krów czy też ze sprzedaży jałówek, ostatnio około 10rocznie jałówek z 40 krów potrafię sprzedać, za rok nie wiem ile sprzedam, w miesiącach zimowych zostaje sporo pieniędzy w letnich się dokłada, dodatkowo utrzymanie maszyn czy inwestycje, ostatnio ponad 20tys na obsianie łąk wydałem, jakąś maszynę kupiłem, Każdy rok jest inny i dochód również, jak nie dokupujesz maszyn to masz więcej kasy, ale po paru latach odbije sie na portfelu i tak, jak Ci sie pół maszyn rozleci. Co do ekonomistów to nie wiem co brali do wyliczenia dochodu, jakbym miał tyle ziemi żeby nie dokupować paszy treściwej to o wiele większy dochód byłby z "SAMEGO MLEKA", już od kilku postów chodzi mi o to że Twoja hodowla Twoja obora Twój plan hodowlany ma współgrać z tym całym otoczeniem, z ilością ziemi, warunkami środowiska z zainteresowaniem, z chęcią robienia w życiu co Ci sprawia przyjemność, w czym będzie się dobrym. Same krowy czy same byki nie przyniosą nigdy dochodu, trzeba je umiejętnie wpasować w możliwości gospodarstwa, chęci i umiejętności pracy osób pracujących. dziękuje, pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikesz1404    1

Mam pytanie odnośnie hal udojowych.. Chodzi mi o halę 2x4. Z jakiej firmy polecacie (Delaval, Polanes, Westfalia) odnośnie jakości do ceny ? . I czy orientujecie się ile taka hala mogłaby kosztować ? Z góry dzięki za odpowiedź :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam zastanawiam się jaką konstrukcje dachu wybrać drewnianą czy stalową. I jak kształtują sie ceny . Wymiary obory to 24x36

Edytowano przez bernatziom1996

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gazik5080r    48

Tematy połączone.

 

Witam!

Mam zamiar pobudować oborę na 50 krów i czy lepiej jest uwięziową czy wolnostanowiskową ?

Chodzi mi głównie o koszt i robote w niej ?

Z góry dzięki :D

Edytowano przez KRISTOFORn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radek24    2

Mam problem poniewaz mam przerabiac obore za jakis rok-dwa bo jaloszki musza urosnac. Mam budynek 10x30 w srodku bedzie 9 m szerokosci i na dwa rzedy stanowisk to za malo liczac 1,7 m legowisko, kanal60 tak po obu stronach jeszcze korytasz paszowy i przejscie za kanalem i nie styka. Jedna ze scian budynku to sam podciag i slupy bo to sa drzwi, to czy zdalo by to jak bym miedzy slupy wstawil drabiny paszowe i stol paszowy zrobil bym na zewnatrz i jakis dach ze scianami bym postawil. Slup ma szerokosci 50cm i jest ich szesc wiec bym mial 27 m drabiny. W oborze wolnostanowiskowej na krowe przypada chyba 70cm czyli weszlo by 38 krow. Czy taki plan zdal by egzamin?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Mateusz2424
      Kupował ktoś byczki z firmy AK-ROL z Dużej Cerkwicy? Jakieś opinie?
    • Przez Matis36i6
      Witam, na początku grudnia zakupilem cieleta  (około 80-100 kg) po ostrych zapalaniech jakoś udało nam sie mniej więcej je wyleczyć  (dodam że wszystkie 14 sztuk prędzej czy później zachorowało). Cieleta znajdowały sie w całkowicie innym budynku gosp. A problem polega na tym że byki które mają po około 200 kg zaczely chorować z podobnymi zaburzeniami tj.suchy kaszel przyspieszony oddech, brak apetytu. Czy to możliwe żeby zarazily się od młodych,  czy to może zmarzmieta kiszonka z qq? Albo zbyt ciepło w oborze i różnice temperatur?  Proszę o pomoc bo jeżdżę po zastrzyki co drugi dzień a to nie daję zadawalajacych efektów. 
    • Przez Kondzio342
      Witam. Koledzy ma ktos na miar na sprawdzonego handlarza cielat. Interesuja mnie mięsne najlepiej czerwone i tylko polskie. Ktos kogos ma sprawdzonego. Jakis kontakt?????
    • Przez mateo30
      Witam serdecznie,za jakiś czas przechodzę na bydło opasowe tj. byki na początek z 40sztuk i stopniowo zwiększać do 60 sztuk bo na tyle tylko pozwala areał  i chciałbym od was sie dowiedzieć skąd brać byczki tak w wadze 70-90kg za rozsądne ceny oraz chciałbym sie dowiedzieć czy np dla byczków 100kg jak i 400+ taka sama śruta ? Oraz jakie wy stosujecie śrute jakie proporcje ? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam wszystkich . Nie znalazłem podobnego tematu na forum . Chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was probowal opasu byków na samej kiszonce z kukurydzy oraz sianokiszonce i sianie . Byki urosną na tym ??? Wydaje mi się że zależec mogło by to od rasy .. że np. dana rasa lepiej wykorzystuje pasze objętościowe. I jak taki system sprawdza się w żywieniu mamek ???
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj