Karol12

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa??

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Marrus    0

Mam oborę połączoną z stodołą drewnianą, razem tworzą budynek o wymiarach 8x16m, no i wszystko ładnie tylko za stodołą jest z 5-6m do drogi i nie mógłym tam składować większych ilości obornika, więc w grę wchodzą 3 typy obór, uwięziowa, wolnostanowiskowa na płytkiej i wolnostanowiskowa na głębokiej. Strop w każdym razie muszę przerobić ( podwyżyć a resztę od nowa). Obora by była taka że pod ścianą korytarz paszowy około 2,5m a reszta to różnie

Trzeba do budowy każej z obór:

1.Do uwięzowej to stanowiska trzeba zrobić, przewodówkę, no i małą płytę przeładunkową za stodołą

2.Do wolnostanowiskowej na płytkiej to stanowiska, hala udojowa, no myślę że 1x3 albo 1x4 (bo koło obory jest płyta obornikowa która jest wkopana w ziemię 1,5m więc tylko podbudować 1m, położyć płytki i dach) do tego płyta za stodołą

3. Do obory na głębokiej to trzeba pogłębić oborę o 0,5m no i hala udojowa

Może ktoś doradzi, albo wyliczy co taniej wyjdzie bo niby uwięziowa nataniej ale więcej pracy, no i wydajność mniejsza.

Edytowano przez Marrus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikesz1404    1

Witam. W przyszłym roku mamy zamiar budowy obory na ok.40 sztuk dojnych+jałowki starsze+miejsce na krowy zasuszone.

Macie jakieś pomysły/rady dla mnie ?. Co możecie doradzić, co byście wybrali (wolnostanowiskową czy uwęziową) ?

Jakie systemy legowisk, wygrodzeń. Czy orientujecie się może czy są na budowę obory jakieś dotacje z UE na dzień dzisiejszy lub "na przyszłość." (jestem z Wielkopolski).

Z góry dziękuję za wasze rady ;). Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikesz1404    1

Witam. W przyszłym roku mamy zamiar budowy obory na ok.40 sztuk dojnych+jałowki starsze+miejsce na krowy zasuszone.

Macie jakieś pomysły/rady dla mnie ?. Co możecie doradzić, co byście wybrali (wolnostanowiskową czy uwęziową) ?

Jakie systemy legowisk, wygrodzeń. Czy orientujecie się może czy są na budowę obory jakieś dotacje z UE na dzień dzisiejszy lub "na przyszłość." (jestem z Wielkopolski).

Z góry dziękuję za wasze rady ;). Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
st220    20

Mikesz najlepiej to przejedź się po okolicy i po oglądaj różne obory, to ty w niej będziesz pracował a nie ktoś z forum i to tobie musi się ona podobać i być praktyczna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikesz1404    1

no rozumiem o co Ci chodzi :). Tyko chciałbym się dowiedzieć od użytkowników forum, jaki mają obory, co by najchętniej poprawili itd.. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
st220    20

Jaką masz obecnie oborę i ile sztuk bydła? Ile masz hektarów ziemi ornej i łąk?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikesz1404    1

Obecnie mam oborę uwięziową, gdzie do krowy (np:podczas podawania paszy) wchodzi się pomiędzy, a więc jest to bardzo cięzka robota. Dojenie odbywa się za pomocą ,,bańki,,.. Mam 50 sztuk bydła w tym 30 sztuk krów mlecznych. Ziemi ornej mam 30ha, a łąk 21 ha.

Oborę mamy zamiar budować na 50 sztuk krów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
st220    20

Masz niezły zapierdziel obecnie :blink: , oborę chcesz tylko na same krowy czy i na młodzież, jak to pierwsze to możesz postawić uwięziową, to sporo pracy Ci odejdzie, założysz sobie dojarkę przewodową i zgarniacze hydrauliczne do obornika lub na kratach i będzie niebo w porównaniu do obecnej. Jeśli chcesz na 50 dojnych + młodzież to buduj wolnostanowiskową, wiadomo koszt większy, ale będziesz miał wszystko w jednej oborze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikesz1404    1

Raczej młodzież chciałbym hodować w starej oborze, gdzie zrobiłbym małe przeróbki. A co myślicie o oborze wolnostanowiskowej na głębokiej ściółce ?.. Bo słyszałem od pobliskich gospodarzy, że ich krowy w oborach na rusztach lub chociażby na płytkiej ściółce ,,rozjeżdżają się"..Np. krowa podczas rui kiedy jedna skoczy na drugą ta ma problem utrzymać się na śliskiej posadzce. A myślę, że na głębokiej ściółce tego problemu by nie było. No ale jakie jest wasze zdanie bardzo mnie ciekawi..?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na głębokiej ściółce przy 35 dojnych + młodzież potrzebowałem ok. 1500 balotów słomy 1,2x1,2m. Po przerobieniu na stanowiska piasek + słoma zużywam 1-2 baloty tygodniowo. Co do ślizgania się na głębokiej ściółce miałem większy problem niż teraz, bo beton przy korycie był gładki. Robiąc teraz ganki odcisnąłem w nich zaraz po wylaniu wzory i problem zniknął. Pamiętaj jednak, że głęboka ściółka jest najtańszą oborą w budowie (nawet uwiązówka wychodzi drożej).


Sprzedam rozrzutnik obornika PTU 4t. Info na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikesz1404    1

Tak właśnie słyszałem o wzorach, że jest to super sprawa. Zawsze jest jakieś zaparcie dla krowy. A tak krowa chodzi jak ,,po lodzie".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Są maty na ruszta się zakłada ale jak to się sprawdza to nie wiem. Pozatym ruszta też mają porowatą powierzchnię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikesz1404    1

No właśnie..Zgadzam się z Tomkiem. Ruszt akurat nikt mi nie poleca i tak samo nie wybrałbym nigdy ruszt do mojej obory. Mniej pracy na pewno, ale nie jest to dobre dla krów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Ale jak nie ma słomy? A jak jest to cena 50 zł za rolkę 120x120. Przy 90 opasach to nie chce nawet myśleć ile bym musiał jej kupić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikesz1404    1

No rozumiem.. Może opasów to inaczej się tyczy, inaczej jest z rusztami u opasów, no nie wiem.. Ale moim zdaniem w przypadku krów lepiej kupić więcej słomy i zaoszczędzić na krowie niż patrzeć na to jak krowa się ,,łamie,, na śliskiej posadzce/ruszczie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek0303    50

tylko ze opas a krowa mleczna to diametralna roznica. bykowi co najwyzej jajka podwieje na ruszcie a jak krow zlapie zapalenie to ewidentna strata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

No prawda, ale powstają na rusztach obory i będą. Jeśli w domu są dodatkowe ręce do pracy to owszem może być, a jak nie ma tych rąk do pracy to trzeba zminimalizować tą pracochłonność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikesz1404    1

No tak, tak..Ludzie szukają największej wygody, aby było jak najmniej pracy.. W wielkich stadach gdzie stado liczy 300 sztuk odjechanie połamanej krowy nie ma wielkiego znaczenia. A dla stada np:40 sztuk takie padnięcie krowy ma duże znaczenie. A więc trzeba zastanowić się nad tym czy chce się oborę gdzie będzie mniej pracy lecz nie zadowoli to krowy, czy lepiej więcej popracować i cieszyć się jak tylko stado się powiększa a nie odwrotnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Kolega @Statek w temacie "który system ściołowy jest najlepszy?" dobrze napisał i podliczył.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikesz1404    1

No zgadzam się z kolegą. Jak już wspominałem prędzej i każdy może się zgodzić, że na pewno przy rusztach jest mniej pracy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

tylko ze opas a krowa mleczna to diametralna roznica. bykowi co najwyzej jajka podwieje na ruszcie a jak krow zlapie zapalenie to ewidentna strata.

 

 

o czym Ty piszesz?

 

O podwiewaniu przez ruszta? chyba nigdy nie widziales obory rusztowej. Podwiew tworzy sie wtedy gdy jest wejscie wiatru i jego wyjscie, a gdzie widzisz wejscie powietrza pod ruszta w takiej oborze skoro mieszadlo jest zabudowane a otwor na waz do beczki zatkany?


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Mateusz2424
      Kupował ktoś byczki z firmy AK-ROL z Dużej Cerkwicy? Jakieś opinie?
    • Przez Matis36i6
      Witam, na początku grudnia zakupilem cieleta  (około 80-100 kg) po ostrych zapalaniech jakoś udało nam sie mniej więcej je wyleczyć  (dodam że wszystkie 14 sztuk prędzej czy później zachorowało). Cieleta znajdowały sie w całkowicie innym budynku gosp. A problem polega na tym że byki które mają po około 200 kg zaczely chorować z podobnymi zaburzeniami tj.suchy kaszel przyspieszony oddech, brak apetytu. Czy to możliwe żeby zarazily się od młodych,  czy to może zmarzmieta kiszonka z qq? Albo zbyt ciepło w oborze i różnice temperatur?  Proszę o pomoc bo jeżdżę po zastrzyki co drugi dzień a to nie daję zadawalajacych efektów. 
    • Przez Kondzio342
      Witam. Koledzy ma ktos na miar na sprawdzonego handlarza cielat. Interesuja mnie mięsne najlepiej czerwone i tylko polskie. Ktos kogos ma sprawdzonego. Jakis kontakt?????
    • Przez mateo30
      Witam serdecznie,za jakiś czas przechodzę na bydło opasowe tj. byki na początek z 40sztuk i stopniowo zwiększać do 60 sztuk bo na tyle tylko pozwala areał  i chciałbym od was sie dowiedzieć skąd brać byczki tak w wadze 70-90kg za rozsądne ceny oraz chciałbym sie dowiedzieć czy np dla byczków 100kg jak i 400+ taka sama śruta ? Oraz jakie wy stosujecie śrute jakie proporcje ? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam wszystkich . Nie znalazłem podobnego tematu na forum . Chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was probowal opasu byków na samej kiszonce z kukurydzy oraz sianokiszonce i sianie . Byki urosną na tym ??? Wydaje mi się że zależec mogło by to od rasy .. że np. dana rasa lepiej wykorzystuje pasze objętościowe. I jak taki system sprawdza się w żywieniu mamek ???
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj