pasio

Nawożenie ziemniaków

Polecane posty

tobago    351

3 razy na grzyba... panie, to prawie uprawa ekologiczna :D U mnie na pomorzu niby mniejsza presja chorób a i tak 5 razy to minimum.

 

Jeśli już poruszyliście temat ciemnienia po ugotowaniu. W jednej odmianie pojawił sie u mnie ten problem. Dokładnie w Owacji. Reszta przy tym samym nawożeniu była OK a te kilka godzin po ugotowaniu tracą ładny, żółty kolor. Możliwe że tendencja do ciemnienia zmienia się odmianowo? Podane miały ok 130-140kg potasu. Na ten rok w Polifosce i soli wysypałem już ok 180kg K, wystarczy? Z badań gleby wynika że mam średnią zasobność potasu. Nie wiem czy zastosować w trakcie wegetacji dokarmianie płynnym PK np z Adoba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7216

Z azotem pod korzeń nie ma co przesadzać, my przed sadzeniem dajemy polifoskę, potem dopiero przed obsypywaniem jak już ładnie widać rządki dajemy salmag... Przecież i tak trzeba pryskać kilka razy od zarazy, stonki to można dolistnie mocznik dawać...

 

Kolego @tobago mnie osobiście basfoliar z Adob nie zadowolił w zeszłym roku, efekty były słabo widoczne i przerzuciliśmy się na odżywki w proszku Maximus-a z EP http://www.maximus.ekoplon.pl/pl/produkty.html i po nich widać gołym okiem jak wszystko rusza... Cena też w miarę ok w porównaniu z tym Basfoliarem...


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kafar191    8

5 razy na zarazę to minimum?? Ja jadę 3-4 razy zależy od roku no i na koniec desykacja chemiczna. Za każdym razem mikroelementy daję do tego. W sumie to musiałbym zbadać zawartość pierwiastków w glebie. Stwierdziłem że azot ma wpływ na ciemnienie jak handlarz mi narzekał że ciemnieją to zmniejszyłem dawkę azotu i się uspokoił... Muszę doczytać ten temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tafit    4

na tym forum to sami cudotwórcy 3 razy na zarazę, nawozów oszczędnie, sadzeniaki raz na 5 lat wymieniają i po 50 ton w słabym roku zbierają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Możecie pryskać i 10 razy nawet wtedy kiedy już uschły łęciny jeszcze 5. U mnie w tym roku starczyło też 3 razy na winecie w tajfunie niestety nie. A to ile razy zależy od odmiany i warunków pogodowych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7216

U nas na Podlasiu kiedyś 3-4 razy starczyło, a teraz 5 razy trzeba opryskać jeśli się chce coś potem ukopać... ;) Mowa o ziemniakach skrobiowych, a jedna odmiana wytrzymuje max 4 lata, z resztą co roku biorę po trochu kwalifikatu...


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Są i tacy co wcale nie pryskają bo: ziemniak lubi rosnąć w perzyku (perz) a zarazy to ja wcale nie uważam...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzysztofb    0

a jak dam przed sadzeniem 250-300 kg polifoski 6 lub 8 na h , a jak pojawią sie liście to 200 kg saletry na h w dwóch dawkach , czy będzie dobrze ?

Edytowano przez Krzysztofb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie chce się wtrącać, ale Krzysztof napisał poprawnie.

Jeżeli ziemniaki sadzi się rekreacyjnie to takie nawożenie wystarczy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzysztofb    0

błąd poprawiłem ,jestem dyslektykiem (czytaj nieukiem) :) a czego brakuje w tym co ja napisałem jeśli chodzi o nawozy , czego dodać czego ując

Edytowano przez Krzysztofb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
semenpl2    0

a co sadzicie o dawce 0,4 t soli + 0.2 t polidapu lub ewentualnie 0,8 t polifoski 6 chodzi mi konkretnie o to czy to nie za dużo w jednej dawce na wiosne czy zasolenie nie będzie za duże prosze o opinie czy ktoś tak nawozi bo nie chce spalić ziemniaków a tyle by pasowało posiać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

Hmm napisze tak: ja w tym roku daje od 210 do 270 K;ponad 200N. Ziemia po badaniach na marko i wybiórczo na mikroelementy.


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7216

Nie chce się wtrącać, ale Krzysztof napisał poprawnie.

Jeżeli ziemniaki sadzi się rekreacyjnie to takie nawożenie wystarczy :)

 

Rekreacyjnie?? :huh: My sypiemy 300 kg polifoski 6 lub 8 i 250 kg salmagu / ha i odżywek nie żałujemy, mocznik dolistnie, obornik 40 - 50t/ha... Kuras i Kuba dają 50t z ha, gdybym dał tyle co kolega @przemol to wydały by chyba 100 t z ha :rolleyes:


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Nawozy N sieję bezpośrednio przed uprawą pod ziemniaki tzn pod agregat. Natomiast wszystkie nawozy chlorkowe(np. NPK z solą potasową) najlepiej jesienią- aby wypłukać chlorki. Jeżeli nawóz zawiera potas w innej formie np. siarczanu to wysiew jest taki sam jak N czyli bezpośrednio przed sadzeniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sól potasowa i polifoska poszły pod ziemniaki, ale złapał mnie deszcz i burza i już nie poleciałem agregatem. Prognozy zapowiadają codziennie deszcz.

Jak polecę agregatem za kilka dni to nic się nie stanie ? Na nawozach pisało żeby je wymieszać z ziemią i zawsze tak robiłem, ale dzisiaj spotkała mnie niecodzienna sytuacja i pogoniło mnie z pola.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co ma deszcz do ilości i rodzaju nawozu potasowego i fosforowego ? :ph34r:

Uprawa prawie, że ekologiczna. 400kg polifoska 6 oraz 100kg soli potasowej 60%. Niewielkie ilości azotu jakie były w polifosce uciekną, ale one mnie nie martwią bo nawożenie azotowe będę wprowadzać przed sadzeniem i obsypywaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matisz    121

Witam mam pytanie mam mozliwosc odbierania duzej ilosci podkładu popieczarkowego i chciałbym go zastosowac pod ziemniaki jak nie zdarze w tym roku to w przyszłym i stad moje pytanie czy to w miare dobry nawóz pod ziemniaki i czy miał juz ktos z tym stycznosc? Prosiłbym o rady :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ozzy321
      Panowie zawsze robię kopiec na cześć ziemniakow tak jak robił to mój dziadek i tata rozkładając słomę i przysypując ziemią. Chodzi mi po głowie ażeby na uformowany kopiec zamiast rozkładać luźna słomę i przysypywac ziemia poukładać kostki z prasy i przykryć to plandeka. Praktykował ktoś takie rozwiązanie?
    • Przez damianmatys
      Kupie nie dużą ilość sadzeniaka Owacji lub ewentualnie jadalny.
    • Przez kamil456748
      Witam, poszukuje opinii o wagoworkownicy półautomatycznej do warzyw firmy MAVARK. Jest tutaj może użytkownik tej maszyny? Cena ok. 15k jest dość atrakcyjna a pracę na pewno ułatwiła by taka maszyna.
    • Przez shiftman
      Witam. Czy sadził ktoś z was ziemniaki po kukurydzy pryskanej mezotrionem? W etykiecie tego nie zalecają. W umnie w samym listopadzie już prawie 80l a poprzednie miesiące też dosyć duże opady. Stosowana będzie głęboka orka na zimę końcem miesiąca. Może wystąpić jakieś fito
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj