pasio

Nawożenie ziemniaków

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
dolok    0

Witam w tym roku po raz pierwszy zasadziłem skrobiowe i chyba przesadziłem z azotem bo miały tylko 17% skrobi gdzie inni z tej samej odmiany mieli po 23%

Ma ktoś recepty co w jakich ilościach sypać po ziemniaki i kiedy ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andrzejns    1

Ja od paru lat robię tak: Sieję gorczycę jesienią na poplon,pożniej dobrze ją przeoruje. Wiosną jak najwcześniej 200 kg Polifoski 6 i 150 kg siarczanu magnezu. Na koniec przy okazji zabiegów chemicznych mocznik dolistnie. Więcej azotu nie daję bo czarnieją i żle się przechowują. Ziemniaki sprzedaję na rynku lokalnym i jakość bulw jest dla mnie ważna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dlugin    322

stosował ktos takie nawozenie superfosfat wzbogacony plus polifoska 21? :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
POL1    28

Pod orke zimową na hektar 15-18 rozrzutników obornika na wiosne 500kg polifoski "6" + 300 kg mocznika + odżywki , ochrona itp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andrzejns    1

Widze Pol 1 że nie żałujesz ziemniakom, sczególnie z tym obormikem, też bym dawał jak bym go miał <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
POL1    28

Kol.Andrzeju jeśli chcesz mieć plon to trzeba niestety dobrze nawozić zwłaszcza potasem i azotem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Ja daje

Canvil 400kg + Polifoska 6 - 350kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

Pod orke zimową na hektar 15-18 rozrzutników obornika na wiosne 500kg polifoski "6" + 300 kg mocznika + odżywki , ochrona itp

takie nawożenie i tylko 40 ton? Ja na 5 klasie przy podobnym nawożeniu tylko bez obornika 40 śmiało wyciągam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Zakładając że, "Mając na względzie te wartości można stwierdzić, że z 1 toną obornika wprowadzamy do gleby około 5,0 kg N; 3,0 kg P2O5; 7,0-10,0 kg K2O; 5,0 kg CaO; 2,0 kg MgO i mikroelementy."

Przyjmuje ze na rozrzutnik bierzesz około 3t obornika, to daje około 50t/ha, a wiec 250N, 150P, około 400 K i to tego nawozy.

 

Przy takim naowożeniu to plon powinien być minimum 60t/ha, Ja przy N120, P80, K180 ogiągam plonu minimum 40t/ha, w tym toku miałem ponad 50t, a w zeszłym roku (susza) 33t/ha(ale cena po 1zł/kg). Pisze o ilosci jadalnego który idzie do sprzedaży.

Edytowano przez poosa21

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grala13    7

jak pryskacie ziemniaki moczniiem tto ile kg dajecie na hektar??jakiś dodatek dajecie czy sam mocznik?? iedy najlepiej pryskać i ile razy??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

Wiec tak ja to atakuje 6kg/100 l wody wiec około 20kg/ha bo pryskam około 300-330 l/ha. Do tego dodaje oczywiście odżywki najpierw Kristalon zielony ze 2x a poźniej Sonatę potasową 2x po 10kg na ha. Dokarmianie zaczynam wcześnie jak roślina ma jakies 20-25cm. Dokarmiam wraz z zabiegami na grzyba. Do tego dodaje jeszcze Siarczan magnezu chyba 5% roztwór, nie pamiętam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PK007    28

Ja stosuje roztwór około 8 -10 % mocznika, najlepiej pryskać wieczorem bo rano jak jest słońce to czasem przypala troszkę liście. Można dodawać do środka na zarazę, stonkę lub sam z wodą bo przy opryskach herbicydowych nie jest zalecany gdyż wzmacnia chwasty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andrzejns    1

Ja stosuje jak najwcześniej wiosną sierczan amonu lub siarczan magnezu, 150 kg/ha mieszam go z polifoską. Trzeba tylko znać odczyn gleby bo siarczan ma odczyn kwasny także na kwaśna glebę nie polecam bo to krecia robota ;)

 

Oprysk mocznikiem też robię 5kg na 100 litrów wody,daje go przy okazji każdego zabiegu chemicznego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Klepk995    182

ja stosuje polifoskę oraz obornik a co do siarczanu amonu zgodzę się z @Andrzejns trzeba znać odczyn gleby przed jego stosowaniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

zalezy jakiego plonu sie spodziewasz

np plan nawozenia POLICE opracowany przez dr inż. Adama Grześkowiaka zaklada:

Wymagania pokarmowe ziemniaka - z plonem 10 t bulw i odpowiednią masą łęcin przeciętnie pobierane jest: 40 kg azotu (N), 15 kg fosforu (P2O5), 55-65 kg potasu (K2O), 10-20 kg wapnia (CaO), 8-10 kg magnezu (MgO), 6 kg siarki (S) lub w przeliczeniu na SO3 - 15 kg SO3. Ziemniak wykazuje dużą wrażliwość na niedobór cynku i średnią na mangan.


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
młody17    13

Ja stosuje HydroComplex, podaje go podsiewaczem, żeby w początkowej fazie bulwy miały zapas łatwo przyswajalnych składników, później zaczyna działać Polifoska i jest ok. Dawałem od 100 do 150 kg na hektar w zależności od stanowiska. Panowie a takie pytanie mam, co myślicie o wiosennym głęboszowaniu pod ziemniaki?? Głębosz dotarł dopiero w listopadzie, na 2 stanowiska byłem zmuszony rozwieść obornik w październiku i wiadomo przyorałem, bez głębosza. Pozostałe zgłęboszowałem i zaorałem. Wcześniej ziemniaki rosły bez tego zabiegu, ale jeśli teraz mam możliwość, to czemu nie, tymbardziej, że praca po głęboszu jest dużo łatwiejsza. Mam tylko dylemat, czy za bardzo sobie nie obsusze stanowiska?? Jeśli tak, to jaką kolejność proponujecie?? Myślałem, żeby najpierw wyrównać orkę bronami, potem głębosz, talerzówka i agregat uprawowy, w między czasie wiadomo nawóz. Jak myślicie?? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

generalnie jeśli głębosz to raczej latem, lub jesienią. nie wiem jak to wyjdzie na wiosnę.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
młody17    13

właśnie sam nie wiem, czy nie narobię sobie tym więcej szkód, niż korzyści. Obornik może wydostać się na zewnątrz, azot łatwo przesiąknie w głąb profilu. Może zrobie tylko uwrocia i ścieżki, będzie porównanie. Jeszcze ewentualnie wczesna wiosna, gdyby pole odleżało półtora miesiąca, może miałoby to sens. Nie będę się upierał na siłe, bo nigdy nie było głębosza i w miare rosło, to i teraz będzie, ale... zresztą jeszcze się zobaczy. Dzięki @pawelec ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1410    10

Mozesz zrobic niewielką probkę(poletko),i będziesz mial porownanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PK007    28

Ja bym odradzał głębosz wiosną lepiej zostawić pole nie głęboszowane przecież to nie jest zabieg konieczny w uprawie ziemniaka a wiosną należy raczej ograniczać zabiegi by ziemi nie przesuszyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
baskecik    0

a ja wam powiem tak.... zaczynasz gospodarzyć to zrub badania gleby!!!! bedziesz wiedzieć co tam w jej słychać. to nie sztuka wydać fortuny na zakup nawozów i sie na jesieni rozczarowac "gdzie jest moj plon przeciesz dalem tyle nawozów?" a sztuka jest w umiejettny sposob dobrac nawozy sztuczne-dolistne adekwatnie do potrzeb gleby na ktorej planujemy uprawe i oczywiscie wysokosc oczekiwanego plonu plonu. moze nie jestem królem ziemniaczanym ale te 35-40t z hektara wcale z nienijlepszej ziemi czwórki mam zawsze przy smiesznych dawkach nawozowych 100kg mocznika i 200 kg polifoski 8 na ha, opryski od grzyba co 10 dni (wychodzi okolo 5 razy) opryski dolistne w trzech fazach wegetacji ekolist K z 20kg mocznika na 400l, stosuje takze obornik okolo 35 ton na ha. co tu duzo gadac kazda ziemia jest inna kazdy dobry gospodarz zna swoja ziemie i kazdy powie co innego. susza nie dobrze desz pada codziennie tez nie dobrze. rolnictwo to jest jedna wielka niewiadoma w tym roku jest tak a w nastepnym inaczej. dziadek mi powtarzl "niewazne zeby rodzilo wazne zeby placilo" to jest prawda co z tego ze jeden bamper z drugim bamprem beda mieli plony 60t z ha jak zbyt bedzie cieniutki i beda musieli swój mega plon popchnac po 80zł za tone!!!!!! eh.... kochani brak slów zyjemy w polsce i mamy taka sytuacje w naszej gospodarce a nie inna, rolnikowi zawsze sie musi dostac "bo rolnik śpi a mu rośnie"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Popieram kolege "nie ważne jaki plon, ważne ile w kieszeni zostanie i ile sie przy tym narobie". Tylko ze lepiej jak jest susza (wszędzie), niż urodzaj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ozzy321
      Panowie zawsze robię kopiec na cześć ziemniakow tak jak robił to mój dziadek i tata rozkładając słomę i przysypując ziemią. Chodzi mi po głowie ażeby na uformowany kopiec zamiast rozkładać luźna słomę i przysypywac ziemia poukładać kostki z prasy i przykryć to plandeka. Praktykował ktoś takie rozwiązanie?
    • Przez damianmatys
      Kupie nie dużą ilość sadzeniaka Owacji lub ewentualnie jadalny.
    • Przez kamil456748
      Witam, poszukuje opinii o wagoworkownicy półautomatycznej do warzyw firmy MAVARK. Jest tutaj może użytkownik tej maszyny? Cena ok. 15k jest dość atrakcyjna a pracę na pewno ułatwiła by taka maszyna.
    • Przez shiftman
      Witam. Czy sadził ktoś z was ziemniaki po kukurydzy pryskanej mezotrionem? W etykiecie tego nie zalecają. W umnie w samym listopadzie już prawie 80l a poprzednie miesiące też dosyć duże opady. Stosowana będzie głęboka orka na zimę końcem miesiąca. Może wystąpić jakieś fito
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj