Skocz do zawartości
pasio

Nawożenie ziemniaków

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Dobre nawożenie ziemniaków

galeria
Nawożenie
zonk28    0

A wapnowanie pod pszenice???????? dasz wapno i przyorzesz głęboko???? Powodzonka :blink: .Ja orze głęboko i na tą zaorana ziemie daje wapno , bronuje i sieje pszenice dając oczywiście nawóz i efekty są , sąsiad tak zrobił że przyorał wapno to żadnego efektu nie było.Czasem trzeba coś pomyślec a potem napisać.

To dlaczego zalecają na zimę potasowe i fosforowe siać pod pług na ziemniaki.
Czasem trzeba coś pomyślec a potem napisać.

Właśnie jesienią nawozy są lepiej wymieszane z glebą i jest to dobry sposób.

@zonk28, próbowałeś, że krytykujesz głębokie wymieszanie z glebą

@andzin, spokojnie możesz zaorać

Edytowano przez marekpieg1234

Wiadomość z agroFakt.pl

saszeta    73

u mnie gleba przy orce nie odwraca się całkiem. A to znaczy że wapno czy nawozy nie idą całkiem na dno

Są też wyjątkowe sytuacje, ale jeśli nie ma przeciw skazań to można dać pod orkę. Tym bardziej, że @andzin będzie orał nawozy już wymieszane

zonk28    0

Ja sieje wapno tam gdzie jest niskie ph pod pszenice i odrazu na zaoraną ziemie NIE POD ŻADNĄ ORKE!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Tak próbowałem bo mi sąsiad tak nagadał abym zaorał wapno , i różnica była kolosalna na drugi rok rozsiałem wapno na role i zabronowałem i odrazu zasiałem pszenice , po jakims czasie na jesień jak się rozkrzewiła pszenica to zawołałem sąsiada i udowodniłem mu różnice.Pszenica uwielbia wapno ,zwłaszcza tlenkowe , moim zdaniem żaden nawóz nie zastąpi wapna pod pszenice czy pszenżyto.I dlatego nigdy pod orke nie stosuje wapna bo mija się to z natychmiastowym efektem poboru przez rośline.

milanreal1    290

Wapno zadziała tez jak zastosujesz pod orkę :) I wg mnie masz jakąś zła regułkę ws wapnowania. Wapnowanie stosuje się w celu uregulowania pH a nie do tego żeby roślina miała dostepne Ca. To makroelement ale rośliny jakiś dużych ilości nie pobierają.

saszeta    73

dokładnie. Pod pszenicę może i tak ale ziemniaka i tak sadzisz głębiej więc korzenie są także w wapnie a ziemniaki rosnące nie bo są powyżej

Edytowano przez saszeta

zonk28    0

Moderatorze może pod ziemniaka ale nie pod zboża jak przyorzesz wapno.Pozatym dla mnie wapnowanie pod ziemniaka to mija się z celem.A pszenica bardzo lubi wapno i bardzo ładnie po nim rośnie .

Kuba1993    8

zonk28, napisałeś ze nie ma lepszego nawozu jak wapno pod pszenicę, mam rozumiec ze sypiesz same wapno i pszenice masz jak las?

W Polsce mamy demokracje i każdy ma prawo wyboru, a Twoje wypowiedzi są niczym dyktatorskie, forum służy dobrowolnemu wypowiadaniu się, a nie przekonywaniu innych wszystkich, że ma się racje, ja piszę jak ja robię, jeśli komuś to się podoba robi podobnie, jeśli nie to nie. Próbujesz za wszelką cenę udowodnic swoją racje, powiem wprost jesteś przemądrzały.

Pozdrawiam ! ! !

P.S. uważaj na Caps Lock'a

andzin    3

Marekpieg właśnie tak zrobię. Bo jezeli już wymieszałem ten nawóz z ziemią to w pewnym stopniu on już poszedł w głąb ziemi parę cm i jak się rozpuści jeszcze, czyli jak będe orać to z powrotem ten nawóz wyorze ale już rozpuszczony. Zresztą i tak tyle zabiegów agrotechnicznych jeszcze czeka.

zonk28    0

jack83 napisz ty coś zobaczymy co ty powiesz..........nie mówie że daje samo wapno pod pszenice ale jak jest niskie ph tak jak ja miałem 3.8 to musiałem dać wapno i różnica była kolosalna.

cipekfan69    0

kiedy dać najlepiej 2 dawke azotu przed obradlaniem? bo wtedy sie przynajmnije wymiesza z ziemią a nie obleci z radlin

Edytowano przez cipekfan69

limusine    8

No raczej że przed obredleniem bo takto ziemniaki coś pociągną tego azotu z ziemi a jak nie obredlisz to ziemniaki pociągną z 2 dawki bardzo znikome ilości...

W jakiej formie azot podajecie w 2 dawce? :P

PK007    14

Tylko wysiew nawozu przed obredlaniem ma sens bo inaczej to większość azotu ulotni się. Można by tą dawkę azotu jeszcze podzielić i podać dolistnie w postaci mocznika jak ziemniaki będą już większe

saszeta    73

ja tam drugiej dawki nigdy nie daję. Azot powinien być poniżej korzeni a w redlinie to raczej jest powyżej. 100-120 kg w moczniku a potem dolistnie 4 razy. I wystarczy

kopczenko    0

Panowie mozecie doradzic?

U nas sie ziemniaki dosc wczesnie sadzi mniej wiecej poczatek kwietnia a kopie poczatkiem wrzesnia.

Ostatnio sobie rozbronowalem ziemniaki(40a) i w sumie walcze z perzem..

wczoraj zaczalem je radelkowac i widze ze ziemniaki w wiekszosci juz wylazly. no i tu pytanie:

Co sypnac im przed obsypaniem? <_< - saletre? - a moze jakis mix NPK(unifoska/polifoska) + saletra - choc na PK cos mi sie zdaje ze juz za pozno(na zime obornik dosc bogato na wiosne polifoska poszla zaraz przed sadzeniem)

Teraz to już tylko azot

Ja daję większość przed sadzeniem, potem tylko trochę sypię saletry przed obredleniem

minor15    26

A ja mam pytanie odnośnie oprysku mocznikiem. W jakiej fazie można pryskać ziemniaki mocznikiem zmieszanym z florovitem żeby ich nie przypaliło i w jakiej dawce

mig1    0

Witam

W jaki sposób pobiera się liście ziemniaka do analizy gleby tj.zbieramy duże czy małe liście i kiedy wykonujemy badanie tj. przy jakiej wysokości łętów, odrazu po wschodzie czy przy zakrywaniu międzyrzędzi? :rolleyes:

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez MichalP
      Witam mam 3 pytania:
      1. Ile u was kosztuje kombajn Holmer, Ropa
      2. Czy da się wygrać z cukrownią jeśli buraki zamarzły z ich winy - oni dostarczali kombajn, który nie dojechał
      3. Czy udało się komuś zmienić cukrownie? Bo już mam dosyć Glinojecka i tego co wyczyniają.
    • Przez wrobelek02
      Witam wszystkich chciałbym się dowiedzieć o uprawie buraczków ćwikłowych, jak się ceny kształtują , jaki plon z hektara, jakie nawożenie i uprawa?
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"

Pozdrawiam mszk8
    • Przez zetor844195
      Jestem od kilku lat plantatorem ale takiego chamstwa jak w tym roku to jeszcze w zakładzie nie było. Mieszkam w okolicach Inowrocławia i mój kontrakt opiewa na około 300 ton ziemniaków.
      Zwracam się z apelem do wszystkich którzy chcą podjąć współprace z ww. zakładem. Przedsiębiorstwo robi co chce i ma plantatorów w d... . Zacznijmy od tego że pan prezes jak i jego protegowana p. Krystyna zachowują sie wobec plantatorów bardzo wulgarnie i opryskliwie, jak się dzwoni do nich to potrafią ubliżyć a nawet rzucić słuchawką kiedy im coś nie pasuje. Kolejna sprawa jest taka że zapisałem u nich wczesna odmiane ziemniaków aby móc odstawic je w sierpniu, jednak kiedy przyszło do odbioru to p. Krystyna powiedziała ze nie ma tej odmiany i wepchnęła mi póżną. W sierpniu kiedy zadzwoniła że chca ziemniaki i powiedziałem że z wiadomych powodów nie mam co odstawić to była wielce oburzona. Następstwem tego jest to że blokuje mi teraz przepustki na odstawe ziemniaków. Kiedy zadzwoniłem do prezesa i powiedziałem mu co robi jego pracownik to zwyczajnie mnie wyśmiał i powiedział że gdybym miał z 5 tys ton lub 10tys ton to byśmy mogli rozmawiać a tak to nie mamy o czym po czym rzucił słuchawką. Wniosek nasuwa sie sam ze mały plantator nic dla nich nie znaczy i można go zniszczyć. 
      Znam rolników którzy już we wrześniu i październiku odstawili wszystkie ziemniaki nawet te ponad kontraktacje a drugich takich jak ja trzyma sie do samego końca blokując im przepustki. Wisienką na torcie jest to że przez cały okres kampani pan prezes przyjmuje dziennie 15-20 samochodów ziemniaków przerzucanych z zakładu w Łomży a okolicznych rolników ma gdzieś. 
      Dlatego prosze aby każdy kto z nimi współpracuje i chce podjąć wspólprace, głeboko sie zastanowił czy warto popierać i dorabiać zakład który robi z plantatorem co chce. 
      Mam nadzieję że kazdy sobie to przemyśli i podejmnie słuszną decyzje. Jesli ktoś chce uzyskąć więcej informacji o chamstwie zakładu to prosze pisać na priv.
    • Przez mlekowy
      Witam wszystkich. Nie znalazłem tematu który opisywałby dokładnie ten problem dlatego zakładam nowy. I tu moje pytanie czy ktoś z Was zajmuje się bądź orientuje się jak wygląda przemysłowe obieranie ziemniaków (lub innych warzyw) i ich sprzedaż? Czy  jest zbyt na taki produkt? Czy będąc rolnikiem mogę założyć mini przetwórnie żeby móc to produkować i sprzedawać?  Z góry dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam.