pasio

Nawożenie ziemniaków

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
wyrebski1    103

właśnie koledzy-czy po wysianiu soli trzeba wymieszać ją czy może sobie leżeć ok 4 tyg?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Ja tak jak KULAWA_KOZA będę sadził na wiosnę 30 arów. Chcę wyciągnąć plus minus te 8-10 ton z takiego areału. W planach mam na początku marca nawożenie obornikiem bydlęcym, 8 ton (dwa rozrzutniki) co da w przybliżeniu:

 

- 40 kg N,

- 25 kg P,

- 55 kg K.

 

Dobrze liczę? :ph34r:

 

 

 

 

żle ,,,,,,,,na pewno nie tyle tylko dużo mniej.

Po pierwsze to teraz jak dasz obornik to nic Ci to nie da bo na wiosnę nie daje się obornika pod ziemniaki , chyba ze rok będzie mokry to cos tam poskutkuje.

Jak się uwziołems na ten lubofos to na 0.30ar tak jak ja mam to daj 250kg tego Lubofosu +50kg Polidapu.

Saletrzak daj przed samym sadzeniem.

 

A jesli nie kupiłeś jeszcze nawozu to zrób na bazie polifoski 6 , proporcje tak jak ja.

Z obornikiem daj sobie spokój bo nic nie zyskasz .Obornik zawsze na jesień sie pod ziemniaki daje.

Edytowano przez KULAWA_KOZA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzimi1988    0

Panowie podpowie ktoś bo nie mogę znaleźć na całym forum o dolistnym nawożeniu ziemniaka o mocznik mi głównie chodzi czy można prysnąć na mokre rośliny??? temp powietrza to wiem około 15 stopni max, cieczy minimum 10 stopni żeby nie poparzyć roślin, znalazłem kilka artykułów ale piszą tylko późnym popołudniem albo wczesnym rankiem o i od razu zapytam jak jest ze zbożami czy też można na mokre czy nie bardzo bo pszenicę będę musiał chyba zasilić, a nie chce już rozsiewaczem jeździć wole prysnąć lepszy efekt podobno.

PODPOWIEDZCIE COŚ POZDRAWIAM.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kafar191    8

kulawa koza ma racje. Obornik wywiozły na pole wiosną nie będzie przyswajalny przez rośliny. Jesienią już dużo lepiej a (podobno) najwięcej pierwiastków po oborniku zostaje jak jest wywiozły rok wcześnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Camry    55

Witam ,chciałbym poznać opinię o tym dozowniku na sadzarce http://www.maszynyfa..._p_60.html czy faktycznie spełnia odpowiednio swoją rolę i jeśli ktoś taki dozownik już posiada i sadził to jakie nawożenie szło i jak to ustawić

Edytowano przez Camry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O tym dozowniku zbyt wiele Ci nie powiem, natomiast o sadzarce mogę powiedzieć jedynie tyle, że troszkę bulw uszkadza i często na koszyczki wskakuje więcej niż jeden sadzeniak.

 

Jaki % aztotu dajecie przed sadzeniem, jaki przed obsypywaniem, a później dolistnie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

75-25-0


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

U nas zawsze pod ziemniaki dajemy obornik na wiosnę i nie widzę w tym nic złego. Może dlatego że na każde pole jest co roku wożony. Moim zdaniem błędem jest mówienie że składniki z obornika nie zostaną wykorzystane. Teoria swoje a praktyka swoje. http://www.agrofoto.pl/produkcja-roslinna/nawozy/aktualnosci/zalety-nawozenia-obornikiem-wiosna,49568.html Takich artykułów można znaleść kilka jedni zalecają inni odradzają a po mojemu każdy zna swoje pole i powinien wiedzieć kiedy wywieść

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

wywozisz teraz, ale jego przydatność w większości dopiero za rok będzie


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Bez przesady proszę. Spróbuj nie dać tylko na kawałek na wiosnę i zobaczysz różnicę. Idąc takim tokiem myślenia to wystarczy dać 2lata pod rząd i później już nie ma różnicy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

Nie stosujesz dolistnie mocznika ? :)

nie, uwazam ze jak nie da sie pod korzen to pozniej dolistnie tego nadgonisz
  • Like 1

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Mocznik źle wpływa na smak ziemniaka - testowane. Świnie nie chciały jeść odpadów z działki gdzie był stosowany mocznik - testował dziadek :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

Bez przesady proszę. Spróbuj nie dać tylko na kawałek na wiosnę i zobaczysz różnicę. Idąc takim tokiem myślenia to wystarczy dać 2lata pod rząd i później już nie ma różnicy

nie spróbuję bo uważam że to błąd agrotechniczny.

obornik dany pod podorywke rozłoży się najlepiej, pod orke zimową troche gorzej, a na wiosne praktycznie nie zdąży. To nie mój wymysł, poczytaj publikacje. U Ciebie to się sprawdza, bo dajesz co roku, więc tej wiosny ziemniak będzie korzystał w głównej mierze z rozłożonego obornika zeszłorocznego.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

natomiast o sadzarce mogę powiedzieć jedynie tyle, że troszkę bulw uszkadza i często na koszyczki wskakuje więcej niż jeden sadzeniak.

 

 

Fige prawda.Mam taka sadzarkę i jak masz odpowiednio ustawione łańcuchy z koszyczkami i jak masz dość długi bolec ten co powoduje ze łańcuchy trzęsie to nic nie uszkadza i zawsze masz 1 sadzeniak na łopatce.

Chyba że masz malutkie sadzeniaczki kaliber mniejszy jak 3cm to może sie trafić 2 sadzeniaki , ale po to są trzęsacze by zrzucały ziemniaki.

 

nie, uwazam ze jak nie da sie pod korzen to pozniej dolistnie tego nadgonisz

Dokładnie.NPK daje sie pod korzeń a dolistnie to tylko mikroelementy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

Mocznik źle wpływa na smak ziemniaka - testowane. Świnie nie chciały jeść odpadów z działki gdzie był stosowany mocznik - testował dziadek :D

 

mocznik wskazuje się jako jeden z najlepszych nawozów stosowanych przed sadzeniem (ze względu na właściwości azotu w formie amidowej), stąd za wady w smaku odpowiadało prawdopodobnie niezbilansowane nawożenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15352

Obornik dany na wiosnę działa. W tamtym roku dawałem pod pszenżyto jare i zbrakło na 10m szer pola. Przed kłoszeniem pszenżyta było widać różnicę jak odcięte jak by to nie te pole co zbrakło obornika. Ja zawsze daję na wiosnę pod ziemniaki. Pod zboża jare też.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

 

mocznik wskazuje się jako jeden z najlepszych nawozów stosowanych przed sadzeniem (ze względu na właściwości azotu w formie amidowej), stąd za wady w smaku odpowiadało prawdopodobnie niezbilansowane nawożenie

 

Zgodzę się jednak w wielu przypadkach ziemniaki ogólnie są przeazotowane - dobra i tona więcej. Stąd ich marny smak...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

to ciekawe, dwóch ziemniaczarzy ma zupełnie odmienne zdanie o stosowaniu mocznika :o

 

U nas zawsze stosuje się pod korzeń saletrzak ok 350kg jednorazowo przed sadzeniem a potem w trakcie wegetacji ze 2-3 razy mocznik w oprysku ale tylko delikatnie 5-6% stężeniem dla poprawy wigoru rośliny. To oczywiste że nie da sie podać całego azotu dolistnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalus8    101

panowie mam zamiar dać pod ziemniaki polifoskę gnojówkę i saletrzak moje pytanie jest takie co dać najpierw czy polifoskę czy gnojówkę i czy mieszać z glębą jedno i drugie

Oczywiście saletrzak przed sadzeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kafar191    8

Z azotem trzeba uważać i smak pogorszy ziemniaka i ciemnieją szybko na talerzu. Ja daje bardzo mało azotu głównie dlatego że rozlewam gnojowicę od trzody a składu nie będę badał za każdym razem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

Moim zdaniem ciemnieja w wyniku zbyt malej dawki K.


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mniej więcej tak jak napisał Tobago, mocznik dolistnie 2-3 razy w stężeniu 5% aby poprawić ich wigor.

Bo przed sadzeniem daję większość dawki azotu, a resztę przed obsypywaniem.

Ziemniaki nigdy mi nie czarniały. Jedyne co mi się nie podoba w vinecie to, że po ugotowaniu gdy już wystygną robią się twarde, ale ten typ tak ma chyba.

W literaturze również spotkałem się ze stwierdzeniem, że niedobór potasu wpływa na ciemnienie ziemniaków podczas gotowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cover    8

Ja daje na ha 180kg potasu 90kg fosforu i 30kg azotu i 10kg siarki, oczywiscie w czystym składniku przed sadzeniem. Tj 300kg soli potrasowej, 200kg fosforanu. Potem przed ostatnim redleniem 250kg saletry no i potem dolistnie tak jak koledzy wyżej 2 razy mocznikiem ale o 6% stężniu. Do tego mikroelementy, i jakieś małe lości NPK. No i całość na świńskim oborniku, tak gdzieś 30t na ha.... Z gniciem i ciemnieniem nie ma poblemu... No i 3-krotny zabieg fungicydem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ozzy321
      Panowie zawsze robię kopiec na cześć ziemniakow tak jak robił to mój dziadek i tata rozkładając słomę i przysypując ziemią. Chodzi mi po głowie ażeby na uformowany kopiec zamiast rozkładać luźna słomę i przysypywac ziemia poukładać kostki z prasy i przykryć to plandeka. Praktykował ktoś takie rozwiązanie?
    • Przez damianmatys
      Kupie nie dużą ilość sadzeniaka Owacji lub ewentualnie jadalny.
    • Przez kamil456748
      Witam, poszukuje opinii o wagoworkownicy półautomatycznej do warzyw firmy MAVARK. Jest tutaj może użytkownik tej maszyny? Cena ok. 15k jest dość atrakcyjna a pracę na pewno ułatwiła by taka maszyna.
    • Przez shiftman
      Witam. Czy sadził ktoś z was ziemniaki po kukurydzy pryskanej mezotrionem? W etykiecie tego nie zalecają. W umnie w samym listopadzie już prawie 80l a poprzednie miesiące też dosyć duże opady. Stosowana będzie głęboka orka na zimę końcem miesiąca. Może wystąpić jakieś fito
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj