pasio

Nawożenie ziemniaków

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
saszeta    161

nie poparzy. Oczywiście jak krzaki są już duże. Jak małe to 10 kg azotu czyli 22kg mocznika. Siarczan magnezu działa też antypoparzeniowo. Ale ja dawałem tylko mocznik. Bulwy u mnie nigdy nie czarnieją

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
młody17    13

Ja Polifoske 6 posieję na jakieś 15-20 dni przed sadzeniem, mocznik przed ostateczną uprawą tj. przed samym sadzeniem, w czasie sadzenia podsiewaczem Hydrocompex, w razie potrzeby później saletrzak. Oczywiście nawozenie dolistne też będe stosował. @pawelec napisałem do Ciebie na gg w sprawie sadzeniaków, jesli mógłbyś odczytać i odpisać byłbym wdzięczny ;) Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

@saszeta to ile Ty walisz tego mocznika dolistnie a ile przed sadzeniem?? "4x15 czystego azotu. Czyli 4x 33 kg mocznika" To jeżeli dobrze rozumiem to walisz 130kg mocznika dolistnie w ilu opryskach? Ja gdzies czytałem że stosuje sie roztwór mocznika 6% to jak pryskałem 300l/ha to wychodziło 18kg tylko jak były mniejsze około 10-15 cm to sypałem 10kg na 300l. Siarczan magnezu rowniez stosowałem w tamtym roku + ekoplon chyba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1410    10

Ja podobnie jak @limusine,na 300l.wody 5kg siarczanu+20kg mocznika+ekoplon ZM.Następny oprysk podobny tylko zamiast ZM Makro 35 Mg+Makro 12-4-7 czyli cos podobnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

nie przesadzajcie tak z tym mocznikiem dolistnie.

fakt że wtedy dolistnie jest większe przyswajanie i mniej strat, ale i ryzyko większe kiedy przesadzimy z azotem. Lepiej jest stosować kompleksowe nawozy, gdzie mamy również fosfor i potas, jak również mikroelementy; bor, mangan, cynk, itd.

Na to raczej powinno się kłaść większy nacisk jeśli rozmawiamy o dolistnym nawożeniu. Przede wszystkim MIKROELEMENTY i kompleksowe nawozy typu NPK. Nie tylko sam azot.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161
Napisano (edytowany)

pryskam 4 razy po 15 kg. I to jest roztwór 10-11 %. Czyli 130 kg mocznika a w tym jest 60 kg azotu. I 100 kg azotu czyli 220 kg w formie mocznika przed sadzeniem. Razem 160 kg azotu

Stosowałem też ekolist do ziemniaków i efekt mierny. A patrzyłem na różne wykazy z badań i żaden nawóz w zabiegach dolistnych nie dorównuje mocznikowi w plonowaniu

Edytowano przez saszeta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasiex    24

Przy sprzyjającym rozkładzie opadów 160 kg N/ha zostanie wykorzystane, przy suszy może zaszkodzić... W tym roku również zastosowałem taką dawkę i źle na tym nie wyszedłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

saszeta, jeśli uważasz, że mocznik daje najlepsze efekty w nawożeniu dolistnym, to świadczy o tym jak mało innych rzeczy próbowałeś. :)

Zapomnij o insolu, ekoliściu i innych podobnych im wynalazkom.

Spróbuj roznych odmian Kristalon'u z firmy YARA. My stosowalismy NPK 18-18-18. Drogie, ale u mnie rewelacja !


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

Drogie czyli ile wychodzi na cały okres wegetacji na późny zbiór? W ilu opryskach :)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak ja się pytałem kolegi@pawelca to mówił, ze on stosuje 2,5kg/ha w 2-3 zabiegach. Cena za zielony to ok.170zł za 25kg, dokładnie nie pamiętam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale jak ktoś porównuje Kristalon do np. ekosolu za 8zł za 1l(dawka na ha - 3x1l), to kristalon jest ponad 2 razy droższy. Jest to jednak całkiem inna bajka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

No ale nie są to bardzo drogie zabiegi. gorzej pryskać na zaraze bo te najdroższe są na prawde drogie jednak kolega pawelec podał mi taki sam oprysk jak Ridomil, ten sam skład i jest o połowe tańszu bo polski :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zmija2a    1

Może i dobrze sypnęło. Odmiana też robi swoje. U mnie tylko IRGA, a ona ma swoje wymagania.

 

Lepsze plony miałem na klasie IVa-IVb, niż na IIIb, ale to było uzależnione od pogody, z oprysków mocznikiem zrezygnowałem bo po moczniku bardziej roślina choruje, sprawdzcie sami nie dawajcie mocznika do oprysku na pszenice ozmią, na ziemmniaku aż tak nie widać ale wole nie dawać, daje azot w innej postaci.

 

Też tak miałem, z tym, że u mnie IVa-IVb to V-VI ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

saszeta, jeśli uważasz, że mocznik daje najlepsze efekty w nawożeniu dolistnym, to świadczy o tym jak mało innych rzeczy próbowałeś. :)

Zapomnij o insolu, ekoliściu i innych podobnych im wynalazkom.

Spróbuj roznych odmian Kristalon'u z firmy YARA. My stosowalismy NPK 18-18-18. Drogie, ale u mnie rewelacja !

no w ziemniaku nie stosowałem kristalonu. W ogórkach też daję zielony a efekt pędzenia i tak jest lepszy po moczniku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

Nie coś innego. musiałbym poszukać gdzieś w archiwum na gg bo tam mam cały biznesplan :D w rozmowach. Srodek nazywał sie na litere A. tylko tyle pamiętam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

Tak tak Armetil :) Pytanie odnośnie nawozów kupiliście już nawozy sztuczne? Zdrożeją/stanieją jak myślicie :)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja nawozy już mam: Fosforan amonu, sól potasową, saletrę i trochę NPK 4-18-33. Teraz myślę jak rozplanować te nawozy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
goliat    0

Witam my dajemy 7rozrzutek na 1ha przed sadzeniem 250kg saletry,przed obsypaniem250kg siarczanu i 3 razy po 5kg nawozu dolistnego plon przez ostatnie 3 lata 28/30ton z ha skrobia 24,7 najlepsza w całym trzemesznie.odmiana pasat hinga.

 

my dajemy 7 rozrzutek na 1ha przed sadzeniem 250kg saletry przed obsypaniem250kg siarczanu i 3razy co 2tygodnie jak pryskam na zaraze to dosypuje 5kg zawozu dolistnego na zaraze polecam pytonconsento lub infinito plon28/30ton z ha skrobia24,7 najlepsza w całym trzemesznie a łenty równo z maską od 3p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pytanie odnośnie nawozów kupiliście już nawozy sztuczne? Zdrożeją/stanieją jak myślicie :)?

PK może nieznacznie, ale azotowe mogą jeszcze pójść w górę. Już teraz słyszałem że mocznik sięga 1600zł/t

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez damianmatys
      Kupie nie dużą ilość sadzeniaka Owacji lub ewentualnie jadalny.
    • Przez ozzy321
      Panowie zawsze robię kopiec na cześć ziemniakow tak jak robił to mój dziadek i tata rozkładając słomę i przysypując ziemią. Chodzi mi po głowie ażeby na uformowany kopiec zamiast rozkładać luźna słomę i przysypywac ziemia poukładać kostki z prasy i przykryć to plandeka. Praktykował ktoś takie rozwiązanie?
    • Przez kamil456748
      Witam, poszukuje opinii o wagoworkownicy półautomatycznej do warzyw firmy MAVARK. Jest tutaj może użytkownik tej maszyny? Cena ok. 15k jest dość atrakcyjna a pracę na pewno ułatwiła by taka maszyna.
    • Przez shiftman
      Witam. Czy sadził ktoś z was ziemniaki po kukurydzy pryskanej mezotrionem? W etykiecie tego nie zalecają. W umnie w samym listopadzie już prawie 80l a poprzednie miesiące też dosyć duże opady. Stosowana będzie głęboka orka na zimę końcem miesiąca. Może wystąpić jakieś fito
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj