pasio

Nawożenie ziemniaków

Polecane posty

1410    10

6% czyli 18 kg możesz sypnąc,w zeszłym roku tak pryskałem i było lux

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cipekfan69    0

fosfor w formie dolistnej wpływa na tworzenie korzenia (bulw) wiec najkorzystniej przed kwitnieniem stosować ? aby zawiązało jak najwięcej bulw?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

pawelol111 dokladnie, nie zaleca sie dokarmiana dolistnego podczas kwitnienia


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

Ziemniak kwitnie żeby wydał jagody które są nie jadalne. Dlatego nie rozumiem co to ma wspólnego z dokarmianiem skoro bulwy zawiązuje już przed kwitnieniem. Wychodzi że podczas kwitnienia już jest przyrost pod krzakiem więc nawożenie jak najbardziej wskazane. Zresztą każdy ma swoje teorie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin1606    12

Mam pytanie w tym roku zamierzam dolistnie dokarmiać ziemniaki mam odmianny jadalne i skrobiowe.Interesuje mnie jaki nawóz dolistny wybrać i ile zastosować aby zwiekszyć plon i zawartość skrobi w bulwach.Zasanawiam się na foliq azotowy , Basfoliar 36 Extra, siarczan magnezu , lub OSD mineral czy jakiś lepszy nawóz .Proszę od doradzenie który nawóż był by najlepszy lub jakiś inny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

nie demonizujcie :) z mojego doświadczenia zabiegi fungi+odżywki podczas kwitnienia nie szkodzą ziemniakom!

Widać to też na zachodnich filmach czy krajowych u większych rolników, jadzie oprysk i nikt się nie przejmuje.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
POL1    28

Moim zdaniem dokarmianie dolistne nic nie daje.Tylko i wyłącznie pod korzeń.Ja na 0.50 arów dałem 55 kg azotu 100 kg Potasu i 40 kg Fosforu + obornik.--------ZIEMNIAKI ciemno zielone a krzaki aż miło spojrzeć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

daje i to dużo. Pryśnij sobie połowę mocznikiem 10% chociaz raz to będziesz miał porównanie. A że ciemnie to raczej odmiana bo u mnie nicola i vineta na jednym polu i razem nawożone a kolor całkiem inny

 

Mam pytanie w tym roku zamierzam dolistnie dokarmiać ziemniaki mam odmianny jadalne i skrobiowe.Interesuje mnie jaki nawóz dolistny wybrać i ile zastosować aby zwiekszyć plon i zawartość skrobi w bulwach.Zasanawiam się na foliq azotowy , Basfoliar 36 Extra, siarczan magnezu , lub OSD mineral czy jakiś lepszy nawóz .Proszę od doradzenie który nawóż był by najlepszy lub jakiś inny.

raz dawałem basfoliar. Porażka. Najlepszy azotowy to mocznik bo w tym faktycznie dasz azotu i do tego siarczan magnezu. Skrobiowe chyba nie lubią za dużo azotu jak sie nie myle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
POL1    28

Masz racje saszeto Basfoliar to tragedia , słyszałem jak ludzie na to dziadostwo narzekają.Moczniku nigdy nie stosowałem dolistnie .10% czyli na 100 litrów wody 10kg mocznika??????????? Dałem w srode na 0.50 ha 1kg Ridomil Golda.Ziemniaki około 30 cm , pąki kwiatowe już gdzie niegdzie widać.Do 2-ch tygodni na pewno zakwitną .Ogólnie ziemniaki bardzo ładne , sadziłem 18.04 --oczywiście nie przykrywam nigdy.Lekko podkiełkowane.

Edytowano przez POL1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

dokładnie. W tym masz 4,6 kg azotu. Jezeli stosujesz 300 l/ha to masz prawie 14 kg azotu X 4 powtórzenia wychodzi ponad 50 kg azotu który działa dużo lepiej niż z gleby. Ale w tej dawce to nie na młode rośliny i na pewno nie w słoneczną pogodę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
POL1    28

Czyli po kwwitnieniu mogę zastosować dawkę 30 kg na ha? Z tego co tu czytałem jesteś najbardziej doświadczonym rolnikiem tutaj odnośnie uprawy ziemniaków :rolleyes: więc zrobie jak mówisz.Mam odmiany Owacja Jutrzenka Niagara.Co sądzisz o tych odmianach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

na pewno nie jestem najbardziej doświadczonym :rolleyes: .Ale dzieki. Ja tak stosuje i tak doradzam. Każdy ma swoje sposoby i po to jest forum żeby się wymieniać doświadczeniami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

mozesz łączyc,ja dzisiaj planuje dac drugi zabieg


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

u mnie cała plantacja dostała pierwszy zabieg w dniach 4-6 czerwca - Armetil + odżywka z mikro

Na drugi idzie Pyton consento + oczywiscie jakies łakocie dla bulw. - zabieg planuje w okolicy weekendu, wtedy ma byc 2-3 dni bez deszczu.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

@kissmy lord i denar wytworzyly juz pomidory,pozniej sadzone kwitna w pelni,w innych dopiero co zeszly miedzyrzedzia


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Dolistnie to można co najwyżej dokarmić. Czyli uzupełnić ewentualne niedobory z gleby. Główna porcja NPK powinna iść przed sadzeniem. Teraz już po ptakach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

kiedy nawozić najlepiej dolistnie potasem ziemniaki ?

potas daje sie na "dochodzenie" bulw a to zalezy od odmiany


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

dochodzenie bulw co to za faza? niedobory potasu ukazują powodują między innymi deformację bulw, więc warto chyba wcześniej zniwelować niedobory, stosowaliście saletrę potasową?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

chodzi o dojrzewanie


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PK007    28

w życiu nie słyszałem większej głupoty żeby potas dawać na dojrzewanie, potas to jeden z niezbędnych roślinie makroskładników potrzebny do wzrostu a nie tylko dojrzewania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ozzy321
      Panowie zawsze robię kopiec na cześć ziemniakow tak jak robił to mój dziadek i tata rozkładając słomę i przysypując ziemią. Chodzi mi po głowie ażeby na uformowany kopiec zamiast rozkładać luźna słomę i przysypywac ziemia poukładać kostki z prasy i przykryć to plandeka. Praktykował ktoś takie rozwiązanie?
    • Przez damianmatys
      Kupie nie dużą ilość sadzeniaka Owacji lub ewentualnie jadalny.
    • Przez kamil456748
      Witam, poszukuje opinii o wagoworkownicy półautomatycznej do warzyw firmy MAVARK. Jest tutaj może użytkownik tej maszyny? Cena ok. 15k jest dość atrakcyjna a pracę na pewno ułatwiła by taka maszyna.
    • Przez shiftman
      Witam. Czy sadził ktoś z was ziemniaki po kukurydzy pryskanej mezotrionem? W etykiecie tego nie zalecają. W umnie w samym listopadzie już prawie 80l a poprzednie miesiące też dosyć duże opady. Stosowana będzie głęboka orka na zimę końcem miesiąca. Może wystąpić jakieś fito
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj