vvojtas1

legalna jazda kombajnem z hederem po drogach

Polecane posty

vvojtas1    26

znajomy mi mówił że można uzyskać zezwolenie ze starostwa na jazdę pojazdami o szerokości powyżej 3 m po drogach . chodzi konkretnie o kombajny zbożowe z hederami. teraz mam pytanie ściemniał czy mówił prawdę.

wiem że można uzyskać zezwolenie dla pojazdów specjalnych np. na przewóz jakichś nadgabarytowych ładunków (powyżej 3m szerokości ale także chodzi o długość i wysokość), zezwolenie takie wg niego uzyskuje się na czas określony np 1 miesiąc lub na konkretną trasę. teraz pytanie czy tyczyć się to też może kombajnów zbożowych z hederem. z góry dziękuje za konkretne sprawdzone odpowiedzi a nie typu uważam lub wydaje mi się że.... po drugie jeśli to prawda to jak to dokładnie załatwić

z góry dziękuje bo wszyscy znamy praktykę może można ją zalegalizować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mir36    0

z tego co mi wiadomo bo nam zrobione uprawnienia do pracy kombajnem to jesli heder nie wystaje za obrys pojazdu to mozna leganie poruszac sie nim podrogach. na szkoleniu byla mowa ze pojazdy typu kombajn posiadaja odpinanmy heder po to by nie zajmowac wiecej niż jeden pas ruchu i nie utrudniac zycia innym użytkownikom. moim zadnie takie zezwolenie nie moze byc wydane gdyz prz przewozie rzeczy nadgabarytowych jest potrzebny pilot który jedzie przed pojazdem, a druga sprawa to kiedy i gdzie ten ładunek bedzie przewożony jest ustane z góry cała jego trasa w raz z czasem przejazdu tego składu z puktu a do b i przewaznie odbywa się to noca, wiec w twoim przypadku taki konwój byłby bez celowy. jak masz wozek do przewozu hederu do korzystaj z niego. w innym przypadku policja moze zaproponowac odpowiedni mandat. do prowadzenia kombajnu jest potrzbne prawo jazdy katergorii T

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luckywasak    15

do jazdy po drogach wystarczy prawo jazdy kat T

Teoretycznie do pracy kombajnem wymagane jest zezwolenie ale to raczej jak ktoś chce się legalnie zatrudnić jako kombajnista. Bo nie słyszałem, żeby ktoś to sprawdzał...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wolf19   
Gość wolf19

o kurka, a ja mysłalem, ze mozna kumbajnem jezdzic po drogach :):D

jak bym wiedział to bym we zniwa nie jechal 30km na usługi ;):D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamyk514    2

U nas nawet jak policja gminna jeździ w żniwa i jednie się z hederem to nie zwraca uwagi ale raz nas zatrzymali na jazdę w dwie osoby a legalnie to chyba nie może wystawać za kombajn wtedy można jechać ja kurs robiłem w tamtym roku szkolnym ale chyba można robić mając ukończone 16lat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mir36    0

do jazdy kombajnem po drogach publicznych upowania prawo jazdy kategorii T.ta kategoria upoważnia do prowadzenia pojazdów wolnobierznych oraz ciagników i maszyn rolniczych. do pracy na polu trzeba miec specjalne szkolenie. do tego pozwolenia na pracę policja nic nie ma a za to maja inspetkorzy z oddziałow KRUS oni pisza mandaty i kieruja sprawy do rozpatrzenia w razie stwierdzenia złego stanu pojazdu poruszajacego się po drogach wzywaja policję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacekbee    2

do poruszania się kombajnem zbożowym po drogach publicznych jest wymagane prawo jazdy kategorii T lub BE. Kurs kombajnisty jest potrzebny do wykonywania pracy w sposób legalny oraz do ewentualnego otrzymania ubezpieczenia w ramach kolizji, pożaru, itp. jeżeli chodzi o szerokość pojazdu to nie moze on być szerszy niż szerokośc zawarta pomiędzy zewnętrznymi krawędziami opon kombajnu. teoretycznie można uzyskać takie zezwolenie (ponadgabaryt) ale jest to ogromna czasochłonna i kosztowna biurokracja.

 

tak na prawdę nikt nikomu nic nie zrobi jezeli jedzie z tym hederem, ale do czasu, kiedy to tylko nie stanie się wypadek, to w takiej sytuacji nawet lokalna policja zwróci uwagę (mimo że wcześniej udawali że nic nie widzą)

 

były u mnie 3 przypadki kolizji kombajnów z innymi pojazdami. z tego dwa śmiertelne. także nie radzę ryzykować bo również jestem kombajnistą i wolę bezpieczniej i tak naprawdę szybicej dojechać na dane miejsce odpinając niż ''kombinująć''

 

w zachodnich kombajnach nie ma problemu z odpinaniem, gorzej z bizonami...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetmen    1

Mam pytanie troszeczkie odbiegające od tematu.

A żeby pracować sieczkarnio samobieżno na polu to też trzeba mnieć szkolenie czy nie???

A jak podrodze jechać sieczkarnio to też tylko wystarczy kategoria T prawojazdy?

Przecież pewnego rodzaju to też jest kombajn co nie?


John Deere 6130/Zetor 6340+tur trac lift 100/Zetor 7211/Ursus C-360-3P/Ursus C-328
Pracujo na ponad 70ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal13113    144

teoretycznie nie można jeździć po drogach publicznych pojazdami o szerokości 3 metry i więcej bez zezwolenia od właściciela drogi (czy to gmina powiat czy województwo) i pilota z kogutem nawet z większością agregatów nie powinno się jeździć bez zezwolenia ale policja przymyka na to oko choć jak się trafi jakiś palant to portfel może schudnąć troszkę. Kolego mir36 inspekcja ci może ci wystawić mandat tylko wówczas kiedy zatrudniasz legalnie pracownika, a jak nie to tylko gadają i czas zawracają, byli nawet kiedyś u nas i zaczęli coś gadać że brakuje osłony na motowidłach ale sam powiedział że nic nie może zrobić. A nawet mówił że byli u rolnika i zaczęli coś gadać do niego a że to były żniwa to on ich olał i kazał małoletniemu synowi podjeżdzać pod kombajn a oni mogli tylko podziwiać jak mały jeździ :D;):D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacekbee    2

przepraszam za OT ale... wiem że są bezradni, mamy w karju naprawde duże luki w prawie... uważam że nie jest nic złego w tym że dzieci pomagają w gosodarstwie. my się z tego często śmiejemy jak jakiś młodzik szaleje sprzętem... ale znika nam uśmiech jak głupota ludzka (wyłącznie dorosłych) odbiera komuś zdrowie i życie... powinniśmy dbać o bezpieczeństwo swoje i innych bo widziałem jak ktoś stracił kończynę, a potem życie, także miejmy wyobraźnię i uczmy młodzików bezpieczeństwa! pozdro ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mir36    0

w przypadku kiedy poruszasz sie po drogch pulicznych i wieziesz ze soba dziecko o razu zapomij o tłumaczeniu się tylko pytaj za ile.wracając do sprawy braku osłon to w przypadku ich braku a nie daj bóg zdarzy się wypadek to zapomij o odszkodawniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fenol    4

"kombajnista" jechał miastem i skasował toyote hederem... i okazało sie że zabrali mu lejce wcześniej (na wszystko) za pijaństwo- a mówił że ma...efekt 500zł mandatu i brak odszkodowania 7 tyś... przerabiane na własnej skórze...


kupując polski produkt dajesz zarobić producentowi, który odprowadzi podatki do budżetu, pośrednikom którzy też odprowadzą podatki, pracownikowi, który wyżywi rodzinę, wyśle dziecko do szkoły do której właśnie zakupiono nowe komputery za pieniądze z podatków. Nie bądź konsumentem, bądź obywatelem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetmen    1

Czy ktoś odpowie na moje pytanie które zadałem wcześniej? W sprawie sieczkarni?


John Deere 6130/Zetor 6340+tur trac lift 100/Zetor 7211/Ursus C-360-3P/Ursus C-328
Pracujo na ponad 70ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mir36    0

napewno do jzy po drogach wystarczy prawko T. jesli chodzi o szkolenia na te maszyny to nie słuszałem o takich ale na wszetki wypadek ja bym zrobił uprawnienia na kombajn sa tomaszyn z tej samej grupy produkcyjnej .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetmen    1

No właśnie sam sie zastanawiałem...

Dzieki za odpowiedź @mir36...


John Deere 6130/Zetor 6340+tur trac lift 100/Zetor 7211/Ursus C-360-3P/Ursus C-328
Pracujo na ponad 70ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dobra drodzy państwo a ja mam pytanko takie: no zgadzam sie trzeba heder składać, bo szerokość nie może przekraczać 3m... A co jeśli po złożeniu hedera szerokość kombajnu przekracza 3m np lexion czy CX (ok 4m)??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TumeK    11

a my mielismy w sobote taka sytuacje jechalismy kombajnem i wymineła nas drogówka machneła lizakiem zeby zjechac zjechalismy. policjant z pretensjami do nas ze przyrzad zniwny nie złozony.i ze bedzie kara itp...a my mówimy ze złozony przyrząd...nie chcial uwierzyc i mu rozłozylismy na poboczu. na to on ze i tak trzeba wozic na wózku. lecz nie ma wózków do tego typu przystawek.. jak juz nie mial sie czego chwycic to zaczoł mierzyc czy przystawka złozona wystaje poza kombajn... równie nie wystawała wiec zapytal czy są uprawnienia...i nas puścili... wiec hcyba jesli nie wystaje poza szerokosc maszyny to mozna wozic


Pseudo rolnik...http://img60.imageshack.us/my.php?image=puchar056zu3.jpg 64 miliony zeta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacekbee    2

w takim przypadku powineineś mieć auto pilotujące- tak robią u mnie w gminie przy tych największych maszynach, ale też tylko co niektórzy. dużo osób jeździ normalnie z odpiętym hederem - na przykład ja :) Tucanem (3,25)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Podejrzewam ze trzeba mieć zezwolenie na poruszanie się tym po drogach. Bez tego każda policja wystawi (może) Ci mandat za ponad gabarytowy pojazd na drodze. Tłumaczenie ze nie ma możliwości złożenia do szerokości 3m nic nie da. Przepisy mówią jasno o 3m a w innym przypadku zezwolenie.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

na jakich zasadach można zdobyć takie zezwolenie, jakie warunki trzeba spełnić. Jeśli nie ma z tym dużo roboty to czy można takie załatwić do bizona z hederę (4,5m w obrysie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no właśnie gdzie uzyskać takie zezwolenie..

a co do pilotowania to jak sobie postawie "koguta" na samochód i bede jechał przed kombajnem to to jest pilotowanie??

widziałem jak wygląda profesjonalne pilotowanie pojazdów specjalnych, tak więc czy każdy może być tak o pilotem bo sobie postawił "koguta" na dachu??

wszystko jest ok do póki wypadek sie nie zdarzy..

bardzo prosze o precyzyjne informacje (jeśli ktoś takowe posiada) :)

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez farmer_89
      Witam, czym czyscicie przedmuchujecie swoje kombajny podczas zniw? 
    • Przez Mareczek1
      Witam planuję zakupić siewnik kvernelanda Accord mc-drill Pro czy mógłby ktoś napisać jak się sprawują , na co warto zwrócić uwagę przy zakupie i czy wogóle są warte uwagi,pozdrawiam
    • Przez AnkaSkakanka
      Dzień dobry,
      Oboje z mężem nie jesteśmy rolnikami. Mieszkamy w mieście, ale mamy rodzinę na wsi i bardzo lubimy tam przebywać. Jest to piękna wieś, w malowniczej okolicy. W bezpośrednim sąsiedztwie naszej rodziny znajduje się kilka działek należących do KOWR. Jedna z tych działek wydaje nam się bardzo interesująca i chlelibyśmy ją zakupić od KOWR, jednak nie ma nigdzie zamieszczonego ogłoszenia o jej sprzedaży. Jest to też działka o wielkości ponad 1ha, a my chcielibyśmy kupić jedynie jej fragment o powierzchni ok 30 arów. Czy ktoś z Państwa mógłby podpowiedzieć czy jest to w ogóle możliwe? Chcielibyśmy kupić tę działkę w celach rekreacyjnych i postawić tam mały domek (media są w drodze).
      Dodam, że żadne z nas nie posiada wykształcenia kierunkowego i na tę chwilę nie mamy możliwości (ani środków ani kwalifikacji) założenia gospodarstwa rolnego. Okolica jest zamieszkana przez osoby, które nie prowadzą działalności rolnej, są to wyłącznie siedliska.
      Będę wdzięczna za wskazówki.
       
    • Przez tomek1974
      Wpisujcie jakie firmy was oszukały bo mnie ostatnio dwie z lubienia nie zapłaciła za kuku i z kalisza nie odbiera trawy zeszłorocznej.
    • Przez sports2011
      Witam, mam pytanie ile obecnie można żądać pieniędzy za wynajem pola około 20 arów pod elektrownie wiatrowa maszt około 100metrowy. Z góry dziękuję za odpowiedzi. Pytam z ciekawości ponieważ muszę zmienić umowę podpisana 10lat temu , na kolejne 25 lat .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj